15 U1T E N LA N DSC 11E 15 E151 (5 T E N PER TELEGRAAF. Aan den lieer J. Cazaux is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie voor de gereglelijke en administratieve akten en der domeinen le Utrecht. De lieer mr. J. T. Buys is op nieuw voor den tijd van drie jaren be noemd tot secretaris van hel coliegie voor de zeevisscherijen. De luit. ter zee le kl. 11. Quispeluit O. I. teruggekeerd, is op non- activiieit gesteld. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpenwaaronder die tot vaststelling der Indische begrooting voor 1879 en de hoofdstukken I. II en lil der staatsbegrooling voor 1879, zijn naar de afdeelingen ver zonden. Op voorstel van den voorzitter werd besloten tot het aanbieden aan Z. M. den koning van een adres van gelukwensclitng met het oog op Hds. voorgenomen huwelijk. De afdeelingen van de eerste kamer hebben zich heden bezig gehou den met liet onderzoek van de ontwerpen, uitmakende de Ned. Indische begrooling voor 1879en van verschillende andere wets-ontwerpen. In de zitting van de tweede kamer van beden is het adres van geluk- wensch aan Z. M. den koning met algemcene stemmen aangenomen. De beraadslagingen over lipt hoofdstuk binnenlandsche zaken zijn voortgezet. De motie van den heer de Bruyn Kopswaarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van afdoende organisatie der rijksslatistiekwerd door hem ingetrokken, na de belofte van den minister dat hij omtrent de verbetering der statistieke opzaven met alle departementen in overleg zon treden. De artikelen betreflende het bestuur der provinciën zijn afgehandeld, alle wer den aangenomen; met 56 tegen 21 stemmen ook een amendement van den heer VViittgens om een ton voor eene woning van den commissaris des ko- nings te Leeuwarden te schrappen. -- Het ontwerp-adres van de tweede kamer aan den koning ter gelegen- haid van Zr. Ms. voorgenomen huwelijk luidt: Sire De tweede kamer der staten-generaal stelt op lioogen prijs aan Uwe Ma jesteit hare heilwenschen te kunnen aanbieden ter gelegenheid van Uwer Majesteit voorgenomen huwelijk met H. D. H. mevrouw de prinses Adelheid Etnina Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont. Van ganscher harte wenschen wij. dat deze echtverbindtenis, bij het onwaardeerbaar genot van huisselijk geluk, moge leiden tot verhooging van de levensvreugde van U M. en tevens bevestiging van den bloei van het regerend stamhuis, waarmede de dierbaarste belangen van Nederland zoo naatiw verbonden zijn. Als vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk durven wij de verze kering geven, dat onze aanstaande koningin niet slechts bij hare komst op den vaderlandschen bodem overal met ingenomenheid zal worden begroet maar ook voortdurend in ruime mate zal deelen in den eerbied en de liefde, door Nederland voor de vorsten en vorstinnen uit het huis van Oranje- Nassau gekoesterd. ENCEIiANffi. LONDEN, 9 December. De l.ond. Gaz. meldt dat de koningin in den ministerraadle Wind- sor gehouden, haar toestemming heeft gegeven lot het huwelijk van den hertog van Cumberland met prinses Thyra van Denemarken. Dezer dagen is de stoomboot Brasilian uit de Vereenigde Stalen te Birkenhead aangekomen met een lading levend vee, die op de reis niet de minste schade had ondervonden. De 253 runderen en de 1100 schapen ver keerden bij de aankomst in den best mogelijken staat. Op de Roode Zee wordt nog steeds heimelijk slavenhandel gedreven. Van Efat in Abyssinië worden de slaven vervoerd naar de kust lusschen Zaila en Tajurrah. van waar zij bij troepjes naar kleinere havens aan de Arabische kust en van daar naar het binnenland gezonden worden. De handel is door het Turksch gouvernement ten strengste verboden in het district van Yemen en hel verbod wordt slechts met het grootste gevaar overtreden. Wederom is de aandacht van de autoriteiten op dien handel gevestigd en een verscherpt toezigl is bevolen. FKAYKRIJK. In verschillende dagbladen wordt gemelddat de minister van bui- tenlaudsche zaken voornemens is in Metz en Mülhausen Fransche consulaten te vestigen. De Nat. Zeit. meent te kunnen verzekeren, dat dit plan reeds geruimen tijd bestond, maar de Dnitsche regering nog altijd hezwaren heeft. Welke bezwaren dit