van hel Legioen van Eer, linn door den president der Fransclie republiek geschonken; aan den voor de dienst in lndie bestemden soldaat J. R. Schwarze, van het koloniaal werf-depól, lot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870/71, en aan den milicien J. C. J van Rijn. van het reg. grenadiers en jaaers, tot het dragen van het kruis Fidei et Virtuti, heat door den Paus geschonken. Tot commies bij het kabinet des konings is benoemd jhr. P. J. Vegelin van Claerbergen, kamerheer in buitengewone dienst. Tot kantenregter-plaatsvervanger te Weert is benoemd de heer P. M. Goyarts, notaris aldaar. De luit. ter zee 2e kl. II. Slot, dienende aan boord van de instruclic- brik Zeehond, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. J. A. Kloek; de officier van administratie 3e kl. F. H. M. Rant, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt mede op non-aetiviieii gesteld en vervangen door den officier van administratie 3' kl. J J. van Riemen. Z. M. de koning begaf zich op den eersten Kerstdag te voet naar de Waaiscbe kerk en woonde in dat bedehuis de voormiddag-godsdienstoefening bij, onder gehoor van d®. Bourlicr. Z. M. verliet in den volgenden nacht ten 4 ore de residentie en begaf zich per Rijnspoor naar het Loo. Z. M. zal den 3151"1 dezer 's morgens ten 7 ure HD. buitenverblijf verlaten en de reis naar Arolsen aanvaarden tot bet aangaan van HD. echtverbindtenis. Z. K. H. prins Alexander hragt jl. Woensdag aan Z. M. den koning een afscheidsbezoekvóór lid. vertrek naar Arolsen. Denzelfden dag heeft Z Jl. een afscheids-visite bij Z. K. H. prins Frederik op het Huis de Paauw afgelegd. Naar men verneemt zijn de voorzitters van de beide kamers der staten- generaal uitgenoodigd om bij de huwelijks-voltrekking van Z. Jl. te Arolsen tegenwoordig te zijn. De kon. militaire kapel zal van 20-25 Januarij, onder leiding van den heer J7öllmar, te Amsterdam vertoeven, ter opluistering van de leesten ter gelegenheid van het huwelijk van Z. M. den koning. Door curatoren van het gymnasium alhier zijn den gemeenteraad voor de betrekking van leeraar in Latijn en Grieksch, ter benoeming voor gedragen: dr. J. Jl. van Benten, tijdelijk leeraar aan het gymnasium alhier, en dr. 11. .1. Helderman, reetor der Latijnsche school te Veendam. Hel Nederlandsch museum zal tot 12 Januarij a. s. voor het publiek gesloten blijven. HUITENLANDSC11E HEItlGTKN. E GKI.A 1». LONDEN, 20 December. De correspondent van de Daily News te Allahabad meldt liet volgende betreffende den Emir van AfganistanDe Emir is mei zijn gezin uit zijne hoofdstad gcvlugt. Jlen zegt, dat hij met de vertrekkende Russische missie naar Balkh in Turkestan is gereisd. Jakob Khan blijft te Kabul op vrije voeten. Het tand tusschen Djellalabad en Kabul verkeert in een toestand van volslagen regeringloosheid. De Emir heeft den strijd spoediger moeten opgeven, dan men verwachtte: zijn soldaten, ontmoedigd, liepen van hem weg. De weigering van de magiigste stammen, om hem te helpen, en de toenemende inwendige verdeeldheid in zijn land maakten zijne positie hope loos. Het is nog onbekend om welke redenen Jakob Khan in vrijheid is gestald; ook weet men nog niets van zjjne omstandigheden en plannen. Intusschen houdt men het er voor, dat het gebeurde eene spoedige oplossing der Algaansche quaestie gemakkelijk maken zal. Het vechten is vermoede lijk geëindigd. De Amcrikaansche pakketboot Stale of Louisiana is, ten gevolge van mist, b(j Lome in Ierland verongelukt. Passagiers en bemanning zijn gered. FR Alf KR IJ K. Dingsdag II. had in de feestzaal van het Grand Ilótel, te Parijs, het feestmaal plaa's, dat de handelsreizigers van Parijs aan Gambelta en eenige andere genoodigden aanboden. Ongeveer duizend leden der vereeniging van handelsreizigers, die aan liet feesl hadden willen deelnemen, bad de com missie wegens plaatsgebrek moeten afwijzen, lerwijl slechts de eerste 500, die zich aanmeldden, aan den feestdiscii aanzaten. Gambelta hield bij deze gelegenheid eene uitvoerige rede. De minister Teisserenc de Bort heelt den prefect der Seine verzocht hem kennis te geven, of de stad Parijs geneigd is liet teutoonslelliiigspaleis op het Trocadero van de regering over te nemen voor