LEIDSCHE COURANT. 305. ZATURDAG 28 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.60; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. /3.8b. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.60 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Ite prjjs der AdvertentiCn is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant tcordt verzonden bladz. 63—64 der Handelingen van den Gemeenteraad [Ingekomen stukken). STADS-BERICHT EN. PATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 2'kwartaal van hei dienstjaar 1878/9, van art. 3351 tot en met 3816, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hun aanslag biljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, uitgezonderd den Zondag, des namid dags van een tot drie uren en wel tol en met den laatsten December 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenibladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belas tingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leiden. 27 December 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Maandag 30 December 1878, des namiddags te twee uren. 1*. Benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan het Gymnasium. (246) 2*. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de Jongensschool der 2dt klasse. (247) 3°. Idem van vier leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. (250) 4". Idem van een Commissaris van de Stedelijke Gasfabriek. (253 en 265) 5«. Verzoek van de Regentessen van de R. K. Armen en het Wees- en Oude- liedenhuis om ontslag. (254) 6«. Benoeming van drie Regentessen van voorschreven inrichting. (255) 7». Idem van eene hulponderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de klasse. (256) 8». Idem van twee hulponderwijzers aan de school N°. 1 voor minvermo genden (257) 9°. Idem van eene Stads-Vroedvrouw. (259) 10'. Idem van twee leden der Commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst. (260) 11». Idem van twee leeraren, een in de wis-, natuur- en werktuigkunde en een in de natuurlijke historie, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (263) 12". Voordracht aangaande de verhuring van het raamland builen de voor malige Marepoort. (235 en 240) 13". Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1878. (248 en 268) 14°. Verzoek van Dr. Jac. Van Kaalhoven om belast te worden met de werkzaamheden van stads-geneeskundige. (252) 15". Voordracht van Commissarissen der Gasfabriek betrekkelijk den ver koop van cokes. (253 en 265) 16". Suppletoire staat van begrootingdienst 1878. (258 en 268) 17». Verzoek van A. L. De Sturler om eene waterleiding te doen leggen. (261) 18». Voordracht betrekkelijk de geldleening. (267) 19». Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1878. 20". Verzoek van de firma Crans C". tot overdracht van de concessie tot het aanleggen en exploiteeren van paardenspoorwegen in deze ge meente. (266) 21°. Verzoek van Mej. J P. M. H. Gordon om ontslag uit hare betri kking van hulponderwijzeres aan de Meisjesschool 2' klasse. (264) BINNENLANDSCHE BEBIGTE.N. LEIDEN, 27 December. Bij besluit van 19 November jl. is de kon. bewilliging verleend op het bij verzoekschrift overgelegd ontwerp der acte van oprigting van de naam- looze vennootschap »de Leidsche Melkinrigting" te vestigen te Leiden. Bij de uitgevers W. J. Thieme O.te Zutphen, en den uitgever J. M. C. van der Zande, te Winterswijk, is verschenen: »23 Jan 1579—23 Jan. 1879. Herinnering aan de Unie van Utrecht, door F. L. Postel, hoofd onderwijzer te Winterswijk." In dit voor de jeugd bestemde boekje deelt de schrijver, op bevattelijke wijze, in het kort mede, welke gebeurtenissen het sluiten der Unie voorafgingen, wat haar hoofdinhoud was en hoe door haar de grond werd gelegd tot onze Republiek. Het boekje is voor 20 ets en bij getallen van 25, 50 of 100 exx. voor verminderden prijs te bekomen. In de jongste vergadering van aandeelhouders der spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden, op Zomcrzorg gehouden, is bestoten eene geldleening aan te gaan onder verband van eerste hypotheek van 600,000 a 5 pCt.zijnde het vermoedelijk tekort; het dividend voor aandeelhouders over 1878 te be palen op 3 pCt. Men vertrouwt evenwel, dal het in het vervolg meer zal zjjn, daar het passagiers- en goederenvervoer aanvankelijk niet ongunstig is. Men wenscht algemeendat