BUI TEN L A N DSCI1E BENIG T E FEU TELEGBAAF. de koningin in de residentie, in liet Lange Voorhout een gas-illuiiiinalie te doen ontsteken. Zij zal in den avond van den 27""° Januarij plaats heb ben in het Voorhout, guirlandes-gevvijze met ballons, waardoor de vlammen tegen den wind zullen zijn beschut, terwijl in hel Voorhout en op de Plaats muziektempels zullen worden opgerigt, die met lampions verlicht zullen worden. EIV O K Ij A IS D. LONDEN, 10 December. De correspondent van de Daily News meldt uit Lahore dat eene uit breiding van de krijgsverrigtingen in Afganislan het eenig gevolg geweest is van des Emir's schrijven. Generaal Biddulph, zonder te wachten op de te Quettah georganiseerd wordende versterkingen onder Stewart, rukte voort op Candahar. Zondag vond hij bij eene verkenning den Kojuk-pas onbezeten zag hij van deze hoogte de vlakte van Candahar aan zijne voe ten. Niets dreigde zijn voortrukken te zullen verhinderen. Generaal Browne wachtte slechts op proviandom onverwijld op Djellalabad los te trekken. Betreflende het antwoord van den Emir van Afganistan verneemt men, dat het is gedateerd van 19 November en niet vóór 30 November te Dakka is aangekomen; aldaar werd het eerst 3 December geopend, zoodat de onderkoning te Lahore niet vóór 4 December den inhoud vernam. Die werd echter terstond naar Engeland getelegrafeerd, zoodat de regering met den inhoud van den brief nog bekend was voordat de troonrede werd uitge sproken. De houding der regering, die te kennen gaf van geen antwoord te welen, was dus vrij dubbelzinnig. Uit de Vereenigde Staten wordt berigt, dat in in het Cauca-dal, eep van de vruchtbaarste en digtstbevolkte streken van Columbia, het te velde staande suikerriet, de maïs, de tarwe in het bovenste gedeelte van hel dal en de voedergewassen door den sprinkhaan volkomen vernietigd zijn. Dien tengevolge zijn daar de levensmiddelen buitengewoon duur geworden, en heerscht er groot gebrek. Generaal Grant zal eene reis door Oost-Indië, China en Japan doen, waartoe de regering hem de stoomboot Richmond ter beschikking heeft gesteld, welke hem uit Europa zal afhalen en naar Point de Galle, Bangkok, Batavia. Manilla en Hongkong voeren zal. De regering verwacht van deze reis veel goeds voor de handelsbelangen in het Oosten. FRANKKIJH. Het Joum. off. bevat het besluit, waarbij de heer Dareste de la Cha- vanne, rector der hoogeschool te Lyon, op wachtgeld gesteld wordt. Het hof van appèl te Parijs heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den keizerlijken prins tegen den Siècle. De prins had het blad vervolgd wegens het lasteren van de nagedachtenis zijns vaders, daar het gemeld had dat de keizer 26000 hectaren gronds. behoorende tot het kroondomein, onwettiglijk vervreemd had. De regtbank had den prins in het gelijk gesteld en den Siècle veroordeeld tot eene boete van 2000 fr. en tot openbaarmaking van het vonnis in twintig dagbladen, op kosten van het veroordeelde blad. Het hof van appèl heeft het vonnis, wat de boete betreft, bevestigd, maar de openbaarmaking beperkt lot de helft der dag bladen. opdat de kosten de boete niet overschrijden. De Siècle zal van dat arrest in cassatie komen. Uit Parijs meldt men aan de Kötn. Zeit.: Zooals te verwachten was is na het sluiten der wereldtentoonstelling de drukte Ie Parijs aanmerkelijk verminderd De directeuren der groote magazijnen klagen, dat de aankoo- pen voor het wintersaizoen ver beneden hun verwachtingen blijven, doch nog veel harder klagen de kleinere winkeliers, leder Parijzenaar heeft in den afgeloopen zomer zijn budget min of meer overschreden, hetzij door het onthalen zijner kennissen van buiten, hetzij door de meerdere duurte, die van de tentoonstelling het gevolg was. De hotels zijn thans nagenoeg ledig, de groote restauratics worden slecht bezocht en