BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 9 December Ó878iP. 290. Dingsdag 11. vergaderde de commissie tot het besturen van nationale en internationale tninbouw-tentoonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder voorzitterschap van jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg. Met algemeene stemmen werd besloten tot het houden van een groote na tionale tuinbouwtentoonstelling, en wel van 4—9 April 1879. Het pro gramma werd vastgesteld; het bestaat uit 60 verschillende vragen; een som van circa f 3800 aan medailles zal uitgeloofd worden. Evenals in vorige jaren, werd ook nu besloten bijdragen te vragen tot het aankoopen van medailles. Te Rotterdam mogt gisteren de heer J. van Vollenhoven den dag her denken, waarop hij, nu 12% jaar geleden, het burgemeestersambt aanvaardde. De burgerij heeft hem dien dag tot een waren feestdag gemaakt. Reeds ge- ruimen tijd geleden was het plan opgevat hem op dien dag een blijk van sympathie te gevenvoor zijne toewijding aan de belangen der staden de verwezenlijking van dat plan werd aan eene commissie opgedragen. De po gingen dezer commissie werden met uitstekenden uitslag bekroond en de deelneming van de burgerij beantwoordde in alle opzichten aan de verwach ting, waardoor dan ook op onbekrompen wijze aan het oorspronkelijke denkbeeld der commissie, om de namen der deelnemers in een kostbaar album te verzamelen, kon worden gevolg gegeven. Van die sympathie der burgerij is het getal van de ruim 13000 namen der deelnemers voorzeker het krachtigst bewijs. Wegens eene ligte ongesteldheid van den burgemeester had gister de aanbieding van het geschenk slechts op eenvoudige wijze plaats door het bestuur van de uitvoerende commissie. Het album rust op een lezenaar boven een kastje. Het vormt een smaakvol geheel, het is prachtig gedrukt op zwaar imperiaal velijn papier in eenigzins antieken stijl met daarbij passende randen en vignetten. De fraaije band van groen marocco- leder voert op het voorvlak het wapen der familie van Vollenhoven van zil ver en en relief bewerkt; het wordt omsloten aan de boven- en onderzijde door een prachtig zilveren encadrement, gedeeltelijk a jour bewerkt en ver sierd met rosetten en relief en met uitgediepte randen, waarin arabesken zijn gegraveerd. Het kastje, waarop het album rust, kan een zeldzaam fraai meubel genoemd worden. Het is vervaardigd van tuyahout, versierd met ebbenhouten lijstwerkkolommen en kapiteelenen paneelvakken van malachiet. Even als de gebeeldhouwde lijstwerken is het geheele kastje streng van vorm en in renaissance-stijl uitgevoerd. Van verschillende zijden mogt de jubilaris nog vele bewijzen van belang stelling ontvangen. In eene weide onder Haarlemmerliede is een paard vermoord en zijn twee paarden gevonden, wier staarten waren afgesneden. Het programma voor de feestelijkheden bij gelegenheid van het ver blijf van I1H. MM. den koning en de koningin te Amsterdam is thans vast gesteld. Maandag, 20 Jan. ten 12 ure, aankomst van 11H. MM. aan het station van den Rijnspoorweg, alwaar op het beschikbaar terrein een groote zaal in gereedheid zal worden gebragt. HH. MM. zullen aldaar worden ontvangen door den burgemeester, de wethouders en door de verdere leden van den gemeenteraad van Amsterdam en door de feestcommissie. Bij den plegtigen intogt binnen de hoofdstad zullen vele deputation zich aansluiten. De stoet zal den volgenden weg nemen: SarphatistraatFrederiksplein Utrechtschestraat, Heerengracht, Gaslhuismolensteeg, Paleisstraat naar den Dam. Des avonds: Feestelijke optogt met fakkellicht, en in verband daar mede wordt eene serenade aan HH. MM. gebragt, door ecnige honderd zan gers, leden van verschillende vereenigingen. Dingsdag, 21 Jan. Plegtige 'begroeting van HH. MM. in de Nieuwe kerk, daartoe naar de ontwerpen der feestcommissie ingerigt en gedecoreerd. Uitvoering eener feestcantate, gecomponeerd