poorl 1000; aan de kerk der llerv. gemeente te Velzet) ƒ1000; en aan de kerk der llerv. gemeente te Sandpoort 500, vrjj van het regt van successie en alle andere lasten. Wjjlen mp. W. R. baron van Tuvli van Zuylen, te Zuylen, heeft 4000 vrij van successie vermaakt aan het Asyl te Brielleaan welks oprigting, ter herinnering aan de inneming van den Briel, de erfmaker een werkzaam deel heeft genomen. Te Utrecht is in de geldlecning voor die gemeente, aan te gaan tot een bedrag van 66,000 nominaalingeschreven voor een bedrag van 292,000. liet feestcomité voor hel veertiende Ned. nationaal zangersfeest, in 1879 te Deventer te houden, heeft zich reeds in verschillende sub-commissiën ingedeeld. De aanbesteding van de feesttent, die 700 zangers en 2000 toe hoorders kan bevatten, wordt spoedig tegemoetgezien. Men denkt er ernstig over, die tent en het terrein eleclrisch te verlichten. Het orkest van den heer StumplI is aangenomen, zoomede de solisten mej. Wilhelmina Gips. te Dordrecht (sopraan), de heer B. J. de Goey, te Leiden (tenor), en W. C. Deckers, te den Bosch (bariton), terwijl onderhandelingen met de Guides te Brussel zijn aangeknoopt. 's GRAVENHAGE 9 December. Aan den heer G. 11. V. Bongaerts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Weert. Aan de volgende vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoenis vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan: mejj. E. White, geb. te Heston (Enge land); 1.. II. Jaquier. geb. te Rolle (Zwitserland); E. Loba, geb. te Rolle (Zwitserland); Th. A. R. Gaydou, geb. te Turyn (Italië); S. S. Rigoulot, geb. te Hericourl (Frankrijk); en aan den heer A. M. de Leeuw, geb. te New- York (Amerika). De ministers van justitie, van financien, van oorlog en van waterstaat enz. zullen in deze week geen gehoor verleeneu. 11. K. H. prinses Marianne, die in de vorige week eenige dagen te Voorburg heeft doorgebragt, is heden ochtend naar HD. winterverblijf bij Wiesbaden teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer zijn de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk V afgeloopen, na de behandeling van enkele punten van ad ministratieve wetgeving. Bij art. 2 werd de opheffing van de afdeeling Sta tistiek door de hh. de Bruyn Kops en Borgesius gelaakt en door den minis ter verdedigd. De lieer de Bruyn Kops heeft eene motie voorgesteld om de wenschelijkheid uit te spreken van meer aldoende organisatie der rijkssta- tistiek. Morgen zal het adres van gelukwensch aan Z. M. den koning behandeld worden. De hooge raad heeft in zijne heden gehouden zitting uitspraak gedaan op de voorziening van den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantougeregt te Arnhem, tegen een vonnis, waarbij M. C. J. T. B. is ont slagen van regtsvervolging wegens bet toevoegen aan iemand van Duitsche afkomst van de woorden «leelijke mol". Met het openbaar ministerie heeft de raad beslist, dat door het toevoegen van die woorden hij, tot wien zij gerigt waren, in zijn eer en.waardigheid kan zijn gekwetst en het bezigen van die woorden mitsdien als strafbaar moet worden beschouwd. De raad was echter buiten staat ten principale regt te spreken, daar de verdediging, in deze gevoerd, niet was onderzocht en verwees, met vernietiging van het vonnis van den kantonregter, de zaak naar de arrond.