LKIB.8CNF, COUBANT. DONDERDAG 12 DECEMBER. ST AD SB ER IC H TEN. BINNENL.YNDSCHE BERIGTEN I*. 293. De Courant verschijnt datje lijk aZ&n- en Feestdag en uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. ƒ3.80; met hel Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.88. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.80 's jaars, builen de expetlihekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 8 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 61—62 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 12 December e. k.des namiddags te half twee uren. Brj de reeds ter behandeling opgegeven onderwerpen moet nog gevoegd worden: 19°. Voordragt aangaande de geldleening. (249) LEIDEN, 11 December. Gisteren avond hield de heer H. Witte in eene buitengewone verga dering van de afrieeling Leiden en omstreken der Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkuude de tweede der voordragteudie hij, op uilnoodi- ging van het bestuur, had op zich genomen. Het kon den spreker niet dan aangenaam zijn dat het getal zijner toehoorders, ook dat der dames, thans grooter was dan bjj zjjne eerste lezing. Na een woord van inleiding over de verdeeling der planten in groote groepen of familiën, bepaalde hij de aandacht zjjner hoorders thans bij de zoo hoogst belangrijke groep der Varens. Het was zjjn plau geweest zijne voordragt te illustreren door levende planten, eene kleine plantententoonstelling als het ware, maar hp had dit plan moeten opgeven, daar de weersgesteldheid het over brengen der planten niet toeliet; hjj moest zich daarom bepalen bij het vertoonen van slechts enkele kreupele exemplaren en fragmenten. Hjj sprak achtereenvolgens over de soorten en vormen der varens, haregeogra- phischc verspreiding, over de stamvormingzoozeer afwijkende van die bij andere boomsoorten, en over de bladvorming, die mede zooveel verscheiden heid aanbiedt. Zoowel wat betreft den stam als de verschillende bladereu werden eenige voorwerpen ter bezigtiging gesteld. Uit de door hem mede gedeelde bijzonderheden trok spreker de conclusie dat de varens nog be hoorden lot de planten die nog niet tol hel volle stadium van ontwikke ling waren gekomen. De varens waren lang eene duistere groep gebleven zoodat men haar den naam van onzigtbaar bloeijende planten had toege kend, maar in den laatste tjjd had men, ten gevolge van de microscopische onderzoekingen van twee Duitsche kruidkundigen, in de kennis dier planten, wat betreft de wjjze van bevruchting enz.reuzenschreden gedaan. De spreker ontvouwde in hel breede wat men door de laatste onderzoekingen omtrent de varens was te weten gekomen en trachtte dit door teekeningen op groote schaal zooveel mogeljjk duidelijk te maken, otn aan te loonen dat ook bij de varens het sexuele leren niet ontbreekt. Te regt mogt de spreker hiervan ten slotte zeggenHoe lager men daalthoe meer be wonderenswaardigs men ontdekt. De natuur is rijk en het plantenrijk is haar schoonste sieraad. Bij hare beschouwing rijst de vraag: wat is groot, wat is klein; in onze omgeving toch is nog eene wereld die buiten het bereik van ons waarnemingsvermogen valt. Het was eene gelukkige gedachte van het bestuur der afdeeling om in de pauze aan ieder der dames, die de voordragt bijwoonden, een fraai bouquet aan te bieden; het was eene verrassing, die bljjkbaar door allen op hoogen prijs werd gesteld. De Staatscourant bevat de statuten van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw cn plantkunde, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij kon. besluit van 8 November II. Voor het koopen van het zoogenaamde foojjershuisje zijn, na gedane aankondiging, twee inschrijvingen ingekomen, een ad ƒ132 van A. van Nood en een ad 125 van L. H. B. Reuther. Burg. en wetli. stellen aan den gemeenteraad voor het aan den eerstgenoemde over te dragen. In het tijdperk van 3 tot 30 November 1878 zijn, blijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsherigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 2 runderen, in Zuidhoiland 16, in Noordholland 1 rund; in het geheel 19 rnnderen. In het vorige tijdperk van vier wekea waren 38 runderen door die ziekte aangetast. - Met betrekking tot de inlegering van militairen bij belastingschuldi gen, heeft de minister van binnenl. zaken onlangs, door tusschenkomst van gcdep. staten, aan de