BIJVOEGSEL, behoorendc lot de Lcidsche Courant van Maandag 23 December 3878, JP. 302. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. i DER TELEGRAAF. In de zitting van dc tweadc kamer van heden is. na eenige discussie, aangenomen met 51 tegen 6 stemmen de begrooting voor koloniën en voorts de begrootingen van Suriname met 53 tegen 3 stemmen en van Curacao met algemeene stemmen. Met 30 legen 22 stemmen besliste zij voorts dat er geen aanbevelingslijst zal worden opgemaakt ter voorzieniag in de vacature van den hoogen raad. Daarna ging zij lol nadere bijeenroeping uileen. BELGIE. De koning heeft de directie der civile lijst belast, om, wegens de inge vallen koude, aan de presidenten van de comité's van liefdadigheid order te gevenaan de armen van Brussel 42250 bons voor broodeu en 281.125 kil. brandstof uit te deelen. Dezer dagen is op de baan naar Tervueren een diepe put ingestort, op het oogenblik dal een werkman, vader van 6 kinderen, zich op den bodem bevond. Men heeft den geheelen nacht gewerkt om hem te redden, doch te vergeefs. Den volgenden morgen hebben de soldalen der genie zich ter plaatse begeven, doch men heeft nog geen tijding van den ongelukkigeu werkman. Men vreest het ergste. EXCiKLA *1». LONDEN20 December. Op den dag van de teraardebestelling van de overleden groothertogin van Hessen-Darmstadt hebben in geheel Engeland rouw-manifestatiën plaats gehad. In de kapel van het kasteel van Windsor werd een plegtige dienst gehouden, waartyj tegenwoordig waren de koningin, de prinses van Wales, prinses Christiaan van Sleeswijk-Holstein, prinses Beatrice, de hertog en de hertogin van Edinburgh, de hertog van Connaught, de hertog van Cam bridge en de hertogin van Teek, allen in zwaren rouw. Te Windsor bleven alle buizen gesloten. In bet St. James Park te Londen werden des namid dags ten 2 ure 60 kanonschoten gelost. Hetzelfde geschiedde te Edinburgh waar ook de klokken van de St. Giles-cathedraal twee uren luidden. Te Cambridge werd de groote klok van de UniversiteitsUerk geluid. Aan lord Beaconsfield wordt tegenwoordig vorstelijke eer bewezen hij kan zich niet op straat vertoonen, of de menigte vergezelt hem juichend huiswaarts. Avond aan avond slaan er honderden aan den ingang van het boogerhuis, om Beaconsfield toe te juichen, en wanneer hij in zijn eenvou dig rijtuig door Londen rjjdt, neemt ieder den hoed af. Betreffende de terugroeping van het Russische gezantschap te Kabul, zegt de Times//De kabinetten van St. James en Petersburg waren reeds sedert tien dagen daarover in onderhandeling, waarbij graaf Schuwalolf zich buitengewoon verdienstelijk maakte, door eene vreedzame oplossing van het verschil mogelijk te maken. De bewonderenswaardige ferme hou ding van het Brilsche kabinet heeft andermaal eene billijke overwinning behaald." De correspondent bij de colonne van generaal Roberts meldt: Gedu rende onzen terngmarscli door het Kurumdal verzamelden zich overal de stammen in grooten getale. Zij losten vreugdeschoten en dansten woeste oorlogsdansen, ter eere van de vreemdelingen, die de kabuieezen overwon nen. De bewoners dezer vallei hebben zoo lang gezucht onder het juk der Afganen, dat zjj buiten zich zelf zijn van vreugde op de gedachte van voor altijd van de regering te Kabul bevrijd te wezen. Gisteren kwam een me nigte volksbehoorendc lot stammen van de overzijde van den Kurumuit eigen beweging generaal Roberts begroeten en hem hare vriendschap aan bieden. Door de liquidateurs der //West of England Bank" is de globale staat dezer gefailleerde bank openbaar gemaakt. Het passief is 304,318 meer dan het kapitaal en bet reserve-fonds der bank. liet totaal verliesdoor de bank op hare operation geleden, ramen de liquidateurs op 1,328,680 Te Portsmouth is een nieuw soort oorlogsschip aangekomennamelijk het torpedo-depotschip Hekla, dat snelvarende torpedobooien aan boord krijgen en in geval van oorlog aan dc vloot toegevoegd worden zal om als het noodig is, zijne torpedobooien ter bescherming er van uit te zenden. De tlekla is van ijzer, 390 voel