met de regeling van de zomerdienst er meer treinen zullen loopen dan nu, en vooral van Woerden naar Leiden, daar de tusschenruimte van 9.11 tot 41 nogal groot is; ook de laatste van Leiden 6.30 is te vroeg. Het honorarium van den directeur is vastgesteld op ƒ1500 'sjaars, en de betrekking van secretaris zal zonder salaris waar genomen worden door een der commissarissen. Te 'sHage is op ruim 69-jarigen leeftijd overleden de heer mf. B Th. baron van Heemstra van Froma en Eibersburen, ridder der orde van de Eikenkroon. Ijverig voorstander van vaderlandsche letterkunde en kunst, was hij beschermheer of eere-voorzitter van onderscheidene letterkundige vereenigingeno. a. ook van de Vereeniging ^Harmonie" alhier. De wis- en natuurkundige aldeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. De heer dr. Beynen heeft Arolsen, na een vcrbljjf van tien weken, verlaten. Het heeft Z. D. H. den vorst van Waldeck-Pyrmont behaagd, hem Zijne Hooge tevredenheid te betuigen over het onderwijs, aan prinses Emma in onze taal en geschiedenis gegeven en hem als een bewijs daarvan te vereeren met de Waldecksche Orde van Verdienste 2" kl. Door wijlen vrouwe A. M. Muilman. douairière jonkhr. A. J. van de Poll, is ƒ1000 vermaakt aan de diaconie-armen der Waalsche gemeente te Amsterdam. Dezer dagen heeft de beroemde Afrika-reiziger Stanley te Rotterdam vertoefd. Hij was de gast der directie van de Afrikaansche handels-vereeni- ging, welke Zatttrdag ter zijner eere in hare lokalen een déjeuner gat Te Dordrecht had eergisteren bet volgende ongeluk plaats. De té Dub beldam woonachtige landbouwer S. reed met narreslede en paard langs den Singel in de rigting naar den Noordendijk. In die slede waren vier doch ters van S. gezeten en achterop ter zijde had een 19-jarige jongeling, T. J. J. E. genaamd, plaats genomen. Op de hoogte van den Singel, lusschen den Vrieseweg en den Sint Joriswegwerd de slede van achteren aangereden door eene tweede narreslede, waarvan het paard zonder bestuurder aan het hollen was. Door den schok werden S. en genoemde jongeling van de narreslede geworpen en geraakte de laatste onder de tweede narresledej ten gevolge waarvan hjj nog een eind weegs moet zijn medegesleept en zöo ernstig aan het hoofd verwond geraakte, dat hij bewusteloos op den weg bleef liggen. Het bleek al spoedigdat de jongeling was overleden. Drie der dochters van den landbouwer S. was het onmiddellijk na de aanrjjding gelukt uit de narreslede te geraken. S. echter, die nog zoolang mogeljjk zijn paard bij de leidsels had ingehouden, was het niet mogelijk geweest dit langer vol te houdenzoodat hij genoodzaakt was de leidsels los te latenwaarop ook zjjn paard aan het hollen geraakteterwijl nog steeds ééne zijner dochters in de narreslede gezeten was. In de nabijheid der Hal- lingelaan is dit paard met de slede in de sloot geraakt en het meisje uit het water gered. Het is gebleken, dat het paard der tweede slede nabjj het station van het gefluit eener passerende locomotief geschrikt is en dien tengevolge op hol is gegaanwaarbij de bestuurder gevallen en ligtelijk aan het hoofd verwond is geraakt. Onder Sloten zijn in den nacht van Donderdag op Vrjjdag niet minder dan 21 schapen dood gevondenen andere schapen zijn meer of minder verwond. Men schrjjft dit toe aan honden, welker eigenaars niet bekend zijn. Zondag II. had de knecht van den korenmolenaar te Buren, een 21- jarig jongeling, door de gladheid het ongeluk van de stelling van den molen, ter hoogte van ongeveer 40 voet, af te glijden; ten gevolge van dien val is hij overleden. Te Middelburg is overleden de heer dr. A. A. Fokker, inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt in Zeeland. 'sGRAVENHAGE, 27 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. J. A. Hoyack, consul van DHitschland te Amsterdam, tot het aannemen van het ridderkruis der orde van de Wendische Kroonhem door den groothertog van Mecklenburg- Schwerin geschonken; aan Zr. M". adjudant, den majoor F. M. B. Alewjjn. van den grooten staf, en aan den majoor J. C. E. graaf van Lyndenvan het 4* reg. huzaren, tot het dragen van de versierselen: aan eerstgenoem- den die van kommandeur der Wendische Kroonorde, hem door den groot hertog van Mecklenburg-Schwerin toegekend, en aan beiden die van ridder

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1