i'kit tglgcp«aaf. aüver en i i e n. en 70,000 door dil faillissement en drie Engelsche banken f i20,000 ƒ180.000 en f 100,000. Een koopman in de City verliest ƒ780,000. een tweede ƒ720,000, een andere ƒ624,000, een vierde 600.000. Een assu rantie-compagnie verliest ƒ360,000. Een der crediteurs komt 1,560 000 te kort bij het bankroet. Kerkenscholen en weldadigheidsgestichten ver liezen veel, in enkele gevallen alles, door dit onheil FKANKKUK. Het Journ. Offic. beval een besluit, waarbij de in- en doorvoer van vee, dat uit Duitschland en Luxemburg komt, verboden wordt. De beraadslagingen over de begrooting in den senaat worden met kalmte gevoerd. Ten gevolge eener interpellatie van den heer de Larcy, heeft de minister van binnenlandsche zaken eene inlichting gegeven omtrent het bekende verbod van processiën te Marseille bij den inlogt van den bis schop. Dit kwam hierop neder, dat de bisschop, behalve de militaire hon neurs, waarop hij aanspraak had, ook zekere bijzondere eerbewijzigingen eischte, inzonderheid dat hij zou worden begeleid door een stoet, gevormd uit de geestelijkheid en de congregatiën. Daar de prefect, uit vrees voor conlra-manifestatienhiertegen bezwaar maakte, weigerde de bisschop alle eerbewijzingen waarop hjj volgens de wel aanspraak had. In verschillende streken des lands is er eene groote massa sneeuw gevallen, waardoor hier en daar de gemeenschap is gestremd. Te Parijs is het verkeer met rijtuigen geheel gestremd. De te Parijs gestolen waarde, ten bedrage van 800.000 fr.behoeft niet door de Messageries vergoed te worden, daar de afzenders, Rothschild en Oppenheim, de geheele som voor slechts 25000 fr. hadden gedeclareerd. Zij dragen dus de schade. OOST-IKDI». BATAVIA. 7 November. Van den gouverneur van Atjeh is van 29 Oct. het volgende berigt ontvangen. Naar Kotta Radja zijn opgekomen de Imam en andere hoofden van Lamdjampoe, benevens een gemagligde van hel hoofd van Indrapoerie regteroever. terwijl Imam Bintang van Indrapoerie linkeroever spoedig vol gen zal. De gezondheidstoestand is bevredigend, hel ziekte-cijfer lager, het sterfie-cjjfer stationair. Bij dagorder van 14 Oct. heeft de gouverneur van Atjeh aan de troe pen berigt gegeven van de onderwerping van Habib Abdul Rachman. Het slot dezer dagorde luidt: //De veldlogtdie in Julij jl. tegen de XXII Moe- kims werd aangevangen. is nog niet geëindigd, maar uitkomsten, vijfjaren lang nagestreefd, zijn reeds verkregen Officieren, ambtenaren, onderoffi cieren en soldaten, ik dank u; de koning, die onlangs openlijk ten aan- hoorc van gansch Nederland den moed en het gedrag der troepen in Atjeh prees, zal uwe verdiensten weien te beloonen." Op 3 Jan. aanst. zal alhier worden aanbesteed de bouw eener mis- sighit te Kolla Radja, waarvoor een maximum is toegestaan van ƒ208,807. - De Overland China mail deelt mede dat de negerbevolking van Timor legen het Portugesehc bestuur is opgestaan en dat de Hollandsche vlag op de forten is geheschen. De gouverneur van Macao heelt troepen en oor logsbehoeften naar het eiland gezonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den houtvester 1' kl. bij hel boschwezen J. Crol; aan den opzigter 3e kl. bij den waterstaat J. 11. W. Ereytag; aan den 2cn commies bij hel depart, van justitie N. H. A. M. van Dijek; aan den hulponderw. aan de openb. lagere school te Benkoelcn J. M. Nieuw boer; aan den commies 2e kl. bij de postdienst L. ,1. Berlijn. Benoemd: tot advocaat en procureur hij liet hoog geregtshof, mr. P. Maclaine Pont; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Macassar, de subst.-griffier bij den raad van justitie te Soerabaija ai'. P. Lugt; tot subst.-griffier bij den raad van justitie te Soerabaija, de ambtenaar voor de regterl. magt nir. W. Francis; tot griffier bij den land raad der stad en voorsteden van Batavia, de griffier bij den landraad te Pekalongan A. Marlherus; bij den landraad te Pekalongande gewezen Is klerk op het bureau van den adsist.