zijn. wordt niet gezegd, maar men schijnt le vreezen, dat de vestiging van een Fransch consul op deze plaatsen aanleiding zou kuunen worden tot verwikkelingen, die men wenscht te vermijden. De prefect van policie te Parijs en een hoofdambtenaar bij het depart, van justitie hebben zich naar Londen hegeven om na te gaan in hoever het Engelsche systeem gevolgd kan worden ter verzekering zooveel mogelijk van de persoonlijke vrijheid in Frankrijk en ter verkorting van den duur der preventive gevangenschap. De //Ecole des beaux-arts" is het tooneel geweest van eene hevige vechtpartij lusschen de kweekelingen van den heer Cabanel en die van Gérome. Het bestuur der school heeft onmiddellijk de beide ateliers geslo ten, dat van Cabanel voor eene maand sn dat van Ge'rome voor veertien dagen. Toen den volgenden dag de kweekelingen terugkwamen en de deu- .1 ren gesloten vonden, verwijderden de leerlingen van Cabanel zich zonder eenige rustverstoring, maar die van Gérome beukten de deur tot dat zjj opensprong en maakten in het atelier een verschrikkelijk geweld. Het inpakken en verzenden der tentoongestelde voorwerpen gant in het paleis op het Champ de Mars geregeld voort. In de Nederlandsche afdeeling is bijna alles reeds ingepakt en binnen weinige dagen zal er niets meer te vinden zijn dan eenige ledige kisten van artikelen die hier verblijven. Aan den beer Dumaigne is de eerste prijs van 2000 fr. toegekend voor zijn mode! van het standbeeld voor Rabelais te Tours. DU IT C 11 LAN D. Zondag is te Berlijn in alle Protestanische en Katholieke kerken, als ook in de nieuwe Israëlitische synagoge's keizers herstelling plegtig her dacht. De keizer en keizerin, de prinsen en prinsessen, de hofbeambten en ministers waren tegenwoordig bij de godsdienstoefening in den Dom. Op den terugweg naar het paleis werd de keizer door eene talrijke menigte met gejuich begroet. De keizer heeft den hótelhouder Holtfeuer. die door Nobiling den 2dtn .lunij zoo gevaarlijk gewond werd. maar thans geheel hersteld is, het rid derkruis der orde van Ilohenzoliern gezonden. Prins Gorlsehakoff is voor zijn vertrek naar St. Petersburg door den keizer en den kroonprins ten gehoore ontvangen In de kamer van afgevaardigdenbij de beraadslaging over de begroo ting van binnenl. zaken, heeft de heer Virchow gevraagd wal de regering geleid heeft tot het afkondigen van den burgerlijken staat van beleg te Berlijn. De minister Eulenburg antwoordde o. a.dat de regering reeds na de aanslagen op 's keizers leven aan zoodanigen maatregel gedacht heeft; maar zij heeft eerst de werking der socialistenwet willen afwachten. De hoop dat de sociaal-democraten zich vreedzaam aan de wet zouden onder werpen, heeft zich echter, belaas! niet bevestigd. Integendeel, zij staken nog meer het hoofd op, en het leven van alle souvereinen in Europa scheen bedreigd. Men heeft gezien wat'er le Berlijn, te Madrid en te Napels is voorgevallen. Hierbij komt dat nihilisten uit het buitenland naar Berlijn zijn gekomen, die met de hier aanwezige socialisten in verbinding stonden. Daarom heeft de regering hel noodig geoordeeld de school der misdaad te sluiten en de leermeesters dier school te verwijderen. Het aardrijkskundig genootschap te Berlijn heeft ongunstige berigten ontvangen nopens den door de Afrikaansche vereeniging naar de westkust van Alrika gezonden reiziger Schiitt. Uit diens eigen schrijven blijkt, dat hij niet is vermoord, zooals zijn Portugesche roedereiziger had berigt, maar dat hij door de Bangalas van alles is beroofd. Toch dacht Schiitt zijne reis te kunnen vervolgen. Uit Rome meldt men, dat aldaar in met het Vaticaan betrekking heb bende kringen wordt verzekerd, dat prins; Bismarck niet gezind is eene amnestie ten gunste van de wegens verzet tegen de Mei-wetten veroordeelde bisschoppen en priesters aan te bevelen, maar slechts zou goedvinden, dat dengenen amnestie werd verleend, die uitdrukkelijk aanvrage daartoe zou den doen met verklaring, dat zij zich aan de Mei-wetten zullen onder werpen. Het Vaticaan zou onderzoekenof het zich hiermede zal kunnen vereenigen. OOSTENRIJ K. Door de Oostenrijksche delegatie is het voorstel der begroolings-com- missie, om hel wets-ontwerp betreflende de bezeltingskostcn voor 1879 niet in behandeling te nemen, maar met het oog op de behoeften van het bezet tingsleger aan de regering een crediet van 15 millioen toe te staan, aan genomen, echter met deze afwijking, dat de delegatie, op dringend verlan gen van den minister van oorlog, in plaats van 15 millioen een crediet van 20 millioen toestond. 