LEIDSCHE 0II RANT, MAANDAG 9 DECEMBER. FAILLISSEMENT. 1878. Nn. 290. De Courant verschijnt dagelijks, Zou- en Feestdagen uitgesniulerd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.80 's jaars, kuiten de expeditiekosleu. Afzonderlijke nommeis der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prjjs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant belioort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 59—60 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken STADS-BE RICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1372 Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 28 personen, en aan die ziekte overleden 1. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 December 1878. V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12 Decem ber 1878. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. LEIDEN, 7 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 132 kinderen, als: 68 zoons en 64 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggcboorte. Overleden 96 personen, als: 12 mannen, 23 vrouwen, 33 zoons en 28 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 31 paren. Door burg. en weth., in overleg met de commissie van financiën, is aan den gemeenteraad een voorstel ingediend tot wijziging van enkele arti kelen van het raadsbesluit van 22 Oct. 1877, tot heffing eener plaatselijke directe belasting. Bij art. 6 der bestaande verordening wordt als inkomen niet aangemerkt hetgeen van bloed- of aanverwanten in de regie lijn wordt genoten. Deze bepaling geeft aanleiding tot vrijstellingen van belastingwaarvoor in geenen deele termen aanwezig zijn. Daarom wordt voorgesteld litt. e van dat art. te lezen als volgt: De kosten van studie en voor het aanleeren van eenigen tak van koopliandei, kunst of handwerk, door bloed- of aanverwanten in de regte lijn verstrekt, worden niet als inkomen aangemerkt. Bij art. 7 wordt eene nieuwe classificatie der belastingschuldigen voorge steld; het aantal klassen wordt van 23 op 32 gebragt. Die vermeerdering der klassen wordt, naar de practijk geleerd heeft, dringend noodig geoor deeld, omdat de heffing van personen wier inkomen slechts een of twee klassen verschilde, meer uiteenliep dan met de billijkheid overeenkwam. De thans voorgestelde nieuwe klassenverdeeling zal, naar men zich overtuigd houdt, zeer in liet algemeen belang en vooral in dat van de lagere klassen der belastingschuldigen zijn, door liet geven eener meer geleidelijke opklim ming, meer overeenkomende met den grondslag eener directe belasting naar het inkomen, nam. dat ieder naar zijn vermogen daarin bijdraagt. Bij art. 7 der bestaande verordening is bepaald dat van het inkomen ƒ400 ivordl afgetrokken, als voor levensonderhoud noodzakelijk; thans wordt voorgesteld dit cijfer te bepalen op ƒ400 voor de klassen 1, 2, 3 en 4, op ƒ350 voor de klassen 5. 6 en 7. op ƒ250 voor de klassen 8 en 9, en op ƒ100 voor de klassen 10, 11, 12, 13 en 14, zullende op de verdere klassen geene vermindering meer worden toegepast. Er was, meent men, in de tegenwoordige regeling eene onbillijke bevoordeeling van de hoogere klassen tegenover de lagerewaarin de grenzen elkander meer naderen. Door de voorgestelde wijziging zullen de minstgegoeden worden ontlast, zonder dat Je meergegoeden in dezelfde male zwaarder worden belast, liet belastbaar inkomen toch zal worden verhoogd en daardoor de percentage lager worden. De heer J. A. van Dijk, hoofdonderwijzer aan de openbare school voor voorbereidend lager onderwijs alhier, mag morgen den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren door den gemeenteraad benoemd werd tot onder wijzer aan eene der stads-armenscliolen. Velen zullen zich met ons ver blijden in het voorregt, dat den verdienstelijken man te beurt valt, die, ook als directeur der vormschool voor hulponderwijzers niet weinig heeft bijgedragen tot den bloei van liet onderwijs in ons midden. Heden namiddag werd eene vrouw, wonende aan de Uitersiegracbl door een bleekerswagcnkomende van de Korenhrugaangereden, waar door zij eene snede in het hoofd bekwam; zij is, zonder geneeskundig behan deld te zijndoorgeloopen. De oorzaak van deze aanrijding moet aan doof heid worden toegeschrevendaar de voerman herhaalde maien heeft geroe pen, doch het paard niet konde inhouden. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 82 volwassen personen en 8 lot 15 kinderen. De minister van binnenlandscbe zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in den loop der maanden Januarij, Februarij, Maart, April, Mei en Junij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens vermeld in art. 5 der wet van 1 Junij 1865. gewijzigd bij de wet van 8 Juljj 1874, ter verkrijging van eene acte van bevoegdheid als arts en van eene acte van bevoegdheid als tandmeester, volgens de wet van 24 Junij 1876. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 1 Januarij; zij, die liet examen na 1 Mei wen schen af te leggentussclien 1 en 15 April schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examenden lioogleeraar dr. A. E. Simon Thotnas, te Leiden. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aldaar eene gewone vergadering honden. liet stoomschip Koning der Nederlanden is op 6 December te Batavia aangekomen. (Zie verder /iet Bijvoegsel) ADVERTENTIE!». Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons huis- selijk feest op 3 dezer, betuigen vvjj onzen welgemeenden dank. J. F. R. DE BAL BI AN en Eclilgenoote, De Heer en Mevrouw VAN DE SANDE BAKHUYZEN betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, die zij bjj de geboorte van hun zoon hebben ontvangen. Kraamvisites worden afgewacht Maandag 9 en Dingsdag 10 December. De Heer en Mevrouw DE LOOS BURGERSDIJK beluigen hunnen oprech ten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bjj het over lijden van hunne Behuwd-moeder en Moeder, Mevrouw Wed. C. 11. BURGERSDIJKgeb. Burgersdijk. Leiden, 6 December 1878. Voor de bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mijn Behuwd zoon, den Heer JACOBUS GERARDUS WILHELMUS TIMMERMANS, betuig ik hartelijke» dank. Leiden, 7 December 1878. W. C. DE SAIN. Bij vonnis der Arrondissements-Reclilbank te 's Gravenhagein dato 6 December 1878, is I'ETRUS JACOBUS KERKVLIET, Winkelier, Kleer maker en inlandsch Kramer, wonende te Leiden, aan de Haarlemmer straat N°. 270, verklaard te zijn in slaat van Faillissement, aan vang genomen hebbende op 3 December 1878 en zijn daarbij benoemd tot Rechter-Commissaris de Edel-Achtbare Heer Mr. W. C. D. OLIVIER. Rech ter in gemelde Rechtbank, en lot Curator de Ondergcteekende, wonende te Leiden. De eerste verificatie zal plaats hebbende op Saterdag 28 December 1878, des voormiddags te half twaalf uren, in het Gebouw van gemelde Recht bank, op den Korten Vijverberg N°. 7, te 's Gravenhagewaarbij alle be kende en onbekende schuldeisehers, de bevoorrechte en de pand- of hypo theekhebbende daaronder begrepen, worden opgeroepen tegenwoordig te zijn, en tevens verzocht hunne rekeningen vóór 15 December e. k. bij den Ondergeteekende in te leveren. Mr. L. D. SURINGAl!, Procureur.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1