He minislcrs van financiën, van oorlog cn van waterstaat enz. zullen Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de staatsbegrooling aangevangen. De hh. Schimmelpenninck van der Oye en Teding van Berkhout hebben sterk afgekeurd het rapport omtrent het schoolwet-petitionement. De heer Gratama heeft aangedrongen op de uitbreiding van het kiesregt en het algemeen stemregt bepleit. De heer Rlnssé wenscht de herziening der grondbelasting als den hoeksteen der be lastingregeling. De heer van Eek stond verstandige, niet kleingeestige, bezuiniging voor. Morgen voortzetting. Alle berigten omtrent het tijdstip van terugkomst des konings in de residentie bleken tot dusver voorbarig te zijn. Uit goede bron verneemt men. dat Z. M.zoo niet aanstaanden Zaturdag, dan toch in de daaropvol gende week hier ter stede zal aankomen. Aan de oproeping, tot de ingezetenen der residentie gerigt, tot het houden eener bijeenkomst ter bespreking van de regeringsmaatregelen, die doeltreffend konden worden geacht tot bestrijding van het misbruik van sterken drank, werd jl. Zaturdag avond in ruime mate beantwoord. Een der zalen van Diligentia was overvuld met belangstellenden van allerlei rang en stand. De bijeenkomst werd geopend door dr. Egeliug, die zijn dank betuigde voor de talrijke opkomst en te kennen gaf dat de heer mr. Goeman Borge- sius bereid was de bespreking in te leiden. Deze heer kweet zich daarvan op uitmuntende wijze. Zijne taak was, gelijk hij het noemde, wel niet aangenaam, maar hij beschouwde die allezins nuttig en pligtmatig en hij vond in de tegenwoordigheid van zoovelen het bewijs dat men den omvang van een zoo groot kwaad, als het misbruik van sterken drank, wel besefte en tevens de noodzakelijkheid om dit te bestrijden. Hoezeer bij enkelen nog wel de illusie zou bestaan dat het kwaad juist zoo erg nog niet is, wees spreker in de eerste plaats op de telkens terugkomende staten van het departement van financiën, waaruit blijkt welk eene enorme som jaar lijks aan accijns van gedistilleerd wordt betaald. In 1866 beliep dit 13% millioen. in 1877 over de 21 millioeu gulden, en voor 1879 is het bedrag zelfs op 22% kunnen worden geraamd. Met meerdere cijlers toonde de spreker vervolgens aan, op welkejschrikbarende wijze met de bevolking ook het drankverbruik in ons land is toegenomen, hetgeen in 1877 op 10 liter per hoold. ongerekend de vrouwen en kinderen, kon worden gesteld. In de officiële opgaven wordt medegedeeld dat vóór 1877 de toeneming van het verbruik op 15 lot 25 duizend hectoliter per jaar kon worden geschat. Al verder loonde de heer Borgesins met sterk sprekende cijlers aan, op welke in het 002 loopende wijze de bronnen van het kwaad, het verrijzen van kroegen, vooral van kleine kroegen in de achterbuurten, zijn vermeerderd, zoodat in ons land kan worden gerekend op 1 kroeg of drankwinkel op de 83 zielen. Daarentegen was volgens sprekers berekeningen het vleesch- verbruik allengs verminderd cn had hel drankverbruik niet alleen het ver lies van kapitaal, maar ook het verlies van het zedelijk karakter bij het volk ten gevolge. De jenever was voor Nederland de grootste vijand, die op eene verlokkende wijze wist binnen te sluipen en daar rondwaart cn talrijke slag toilers maakt. Die vijand moest met kracht verdreven worden en daartoe alle gepaste pogingen worden aangewend. De redenaar, die luide werd toegejuicht, als blijk van instemming met het door hem ontwikkeld gevoelen, werd nog door onderscheidene sprekers gevolgd. Allen waren het eens dat de handen moesten worden ineengesla gen om de vaderlandsche ramp te kecren. Ten slotte bleek het doel dezer vergadering te zijn liet teekenen van een adres lot adhaesie aan het adres van het iMnltapatior-bond, dat dezer dagen Z. M. den koning zal worden aangeboden en dat strekt 0111 bij de volksvertegenwoordiging eene wet aan hangig te maken tot beteugeling van het misbruik van bedwelmende dran ken. De aanwezigen toonden voor het meerendeel door de onderteekening van het adres hunne ingenomenheid hiermede en onderseheidenen verklaarden zich bereid persoonlijk het adres aan de huizen der ingezetenen ter onder teekening aan te bieden. l»UiTEN LANI)SC IK BK li 10TE BELflIE Te Antwerpen heeft men zekere weduwe van Roey. handelaarster in steenkolen, vermoord gevonden. Een policieagcnt. hel huis voorbijgaande, hoorde kermen llij gaf hiervan ocrigt aan eene in de buurt wonende zuster der weduwe. Daarop