LEIDSCHE €0(1 KIKT. *m 1°. 301. ZATURBAG 21 DECEMBER. SI Al)»-BE RICH TEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, niet hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.88. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huiten de expeditieknslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. ]te prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden blads. 81—84 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N*. 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, scl)3de of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter alsemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1». C. Van deb Zwet Uz.brander alhier, om eene branderij op te rich ten in het perceel in de Baatstraat n°. 9; 2°. E. Van deb Kloot, melkver- kooper alhier, om een stoomwerktuig te plaatsen tol bereiding van boter, in het pand in de Diefsteeg n°. 10; 3". J. Ruigbok. vleeschhouwer alhier, om eene slachterij op te richten in het pand in de Haarlemmerstraat n°. 140. En geschiedt hiervau openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 19 December 1878. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHIS BERIGTEN. LEIDEN, 20 December. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer H. J. Hubert en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van liet arts-examen uitgereikt aan den heer A. Butner, beiden candidaat-arts. lie gemengde commissie voor de stenographic uit de beide kamers der staten-generaal heeft bekend gemaakt, dal de lieer C. A. Steger, eerste stenograaphden 20<l'° Jannarij 1879 den elfden cursus van stenographic za! openen. Zij, die daarvan wenschen gebruik te maken, kunnen zich aanmelden bij den heer Steger te 'sHage, van 6 tot 19 January aanst. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee; lu de afgeloopen week zijn ook de laatste vier schuiten aangekomen, zoodat onze geheele vloot, na zware stormen te hebben doorgestaan, behouden is teruggekeerd; doch met gemis van een matroos, die overboord geslagen en verdronken is. De uit komst der visscheiij is dit jaar zeer ongunstig; een schrale vangst met ge- drukten marktprijs van de pekelharing. De hoogste schuit besontde /"3800, de laagste sl chts ƒ800; gemiddeld per schuit ruim ƒ2500 minder dan de vorige drie jaren. Buitendien had men groot verlies en schade aan viscli- netten en kabeltouw. Blijkens een bij het dep. van marine ingekomen telegramis de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W B. F. Eschcr, den 17'I,D dezer van Rio de Janeiro vertrokken, ter voortzetting der reis naar Oost-Indiö. Het stoomschip Prins xan Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 19 December van Napels vertrokken. De onlangs bij het 4C reg. infanterie benoemde 2e luitenants zijn inge deeld als volgt: bij het lc bat., te Delft, H. M. Koolhoven en D. H. Genles- sen; bij het 2' bat., te Leiden, J. G. A. Fromman en J. A. Houbalten bij het 4e bat., te Haarlem, G. A. van Driel, M. J. L. Oudshoorn en L). Schoonman. -- Te Haarlem is bij het afrijden der paarden, op het plein voor de kazerne, een cavalerist-milicien zoodanig door een slag van een paard ge treden, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Amsterdam is men druk bezig met de toebereidselen voor de aan staande feesten. Op de Hoogeslttis wordt eene groote ecrepoort opgerigt. Zij beslaat de geheele breedte van de [loogesluis en heeft 3 doorgangen, alle ongeveer 3 meter diep. De beide nevendoorgangen zijn elk 12 a 14 tpeter hoog, de middendoorgang bereikt de hoogte van 18 meter en met den daarop te plaatsen vlaggestok met den koninklijken Ned. standaard zal de poort zich tot op 20 meter in de lucht verheffen. Hel Rembrandts-plein en den Dam zullen in (eestpleinen worden herschapen. De ingang der Nieuwe kerk, aan de zijde van 'skonings paleis, zal door het maskeeren der onooge- Irjke huisjes aan beide kanten een hersehepping ondergaan. Overeenkomstig de bouwstijl waarin de kerk is opgetrokken, wordt daar een lydelijke ingang, met torentjes enz. gemaakt, die van buiten groen, van binnen ge heel mei fluweel woedt gedrapeerd De overdekte ruimte aan het Rijnspoor wegstation, dienende voor de bestelde rijtuigen en omnibussenwordt geheel afgeschut en tol ontvangzaal ingerigt. Den 19ll*D Januarij e. k. wordt het le bataillon van het reg. grenadiers en jagers met