betrokken gemeentebesturen het verzoek gerigt den ontvangers voor te schrijven, om bij het toepassen van dit dwangmiddel toe te zien, dat de belastingschuldigen ook in staat zjjn den gezonden militair behoorlijk te kunnen voeden. Naar men verneemt heeft de minister van waterstaat enz., op uitnoo- diging der Duitsche postadministratie, eene commissie benoemd van drie ledenom het Duitsche systeem van pakjes door de postadministratie te laten vervoeren en bezorgen daar te lande te onderzoeken, Te Utrecht is den hoogleeraar dr. J. J. van Oosterzee, bjj gelegen heid dat zijne lessen in de bijbelsche theologie, de dogmatiek en de practica in handen van een anderen hoogleeraar waren overgegaan, als bewjjs van waardering voor het genoten onderwijs door den Theologen-Bond een ge schenk aangeboden, bestaande uit het prachtwerk «Germania", de pracht editie van de «Camera Obscura", benevens de gravures de Ster der Wjjzen en de Emmaüsgangers. Later zjjn hem door eene commissie uit bet stu dentencorps met geljjk doel twee gravures naar Murillo aangeboden, eene voorstellende Israel in de woestijn, waar Mozes met den staf op de rots slaat, en de andere de spijziging der schare, met weinige brooden en vis- schen. De hoogleeraar aanvaardde deze geschenken, ziglbaar aangedaan, en opende daarbij het vooruitzigt, dat hij voorde dogmatiek aan de Utrecht- sche universiteit nog niet verloren zou zijn. Aan den zeedijk onder Oosierbierum zijn door de laatste wesle-winden aangespoeld eene menigte hazelnoten, stearine-kaarsen en 11 ledige, met jjzeren hoepels beslagen vaten. Het fregat Alblasserdamdat men op den Banjaard verongelukt waande, is behouden te Vlissingen binnengebragt. Het is van Belle Isle gesleept door de stoomboot Hercules. 's GRAVENIIAGE, 11 December. Tot burgemeester der gemeente Giethoorn is benoemd de heer W. K. Verbeek. Aan den heer 0. baron van Dedem is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als onivanger der directe belastingen le Valburg; voorts zjjn tot ontvangers der directe belastingen benoemd: te Wieringen de heer J. ter Haar, thans commies-verificateur te Helder; te Lith de heer G. L. L.Motké, thans te Miltigente Ameide de heer H. J. J. A. Lnlofs, thans te Gemerl; te den Hommel de heer J. A. Bentinck. thans te Groenlo. Aan den heer K. ten Bruggen Cate is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, en tot leeraar aan de rjjks- hoogere burgerschool te Utrecht is benoemd de heer G. P. van Zutphen. Aan den heer E. C. Péan, geb. te Méral, kanton Cossé (Frankrijk), mits hjj overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischlen voldoe, is vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. In hunnen rang van 1«« luitenant zijn overgeplaatst bjj het reg. grenadiers en jagers: de 1' luit. H. A. Le Bron de Vexela. van het 2' reg. infanterie; de 1« luit.-adjudant F. P. Francke, van het 5'; de le luit-aijju- dant C. VV. Q. de Flines, van het 6e; de le luitt. H. A. Hulstkamp en J. Hora Adema, beiden van het 7e; de le luit.-adjudanten C. H. ter Beek en J. M. Campbell, beiden van het 8e reg. infanterie, en de le luit. C. W. van Suchlelen, van hel instructie-bataillon. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de commissie voor het adres aan Z. M. den koning, zamengesteld uit de hh. RijckevorselHengst, van Voorthuysen en Blussé, een ontwerp ter lafel gebragtdat dadelijk in de afdeeliugen werd onderzocht; legen morgen ten 2 ure is dat aan de orde gesteld, benevens verschillende kleine ontwerpen. De commissie van rap porteurs over de Indische begrooting voor 1879 zjjn de hh.: Viruly. Pické, liuydecoper en van Twist. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de discussiën over hoofdstuk V voortgezet en gevorderd tot het art. landbouwschool te Wage- ningen. Omtrent het hooger onderwijs was de minister overtuigd van de noodzakelijkheid van beperking der examenvakken en niet-uitbreiding der leerstoelenten einde het bezoek der collegies te bevorderen. Aangenomen werd een amendement van den heer de Beaufort, om het gymnasium te Doetinchem te subsidiëren. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van gisteren met 21 tegen 8 stemmen zijne goedkeuring verleend aan het voorstel van burg. cn weth. om, ter gelegenheid van den plegtigen inlogt van HH. MM den koning en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1