de schouwburgen maken magere recettes. Een aantal personen, die door de tentoonstelling bezigheid vondenloopen thans ledig. DUITHCHLAND. De groothertog van Hessen-Darmstadt is thans mede door de besmet telijke keelziekte aangetast. Op de 21 universiteiten in Duitschland zijn 18600 studenten. Het grootste getal is te Leipzig en wel 2861, dan volgt Berlijn met 2569, ter wijl er te Bonn, Breslau, Munchen en Tubingen meer dan 1000 studen ten zijn. Een Zwitsersch blad, de Avant-gardedat te Chaux-de-fond wordt uitgegeven, onderscheidt zich door opruijende artikelen en predikt zelfs vorstenmoord. Den aanslag op het leven des konings van Spanje noemt het een middel tot redding, en betreurt het dat die is mislukt. Niet minder betreurt het het mislukken van den moordaanslag op den koning van Italië; het spreekt zelfs van middelen om een nieuwe poging te doen slagen. De Grenzpost geeft hierover hare verontwaardiging te kennen. «Zulke ban dietentaai", zegt dat blad, «voert geen Zwitser, maar behoort te huis bij dc pctroleurs, die na de omverwerping der Parijsche Commune onze gren zen onveilig maken. Het is ook maar al te duidelijk dat het niet enkel om woordenmaar ook om daden te doen is. Tegenover zulke verrader lijke woelgeesten past hetgeen de Bund van het regt van asyl heeft gezegd: hel dient ter bescherming van vervolgden, die zich bij ons te lande stil en rustig gedragen, maar politieke heethoofden en oproerstokers, die onze betrekkingen met hel buitenland in hooge mate in gevaar brengen, zal Zwitserland zjch krachtig van den hals weten te schuiven." ST. PETERSBURG, 10 December. De Agence Russe logenstraft alle ge ruchten omtrent plannen Lol gemeenschappelijke bezetting van Konstantinopel. KOPENHAGEN, 10 December. In het Foikelhing is een besluit van den koning voorgelezen, krachlens hetwelk dit ligcltaam ontbonden is. De ont binding wordt hiermede gemotiveerd, dat de manier, waarop het Folkething het regerings voorstel betreflende eene leening voor St. Thomas behandelde, het bewijs leverde, dat de werkzaamheden tusschen de regering en de kamer niet met nut voor het land kunnen voortgezet worden. LONDEN, 10 December. (Officieel.) Het gerucht dat de Emir naar Tur kestan zou gevlugt zijn, wordt niet bevestigd. De gezondheid der Engelsche troepen in den Ivhyber-pas is goed; die der inlandsche troepen laat te wen- schen over. LONDEN, 10 December. In het lagerhuis verklaarde sir S. Northcote dat de aandacht der regering herhaaldelijk gevestigd was geweest op de gelde lijke moeijelijkheden der Porie. Verscheidene onpractische denkbeelden wa ren verworpen. Op het oogenblik had men nog geen bepaald plan. De Engelsche gedelegeerde verklaarde dat de toestand der Turksche financien niet te overzien was. Engeland had reeds een gedeelte der Turksche schuld gewaarborgddoch zonder voorafgaande toestemming van hel parlement zouden geen financiële verpliglingen van dien aard meer aangegaan worden. Deze mededeeling werd met bijval begroet. In het hoogerlmis zeide lord Salisbury dat het hem verheugde te kunnen mededeelendat Bokhara niet formeel bij het Russische rijk is ingelijfd. BERN. 10 December. Hammer is tot bonds-president gekozen. De voor zitter' van de federale vergadering hield eene redevoering, in welke hij nadruk legde op de moeijelijke taak van den raad om de traditiën eener humane politiek te handhaven en het regt van asyl in Zwitserland te verdedigen. LONDEN, 10 December. Hoogerhuis. Lord Beaconsficld zegt hoofdzake lijk het volgende: De betrekkingen van Engeland met alle mogendheden zijn vriendschappelijk, die met Rusland niet minder vriendschappelijk dan met elke andere mogendheid. Hij verdedigt het woord «grensverbetering." De wereldvrede hangt veeltijds af van verdragen betreflende grensverbeteTin- gen. Aan de oppositie doet hij het verwijt, dat