LEIDSCHfi IJ 1A MI. 302, MAANDAG 23 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zmi~ en feexldaymt uitgezonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars franco p. p. /MIO, met het Verslap der Handetrnyeo van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslap a fzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertrnlién is van 1—4 regels -, iedere regel meer 25 cents. KtarassstsvR! t.'.z iw rrrrtr M.y.gjBggares aarr. -r«»aHSiRB»SR mn-anx doxi Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS - H E RICHT EN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 17 personen, en aan die ziekte overleden 2. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 21 December 1878. v. d. BRaNDELER. BLMVENLANDSCHIi: BERIGTEN. LEIDEN, 21 December. De Maatschappij voor Toonkunst alhier gaf gisteren haar tweede con cert, met medewerking van het zangkoor der afdeeliug Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Voor het eerste gedeelte was de leiding der muziek den lieer Wetrens opgedragen, terwijl het tweede gedeelte door den heer de Lange, van Amsterdam, werd gedirigeerd. De Symphonie n". 4. van Schumann, in D-moll, voldeed aan het vrij talrijk publiek zeer goed, terwijl men tevens moet zeggen dat de fijne nuancering in dit scltoone werk uitmuntend werd weêrgegeven. üe heer Gondal zong daarna drie liederen voor haryton. Zijn geluid is lief doch niet krachtig, het timbre zijner stem zeer aangenaam. De voor- dagl en actie waren misschien kalm genoeg. «Die ersle Waipurgisnachl". gedicht van Goethe en muziek van Mendels sohn Bartholdy, vormde de tweede afdeeliug. De soli werden door den heer Goudal en onze stadgenooten mej. Gripekoven en den heer de Goey best gezongen, terwijl de kleine koren zich uitmuntend van hunne laak kweten. l'.en heeren Wetrens en de Lange komt dan ook voor hunne leiding een woord van dank toe. Heden morgen ten 10% ure is, ten gevolge van de gladheid der straat, aan de Oude Vest, ter hoogte van de Janvossenstecg. een aschkar mei paard in het water geraakt, doch zonder letsel te bekomen weder op liet drooge gebragt. Even na 12 ure is op de Haarlemmerstraat een paard, bespannen voor een wagen, op hol gegaan, doch spoedig tot staan gebragt, zonder ongeluk ken te hebben veroorzaakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 72 tol 97 volwassen personen en 16 lot 22 kinderen. - Men meldt ons uit 'sHagc: In eene vergadering van belangstellenden in eene noordpool expeditie is met hijna eenparige stemmen besloten tot ene tweede uitzending van het zeilschip de H illern Barendts naar de noor delijke liszee. terwijl het hoofdbestuurdaartoe uitgenoodigdzich bereid verklaarde zich op nieuw aan het hoofd der beweging te stellen. De zeeofficieren de Brnynekommandant, Koolemans Beynen en Speelman, van den ctat-major van het zeilschip, waren ter vergadering tegenwoordig. Prins Alexander heeft het praesidium van het hoofdcomité neergelegd. In 1876 zijn door de Nederlandsclie post verzonden 1,021,714 aaugeleekende brieven en 62375 brieven met opgegeven geldswaarde. Hiervan zijn 80 opgegeven als vermist, doch dit bleek slechts waar te zjjn van 10waarvan 4 op het verongelukte stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden4 op Duitscn grondgebied en slechts 2 ten laste van de Nederlandsclie postdienst. In 1877 zijn verzonden 1,140,059 aangeteekende brieven zonder en 69553 met opgezeven geldswaarde. Hier van heette het dat 57 niet te regt waren gekomen, doch het bleek slechts waar te zijn van 8, waarvan 4 in Diiitscliland. Na ijverige nasporingen, meldl het Hbl., is liet onzen adjunct-archi varis, mr. de Boever, gelukt in een Verpondingsboek de plaats vermeld te vinden, waar Vondel omstreeks 1643 in de Warmoesstraat gewoond heeft. Het inmiddels verbouwde perceel is thans genummerd 110 en wordt be woond door de hli. gebr. Asseler. Door wijlen vrouwe S. M C. Schollelink. wed. den heer J. J. Beerc- kamp, is een legaat van ƒ10000 vermaakt ten behoeve der diaconie-scholen van de Ned. herv. gemeente te Amsterdam. Door wijlen mej. I). Hetineman, 'wed. L. Groot, is een legaat van ƒ1000 besproken aan de r. k. armen te Egmond-binnen. De inschrijvingen op de leenitig voor de Rotlerdamsche tramweg-maat schappij (uitgifte van ƒ375,000 aandeelen) bedragen ongeveer 71 