lang en zal gewapend worden met 6 vier enzestig ponders en 2 Whitehead-kanons. liet achterschip is met draaiban ken, boor- en snijmachines voorzien en dient voor torpedo-werkplaats. De Bckla is bestemd om 6 torpedobooten 2 kl. op te nemen: 4 er van staan op het dek in kranen en loopen langs rails. Bovendien zal het schip nog een stoombarkas en een stoomkotter krijgen. FltANHli IJ H. De senaat heelt de behandeling der begrootingen ten einde gebragt en eveneens de wet op de middelen. Over een der onderdeelen van art. 1 van laatstgemelde wet. verlaging van het zegelregt voor cheques, slaakten echter de stemmen, zoodat daarover op nieuw gestemd zal moeten worden. Het plan schijnt te bestaan om den minister van buitenl. zaken nog te interpel leren en hem bepaald af te vragen of Engeland ook voornemens is, onder een of anderen vorm, zich nieuwe deelen van het Turksch gebied toe te eigenen. De officieuse verklaring van Havas, waarschijnlijk van den minister Waddington afkomstig, waarin gezegd werd, dat Engeland nooit van plan is geweest Alexandrette te bezetten en in het algemeen ook niet aan verdere uitbreiding van zijn gebied denkt, wordt over het algemeen als nog niet geheel afdoende beschouwd. De handel in tentoonslellingsloten grenst hier aan bet ongelooflijke. Het aantal personen, die zich dagelijks met dien ruilhandel bezig houden, is reeds tot 150 geklommen. De meesten drijven den handel voor eigen rekening; anderen echter handelen voor rekening van derden, die zich ach ter de schermen houden. Op één dag loopen de transactiën over ongeveer 60000 billenen. De koers, die een paar dagen geleden een aanmerkelijke daling onderging, is nu vveêr aan het rijzen. De Rappel maakt het volgende schrijven openbaar, dat de heer Vac- querie, verantwoordelijk uitgever van het blad. ontvangen heeft: //Indieu gij met uwe onbeschaamde taal tegen de dienaren van de godsdienst niet ophoudt, dan zal er wel ecu priester gevonden worden, die zijn leven waagt, door u een kogel door het hoofd te jagen. Gij zijt dus gewaarschuwd". De Schah van Perzie heeft hel Perzische pavillocn, dat op de tentoon stelling geprijkt heelt, ten geschenke gegeven aan de stad Parijs. DÜIT8C1ILAN». Het huis van afgevaardigden heeft den wensch geuit dat het ministerie van koophandel gesplitst worde in twee ministeriële departementen: van openbare werken en van koophandel en nijverheid. Aan het hoofd van het eerstgenoemde zal een minister staan; het tweede kan met de rijkskanse larij vereenigd worden Voorts is door het huis met eene groote meerder heid een voorstel aangenomen ten doel hebbende de regering uit te noodi- gen zoo spoedig mogelijk aan de rijksregering het regt van toezigl over de Pruissische spoorwegen over te dragen. De minister van koophandel ver klaarde dat hij hiertegen geen bezwaar had. De policie te Leipzig heeft eene premie van 200 mark uitgeloofd op de ontdekking van den schrijver der volgende briefkaart aan den sodalis- lischen woordvoerder Bebel. //Bij deze npcm ik de vrijheid, u mede te deelen dat gij in uwe hoeda nigheid van afgevaardigde van Dresden in den rjjksdag niet naar Berlijn zult teruskeeren. Gelijk gij uwen partijgenooten leert op den keizer te schietenzal ik als voorstander van het socialisme den dolk tegen u ophef fen en er voor zorgen dat ik mijn doel bereik. Gij kunt u alleen redden door, even als Most, Fritzschc en anderen reeds hebben gedaan, Duilsch- land te verlaten. Ik doe dit omdat gij tl niet meer openlijk bekend maakt I als socialist en slechts heimelijk voor het socialisme werkzaam zijt, in plaats van evenals uwe partijgenooten rond voor uwe gevoelens uit te komen. Alzoo: gij neemt de vlugt of slerlt voor onze zaak. Zoo waar als ik dit schrijf, zal ik het plan, waaromtrent ik met anderen afspraak heb ge maakt, ten uitvoer welen te brengen. Foei, schaam ugij zijt eigenaar van ij huizen en terwijl gij anderen aanspoort om te deelen, doet gij het zelf niet." |i Ook in de provincie Saksen is de runderpest thans uitgebroken. In het dorp Slolzeuhain, district Schweinitz, is