de siafmuziek te Amsterdam verwacht. Tevens zullen dien dag aankomen de escadrons huzaren uit Haarlem, met de muziek van hun regiment. Beide corpsen zullen bij de aankomst van HH. MM. den koning en de koningin dienst doen. Het comité ter Evangelisatie te IJmuiden heeft het voornemen opgevat, aldaar eene eigene kerk en bewaarschool te bouwen. De kosten worden op ƒ60000 geraamd. Nabij Utrecht is door den goederentrein of den laatsten personentrein van den Oosterspoorweg eergisteren avond een man overreden, zich noe mende Hensbergen, wonende in de Lauweregt, te Utrecht. Het ligchaam heeft verschillende verminkingen ondergaan, de beine beenen zijn gedeelte lijk verbrijzeld. De man is naar het station Maliebaan gebragt. B(j zijne aankomst aan het station leefde by nog, doch, naar men verneemt, is hij des morgens overleden. Uit Uirksliorn wordt gemeld; Te midden van regen- en sneeuwbuyeu werden de inwoners verschrikt door een feilen bliksemstraal, onmiddellijk door een zwareo donderslag gevolgd. Slechts eenmaal werd de bliksem ge zien maar toch stonden tegelykertjjdop meer dan ecu uur afstand van elkaar, een molen onder Oudcarspel en een groote boerderij onder Barsin- gerhorn in brand. Wat laatstgenoemden brand betreft, wordt gemeld, dat het gezin, waarvan de zeven kinderen reeds te bed lagen, met moeite, op gekleed de vlammen is ontkomen. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwjjs is verschenen. Algemeen had men bedenking tegen den vorm van dit onderwerp, wat betreft de wijze der aangebragte wijzigingen. Maar wat de voordragt zelve betreft, verklaarde men vrij algemeen, dat zij met genoegen ontvangen was, in zoover zij strekt ter voorbereiding eenrr spoedige invoering der wet op het lager onderwys van 1878. De meeste leden keurden het dus goed, dat de aanvulling zich be perkte tot het in overeenstemming brengen van de wet van 1863 met die van 1878, ofschoon dan ook aan het beginsel van aanvulling in den aan- gednideri zin niet streng is vastgehoudendaar het ontwerp blijkbaar in het taalonderwijs op de scholen van middelbaar onderwijs ingrijpt, Ver scheidene dezer leden meenden echter, dat, ook wanneer men zich op het gekozen standpunt plaatste, het tegenwoordig wetsontwerp meer had kun nen omvatten. Zij hadden met leedwezen gezien, dat de zeer nuttige en door den minister krachtig verdedigde bepaling van art. 22 der wet van 1878 betrekkelijk het vrijgeven van uren voor het godsdienstonderwijs en het beschikbaar stellen der schoollokalen voor dat onderwijs niet op de hoogere burgerscholen met 3 en 5-jarigen cursus van toepassing was ver klaard. Hierover echter bestond verschil van gevoelen. Ook voor zoover men met den meer beperkten inbond van het ontwerp oogenblikkelijk vrede bad. kon men niet ontveinzen, dat men gaarne zon hebben gezien, dat de minister thans reeds het uitzigl op spoedige indieoing eener algeheele her ziening der wet op hel middelbaar onderwijs had geopend. lie regering heeft aan de tweede kamer aangeboden een ontwerp ter bepaling van den nieuwen termijn voor de vollooijing van het Noordzee kanaal en uitstel van terugbetaling van door den staat aan de kanaalmaatschappij ter leen verstrekte gelden. De termijn wordt nu bepaald op 31 December 1880. De regering wordt daarbij gemagligd om met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij een overeenkomst aan te gaan omtrent de regeling der financiële aangelegenheden. In de memorie wordt gezegd, dat de kanaal maatschappij getracht heeft aan hare verpligtingen tol oplevering op 1 Oct. 1878 te voldoenzelfs ten koste van belangrijke geldelijke opofferingen. Bij een dading, met de gemeente Amsterdam gesloten, is bepaald, dat zij afstand doet van haar regten op een tot het saldo der voormalige weeskamer aldaar behoorend kapitaal van 1,135,382.69%, maar dat dit kapitaal, ver meerderd met een rente van 3% pGt. 's jaars sedert 9 November 1852 tot 1 Januarij 1879, in mindering strekt van de som van 3,000,000tot welker uitkeering aan den staat de gemeente zich voorwaardelijk heeft verbonden. De regering heeft in art. 2 de magtiging gevraagd om met de kanaalmaaG schappij eene nadere financiële regeling vast te stellen, ten einde het oordeel SS' van de staten-generaal over gemelde dading ongeprejudiceerd blijve. E

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1