de moeijelijkhedcn wees, die daarvan liet gevolg zonden zijn. Het amende ment van den heer Scheltema werd verworpen met 18 tegen 5 stemmen, en liet voorstel van den heer van der Lith aangenomen met 14 tegen 9 stemmen. Het geheele artikel werd daarop aangenomen met 15 tegen 8 stemmen. Bij art. 7 stelde de heer Scheltema als amendement voor de classificatie geheel te doen vervallen, als zijnde die in strijd met het beginsel eener inkomsten-belasting. Hit voorstel werd door verschillende leden bestreden; de belasting, die niet populair is, zou daardoor nog onpopulairder worden, zoo zells dat zij spoedig zou ten onder gaan. Het amendement werd met 21 tegen 2 stemmen verworpende gewijzigde classificatie met 17 tegen 6 stemmen aangenomen. Bij art. 7, al 2, trapsgewijze vermindering van de aftrekking van ƒ400 voor noodzakelijke levensbehoefte, stelde de heer Scheltema als amendement voor geene afdaling te doen plaats hebben, maar een algemeenen aftrek van ƒ300 toe te staan. Uitvoerig gaf hij de nitkomsten op, die men, zijns inziens, zon verkrijgen bij eene trapsgewijze vermindering. Na eenige dis cussie, wilde de heer Scheltema zijn voorstel splitsen, t. w. de /400 be houden, maar zonder trapsgewijze vermindering. De voorzitter meende dat hij even goed zijn doel kon hereiken door de voorgestelde wijziging al te stemmen. He door burg. en weth. voorgestelde wijziging werd daarop met 14 tegen 9 stemmen verworpen. Gisteren hebben de leden van het curatorium der Thorbecke-stichling alhier hunne eerste vergadering gehouden. Zij werden door den rector- masmficus der universiteit pleglig begroet. Het bureau is zamengesteld uit de heeren mr. W. H. Hullert, voorzitter, mr. S. Vissering, secretaris. mr. G. de Vries Az penningmeester. Ter aanvulling van de ljjst der bevorderingen in de piano-klassen aan de Muziekschool van de Maatschappij voor toonkunst, voorkomende in ons nommcr van Zaturdag, wordt nog het volgende medegedeeld: Bevorderd van de 2"e naar de 3"e klasse A. Herdinghvan de 2dt naar de 4dc klasse M. de Haas; van de 3de naar de 5dc klasse M. J. E. van Eldik en R. de Haas; van de 4d" naar de 6,le klasse M A. de Graaf en J. M. van Bemmelen; van de 5dt naar de 6de klasse G. SijthofF. Bij het vergelijkend scheikundig onderzoek der monsters witte zeep, aan hel departement van marine ingezonden voor de aanbesteding op 28 November j! is het door de firma Sanders O. alhier aangeboden mon- sier het geschikst bevonden voor de verstrekking aan 'srijks schepelingen, zoodat de levering der 30000 kilo aan die firma is opgedragen. Bil de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 28, 14.00, Z3.20 en ƒ1.45; de laagste /28, ƒ14.00, /2.80 en ƒ1.40. - In de vorige week zijn door het kiescollege der herv. gemeente van Voorschoten en Vettr lot ouderlingen dier gemeente gekozen de hh J. van der Vis en T. A. van Reemstde eerstgenoemde herkozenen lot diaken de lieer M. H. van Leeuwen en op Zondag jl. den 15eo December door de kiesgerrgtigden tot notabelen de hh. F. 11. van Iterson, C. J. Broers en P. de Bruin, met dien verstande, dat er tusschen de twee laatstgenoemden nog eene herstemming moet plaats hebben. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat bij het balaillon mineurs en sappeurs te Utrecht de gelegenheid bestaat voor jongelingen »an 16 tol 18 jaarom te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. De jongeling behoort zich te verbinden voor den tijd van 10 jaar. waarvan 3 in dienst bij het bataillon mineurs en sappeurs te volbrengen. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven en be dreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde komen in aanmerking. Gegadigden belmoren zich te wenden tot den kommandant van het bataillon mineurs en sappeurs te Utrecht. Te Hattem wordt met 1 Jan. aanst. een rijkstelegraafkanloor met be perkte dagdienst geopend. Het stoomschip Celebes is op 14 December van Batavia vertrokken. De Overijssel is op 12 December aldaar aangekomen. Men schrijft uit 's Hage aan den Noordbrabanter. dat Z. M. de koning en 11. K. II. de aanstaande koningin liet voornemen hebben te kennen gege ven in den aanstaanden zomer alle gewestelijke hoofdplaatsen van Neder land ie bezoeken. Volgens het Ubl. wenschen te Amsterdam eenige ingezetenen gelden bijeen te brengenten einde aan de universiteit aldaar twee kerkelijke hoogleeraren te kunnen verbinden. De