eene som van 3 mil- lioen, te betalen in zes jaarlijksche termijnen, eik van 500.000 fr. - De begrooting der stad Parijs voor 1878 wijst een overschot aan van 11 millioen. Die voordeelige uitkomst is daaraan toe te schrijven, dat, ten gevolge der tentoonstelling, de gemeentelijke accijnsen 130 millioen hebben opgebragt, in plaats van 120 millioen, waarop zij geraamd waren. Volgens bier ontvangen berigt van den kommandant van de veronge lukte Byzantin zijn 18 man der equipage en 103 passagiers gered. Vrijdag II. is te Parijs eene dievenbende in hechtenis genomen van twintig personen, slotenmakers, metselaars, schrijnwerkers en karrevoer- ders, met zekeren Brutus tot opperhoofd. Zij had haar hoofdkwartier aan de Seine, niet ver van Neuilly, en bezat paarden, verhuiswagens, breek ijzers enz., korlom al wat tot vaardig inbreken en lot snel vervoer van het gestolene noodig was. Uit Bordeaux meldt men dat aldaar een belangrijke diefstal, in den nacht van Zaturdag II.in den winkel van den juwelier Mesnard is gepleegd door zekeren Martindie in het magazijn had weien te sluipen en er zich tot middernacht verborgen hield. Tegen één uur in den morgen kwam de ronde hem tegen. In de eene hand hield hij een toegeknoopten doek. Op de vraag, wat hij daarin had, luidde het antwoord: «kastanjesl" waarna Martin het op een loopen zette, den grond bezaai,jende met ringen, horlo ges. kettingen, armbanden enz. De agenten baalden hem echter in. De teruggevonden kostbaarheden hadden eene waarde van 70 500 fr. De wolven verlootten zich titans op vele plaatsen hier te lande, tot zelfs voor de poorten van Sietz. en de sneeuw beeft nu in de Vogezen eene hoogte bereikt, zooals de oudste inwoners zicit niet herinneren kunnen. Ook zijn op verscheidene plaatsen menschen van koude omgekomen. ITAM E. Den 17cn Dec. heeft de hoogleeraar Molescliolt te Turijn, tot hoog- leeraar te Rome benoemd, zijn laatste eollegie te Turijn gegeven. Van I vvegc de studenten is hem een sierlijk Latijnsch adres en voorts door de voornaamste!) der Turijnsche geneesheeren een feestmaal aangeboden. it I) I. '2' JS A X U. Naar uien uit Berlijn aan de Hiiln. Zeil meldt heeft de mcdcdeeling van den rijkskanselier aan den bondsraad betreffende zijne belasting-plannen algemeene verrassing verwekt, Men wist wel dat de prins nieuwe en hoo- gere in- en uitvoerregten en daaronder invoerregten met bepaaldelijk be schermende strekking verlangde, maar van een herzieningsplan volgens het beginsel van regten op alle in te voeren voorwerpen zonder onderscheid, en zulks zonder eenig verschil tusschen beschermende regten en regten alleen tot stijving van de schatkist, of van maat, daarvan had men tot nu toe niets vernomen. in Zwitserland is in den laatslen tijd weder veel sneeuw gevallen. Den 205l,° was te Genève geen enkele post uit Duitschland en Duitsch Zwitser land aangekomen. Te Genève waren 400 man en 120 paarden voortdurend aan liet werk om de straten begaanbaar te maken. In de Val d'Ambria zijn zes smokkelaars onder een sneeuwval omgekomen. De koning van Denemarken ontving dezer dagen een brief, waarin hij bedreigd werd met een aanslag op zijn leven bij gelegenheid van het huwe lijk zijner dochter. Er heeft echter niets bijzonders plaats gehad. O S T-I AJSS I E. BATAVIA, 22 November. De gouverneur van Atjeh telegrapheert uit Kotta-Radja, 11 November: Toekoe Lamkoenjit Nek Poerba is alhier aangekomen om zich te onder werpen met de meeste Imans en andere hoofden der IX Moekims en vele honderden terugkeerende uitgewekenen, ook van missigit Raja van de VI Jloekims. Toekoe Kerkoen van de III Moikims eveneens hier aangekomen. De voornaamste hoofden van de XXVI Jloekims boden schriftelijk onder werping aan. Over de regeling daarvan wordt verder onderhandeld. Ge zondheidstoestand der agerende kolonnes gunstig, weersgesteldheid ongunstig. Volgens den Java-Bode heelt het 7e bataillon, te Samarang in garni zoen, bevel ontvangen zich gereed te houden, ten einde op de eerste order onmiddellijk naar Atjeh te vertrekken. Dit zou in verband staan met het plan van generaal van der Heyden om door krachtig doorlasten de hier en daar reeds begonnen onderwerping ook van de overige deelen des lands af te dwingen. In 's lands gevangenis le Kendal zittenvolgens de Locomotief, zeven inlanders preventief opgesloten sedert September 1876 en dus meer dan twee jaar, zonder dat in hun zaak een voorloopige instructie is gehouden. Het wonderbaarlijkste is, dal zjj reeds anderhalf jaar waren opgesloten, toen men op het denkbeeld kwam om toch iets in hun zaak te moeten doen. Dit is nu weêr een half jaar geleden en nog is er niets gedaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen éirt'e' drpirtemri't. