üUITENLANDSCfIK BEItlC.TKY Legebeke, apotheker te Rotterdam. Voorts is aan dé lieer P. J. Ilaaxman, apotheker tc Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van dien raad. Aan den luit. ter zee 1® kl. C. II. de Goeje is, op zijn verzoek, toe gekend een verlof voor den tijd van één jaar, onder stilstand van non- activiteitslractement, en zonder opklimming in de ranglijst, en tol luit. ter zee 1» kl.is bevorderd de luit. ter zee 2e kl. 11. H. Hora Siccama. Z. M. de koning is ten 3% ure alhier aangekomen per Rijnspoorweg. Z. XI. werd gecomplimenteerd door verschillende autoriteiten. Door den burgemeester werd den koning geluk gewenscht met het voorgenomen hu welijk. Door eene commissie uit de ingezetenen werd een album, voorzien van vrle handteekeningen van ingezetenen van 's Gravenhage, aan den koning aangeboden. In den omtrek bevond zich eene groote menigte, die deelne ming betuigde. Vele openbare en bijzondere gebouwen waren met vlaggen getooid. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot be krachtiging van provinciale belastingen, na uitvoerige discussie over de opgenomen kerkelijke subsidiën en na verdediging door den minister, aan genomen met 50 tegen 21 stemmen. De behandeling van het hoofdstuk Waterstaat is voortgezet en gevorderd tot de spoorwegbegrooting. Daaraan gaat vooraf de onteigeningswet voor de lijn Stavoren Leeuwarden, met het amendement van den heer Bergsma, om de rigting over IJlst in plaats van over Bolsward te nemen. Voor het geregtshof alhier verscheen heden een bakkersknecht uit Loosduinen, R. H. van H. genaamd, die in September jl. door iuklimming zich den toegang had verschaft tol de woning van den bakker A. Pool, te Nootdorp, en aldaar een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen en kleedingstukken had ontvreemd, zooals o. a. een gouden cilinder-horologe, twee zilveren vorkjes, een zilveren suikerschopje, eenige zilveren lepeltjes, een bloedkoralen ketting, drie broeken, een paar laarzen enz. Zelfs den inhoud eener ilesch, die, naar hij meende, jenever bevatte, had hij zich willen toeeigenen door die ledig te drinken, maar die inhoud bleek eau de cologne te zijn en smaakte hem niet bijzonder. Xlet zijn rijken buit beladen had de besch. de woning verlaten langs den- zelfden weg dien hij gekomen was en de meeste voorwerpen daarna be leend of verkocht. Het geld werd vrolijk verteerd totdat de justitie hem daarvan rekenschap kwam vragen. Ter teregtzitting van het hof werd door den besch. eene volledige bekentenis afgelegdterwijl bovendien door een aantal getuken het wettig bewijs der schuld geleverd werd. De advocaat-generaal mr. van der Hoeven zag in dezen besch.. ook met het oog op zijne antecedenten, een gevaarlijk sujet en eischte tegen hem eene tuchthuisstraf van vijf jaren. De verdediger, m'. II. A. van Raalte, hoopte dat het hof in de onmiddellijke en volledige bekentenis van zijn cliënt aanleiding zon vinden tot het opleggen eener ligtere straf. Het hof veroordeelde hem tot vijf jaren tuchthuisstraf. Daarna deed het hof uitspraak in de zaak van P. B. uit XVaddinxveen die jl. Donderdag leregl stond ter zake van poging tot moord op zijne vrouw en feitelijken en gewelddadigen wederstand jegens den veldwachter, die besch. de volvoering van zijn voornemen heeft belet. Het hof heeft den besch., met vrijspraak van het feit als zou hij tegen den veldwachter een wapen hebben gebezigdaan het hem overigens ten laste gelegde schuldig verklaard en tot 6 jaren tuchthnisstral veroordeeld. De quaestie van den aankoop van den Blaauwen Gang, in de Lange Polen alhier, werd gisteren in eene besloten vergadering van den gemeente raad behandeld. Na heropening der vergadering werd het voorstel van burg. en weth., om den toegang in de Lange Poten van den eigenaar aan te koopen, bezwaard met eene erfdienstbaarheid, in stemming gebragt en aangenomen met 18 tegen 12 stemmen. Aan het dep. van marine is heden aanbesteedhet maken en leveren van een ijzeren kustlichttoren, bestemd