studenten in de theologie zouden dan aldaar hunne studiën geheel kunnen voitooijen. Eene commissie van uitvoering zon benoemd zijn. Te Botterdam is Zaturdag het rijtuig van den burgemeester door het schrikken der paarden in de sloot voor het Ziekenhuis op den Schiedam- scht'ii Singel geraakt. De echtgenoote van den burgemeester was in het rijtuig gezeten, maar is er met den schrik afgekomen. De paarden zijn behoudendoch het rijtuig heeft veel schade geleden. Ter hoogte van Sliedrecht is van de sleepboot Dordrecht IIIop- stoomende van Dordrecht naar Ruhrort, met 5 groote vaartuigen, gisteren ochtend de ketel gesprongen. Gloeijende stukken ijzer werden in alle rig- lingen weggeslingerd. De slag werd tot een half uur ver gehoord. Het schip is langzaam gezonken. Van de equipage van 6 man zijn er vijf on gedeerd gered door eene boot van het naaste schip. Alleen de machinist is omgekomen. Hij is met het schip gezonkennalatende eene vrouw en een kind. Te Amsterdam heeft een persoon verschillende wiukeliers getracht op te ligten. Bij velen kwam hij eenige goederen vragen uit naam van pastoor de Groot aldaar, doch daar de winkeliers weigerden het gevraagde af te geven, kwam hij eenige oogenblikken later met een briefje, geteekend met epasloor de Groot". Daar die briefjes vuil waren, zeer slordig en smerig ge schreven en sommige winkeliers reeds tusschenlijds aan den pastoor de Groot hadden laten vragen of de gevraagde goederen voor zijne rekening mouten worden afgegeven, en een weigerend antwoord hadden bekomen, werd Item naiuuilijk niets ter hand gesteld. Een winkelier in schoenen en laarzen riep de hulp der pnlicie in, die den man, zekeren D., bij de policie van al te ongunstige zijde bekend, naar de gevangenis bragt, welke hij reeds meermalen van binnen hekeken had. Hij is van zeer goede familie, doch het misbruik van sterken drank heelt hem zon diep doen zinken. Van het Nieuwe Diep meldt men dal hel onderzoek naar den diefstal van geld aan boord van het mailstoomschip Conrad nog niet is afgeloopen. Enkele schepelingen worden nog aan boord in hechtenis gehouden. Hel schijnt eene gewoonte bij de Mekka-gangers, die dikwijls in groote menigte als dekpassagiers met de mailbooteu naar Suez gaan, om het geld, dat zij voor een gedeelte te Mekka gaan ofleren, op het dek na te tellen, en men vermoedt dat dit de hebzucht van dezen of genen beeft opgewekt. Althans, toen de pelgrim, die bij zijn schat was ingeslapen, ontwaakte, waren zijne ollerpenningen verdwenen. Vijf der schepelingen worden, als verdacht van den diefstalin hechtenis gehouden. Te Arnhem heeft in den nacht van Vrijdag op Zaturdag een lievige brand plaats gehad in de levertraan-fabriek van den heer Busé, waarin zich p. m. 30000 gevulde flacons en 200 vaten traan bevonden. Het geheele ge bouw met den inboedel is eene prooi der vlammen geworden, terwijl het belendende gebouw, dat veel heeft geleden, benevens de voorraad traan, is gered. Zoowel het gebouw als de inboedel waren legen brandschade verzekerd. Te Schoonebeek is dezer dagen eene bejaarde vrouw, die, om het vuur aan te maken, daarop petroleum goot, in brand geraakten kort daarna overleden. Te Maastricht had Vrijdag 11. een stoute diefstal plaats. In een der drukst bezochte straten kwam een fatsoenlijk gekleed man een goudsmids winkel binnen en vroeg horlogie-kettiugen te zien. Beeds vier stuks waren hem voorgelegd, toen hij een anderen vroeg, die in de uitstalkast hing. Op het oogenblik dat de dame. die hem te woord stond, dezen ketting wilde krijgen, wierp hij haar een zak met peper in de oogen en greep de vier op de toonbank liggende kettingen, om daarna het hazenpad te kiezen. Gelukkig had de peper slechts één oog der dame getroffen. Zij greep de uiteinden der kettingen, die de dief in de hand hield, en riep om hulp. De dief echter trok de tamelijk zware kettingen stuk en zette het op een loopenzonder dat men hem heeft kunnen achterhalen. De heer van Kerkwijk is voornemens bij de algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1879, de volgende motie van orde voor te stellen: De tweede kamer der staten-generaalkennis genomen hebbende van het door de regering Ie kennen gegeven voornemenom het aan den staat vervallen waarborgkapitaal der Rolterdam-Munsiersche spoor wegmaatschappij van ƒ400.000 zonder magtiging bij de wet terug legeven, is van oordeel, dat over de teruggave van zoodanige aan den staat verval len kapitalen door de wetgevende magt behoort te worden beslist, en gaat over lot de orde van den dag. 