door den heer Joh. H. Verhuist, woorden van den heer A. J. de Buil. De feestcommissie noodigt de ingezetenen uit den avond van dien dag hunne woningen te illumineren. Woensdag, 22 Jan. Cour op het koninklijk paleis. - Donderdag, 23 Jan. Bezoek van HH. MM. aan de rijks-marinewerf, alwaar alsdan van stapel zal loopan een stoomschip ls,e kl. van de zecmagt. Des avonds: Gala-voorstelling in den stads-schonwburg. Vrijdag, 24 Jan. Volksspelen op verschillende plaatsen, en bij gunstig weder harddraverij. Des avonds: Gala-concert in //Felix Meritis." Zaturdag, 25 Jan. Gala-bal ten hove. Door het gemeentebestuur is de verlichting van den Dam opgedragen aan de maatschappij voor eleclrische verlichting te Parijs. De werktuigen wor den achter het voormalige kommandantshuis geplaatst, en het licht wordt in ballons, die op de lantaarnpalen worden bevestigd, ontstoken. Met het stoomschip Schiedam zijn teruggekeerd een inspecteur en een agent der Amsterdamsche policie, die belast waren met het opsporen in de Vereenigde Staten van den persoon, die ten nadeele van de crcdiet- vereeniging te Amsterdam ƒ17000 heeft gestolen. Naar men verneemt, zijn genoemde beambten geslaagd in het opsporen van den beschuldigde. Door het ontbreken van een uitleverings-tractaat lusschen de Vereenigde Staten en ons land bestond er evenwel geen mogelijkheid den voortvlugtige als arrestant mede te nemen. Wel is men er in geslaagd, ten gevolge van een vonnis van den Amerikaanschen regter, beslag te leggen op het overschot van de gestolen som. De IJsclub //Thialf" te Zaandijk is voornemens in de maand Januarij of Februarij e. k. eene tentoonstelling te houden van schaatsen. Er zullen worden uitgeloofd voor de meest practische systemen1°. 1 gou den medaille, 2°. 1 zilveren dito, 3°. 1 bronzen dito. Te Donkerbroek is iemand, verdacht van in den avond van 30Nov.jl. op twee personen van Appelscha een schot te hebben gelost, in verzekerde bewaring genomen. Te Deventer is, naar men verneemt, het berigt ontvangen dat op de Zuiderzee een tjalkschip is verongelukt, waarbij de opvarenden zouden zijn omgekomen. Men meldt uit 's IlertogenboschHet water blijft steeds wassende, de stand bedraagt reeds 4.60 M. boven A. P. Men vreest dat ook binnen enkele dagen de gemeenschap met de Langstraat en het Land van Heusden door overstrooming van den provincialen weg naar Vlijmen zal worden verbroken. Een gedeelte van den zeedijk van den Thoornpolder, in Zeeland, ter plaatse van den dijkval van 26 November 1877 door stormvloeden van lie verlede afgeslecht, zoodat het nog slechts 0.40 M. boven H. W. verheven was, is zoover weggeslagen, dat thans de nieuwe inlaagdijk den polder tegen overstrooming beschermen moet. Het West-Indisch weekblad de Frijmoedige deelt eenige bijzonderhe den mede omtrent een moord, die 4 Oct. jl. aan boord van het stoomschip Cornelis Dirks, gestationeerd te Curacao, werd gepleegd. De schepeling de Zwaan, voor eenigen tijd van korporaal-kok tot matroos 3e kl. terug gesteld, was in den avond van 3 Oct. aan wal gegaan en kwam den vol genden dag nog bevangen van den drank aan boord. Daar zocht hij onaan genaamheden en bemorste o. a. de kast van den korporaal der mariniers Lensen. Toen deze daarop dreigde rapport van de zaak te zullen maken, greep de Zwaan een sabel-bajonet en gal den korporaal daarmede een houw. Hierop ontstond een hevige worsteling, waarbij de Zwaan den korporaal door messteken vermoordde. De matroos Rostang en de sergeant-provoost Rroekhuizen, die Lensen ter hulp snelden, werden ook gewond, doch niet doodelijk. Eindelijk werd de verwoede moordenaar door den officier Kraak man tot bedaren gebragt en geboeid weggevoerd naar het cachot. Het lijk van Lensen is plegtig ter aarde besteld. In een schrijven van een officier van het leger in Atjeh, door de Zutph. C. medegedeeldleest men o. a. het volgendeDen 1" Sept. werd onze compagnie ingedeeld bij de