voor Sanibilangan (westkust van het eiland Madura), met den aankleve van dien. Minste inschrijvers waren de heeren I,. I. Endhoven en C". alhier, voor ƒ38570. Het programma is verschenen van de 5"" voorjaars-lenloonstelling van planten, bol- en knolgewassen, bloembouquettentuin- en kamersieraden enz., te houden door de leden der 's Gravenhaagsche tuinbouw-vereeniging in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, van 18 lot en met21 April 1879. Het beval 84 nommers, waarvoor vele medailles zijn uitgeloofd. EKGËLANM. LONDEN, 18 December. In hel lagerhuis is door de regering medegedeeld, dat bij hel leger in Afganistan correspondenten van dagbladen worden toegelatendat telegram men over krijgsbewegingen door een hooldofficier gecontrasigneerd moeten zijn, dat overigens geen inzage van de brieven wordt gevorderd en dat het aan stafofficieren streng verboden is, met dagbladen te corresponderen. Ten opzigte van het door de regering ingetrokken voorstel tot onder sleuning van de Rhodope opstandelingen, doet de Times opmerken, dat de triomf der oppositie over deze plotsinge zwenking der regering zoo onge motiveerd mogelijk is. De regering heeft verstandig gedaan door een voor stel in te trekken, dat door vele harer vrienden, wegens den nooddruftigen toestand van velen in het land zelf, niet goedgekeurd kon worden. De regering, aan die wenken gehoor gevende en de ongepastheid inziende om een daad van humaniteit tot het onderwerp te maken van een hevig debat trok het voorstel in; maar de oppositie zag hierdoor een welkome gelegen heid voorbijgaan om haar wrok tegen de regering te koelen. Lord Lytton heeft eene wapenschouwing gehouden over de hulptroe pen der leenroerige inlandsche vorsten. Hij dankte hen voor hunne bereid vaardigheid tot helpen, en hoopte dat de Emir na de hem toegebragte nederlaag den slrijd zou opgeven. Het inlandsch contingent, onder kom- mando van Engelschc officierenzal de troepen in den lihyber-pas vervan gen opdat dezen voorwaarts kunnen rukken. Aan Daily News wordt gemeld dat generaal Roberts, bij al zijn voor spoed, een klein ongeval had te melden. Den 15"tn dezer overvielen de Xlangals in den Saperi-pas een convooi, dat door Scholten en Ghoorka's verdedigd werd. Twee Engelsche kapiteins werden daarbij ernstig gewond, terwijl van de Schotten en de Ghoorka's er drie gedood en twaalf gekwetst werden. De Xlangals leven van plunderenen de zaak heeft dns geene poli tieke beteekenis. Roberts rapporteerde verder uit Eoerumdat hij den top van den Shutargardan-pas (11200 voet hoog) den 9dt" bereikte. Hij vond er nog geschutwagens en ander wapnituig van de Afganen achtergelaten, een bewijs van hunne overhaaste vlugt na hunne nederlaag in de Peiwar-kloof. Uit Berlijn meldt men aan genoemd blad, dat Sher-Ali de bemiddeling van den keizer van Rusland heeft ingeroepen tusschen Engeland en hemzelf. De keizer zou zich bereid hebben verklaard die laak op zich te nemen. In financiële kringen is men van gevoelen, dat practischc bezwaren de regering beletten otn Turkije in zjjn geldelijken nood te helpen, hoe gaarne zij dit overigens ook zou willen doen. Het is onwaarschijnlijk, dat het parlement zijn goedkeuring zou hechten aan een verbindtenis, welke de waarborgen eener Turksche leening door Engeland zou in zich sluiten, en als een bewjjs daarvoor wordt de geringe ondersteuning aangemerkt, welke het voorstel van sir Northcote ten gunste van de noodlijdenden in hel Rhodope- district gevonden heeft. Het kabinet zou gaarne aan Turkjje de behulpzame hand bieden en het helpen om de gelden te vinden, welke de Porie tot uitvoering der hervormingen noodig heeft; doch het zal moeijelijk iets anders kunnen doen dan zijn zedelijken steun verleenen ten behoeve eener com binatie, indien het gelukt er eene geschikte te vinden. Blijkens het verslag der commissie tot onderzoek naar den toestand der »West-England-Bank" zijn niet slechts het gezamenljjk kapitaal en het reservefonds als verloren te