'sGRAVENHAGE, 16 December. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer H. Jonxis, chirurgijn te Groningen, die onlangs zijn 50-jarig jubileum heeft gevierd, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot notaris te Dokkum is benoemd de heer J. Meylink, thans notaris te Kuinre. Aan den telegrafist le klasse van den rijkstelegraaf, J. A. van Toorn, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'srijks dienst verleend. De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat enz. zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de voortzetting van het debat over het hoofdstuk oorlog, in de zitting van de tweede kamer van heden, verklaarde de minister Kappeyne namens de regering dat, bij terugkomst der kamer, zij met een definitief minister de begrooting zal kunnen behandelen. De post krijgsschool is verworpen met 33 tegen 30 stemmen, de vesting- begrooting is aangenomen met 49 tegen 14 en het geheele hoofdstuk is aan genomen met 50 tegen 15 siemmen. Morgen is het hoofdstuk waterstaat aan de orde. -- Z. M. dc koning zal, naar thans met zekerheid kan worden medege deeld, aanst. Donderdag 's namiddags ten 3 u. 26 m. alhier langs den Rjjn- spoorweg aankomen. Ter ontvangst zullen zich aan het stationsgebouw bevinden de burgemeester en wethouders, de commissaris des konings in de provincie Zuidholland, de plaatselijke kommandant, waarnemend gou verneur der residentie en andere autoriteiten. De muziek der dd. schnlterjj zal bij aankomst op het perron geschaard staan en zich doen hooren. Het comité uit handelaren en nijveren zal III), in den wachtsalon het album met de handteekeningeu der ingezetenen onder eene toespraak overhandigen. Z. M. is voornemens door de verschillende hoofdstraten, die zeker, evenals de andere, dien dag met vlaggen getooid zullen zijn, den weg naar HD. paleis te nemen. Den 29tD Januarijtwee dagen na de feestelijke intrede van den koning en de koningin binnen de residentie, zal door HII. MM. ten hove een groot gala-bal worden gegeven. -- Donderdag avond II. had in de r. k. kerk te Schevcningen, juist toen de godsdienstoefening beginnen zou. een gasontploffing plaats, veroorzaakt door een lek in de gasleiding, digt bij den onder het koor geplaatsten meter. Onmiddellijk vertoonde zich een hevige vlam. De ontsteltenis van de aanwezigen was te grooter, daar men van den hoofduiigang door de vlammen gescheiden was. Gelukkig had de kosteresse den moed de hoofdkraan te sluiten, waardoor de vlam dadelijk gebluscht was. HU 1 TENLAMKSC11IC BK 151GTEN E NI ELAN I». LONDEN, 15 December. Het overlijden van de groothertogin van Hessen-Harmstadlprinses Alice, is juist gevallen op den jaardag van den dood baars vaders, deu prins-gemaal. Zij was Victoria's derde kindgeb. 25 April 1843. De persoon van Madden die aangehouden werd omdat hij gezegd had de koningin te willen vermoorden, is hall idioot, en bragt een deel van zijn leven door in het krankzinnigen-gesticht te Hanwell Met de interna tionale of het socialisme heeft hij niets uitstaande. De dagbladen steken een weinig den draak met den ophef, dien er van de zaak gemaakt is. Dit is de zesde moordaanslag op de koningin, zegt een der bladen. In 1840 vuurde een knaap, die idioot was en Oxford heette, op de koningin, toen zij toerde. Dc jury verklaarde dat er geen bewijs was, dat zijn pistool geladen was geweest en de rcgier zond hem naar een krankzinnigengesticht. In 1842 vuurde John Francis op de konin gin en vijf weken later hield een man, genaamd Bean, II M. een ongeladen pistool voor. In 1850 sloeg een vroeger officier der huzaren, Pale, met een wandelstok tegen den hoed der koningin, waarvoor hij naar Botany Bay gezonden werd. In 1872 had de vijfde moordaanslag plaats, daar een krankzinnige knaap, genaamd O'Connor, der koning een ongeladen pistool voorhield. Hij werd gegeeseld en kreeg een jaar gevangenisstraf en is nu in een gesticht. De correspondent van de Daily-Neios te Peshawur meldt dat eronder de Engelsche troepen in Afganistan nogal ziekIe heerscht. De koude werd vinnig. De bank van de hh. Fenton te Rochdale is gefailleerd. De Times zegt omtrent dit faillissement: Twee Schotsclie banken verliezen J 120,000

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2