-resident van Batavia D. A. W. Huls kamp; bij den resid.-raad te Soerakarla, de ambtenaar op non activiteit J C. Dunki Jacobs; bij den landraad te Kedirie, de le klerk ter griffie van den raad van justitie te Soerabaija E. VV. Schmidt; bij den waterstaat, tot adspir.-ingenieur, L. G. de Val; tot opzigter lc kl., de opzigter 2e kl. Ph. J. Dumoolin Jr.tot opzigter 2e kl.de opzigters 3e kl. M. Donk en J. van Balgooy; tot chef der 1' post- en telegr.-afd. (standplaats Batrvia), de adjunct-inspecteur A. Streifl; lot opzigter 3e kl. bij den waterstaat, J. van der Meer en J. E. E. Schussler. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land. aan den kapt. der inf. A. P. A. Varkevisser; aan den 2e0 luit. der inf. C. J. II. Volil. LONDEN, 15 December. Uit Kaapstad wordt van 26 November gemeld, dat de gouverneur der kolonie een ultimatum gezonden heeft aan den Zoeloe- koning Gctawayo. Het antwoord daarop werd spoedig verwacht. PESTH14 December. De Hongaarsche delegatie heeft met grooie meer derheid hel buitengewoon crcdiet voor het bezettingsleger voor 1879, ten bedrage van 20 milliocn, toegestaan, nadat graaf Apponyi de bnitenlandsche politiek aan eene scherpe kritiek onderworpen had, daarna drie andere sprekers voor het rapport der commissie het woord gevoerd hadden en ein delijk graaf Andrassy in eene uitvoerige rede de grieven der oppositie we- dcrlegd had. PARIJS, 15 December. In den senaat verzocht de he#r de Gontaut- fiiron gisteren inlichtingen van den heer Waddingloii omtrent de bniten landsche staatkunde De minister verklaarde, dat de houding der Frausclie gevolmagtigden te Berlijn eene voorzigtige geweest was. en somde vervol gens de pligten op, welke aan de Fransche staatkunde gesteld worden, en i die zamen te vatten zijn in dit ééne woord: vrede. Waddington was van oordeel, dat het behoud des vredes afhing van de stipte uitvoering van het traclaat van Berlijn. Frankrijk had, overeenkomstig zijne traditien Grie- kenlands be'angen behartigd; de onderhandelingen over deze quaeslie zijn nog hangende, Europa, zeide de minister, heeft vertrouwen in de Fransche regering, wij hebben geene verbindtenissen op ons genomen en zullen dit j ook niet doen. ALEXANDRIE, 14 December. Een officiéél rapport is verschenen waarin Rivers Wilson voorstelt de posten van de Fransche en Engelsche contro leurs-generaal op te -heffen, indien het bestuur der kas voor de algemeene schuld er in toestemt. LAHORE, 15 December. Generaal Roberts had den 9 zijnen verkennings- 1 togt volbragl, De troepen lijden veel van de strenge koude. Het voorwaarts rukken is voor zooveel noodig geschied. Den 10 is generaal Roberts te Altkhul teruggekeerd. Kolonel llagar heeft Alikhul verlaten en de positie van Seiwarin allerijl in staat van verdediging gebragt. Kolonel Browne meldt dat in Dakka alles rustig is. Kolonel Biddulph heeft de Rholeckpas be- magtigdgeen der passen is door den vijand bezet. LONDEN, 15 December. Daily News meldt uit Peshawur van gisteren: Naar men zegt heeft generaal Browne een aanvang gemaakt met het opruk ken naar Allalabad en tot dusverre geen verzet ontmoet. De inwoners vven- schen Engelsche bezetting te krijgen. PARIJS, 15 December. Volgens berigten uil Konstanlinopel gelooft men daar dat de zamenzwering niet van ernstigen aard is geweest. Er zijn weinig zieklen welke zoovele geneesmiddelen in het leven heb ben geroepen als het Asthma. De meeste dezer middelen min of meer onvoldoende zijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderens waardige werking der leer op de longen, en de slijmdeelen in het alge meen, heeft talrijke proefnemingen uitgelokt waaruit thans blijkt dat een der beste behandelingen tegen Asthma beslaat in de aanwending der Teer- capsules van Guyot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bji