beschouwen, maar is gebleken, dat er nog een verder tekort van 300,000 beslaat. Een herstel der bank wordt als onmogeljjk beschouwd. Het proces van de directeuren der «City- ol Glasgow-bank" zal op 20 Jan. aanst. te Edinburgh aanvangen. Het Staatsblad van den Americaanschcn staat Illinois verhaalt, dat men in het tuchthuis van Ohio op hel denkbeeld gekomen is om de gevan genen, die zulks verdienden, in plaats van met slagen door middel van electriciteit te straffen. Den ontembaarste der booswichten nameljjk zet men geblinddoekt in eene badkuip, waarin omstreeks 3 duim water. De eene pool eener batterij wordt in het water gebragt, de andere met eene spons .in verbinding gesteldmet welke spons men het ligchaam op ver schillende plaatsen aanraakt, zoodat de patient, al naar gelang van de kracht der batterij, eene hoogst onaangename kitteling of schokken onder vindt, welke met nadrukkelijke stokslagen gelijkstaan. Daar hij bovendien niet zien kan, waar de volgende schok zal aankomen, dragen schrik en verrassing nog hel hunne bij om de uitwerking te verhoogen. FKAX KllIJ k. Het bijeenroepen van de kamer van afgevaardigden tegen 21 December is hel noodzakelijk gevolg van het aannemen, door den senaat, van het amendement, waarbij de som van 200,000 fr. voor de verhooging van de bezoldiging van kapelaans, door de kamer afgestemd, weder op de begroo ting is gebragt ln den senaat betuigde de voorsteller van het amende ment zijne verwondering dat de kamer aan de arme kapelaans, de verkon digers van het evangelie, de geringe verhooging heeft geweigerd. Het was alsof men dacht, dat de priesters er niet behoeven te zijn, dat zij niets goeds uitrigten. De minister van eeredienst herinnerde, dat de verhooging door hem op de begrooting was gebragtmaar hij had zijn pleit voor de kamer verloren. Dit zoo zijnde, gelooide hij niet dat het raadzaam was vol te houden. De tijd om de begrooting goedgekeurd te krijgendwong. Het volgende jaar zou hij met beter gevolg de verhooging weer kunnen voorstellen. Hij, minister, verbond zich althans, mede uit naam zijner amblgenooten, alsdan den post weer op de begrooting te brengen. Xlet 159 tegen 112 stemmen werd echter het amendement aangenomen. By de behandeling der henrooting voor hel departement van oorlog in den senaat beschuldigde een der leden, de heer Gunin-Gridainede leden der commissie, die met het loezigt op de levering der unifo men belast waren, V3n verschillende misbruiken; onder anderen had een hunner van een leverancier een douceur van 6000 fr. geëischt. Dit had eene levendige gedachten wisseling tusschen den minister-president, Dufaure, en den mi nister van oorlog, generaal Borelten gevolge. Er zal een gestreng onder zoek naar de zaak plaats hebben. Te Parijs is Zondag eene demonstratie ten gunste van den vrijen han del gehouden door de Verecniging ter verdediging van commerciële en in dustriële vrijheid. De heer d'Eichthal, voorstander van vrjjen handel, zat voor en de vergadering werd o. a. bijgewoond door den heer Jules Simon en andere leden van hel parlement, een aantal presidenten van kamers van koophandel, den minister van financiën, den ambassadeur van Duitschland enz. Twee personen hielden redevoeringen. De Temps beval een, naar men meent, officieus artikel ten betooge dal niet de staat, maar de gevangen genomen muntmeester te Bordeaux aansprakelijk is voor de zoek geraakte baren zilver, die het huis Roth schild hem gezonden had, om er munt uit te laten slaan. De staat organi seert de munt en benoemt de ambtenaren, maar dit geschiedt alleen om aan de munt een bepaald gehalte en gewigt en het karakter van echtheid te geven. De ambtenaren zijn gemagtigd baren zilver of goud in ontvangst te nemen van particulieren, die er munt uit geslagen willen hebben; maar de staat is niet verantwoordelijk voor het zilver cn goud. dat aan de munt wordt gezonden. Op vele plaatsen iu de departementen Ardennes, Ardèche, Jura enz.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2