's GRAVENHAGE, 10 December. Bij de dd. schutterij te Leiden is op verzoek eervol ontslagen de kapitein Krantz. Is benoemd tot kapitein de le luitenant Schretlen en tot le luitenant de 1' luitenant a la suite van der Koog. LONDEN, 9 December. In het lagerhuis beeft sir Stafford Northcote, in antwoord op eene tot hem gerigte vraag, gezegd, dat de regering geen regt- streeksche berigten uit Kabul bad ontvangen. Daarentegen had zij vernomen dat de Russische gezant Afganistan had verlaten, waarna nader was gemeld dat hij naar Europa was teruggekeerd. PESTIl, 9 December. In het huis van afgevaardigden is heden behandeld het voorstel van Iranyi, om eene beraadslaging over het Berlijnsche trac- taat te openen. Verscheidene sprekers, o a. graaf Apponyi, verklaarden zich voor het voorstel. Na de daarop gevolgde verklaring van den minister president, dat internationale tractalen niet konden worden onderworpen aan eene stemming om ze geldig te verklaren of te verwerpen, werd het voor stel met 151 tegen 96 stemmen verworpen. De Besther Moyd meldt: In eene conferentie, gisteren bij Tisza gehou den, waaraan al de liberale leden der Hongaarsche delegatie hebben deelge nomen, is eenstemmig het gevoelen te kennen gegeven, dat er voor 1879 ten behoeve der bezettingskosten een bedrag van 20 millioen kan worden goedgekeurd. LONDEN, 9 December. Hoogerhuis. Lord Crambrook licht zijn bekend voorstel toe. Hij schat de oorlogskosten voorloopig op 1'4 millioen, en betoogt dat Indië in staat is dien last te dragen. De politieke toestand in Midden-Azië is sedert 1868 aanmerkelijk veranderd. Voor Uitstand is daar ruimte genoeg, maar in Afganistan is geen ruimte voor Rusland èn voor Engeland, en toch moet Engeland daar zijnen invloed doen gelden. Het antwoord van den Emir is ontwijkend. Voorbij is de lijd toen mondelinge verpligtingen werden aangegaan. Engeland heeft behoefte aan een voor immer werkende overeenkomst. De oorlog is aan Engeland opgedrongen ter handhaving van de eer en de veiligheid des rijks. Lord Halifax ont wikkelt zijn bekend amendement. Lagerhuis. De heer Whitbread licht zijn voorstel toe, strekkende tot afkeuring van den oorlog legen Afganistan. LONDEN, 9 December. Hoogerhuis. Lord Derby en lord Carnarvon keu ren de politiek van het kabinet scherp af. De discussie is geschorst tot morgen (Dingsdag). Lagerhuis. De heer Forster betoogt in eene heftige rede, dat de tegen Afganistan ondernomen oorlog onnoodig en met de regtvaardigheid in strijd is. De discussie wordt verdaagd tot morgen. LAHORE, 9 December. Generaal Stewart is gisteren te Quehtale aange komen en heeft het bevelhebberschap aanvaard. De Khajeck-pas is bij eene verkenning onbezet gevonden. Generaal Biddulph is uitgezonden om dien te bezetten. WEENEN, 10 December. Het huis van afgevaardigden nam na eenige beraadslaging het voorstel tot de benoeming van eene commissie van acht tien leden in zake het verdrag van Berlijn aan. Daarvoor stemden ook de ministers. Granitsch doet eene interpellatie ten opzigte van het plan lot het sluiten van eene gemeenschappelijke leening voor de bezettingskosten van Bosnië. Depretis verklaart dat de mogelijkheid van eene gemeenschap pelijke leening is uitgesloten. 298'" 9taats-L.oterl|. Vijfde Klasse Trekkmu van 10 December. Prijs van 1000: N°. 3128 3335 13250. 400: - 1912 4485 7787 8459 10335. e n 200: n 2793 4830 13131 13674. U s 100: 890 1748 2612 3348 3959 4312 4498 4877 6419 14437 15060 16426 16913 20059 20324. Prijzen van f 70. 19 1957 4231 5730 7408 8859 1130/ 12569 14569 16232 18132 19334 46 2248 4236 5800 7641 8897 11321 12666 14606 16293 18149 19354 94 2297 4268 5850 7360 9182 11419 12977 14614 16331 18243 19356 180 2415 4319 5906 V066 9251 11420 12987 14746 16404 18258 19406 341 2524 4372 6076 7097 9464 11423 13084 14753 16453 18285 19410

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2