BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 30 December 3878, JP. 306. BU1TENLANDSCHE BERIGTEiN. em ©Et, a ar as. Te Deventer kregen Woensdag 11. onder het schaatsenrijden twee jon gens met een schippersjongen uit Hattem twist. Zij werden handgemeen en een hunner sloeg den schippersjongen met de schaatsen op het hoofdwaar door hem een zeer emstige wonde werd toegebragt, zoodat hij naar het ziekenhuis moest vervoerd worden. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat aldaar op last der autoriteit in arrest zijn gesteld: R. S,, geschorst onderofficier van policie van de garni zoensbakkerij te Breda, en J. A. A.gewezen meesterknecht van voormelde bakkerij, verdacht van ontrouw in eene militaire administratie te hebben gepleegd. Te 's Hertogenbosch is eene poging gedaan tot diefstal in de cathedraal van St. Jan. De schildwacht, die aan de in de nabijheid der kerk gelegen hoofdwacht op post stond, ontdekte des nachts licht in de kerk en maakte daarop den kommandant der wacht opmerkzaam. Deze wekte den koster en waarschuwde de policie. Bij een daarop gevolgd onderzoek in de kerk vond men dan ook een persoon onder een der banken verscholen; hij werd in verzekerde bewaring genomen. Te Bergen-op-Zoomaan het station, is een voerman, zekere A. van Tinteren, bij het met de hand verplaatsen van eenige waterwagens, tusschen de buffers geraakt en ernstig gekwetst. Hij overleed kort daarna. 'sGRAVENHAGE, 28 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. G. J. G. Klerck, te 'sGra- venhage, tot het dragen der versierselen van grootofficier der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschon ken; en aan den heer F. W. Macaré, president der wees- en boedelkamer te Soerabaija, tot het aannemen der versierselen van ridder le kl. van de Kon. Orde van Verdiensten van den H. Michael, hem door den koning van Beijeren geschonken. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn benoemd: tot com mies Augt. Belinfante, thans adjunct-commies, en tot adjunct-commies P. E. de Waal, thans 1° klerk. Aan den heer M. Bas. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Bergen-op-Zoom. De heer J. M. van der Stempel, apotheker te Paramaribo, is benoemd tot apotheker 3" kl. bij het personeel van de geneeskundige en hospitaal- dienst der landmagt in West-Indië, en wel uitsluitend bij het garnizoen in Suriname. Het plan voor de feestviering bij gelegenheid van 'skonings huwelijk is reeds in hoofdtrekken vastgesteld. Volgens dat plan zal er een concert avond georganiseerd worden ter eere van het Vorstelijk echtpaar, tot bij woning waarvan de verdere leden der kon. familie, het corps diplomatique en verschillende autoriteiten zullen worden uitgenoodigd. De soire'e zal be staan in eene zanguitvoering met solisten en koor, waartoe de medewerking van eenige voorname artisten en zangvereenigingen hier ter stede zal wor den ingeroepen. De groote zaal van het gebouw voor kunsten en weten schappen zal rijk gedecoreerd en schitterend verlicht in een troonzaal worden herschapen met het orchest als zetel van de hooge feestelingen en de leden der koninklijke familie. Verder zou het plan zich uitstrekken tot eene allegorische voorstelling ter opluistering van dit feest. Voor het gereglshof alhier stond gisteren teregt zekere M. M., land bouwer te Wissekerke in Zeeland, beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag zijner huisvrouw. De beschuldigde was vroeger een zeer welge steld landbouwer en had met zijne eerste vrouw, die hem niet minder dan zeventien kinderen schonk, gelukkig geleefd. Na den dood zijner vrouw hertrouwde hij en met zijne tweede vrouw was de verhouding minder gunstig. De voornaamste oorzaak hiervan was dat de beschuldigde zich in de laatste jaren voortdurend aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en dan in beschonken toestand zijne vrouw af en toe te lijf