mobiele kolonne te Oleh Karang; dien dag maakte- ik den togt mede naar Tjot Poetoel, in de XXVI Moekim. Ten 4 ure 's morgens rukten wij op en kwamen tegen 6 ure voor de vijande lijke versterkingen, waaruit wij dan ook terstond hevig beschoten werden; onder het zingen van »La fllle de Madame Angot" werd de eerste benting stormenderhand genomen en terstond doorgemarcheerd naar de tweede, die eveneens in onze handen viel. Tot nu toe hadden wij slechts tien gewon- den, waaronder onze kommandant, de kapt. Z., ligt aan het hoofd; de troep ging nu tot haar lievelingswerk over, namelijk het verbranden van twee prachtige kampongs, waarin een kolossale missigit stond en nadat alles in de asch was gelegd, kregen wij een weinig rust. Tegen 9 ure j rukten wij weder verder, maar kwamen niet in de versterking Tjot Poe- j[ toel; voor die versterking was het vuur zoo hevig, dat wij terugtrekken moesten; ik kommandeerde nu het achterste peleton en verschoot binnen een half uur 150 patronen. Met hoopen sleepten de Atjehnezen hun dooden en gewonden weg, maar aan onze zijde was het verlies niet minder, van mijn peleton (45 man) werden er vier doodgeschoten en een en twintig zwaar en ligt gewond; op een gegeven oogenblik hadden mijn soldaten geen patronen neer en ik moet u zeggen, dat ik van schrik bijna door den grond zonk toen ik dat hoorde, en de Atjehnezen reeds bij honderden hun aanval met de klewang begonnen. Tot op honderd passen waren zij reeds genaderd, maar weifelden toch eenigzins; mijn soldaatjes evenwel (Franschen) lieten mij op een gegeven oogenblik in den steek, maar geluk kig werd ik door de compagnie van den kapt. d. 1. P. afgelost, die dan ook die dappere Franschen met de sabel terug liet ranselen. Door het nieuwe vuur dat de vijand nu kreeg gingen zij in hun versterking terug en wij kwamen veilig in de onze. 's GRAVENHAGE7 December. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den ligten rouw zal aannemen, voor den tijd van drie dagen, ingaande den 7dtn dezer, wegens het overlijden van Z. H. hertog Carel van Sjeeswijk-IIolstein-Sonderburg-Glücksburg, broeder van Z. M. den koning van Denemarken. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer L. H. Eberson, te Arnhem, tot het dragen der versierselen van ridder 3e kl. der orde van verdienste, hem door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Aan den heer C. de Jong is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en van den waarborg op de gouden j en zilveren werken te Schoonhoven. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indië benoemd tot 2en luitenant: de sergeanten W. Hamerster, van het 6e, i en L. Labotz, van het 8e reg. infanterie, W. 11. Bueninck en P. A. Gallas, van het instructie-bataillonN. W. C. Goedbloed, van het 6e, en W. C. Schreyner, van hel 5e reg. infanterie, C. Brand, van het reg. grenadiers en jagers, A. Jonker, van het 4e, en R. Ebbinge, van het le reg. infan terie benevens de sèrgeant-majoor W. A. J. van der Meulenvan het 5« en de sergeant M. M. F. Luppes, van het 4e reg. infanterie; voorts is, bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië. benoemd tot 2cn luitenant, de sergeant J. J. Temmink, van de VIe afd. vesting-artillerie. De luit. ter zee lc kl. J. G. J. Spanjaard, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Jus titie aangenomen met 49 tegen 4 stemmen. De minister deed geene be paalde toezegging nopens aan te bieden wetten; hij verdedigde uitvoerig zijne houding in zake de processiën. Maandag is het hoofdstuk Binnenl. zaken aan de orde. - Het Nederlandsch museum alhier is van 6 tot 24 December voor het publiek gesloten. Door Scheveningsche visscliers is te Scheveningen nit zee aangebragt een partij Engelsche haringnetten met brails of tonnetjes en gedeelten van den reep, een aantal vuren en greencn bottings, alsmede een vat naphla.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5