-regtbank te Arnhem. Heden werd aan het departement van koloniën aanbesteed: het ver vaardigen, ineenzetten, weder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping vervoeren van den metalen bovenbouw van: 61 bruggen, ten behoeve van de staatspoorwegen op Java (lijn Madioen-Blitari-Sidhoardja) en 48 bruggen, ten behoeve van de staatspoorwegen op Java (lijn Buitenzorg- Preanger regentschappen). Het minst had ingeschreven de Société Anonyme des hautes fourneaux. nsines et charbonnages, te Sclessin bij Luik, de 61 bruggen voor ƒ142.899 en de 48 bruggen voor ƒ61291. - Bij de commissie voor de openbare feesten uit den gemeenteraad alhier bestaat het voornemen om bij de algemeene illuminatie, die zal plaats heb ben ter gelegenheid van den plegtigen intogt van HH. MM. den koning en de koningin in de residentie, in het Lange Voorhout een gasilluminatic te doen entsteken. Burg. en weth. hebben zich met dit plan, waarvan de kosten ongeveer ƒ10000 zullen bedragen, vereenigd, en aan den raad mag- tiging gevraagd tot aanschaffing der daarvoor benoodigde gasloestellen. UUiT lbi\ LA N HSL i 1 IS BEHIGT IS N E M E I, A A SS. LONDEN, 8 December. In officiële kringen wordt met betrekking tot het ultimatum aan den Emir van Afganistan gemeld, dat het te Jumrood werd afgegeven in den ochtend van 2 November aan Faiz Mahomed Khan, die op dien dag audiëntie gaf. Het ultimatum zou dus uiterlijk op 7 November aan den Emir zijn ter hand gesteld, daar de post vier dagen loopt. Wanneer men nu vijf dagen rekent voor het zenden van een antwoord, zouden den Emir nog zeven of acht dagen beraad zijn gelaten. Het antwoord van den Emir op het ultimatum is thans ontvangen. Het schijnt 11a de verovering van Ali-Mushid geschreven te zijn. In dit antwoord wordt de ontvangst van het ultimatum bevestigd. De Emir trekt de vriend schappelijke gezindheid van de Britsche regering in twijfel, en doel uitko men, dat vroegere handelingen van Groot-Britannië, vooral de tusschenkomst ten gunste vau Jakoeb-khan. met de uitgedrukte vriendschapsbetuigingen in strijd zijn. Hij weigerde liet gezantschap te ontvangen uit vrees, zijne on afhankelijkheid te zullen verliezen. Overigens verklaart hij, dat geen vijand schap tusschen Afganistan en Engeland bestaat. Hij wenscht de vroegere vriendschappelijke betrekkingen weder aan te knoopen en is bereid een klein tijdelijk gezantschap te ontvangen. Uit Lahore wordt aan Daily News gemeldVermoedelijk zal het aan de hoofdmagt van generaal Stewart niet gelukken, om Quetta voor de aan slaande lente te bereiken, uithoofde van de moeijelijkheden bij het vervoer in de vlakte. De kameelen zijn niet bestand legen de koude in den Bolan- pas. Naar men zegt zijn er reeds 200 aldaar overleden. Men is te Sukknr nog bezig met de maatregelen tot voltooijing van den belegeringstrein welke niet voor een maand zal kunnen oprukken. Men heeft het plan ge vormd tot het aanleggen van winterkampen in de nabijheid van Sitse Mitlir en Dadur. Uit Lahore wordt aan de Daily Telegr. gemeld dat generaal Roberts waarschijnlijk zal overwinteren op de hoogten ten oosten van den Peiwer- pas. Het politiek gevolg van Roberts' overwinning zou zijn, dat 30000 Shiks den Emir zijn ontvallen en de grootste helft vat) de provincie Koerem onder Engelands invloed geraakte. De Khyber-pas is rustig en Shere-Ali zendt, naar men zegt, zijn gezin veiligheidshalve naar Turkestan. Ook verzekert men, dat twee Russische officieren, een doctor en dertig kozak ken nog te Kabul vertoeven. In de Rond. Gaz. zijn verschenen de bepalingen, die omtrent den invoer van vee in Engeland op 1 Januarij in werking treden. Het vee wordt verdeeld in vier klassen. Tot de eerste klasse behooren de beesten, welke uit landen komen, die, volgens den //Privy Council", gevaarlijk be smet zijn. Het is volstrekt verboden met vee van daar in Engelsche havens aan wal te brengen. Tot de tweede klasse behooren beesten uit alle andere landen, die niet begunstigd zijn met een uitzondering. Deze beesten wor den toegelaten op de losplaatsen voor buitenlandsch vee. gemaakt in de haven van Londen, en te Sunderland, Hartlepool, Goole, Grimsby en Ply- mouth. Alle daar aangekomen beesten moeten geslagt worden binnen tien dagen na de aankomst. Voor de derde klasse, de dieren, die ingevoerd worden voor tentoonstellingen, acclimateren of temmen, wordt bepaald dat indien zij te Southampton aan wal gebragt en daar aan een quarantaine onderworpen worden, zij niet behoeven te worden geslaat. De vierde klasse van dieren is voor die landen welke de //Privy Council" thans zonder ge vaar van besmetting acht. De dieren, uit deze landen afkomstig, zijn vrij gesteld van slagten en van quarantaine, maar niet van maatregelen van voorzorg. FRANKE 5-ï Ti. