LEID8CUE COURANT. V. 304, ST A DS-BERICHT EIV BINNENL4NDSCHË BERIGTËiN. 187#. VRIJ BAG 27 DECEMBER. De (ouratil ver schijnt dagelijks, Zon- en eestdugen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, ml het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3B, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeilitwkosteti. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor S Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverleniicn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Uithoofde van het Kersfeest wordt Woensdag-avond en Donderdag-avond deze Courant niet uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dal van eene belastingschuldige is ontvangen de som van Een hon derd en tien gulden, wegens te min betaalde plaatselijke directe belasting over het jaar 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, "Burgemeester. Leiden, 24 December 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 December. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de beer C. P. C. Bosch en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren R. T. i. Wyckerheld Bisdom en J. R. Mejjeringh. Voorts is als tandmeester toegelaten de heer J. Schoondermark. Hiermede is de eerste zitting der commissie gesloten. Het vocaal en instrumentaal concert van de Nederlandsche Toonkun- stenaars-vereeniging zal plaats hebben op Vrijdag 3 Januarij aanst. Het is de derde uitvoering die alhier zal gegeven worden. Naar wjj vernemen zal op dat concert het beroemde septeit van Beethoven ten gehoore worden ge- bragt, waartoe de-heeren C. Becht, clarinettist, en H. de la Fuente, fagot- tist, uit 'sHage, hunne medewerking hebben toegezegd. Zij, die dit be roemde werk zoo dikwijls vierhandig hebben gespeeld, zullen nu in de ge legenheid zijn het in zijne oorspronkelijke bezetting ie hooren. Voorts zul len ook nog voor dit concert onze stadgenooten mej. Schulz - Lessig en de heer de Goey hunne medewerking verleenen. Van het geheel mag de be minnaar der toonkunst dus een genotvollen avond verwachten. Blijkens achterstaande annonce heeft »de Leidsche melkinrigting" het voornemenbehalve het maken van boter en kaas volgens de nieuwe methode, in hare in aanbouw zynde fabriek buiten de Marcpoort, ook aan de ingezetenen de gelegenheid aan te bieden lot het verkrijgen van onver- valschte melk. Wij twijfelen niet of velen zullen, overtuigd van het groote belang, dat iedere huishouding heeft bjj het in zuiveren toestand ontvangen van dit onmisbaar voedingsmiddel, door hunne bestellingen, het goede doel ook van deze inrgting helpen bevorderen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal later eveneens door de vereenigiog gelegenheid worden aangeboden om zuivere melk per glas te bekomen. -- De Staatscourant bevat liet rapport der commissie, benoemd door den minister van binnenlandsche zaken, tot het alnemeti van het examen van landmeter. Slechts een candidaat had zich aangemeld tot het afleggen \an het examen voor adjunct-landmeter bij hel kadaster in Ned. Indiö. Die can didaat, de heer II. L. A. Maks. heeft aan de gestelde vereischten voldaan. Op last van Z. M. den koning heeft V. M". oppcrceretnoniemeester aan het bestuur der kon. vereeniging van gepens. officieren kennis gegeven, dat. ofschoon daartoe geene bepaalde uiinoodiging gedaan is, het Z. M. hijzonder aangenaam zal zijn, als ook door de gepens. officieren deelgeno men wordt aan de cours, die in Januarij a. s. Ie Amsterdam en te 's llage zullen plaats hebben, en dat Z. M.rekening houdende met de moeijelijk- iieid voor sommigenom daarbjj in uniform te verschijnenhen ook gaarne in gewonen rok (en frac) zal zien, mits daarop dragende hunne decoratiün van groot model. Te Delft is gisteren morgen omstreeks half 9 ure een lievige hrand uitgebarsten ten huize van den hakker JVIagedans, in de Choorstraat. De brand was aangekomen op een zolder, de bewaarplaats van eene aanzien lijke hoeveelheid spaanders, zoudat de vlammen al spoedig hel dak uil sloe gen. Door de spoedige aanwezigheid van de brandweer is het mogen ge lukken den braud te bedwingeu. Gisteren ochtend is op den Rijnspoorweg nabij Gouda een melkboer met zijne kar onder een trein geraakt. De man werd oven-eden en hiecf op de plaats dood, terwijl de kar verbrijseld werd. Gisteren ochtend barstte vlak boven Amsterdam een onweersbui los. De bui wa« zeer spoedig voorbijgedreven, zoodal slechts twee donderslagen werden gehoord. Het