eiken maaltijd ingenomen eene snelle verlichting, wij voegen er echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is. men gedurende eenigen lijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsttles af te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijn dat men de echte Teercapsules van Guyot be komt, moet men de in drie kleuren gedrukte handteekening van Guyot eischen, die zich op elke flacon bevindt. Depot te Parijs in de Apotheek Guyot, 31 Rue de Seine, en in de meeste Apotheken. INGEZONDEN. Niemand kan vergen dat Bestuurders der Leidsche Zangvereeniging tegen naamloos geschrijf hunne handelingen verdedigen. Onnoodig zou dit boven dien wezen, indien de onbekende friend van vrede en vooruitgang"in slede van bloole beschuldigingen te doen hooren', den door hem gevvraak- ten brief wilde overleggen; het publiek zou dan zelf het betamelijke kun nen beoordeelen. Mocht de schrijver van het ingezonden stukje, geplaatst in het vorig nummer dezer Courant, tevens zijn anonymiteit kunnen prijsgeven, gaarne zou dan de ondergeteekende, secretaris der Leidsche Zangvereeniging, hem hel ongegronde aantoonen zijner overige beschuldigingen indien althans naast «vrede en vooruitgang" ook waarheidzijn doelwit is. Leiden, 16 December 1878. P. A. VAN BUTTING HA WICHERS. jSnrgcvIijki: &iaub. ONDERTROUWD C. P. Sluiter, jm. 24 j. en S. P. Kraay, jd. 28 j. P. Bave- laar, wedr. 57 j. en J. Bonte, wed'. 53 j. YV Wallaarl, jm. 23 j. en C. Spaa, jd. 23 j. A. Engel, jm. 23 j. en M. M. Bremer, jd. 24 j. B. G. Beulink, jm. 26 j. en A. M. C. van der Steen, jd. 30 j. A K A DEM E E-NIEl W 9. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 16dr° December de heer R. A. Fockema, geb. te Terborg inderegts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het vervatten van de tijdsbepaling bij vermindering der gestelde zekerheid. [Art. 1307 Jl. ff.) Heden overleed, na een langdurig en geduldig lijden, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd-zoon, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer JAN GARRER, in leven Apotheker, in den ouderdom van 55 jaren. Leiden, 15 December 1878. Wed. J. GARRER, van 't Hoopt. Heden overleed, in den ouderdom van 58 jaren, mijn geliefde Echtge- noote ANTJE LARREWIJN, diep betreurd door mij en mijne kinderen. Zoetebwoüde, 15 December 1878. II. J. TRAP. De Ondergeteekende betuigt bij dezeook namens hare kinderenbehuwd dochter en den eenigen broeder van den overledene, hartclijken dank voor de menigvuldige blijken van deelneming bij het smartelijk overlijden van haren geliefden Echtgenoot in zoo vele opzichten ondervondenook voor die blijken die haar van onbekende vrienden zijn toegebracht. Uit aller naam Leiden, 16 December 1878. Wed. G. J. CORTS, Groen. Blijkens geregistreerde acte, op den 13,len December 1878 voor den Nota ris Mr. J. M. GORDON te Leidenin bijzijn van getuigen verleden, is tusschen de Heeren WILLEM CAREL ZUURDEEG en JAN BOUDEW1JN ZUURDEEG, Fabrikanten van Wollen Dekens le Leiden, aangegaan eene Vennootschap voor onbepaalden lijd, aanvang genomen hebbende 1 Juli 1878. ten doel hebbende het fabriceeren van en den handel in Wollen Dekens en al hetgeen kan geacht worden daartoe te behooren, onder de firma van JAM ZIILRDEEG EM ZOOM, waarvan het kantoor is gevestigd le Leidenaan den Ouden Singel, lol de teekening van welke firma ieder der Vennooten afzonderlijk gelijkelijk gerechtigd is, doch alleen voor zaken de Vennootschap betreffende en geenszins voor het opnemen of uitleenen van gelden, het teekenen van acceplatiëuhet aangaan van borg tochten en in het algemeen voor alle handelingen van dezen aard, als waartoe de handteekeningen van beide de Vennooten met bijvoeging vaa die der firma wordt vereischt. Geschiedende deze aankot diging ingevolge Art. 28 van het Wetboek van Koophandel.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3