zij officiéél geconstateerd en zijn de gewone voorzorgsmaatregelen genomen. Ten gevolge der groote uitbreiding, die de ziekte in het district Frankfort a/Oder krijgt, is thans ook in het aangrenzende West-Pruisgische district de handel in paarden en varkens verboden ln Berlijn zijn als voorzorgsmaatregel alle particuliere slagtplaalsen tijdelijk gesloten en mag alleen in de abattoirs bij de veemarkt geslagt worden. - In de Zwitsersche bondsvergadering hebben eenige leden de regering geïnterpelleerd over de bekende zaak van het dagblap l' Avan-garde. Het antwoord hield in: dat de bondsraad constitutionneel juist heeft gehandeld I en zijne bevoegdheid niet is te buiten gegaan, dal de schuldigen naar den regter zullen worden verwezen, en dat het in Zwitserland bestaande regt van verblijf niet tol misdadige einden misbruikt mag worden. TlfRkMK. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat voor Gallipoli een aanvaring heeft plaats gehad lusschen het Engelsche stoomschip Suladine en le By- santinvan de Maatschappij Frayssinet le Marseille, llet laatste schip zonk. De doctor, een officier, de le machinist en 11 man van de equipage werden gered. De overige personen aan boord, waaronder 150 passagiers, vonden hun graf iu de golven. BERLIJN, 20 December. De Reichs-Anz. meldt dat het berigt, van ver scheidene kauleii verspreid, uit de lucht gegrepen is, als zou de keizer bij het weder aanvaarden der regering een gelukwensch van den Paus ontvan gen en beantwoord hebben. WASHINGTON. 20 December. In zijne boodschap aan den senaat wijst president Ilaycs op bet voorbeeldeloos overwigt in den algemeenen handel ten gunste der Vereenigde Staten, waardoor de uitvoer van goud verhinderd en het belang des staats bevorderd wordt in een tijdperk, waarin zekerheid in den handel zoo dringend noodig is. De president wenscht de middelen tot bevordering van den handel te vermeerderenen wel door het openen van nieuwe markten voor handelsproducten der Unie. De financiële gelijk heid van Amerika met andere natiën eischt de duurzame verzekering van den tegenwoordigen handelstoestanden een snel toenemende uitvoerhandel moet zooveel mogelijk bevorderd worden. ROME. 20 December. In de kamer heeft de minister-president Depretis officieel mededeeling gedaan van de zamenstelling van het nieuwe kabinet eii het programma der regering ontwikkeld. Zij zal de orde handhaven met de bestaande wetten, zonder zwakheid of willekeur; zij zal eene wet betreffende den aanleg van spoorwegen aanbieden; zij handhaaft het denk beeld tot afschaffing der belasting op het gemaal; zij zal voor instandhou ding van hel financieel evenwigt waken, en eindelijk eene hervorming der kieswet op breede schaal voorstellen. De minister van financiën diende vervolgens eene credietwet in voor de eerste twee maanden van 1879 en verzocht daarvoor de urgentie, welke door de kamer werd uitgesproken. LONDEN, 21 December. De heer Mac Clune, liberaal, is in het district Londonderry tot lid van het parlement gekozen, met 2489 stemmen, tegen 1878, op den heer Alexander, conservatieven kandidaat, uitgebragt. KONSTANTINOPEL, 20 December. De Porte zal onverwijld aan den Rus- sischen gezant, Labanoff, haar antwoord betreffende het ontworpen defini- I tief tractaat doen toekomen. PH1LIPPOPEL20 December. Prins Dudukoff beeft een circulaire uitge vaardigd, waarin hij alle Russische ambtenaren uadrukkelijk vermaant mede te werken tot den goeden gang van het financiële beheer, zoo als het door de commissie van Oost Rumelië is georganiseerdvijandige manifestatiën te verhinderen en aan de bevolking duidelijk te maken dat de commissie werk - zaam is voor 's lands welvaart. JUMROOD, 20 December. Generaal Maude is heden ochtend met een detachement troepen uitgetrokken om de vijandige stammen in het Bazar-dal te kastijden. Nog loopt het gerucht, dat Shere-Ali gevlugt is en de regering aan zijnen oudste zoon, Jakub, overgedragen heeft. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRaBBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5