werd de voordeur geopend Men vond de be woonster blijkbaar verworgd en verder eenige kasten ru laden geopend. Het gekerm duurde intnsschen nog voort en kwam uit een belendend ver trek, alwaar men den kleinzoon der weduwe, een twintigjarig jongman, John Retsin genaamd, aan handen en voelen gebonden en met een prop in den mond. op den grond vond liggen. Naar zijne verklaring was hij over vallen door zekeren Asselhergs en een paar onbekende personen. Daar er evenwel nergens eenig spoor van braak aan deuren of vensters was te vin den en Retsin slechts verwarde tegenstrijdige antwoorden gat; daar hij bo vendien algemeen bekend slaat wegens zijne uitspattingen en tevens bij hem het geld en de waarden werden gevonden, die uil de brandkast dei- weduwe waren gestolenw erd hij onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. ENGEI-ANM. LONDEN, 1 December. Het thans verschenen blaauwe boek, houdende de tusschcn Engeland en Rusland gewisselde stukken over Centraal-Azië en Afganistan. bevat 206 bladzijden en 167 stukken, met twee aanhangsels. Het handelt over liet tijdvak van 20 December 1873 let 30 September 1878 Uit Lahore wordt het volgende gemeld: Een detachement onder majoor Pearson is op eene hoogvlakte tegenover den Khyberpas door Afridi's aan gevallen. Twee man sneuvelden en een werd gekwetst; het paard van den majoor werd gedood. De pas is versperd, de convooijen keerden terug. Eene compagnie van het 9e regiment en het 45e regiment Sikhs zijn naar Kampsoen opgerukt, van waar schoten gehoord zijn, maar de uitslag van het gevecht is onbekend. Men hoort hevig geweervuur nabij Ali-Mttshid. Slechts een enkele stam der Afridi's is vijandig gezind. Voorts wordt uit Peshawur gemeld dat de gemeenschap met de troepen onder generaal Browne tijdelijk is afgebroken. Verscheidene vijandige berg bewoners, van de Zukkur- en Khuki-stammen, ten gelale van ongeveer vier duizend man. zijn bijeengeschoold in de bergachtige streek beneden Ali- Mttshid en snijden, met ongeloolelijke vermetelheid, de achterblijvers van de andere troepen af, of vuren op gewapende afdcelingen. De toestand is j ernstig en krachtige maatregelen worden dringend vereischt. Er is eene verklaring openbaar gemaakt van kapitein Pritchard, ge- t zagvoerder der Moei Eilian, volgens welk stuk niet de Pommerania door hem. maar zijn schip door de Pommerania is aangevaren. Wij stuurden, zegt hij, naar Dunseness en de Pommerania kruiste onzen koers 2 a 2% streek van onder bij. Wegens de duisternis en den digten regen konden wij niet goed zien. De zeer zwakke wind was ongeveer voor noord of noordoost. Wij voeren ongeveer vijf knoopen toen de Pommerania ons aanliep. Had zij ons in de zijde geraakt, dan waren ook wij ongetwijfeld gezonken. Wij liepen met stuurboordshalzen toe en onze lichten brandden helder toen het stoomschip ons voorbijliep en onzen boeg op de linkerzijde trof. Na de aanvaring voer zij zoo snel mogelijk verder. Wij hadden haar vóór de aanvaring luide aangeroepen en daarna nog toegeroepen van te stoppen. Ik weet niet hoelang het duurde eer zij zonk. Zij had ons geheel cn al omgezwaaid en is toen doorgestoomd. In een der booten van de Pommeraniadie te Boulogne zjjn aange- bragtbevond zich eene zak met kleederen. waarin ook een wissel van 25000 die behoort aan een der geredde passagiers. Tegen lady Gooch is, wegens het onderschuiven van een vreemd voor een eigen kind. regtsingang verleend. FRANKRIJK. Naar men verneemt is de directeur der mnui te Bordeaux in hechte nis genomen, als verdacht van ruim een millioen ten nadeele van het huis Rothschild ontvreemd te hebben. Een twist Over dienstzaken heeft te Cherbourg aanleiding gegeven tot een duel tusschen twee daar in garnizoen liggende kapiteins van de mariniers. Het duel had plaats met de pistool op 25 pas. Een der officieren werd in de keel getroffen en overleed een paar uur later. DIJITKCI1LAID. Krachtens de uitvoeringdie aan art. 28 der socialistenwet wordt ge geven, is van wege de policic aan een veertigtal der voornaamste socialisten bevel gegeven, de stad te verlaten. Dit is officieus aan de avondbladen medegedeeld. De /Vat. Zeit. noemt, op grond van nadere mededeeling, de bekende socialistische partijhoofden Hasselman en Fritzsche. De regering heeft de bedoelde uitzonderingsmaatregelen niet zonder gewig- tige redenen genomen. Het is ontwijfelbaar, dat geheime vereenigingen van engeren omvang, welke door vertrouwde personen