opmerkelijke hierbij was, dat het licht zich eerst vertoonde in een ronde roode bal, zooals de zon achter een nevel. Plotse ling barslte deze in verschillende stralen uiteen, waarop onmiddellijk een donderslag volgde. Het onweder ging van hagel vergezeld. (Ai. v. d. D.) -- Uit Zwolle meldt men: Dezer dagen werd door de policie ontdekt, dat een alhier liggend schippersgezin, man, vrouw en kinderen, sedert ver scheidene dagen geen ander voedsel gebruikte dan gekookte aardappelen- schillen die hier en daar uit de vuilnisbakken werden weggehaald. De ongelukkigen hadden te veel eergevoel om aalmoezen te vragen. Thans wordt door kaartjes voor de gaarkeuken in hunne behoeften voorzien. Te Denekamp is een milicien-verlofganger van de ligting 1876 weder voor den tijd van 3 maanden in werkelijke dienst opgeroepen, omdat hij zjju verlofpas niet naar behooren heeft laten afteekenen, gegrond op art. 134 der militievvet. Te Joure hebben de leden der Werklieden-vereeniging, die wekelijks iets voor hun onderling bouwfonds afzonderen, van jh'. mr. P. B. J. Vege- ün van Claerbergen een stuk grond ten geschenke ontvangen, ten einde daarop tien, het getal der leden van het honwfonds, flinke kamers te bou wen. De aanbouw wordt geraamd op 700 per kamer, welke som men door een 4 pCls leening zal trachten te vinden. Tol leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda in dc Fransche taal is benoemd de heer S. Stellingwerf!", te 'sHage; in de Nederl. taal en ge schiedenis de heer F. Albers, le Nijmegen, en in de wiskunde de heer dr, Th. B. van Wettnm, te Leiden. Uit Uden meldt men aan de TV. B. C.dat in het gehucht Vorstenbosch een wethouder uit Uden dood in de sneeuw werd gevonden. Volgens den berigtgever ging de man zich dikwijls te buiten aan sterken drank. Nabij Venlo zijn door de rijks-ambtenaren twee Pruissische vrouwen uit het naburige Lenth aangehouden, die eene hoeveelheid spiritus onder hare kleederen verborgen hadden en deze trachtten binnen te smokkelen. In de Litxemburgsche kamer van afgevaardigden beeft de heer resca- tore het rapport ingediend van de commissie, belast met bet ontwerpen van een adres van gelukwensching aan den koning-groothertog enz., bij gelegenheid van diens huwelijk. Tevens heeft hij medegedeeld dat de com missie, daar Luxemburg toch voornamelijk van landbouw beslaat, voor een nationaal geschenk aan Z. M. hare keuze beeft gevestigd op een span Arden- net- paarden. Berigten uit Transvaal, van 19 November, gewagen van den lang ge- wenschten regen, die in verschillende declen des lands, o a. ook te Pretoria en omstreken, gevallen is. Daar, gelijk in gansch Kaflerland, beeft, men gedureude maanden van de felle hitte en droogte zwaar geledener heerschte tot 110 en 111 graden warmte in de schaduw. Alle Kaders, die over de Kaapsche grenzen kwamen, klaagden als uit één mond, over den honger snood, die in hun land geleden werd. Den 6d,B November heeft te Umlala een vreeselijke storm gewoedook voorafgegaan door zware hitte. De storm ging gepaard met een geweldigen regendoch de grond was door de droogte zoo hard geworden, dat de regen er van opsprong, waardoor een dikke mist werd verspreid. In de bergstreken woedde de storm roet bliksem en hagelslag het felste, verscheidene inboorlingen werden gedood, ook veel vee ging verloren. 's GRAVENIIAGE, 24 December. Aan Zr. M". adjudant in buitengewone dienst, den kolonel E. J. van Bel, kommandant van het reg, grenadiers en jagers, is vergunning verleend tot het dragen van de versierselen als officier van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Aan J. D. Fiene, gewezen magazijnmeester bij het beheer van den arbeid in het huis van militaire detentie nabij Leiden, is verleend een pen sioen ten laste van den staat van ƒ354 's jaars. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. -- De eerste kamer der staten-generaal heeft heden zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen de hoofdstukken I, VII A en de Middelen der staaishesrooting voor 1879 en voorts de wets-ontwerpentot bekrach tiging van provinciale belastingen in Friesland en Limburg, tot wijziging der begrooting van het domeinfottds voor 1877 en tot wijziging der Indi sche begrooting van dat jaar. De kamer is vervolgens gescheiden tot Donderdag 9 Jannarij 1879, des avonds ten 8 ure. Voor de reglbank alhier werd beden bepleit eene vordering oorspron-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1