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hooldeom.7iie> bij de aigi-m. rekenkamer K L. A. Meijer; aan den con troleur lc kl. bij bet biuuenl. bestuur op Java en Jladura H. J. Allmann; aan den controleur 2' ki bij liet binnen), bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura 11 J. N. Simons; aan den opzigter 2e kl. bij den water staat J. Burkunk; aan den hooldonderw. (onderw. le kl.) aan de openb. lagere school' te Pekalongau W. A. G. Bakker. Benoemd: tot inspecteur van liet lager onderwijs voor Europeanende ambtenaar op non-activiteit J. Kunst, laatstelijk inspecteur in de le afd.; lot commies op hel bureau van den adsist.-resident voor de policie le Soerabaijade ambtenaar op wachtgeld 11. Douglas; tol ingenieur 2e kl. bij den waterstaat, de ingenieur 3« kl. II. Ypesbij de algem. rekenkamer, tot 2'" commies, de 1' commie zen A. Keller en I. H. Kim; tot 3en commies, de 2' commies A. E. Town- send; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de controleurs 2e kl. J. L. J. H. Ruyssenaers en I. C Dirksen. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2'° luit. der inf. L. P. F. Schimpf. Benoemd: tot niilit. komman dant van Riouw, de kapt. van het 1« garn.-bataillon in Atjeh L. F. M. Schullze; bij de pyrotechnische werkplaats'te Soerabaija, tot opziener óver de pairoonfabriekde meesterknecht bij die werkplaats J. A. J. L. de Man. Departement van marine. Omslagen: eervol, de machine-opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija O. Dunkerbeck. Benoemd: tol souschef van liet hydrographisrh bureau te Batavia, de ge wezen luit. ter zee le kl. J. T. F. Bruyn, thans bij liet depart, van'marine gedetacheerd. PK 11 TKLEGilAAF, MADRID, 26 December. De kroonprins van Oostenrijk, aartshertog Ru dolph, zal Spanje bezoeken en wordt té Madrid verwacht. De Imparcial meldt bet aanstaand huwelijk van de infante Maria-del Pilar, tweede zuster des konings, met den oudsten zoon van den prins van Joinvilie. Het hooggeregtshof heeft Moncasi's doodvonnis bekrachtigd. WEENEN, 27 December. Het Tagblatt meldt het gerucht van een aan slag. die le Gödölö, alwaar de keizer, de keizerin en de kroonprins de feestdagen doorbragten, zou hebben plaats gehad. Als zeker kan gemeld worden de aankomst van hoogere policie-beambten en de versterking der gendarmerie len behoeve van de bewaking der omgeving van het slot. Een bij de policie gesignaleerde Saksische schilder zou in den omtrek vertoefd hebbenmaar thans spoorloos verdwenen zijn. LONDEN, 27 December. De Times bevat het volgende berigt uit Lahore, van heden: Jacob Khan is zoo even le Jcllalabad aangekomen. Deze stap wordt geacht jjelflk te staan met eene onderwerping. Wat is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verplicht zijn veel te spreken, zooals advokaten, onderwijzers, redenaars, predikanten, dan keelpijn, verkoudheid of een overblijfsel van bronchitis? Men gebruikt hiervoor iu overdaad, doch zonder groole uilkomst, een menigte pales siropen, drankjes, enz., welke meestal de ziekte vreedzaam baren weg laat gaan. De teer alleen kan hierin eene spoedige veriigling geven, men kan zeggen oogenblikkelijkals zij bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toe gediend. Om deze uitkomst te verkrijgen, behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier a zes teerkapstiles van GUYOT te gebruiken. De flacon van j 1.25 bevat 60 kapsuieszoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan en uien kan verzekerd zijn dat van tien personen, die liet beproefd hebben negen zich aan deze geneeswjjze houden. De teerkapstiles van GUYOT hebben door hun succes, dat van dag tot

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2