wilde. Vrijwillig had hij haar het beheer hunner geldmiddelen afgestaan, doch wanneer zij hem dan geld voor jenever weigerde, dan ging hij erg te keer. Ruim twee jaren geleden had de vrouw met haar goed de echtelijke woning verlaten, zoo als zij beweerde door haar man daaruit verjaagd zijnde. Na dien lijd was de verhouding nog ongunstiger geworden en in den avond van 4 October jl. kwam het tot eene losbarsting. De twist ontstond toen door dat de vrouw vergeten had de belasting te betalen, hetgeen haar man ver zocht had. Hij geraakte toen in zoo hevige woede, dat hij eenige groote messen greep en onder het uitspreken van de woorden //wil ik het nu eens doen" op haar aanviel. Eerst wierp hij haar met het hoofd tegen den muur, toen bragt hij haar met een der messen in den hals eenige sneden toe en vervolgens wierp hij haar op den grond, terwijl hij met de knieën op haar ging liggen. In die positie werd hij bevonden door eene buur vrouw, die met behulp van een der kinderen hem van zijne vrouw aftrok. De wonden waren zeer onbeduidend en binnen drie dagen was de vrouw genezen. In instructie bekende de beschuldigde het voornemen te hebben gehad haar te dooden, doch ter teregtzitting was zijne bekentenis minder pertinent. De adv.-gen. mr. van der Hoeven achtte de poging tot doodslag wettig en overtuigend bewezen, niet alleen door wat den 4(1([> October voorviel, maar ook door allerlei vroegere daden en gezegden van den beschuldigde. Somtps legde hij te bed gaande een slagtmes in zijn bereik en vroeg dan luid of het wel scherp genoeg zon zijn. De beschuldigde was een gevaarlijke dronkaard en behoorde zwaar gestraft te worden. Derhalve requireerde het 0. M. niet minder dan 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. J. J. Bergsma trachtte in eene breedvoerige pleitrede aan te toonendat de beschuldigde geene poging tot doodslag had gepleegd maar niets anders dan eene moedwillige verwonding. Hij vertrouwde dat het hof zijn cliënt aan niets dan daaraan zou schuldig verklaren, i Voor het hof stond daarna teregt zekere T. S.timmermansknecht uit Gorinchembeschuldigd van brandstichting. Hij was gedurende eenigen j tijd werkzaam in dienst van den aannemer S., aan eene in aanbouw zijnde j woning aan den Langcndijk te Gorinchem. Daar hij tengevolge van dron kenschap meermalen buiten staat was zijn werk naar behooren te verrigten was hem de dienst reeds opgezegd, maar op verzoek zijner vrouw had de baas hem toch aan het werk gehouden. Hoewel hij beterschap had beloofd, ging hij met drinken voort, zoodat hem op 26 Sept. jl. voorgoed zijn ont slag werd gegeven. Dit gaf aanleiding dat hijsteeds voortgaande met drinken, zich op zijn baas zocht te wreken en het plan opvatte het huis waarin hij gewerkt had in brand te steken. In den avond van den 3,Jen October gaf hij aan zijn plan uitvoering. Tusschen 6 en 7 ure ging hij het huis binnen en stak de brand in eenige houtkrullendie op den vloer van een opkamer lagen, waarna hij zich verwijderde. Gelukkig werd de vlam, die reeds vrij hoog in de kamer opsteeg, door de buren opgemerkt en even spoedig gebluscht, zoodat er geen noemenswaardige schade was veroorzaakt. Het openb. min. requireerde de veroordeeling van beschuldigde tot acht jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Versteeg meende dat hier niet aan brand stichting, gelijk de wet wil, kon gedacht worden. Bijaldien het hof een ander gevoelen was toegedaan, hoopte hij toch op eene geringere straf. Nog werd behandeld de zaak van twee Ivatwijksche visschersjongens, die in den nacht van 21 November 1878 zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een partijtje haringen van de toen aan het Katwijksche strand liggende Scheveningsche bomschuit De Jonge Cornells. De beide beschul digden ontkenden zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, en beweer den dat twee matrozen van de schuit, die zij in het dorp ontmoet hadden, hun gezegd hadden dat zij een braadje uit eene open ton, die op het dek stond, konden nemen. Adv.