millioen. -- De hakker uil Charlois, wiens woning in de vorige week afbrandde, is, naar men aan de N. R.C. meldt, ten huize van de grootouders zijner vrouw te Brandwijk, op bevel van den officier van justitie te Rotterdam, aangehouden als verdacht van den brand te hebben gesticht. Te Haarlem is gisteren nacht brand ontstaan in de boekdrukkerij van den heer J. F. Haeseker, in de Kleine Houtstraat. Lie boekdrukkerij is geheel uitgebrand en een groot gedeelte der gereedschappen is mede ver brand. Hoewel een paar belendende perceelen ook nog schade kreeg, heeft de brandweer, die spoedig aanwezig was, verdere uitbreiding van den brand toch welen te voorkomen. Een en ander was verzekerd en de oor zaak van den brand is onbekend. Men meldt uit Beverwijk: Het zoogenaamde Engelsche dorp bij Velscn (Wijkeroog) zal spoedig lol de geschiedenis belmoren. Er staan nog over blijfselen der betonfabriek, het middenpunt der kolonie, en eenigc huizen, die weldra gesloopt zuilen worden. De store, waar Engelsche levensmid delen te verkrijgen waren, wordt vervangen door een kruidenierswinkel, nu een steeneu gebouw. Langzamerhand keeren al de Engelsclietthij het kanaal werkzaam, naar hun land terug cn vóór veertien dagen werd dan ook voor het laatst te Veisen godsdienstoefening in liet Engelsch gehouden. Toen de diligence, die 'savonds 7% uur uit Heerenveen naar Gorre- dijk vertrekt, Zondag jl. voor liet tolhek te Langezwaagaankwam, werden de passagiers door den tolgaarder opmerkzaam gemaakt dat zij met onbe heerde paarden daar waren aangekomen. Het bleek weldra dat de voer man, dien men levend, maar met bebloed hoofd en geheel ontsteld, zag verschijnen, van den bok was gevallen. De passagiers hadden niet het minste van het ongeval onder weg bespeurd, alleen herinnerden zij zich, dat zij een eindweegs in woeste vaart waren voortgehold, maar dat zij toen niet het minste vermoeden hadden van liet gevaar, waarin zij verkeer den. Toen zij het tolhek nader kwamenhadden de paarden het gewone drafje weer aangenomen, tot zij het laatste gedeelte stgpvoets hadden afge legd. De tolgaarder verklaarde zich dadelijk bereid de plaats van den voerman in te nemen en bragt de diligence met passagiers en den intus- sclien bewusteloos geworden voerman veilig te Gorredijk. Wat beieekent dat //relourbilieltcn voor twee dagen" geldig zjjn? De kanlonregter te Middelburg heeft heslist, dat daaronder verstaan worden de dag van afgilte en de volgende dag, dus niet tweemaal 24 nur na het ne men van het billet. Een vreemdelingdie te 7 uur 's avonds op 22 Augustus een retourbillei le kl. van Rotterdam naar Middelburg genomen had en in de meening verkeerende daarvoor op 24 Aug. te mogen gebruik maken van den trein die te 6% uur 'savondsle Botterdam aankomt, werd aangezegd, dat hij geen aeldig billet had, nadat men hem van Middelburg tot Wouw met ni't had gelaieu. Daar hem die veel reist, in het buitenland zoo iets nooit was overkomen en men hem niet gewaarschuwd had, weigerde hij de hoeie te betalen en werd vervolgd. De kanlonregter veroordeelde hem echter tot 5 boete óf 1 dag gevangenisstraf. Te Meliskerke, in Zeeland, had dezer dagen liet volgende voorval plaats: In een boerenhofstede, waarvan de bewoners, met uitzondering van de 76-jarige grootmoeder, afwezig waren, traden 'savonds ongeveer 5 ure drie half vermomde kerels binnen en eischten van de oude vrouw ƒ600, welke eiscli ecltler dadelijk op 400 verminderd werd. Het oudje, schier dood van schrik, kon bijna geen woord uitbrengen, doch de kerels stoorden zich ook niet aan haar; een hunner toch begon dadelijk met een breekijzer het kabinet open te brekenwaarna alles werd onderzocht en nagesnuffeld, tot men eindelijk meende den »aap" gevonden te hebben in een oude koperen tabaksdoos; deze bevatte evenwel slechts ongeveer ƒ20. Blijkbaar zeer teleurgesteld verlieten de schurken toen in allerijl het vertrek, niet wetende dat de ware "aap" zoo dikwijls door hen was aangeraaktwant die lag gelukkig nog rustig en ongestoord in een laadje. De poiicie heeft reeds drie verdachte personen uit Vlissingen naar de gevangenis te Middelburg overgebragt In Limburg heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Op sommige plaat- -s*n ligt de sneeuw uitermate hoog.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1