zij zich kleingeestig toont in hare kritiek, waar het geldt een groot vraagstuk van rijkspolitiek. De regering zal voor de veiligheid van den staat zorg dragen. Toen de oorlog tusschen Rusland en Engeland onvermijdelijk scheen, waren de toebereidselen, welke Rusland in Midden-Azië maakte, allezins natuur lijk, te oordeelen naar Ruslands standpunt. Sedert is de bekommering ver dwenen en dus kon Engeland het voortzetten van die krijgstoerustingen niel langer gedoogen. Later trachtte Rusland voldoening te geven. Ruslands handelwjjze is lijnregt het tegenovergestelde van de handelwijze des Emirs. De vraag, waarover het huis te beslissen heeft, betreft den aard van Engelands invloed in Europa. Handhaving van den vrede tot eiken prijs heeft meer oorlogen ten gevolge gehad dan uit andere oorzaken zijn ontstaan. Met 201 tegen 65 stemmen verwierp het huis de motie-llalifax en daarna werd het voorstel Cranbrook aangenomen zonder stemming. KONSTANTINOPEL10 December. Mahmud-pacha werd heden avond ten paleize ontboden en is tot gouverneur van Tripoli in Barharije benoemd. Onmiddellijk en zonder eerst huiswaarts te keeren heeft hij dc reis aan vaard, om zich naar zijnen post te begeven. Hassan, de gewezen cheik-ul- islam, Nedjib, eenige ulema's en ambtenaren, zijn insgelijks naar de provin ciën gezonden. De Sultan heeft dezen maatregel genomen, omdat hij over tuigd is dat die personen tweedragt trachten te stoken onder de raadsmannen van den souverein. Twee of drie Teerkapsulesgenomen bjj het eten, brengen spoedig ver lichting te weeg en zijn meestal voldoende om dc hardnekkigste verkoudheid et) bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigzins gevorderde tering ge neest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijne uitstekende uilwerking als om zijn goedkoopen prijs.' Iedere flacon toch der Teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behan deling kost dus slechts zes a acht centen per dag en omslaat van het ge bruik van afkooksels, pales en siropen. Om zeker te zijn dal men de echte kapsules heelt, moet men op de drie kleurige handteekening van den Heer GUYOT op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. In de Amsterdammer van Zondag 8 Deeember is de volgende mededeeling geplaatst: Met 1 Januari 1879 zal de Amsterdammer in dubbel formaat verschijnen. Droeg het blad lot nu toe meer bepaald een Amsterdamsch karakter, de uitbreiding, die er aan gegeven wordt, zal ons in staat stellen het tot een «Weekblad voor Nederland" te maken, waarin echter de belangen der hoofdstad niet uit het oog worden verloren. De richting en de aard van den inhoud van het blad zullen geen veran dering ondergaan. Gelijk tot dusverre, zal het gewijd zijn aan staat- en staathuishoudkunde, gemeentezaken, het tooneelmuziek, letterkunde, handel en nijverheid, kortom aan de bespreking van allerlei onderwerpen, die hel algemeen belang betreffen. Ook zal het een feuilleton bevattenwaarin oorspronkelijke of vertaalde novellen worden opgenomen. Het blad zal bijdragen bevatten van de HH. N. C. Balsem, H. Th. Boelen, dr. Jan ten Brink, J. Craandijk, mr. J. Domela Nieuwenhuis, J. Gosschalk, Johan Gram, mr. W. Heineken, J. J. van Hille. mr. II. Ph. de Kanter, dr. W. P. C. Knuttel, J. R. de KruyfT, mr. J. A. Levy, dr. W. C. van Manen. prof. J. C. Malthes, Justus van Maurik J'.mr. F. S. van Nierop, Jan Olij. prof A. Pierson, m'. J. Pinner, dr. E. D. Pijzei, F. Smit Kleine, mr. J. D. Veegens, mr. J. C. de Vries, prof jhr. B. H. C. K. v. d. Wjjck en de dames Agatha en Catharina F. van Rees. Dc prijs van het blad zal, ondanks de belangrijke uitbreiding, niet ver hoogd worden. »l)e Amsterdammer, Weekblad voor Nederland", kost per drie maanden 60 cents in de stad en 75 cents franco per post.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2