-gen. van der Hoeven eischte voor beiden eene eenzame opsluiting van vier maanden. Mr. van Gigch droeg de verdedi ging voor. J. M. M., huisvrouw van J. R.tapster en bordeelhoudster, en J. W. F. zonder beroep, wonende te Delft, stonden heden voor het geregtshof te 'sGravenhage teregt, beschuldigd van: de vrouw, diefstal van een bankbillet van ƒ40 ten nadeele van een boer, die in het begin van November jl. haar huis bezocht en zich met eene andere vrouw afgezonderd had; de man, medepligtigheid aan dien diefstal door het gestolene te helen. Beiden be kenden het hun ten laste gelegde. Adv.-gen. mr. van der Hoeven was van oordeel dat niet voor de besch", maar voor de omgeving, waarin zij zullen komen, het opleggen van eene cellulaire straf wenschelijk was en eischte beider veroordeeling tot die straf voor den tijd van 2 jaren. Jhr. mr. Diert van Melissant trad als verdediger op. LONDEN, 27 December. Aan de Daily News wordt uit Dakka het volgende 'gemeldNa af zending der vorige depêche trokken de colonnes van kolonel Doran en kolonel Tytler in tegenovergestelde rigting verder voorwaarts in de vallei; zij legden de dorpen in de asch en lieten de versterkingswerken in de lucht springen. Kolonel Doran keerde in de rigting van Ali-Musjid terug; kolonel Tytler trok door een moeijelijken pas in de rigting naar Dakka, Hoewel het vuur der bergbewoners vrij hevig was, sneuvelde slechts één man en werden drie soldaten gewond. De colonne van kolonel Tytler be reikte Dakka te 9 uur des avonds, na een marsch van dertien uren. Naar men verneemt, is een weg door een bergpas tegenover Dakka voor de troe pen open. Kolonel Tytler bivakkeerde in de opening van den pas. Op de achterhoede werden eenige schoten gelost. Des morgens werd de togt her vat; de hoogten werden overschreden en voorzorgsmaatregelen genomen. Volgens de Economist is het niet onwaarschijnlijk dat eerlang eene ernstige crisis zich zal voordoen in den theehandel. Die handel heelt veel geleden, doordien Amerika en Australië tegenwoordig hunne thee regtstreeks uit China aanvoeren. Volgens genoemd blad hebben de importeurs van 5 tot 30 pCt.soms wel 50 pCt. verloren op den kostenden prijs. Uit Dublin wordt aan de Times gemeld dat er op nieuw eene agrari sche misdaad in Ierland is gepleegd. Men heeft op den heer Nolan, broeder van het parlementslid van dien naamgeschoten en hem doodelijke wonden toegébragt. De koetsier en een der paarden van het rijtuig, waarin hij zich bevond, zijn gedood. Drie gemaskerde personen sleepten den heer Nolan naar den grooten weg. De moordenaars werden door twee geestelijken, die op weg waren, verrast. In het arsenaal van Woolwich had Maandag kort vóór middernacht een vrecsselijke ontploffing plaats in een gebouwtje, waar granaten ver- I vaardigd werden. Vier werklieden werden gekwetstwaarvan drie zeer gevaarlijk. De ontploffing was zoo hevig, dat het dak van het gebouw wegslingerde. Dank zij de dikke muren en de aarden wallen, die de werk- plaatsen van elkander scheiden, bepaalde de schade zich tot de ruimte, waarbinnen het ongeluk voorviel. De oorzaak is nog onbekend. De proeven om de Theemskade te Londen met electrisch licht te ver lichten zijn begonnen en zullen 3 maanden lang van zonsondergang tot 's avonds 10 uur worden voortgezet. Men was tot nu toe over de verlich ting hoogst voldaan. Te Manchester ontvangen 26,000 menschen eiken dag levensmiddelen, ïn het westen van Engeland hebben vooral de bankroeten der groote ban ken zooveel ellende veroorzaakt, dat de burgemeester van Exeter een pro clamatie heeft uitgevaardigdwaarin de hulp der ingezetenen wordt ge vraagd voor vele "bejaarden en dames van goeden stand," die zoo volkomen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5