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Zaturdag is, ge lijk verwacht werd, de verkiezing van den hertog Decazes vernietigd. De verdediging van den oud-minister was kort. Hij wilde alleen protesteren tegen de onjuiste voorstellingen van het rapport. Hij was minister en als zoodanig kon zijn candidaluur niet anders dan officieel zijn. Hij zag in zijn verkiezing het middel om aan de bewoners van het oude graafschap Nice de gelegenheid te geven, een schitterende manifestatie aan den dag te leggen, ten blijke hunner echt Fransche gevoelens. De gemeenteraad van Parijs heeft een motie aangenomen, waarbij de prefect van de Seine wordt uitgenoodigd de openbare gemeentescholen toe te vertrouwen aan de leiding van leeken en niet meer aan congreganisten. Volgens de opvatting der regering moeten de prefecten in dit opzigt steeds rekening houden met den wensch der gemeenteraden. De voorzitter van den senaat, hertog d'Audiffret Pasquier, heeft zich candidaat gesteld als opvolger van den bisschop Dupanloup in de Fransche academie. De heer Dareste de la Chavannc, rector bij de staatshoogeschool te Lyon, is van zijn post ontheven. Er waren oploopen onder de studenten ontstaan, omdat genoemde heer de hervatting der lessen op willekeurige wijze en zonder eenige plegtigheid had doen geschieden, terwijl daarentegen de hervatting der lessen aan de vrije katholieke hoogeschool met groote pleglighei I had plaats gehad. De door den aalmoezenier te Versailles gestichte //Cercle militaire", die gesloten werd. als gevaarlijk voor den staat, is door de bemoeijing der gemalin van Mac Malion weder heropend. Uit een der spoorwegrijtuigen van de Fransche Messageries zijn twee verzegelde pakketten gestolen, eene waarde van omstreeks 800.000 fr. aan effecten inhoudende en toebehoorende aan de bankiers Rothschild en Itppen- heim. De nommers der effecten zijn aan de justitie opgegeven en policie- dienaren zijn uit Parijs naar Londen, Brussel, Berlijn, Weenen en Amster dam vertrokkenom nasporingen te dier zake te doen. I T C 98 E A W E. De stedelijke overheden alhier zijn ten hove toegelaten. De keizer be tuigde zijn hartelijken dank voor de ontvangst, welke Item in zijne hoofd stad was bereid. Die ontvangst, zeide hij. deed ziju hart goed, en hij ver zocht zijn dank zooveel mogelijk ter algemeene kennis Ie brengen. Veran dering der wetten, zcide hij verder, acht ik noodzakelijk; niet slechts voor Duitschlaud in het algemeen en voor iederen Duitschen staat in het bijzon der, maar ook in andere staten is de noodzakelijkheid daarvan gebleken, omdat er uitgebreide verbindingen bestaan, met het kennelijk doel om de hoofden der staten uit den weg te ruimen. Uit den in de Reichanzeiger openbaar gemaakte opgaven blijktdat sedert de afkondiging van de wet tegen de socialisten tot op 2 December toe verboden zijn geworden: 153 vereenigingen40 periodieke en 135 andere geschriften, en daarvan alleen in Pruissen 44 vereenigingen15 periodieke en 91 andere geschriften. In Beijeren zijn de cijfers respectivelijk 4, 2 en 6; in Saksen 39, 13 en 15. lil Hessen zijn 33 vereenigingen verbodenenz. De heer Windt horst heeft bij het huis van afgevaardigden namens het centrum een ontwerp ingediend, ten doel hebbende de uitvoering der wet

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2