met elkander in verbin ding slaan en bepaalde aanwijzingen van bekende leiders volgen, op de wijze van de oude Mazzinistische vereenigingen, op hel grondgebied van den staat en met name in de hoofdstad verspreid zijn. Dit geeft eene be paalde aanwijzingdat de agitatie met internationale leiding in naattwe verbinding staat. Met het oog op deze feiten is het de pligt der regering, lot bescherming der maatschappij van de gegeven wapenen gebruik te maken voordat het te laat is, en het net van internationale agitatie, dat volgens stellige kenteekenen ook Berlijn lol hoofdcentrum gemaakt heeft, te ver breken. In de dagbladen wordt melding gemaakt van geruchten omtrent het ontdekken te Hamburg van 2 kisten met Orsini-bommen gevuld. OOSTENRIJ K. In de begrootingscommissie der Oostenrijksche delegatie heeft de mi nister van buiteulandsche zaken, graaf Andrassy, eene lange rede gehouden over den politieken toestand. In antwoord op de zoowel vóór als na het con gres tegen de regering ingebragle beschuldigingen betoogde hij, dat ieder onpartijdig beoordeelaar zou moeten erkennendal de monarchie, zonder aan den oorlog deel te nemeu, in aanzien gewonnen had. en dat zij slechts gedwongen was tot eene gedeeltelijke onlplooijing barer slrijdmagt. nog wel slechts na den oorlog en uitsluitend tot vervulling harer duidelijk om schreven taak, namelijk de bezetting en het bestuur van Bosnia cn de Her- zegowina. De monarchie heeft hoegenaamd geen behoefte aan vergrooting van haar gebied: zij heeft geen uitbreiding van noode, maar wel inwendige ontwikkeling. Omdat dit haar taak is. daarom is haar bestaan cn hare versterking als een Enropesche noodzakelijkheid erkend eu de vervulling harer natuurlijke roeping boezemt dan ook geen wantrouwen, maar enkel vertrouwen in. Aan de hand der gebeurtenissen trachtte graaf Andrassy de bewering te ontzenuwendat de regering de bezetting onvermijdelijk wilde maken. Bij de na het uitspreken dezer rede gehouden beraadslagingen werden door verschillende leden der commissie vragen aan den minister gedaan over den diuir der bezetting, ol annexatie beoogd werd, waarom eene schik king met Turkije niet lot stand kwam, hoever de overeenkomst betrek kelijk Novibazar gevorderd was, enz. Graaf Andrassy verklaarde zich be reid den volgenden dag deze vragen te beantwoorden. 5* T-l IV S E. BATAVIA. 24 October. Door den gativcrneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: lol adsist.-resident van Soemenep(Madura), de inspecteur chef der afd. gevangeniswezen bij het depart, van justitie mr. j. Deketh; tot leeraar in de Franschc taal- en letterkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, de ambtenaar op non-activiteit A. N. Clavier; tot adjunct-inspecteur hjj de post- en teiegr.-dienst, de ambtenaar op non-acli- viieit A. Slreifi; tot 3'n suhst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. J. L. F. Rliemrev; tot le" commies op het resid.-kantoor te Bandoeng (Preanger-Regentsch.), de griffier bij den landraad van Batavia Cb. Knaud; bij de algem. rekenkamer: tol 1" com mies, de ambtenaar op non-activiteit W. M. Meijer; tot 2'n commies, de 3e commiezen E. Iturgemeeslre en E J. W. Simons en de ambtenaar op onder stand F. Th. E. Telling; tot 3e0 commies, de ambtenaar op non-activiteit W. C. Hooghwinkel en de klerken A. Wolterheek en .1 E. Robinson; bij de staatsspoorwegen op Java: tot inspecteur-generaal, chef van de dienst, de hoofdingenieur D. Maarschalk; tot ingenieur 2' kl., de sectie-ingenieurs J. C. Schipper en J. W. IJzerman en de adjunct-ingenieur D R. J. baron van Lynden; tot 2'" hulponderw. (ondcrw. 3' kl.) aan de openb. 5e lagere school te Soerabaija, de uit zijne betrekking ontslagen onderw. 2e kl. J. J. Ctiyle. Departement van oorlop. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der inf. M. Sablerolle; zes maanden verlof naar Europa, aan den l'° luit.-kwarlierm. bij de mil. admiuisir. M. P. J. G. Brouwer. Bevor derd: bij het wapen infanterie, tot kapt de le luit. W. F. O. Hojel: tot ltD luit., de 2' luitt. J E. Tulleken en G. J. W. Vos. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land aan den ingenieur le kl. voor scheepsbouw bij het marine-etablisse ment op Onrust B. Kruys Claaszoon. PK It TELEGRAAF. LONDEN. 1 December. In eene redevoering te Greenwich beeft de heer Gladstone zich afkeurend uitgelaten over hel persoonlijk bewind, door de

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2