COURANT. LEIDSCHE i°. 285, DINGSDAG 3 DECEMBER. ST ads-berichtein. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1878, BIN MEN LA N DSC 11E BE RIGTEN Ife Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Cemeenteraud f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 3.50 's jaarsbuiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nomina s der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Adverlenliën is van 1- 4 regel» ƒ!.--, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29s,en Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te wetendat het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 3J« tot en met den W"1 December 1878, ter Secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling). van 9 tot 4 tiren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d, BRANDELER, Burgemeester. Leides, 2 December 1878. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 2 December. De minister van financiën, in aanmerking nemende, dat in eenige streken des lands moeijelijk meer kan worden voldaan aan de lot dusver gestelde voorwaarde, om bij hel aanvragen van bronzen stukken van een cent voor een vierde van het aangevraagd bedrag koperen centen in te leveren; heeft bekend gemaakt, dat voortaan bij de betaalmeesters te 's Her togenbosch, Breda, Middelburg, Zierikzee, Sas van Gent. Maastricht en Roermond bronzen stukken van één cent, in sommen van niet minder dan twintig cents, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig betaalmiddelwaarbjj desverkie- zende Nederlandsche koperen centen gevoegd kunnen worden, zonder dat men tot die bijvoeging gehouden is. Behalve op Zon- en feestdagen wor dengedurende de gewone kantooruren, de kantoren der betaalmeesters te 's tleriogenbosch. Breda en Middelburg, van den 8sten tot en met den 27"'11 van iedere maand, en die der betaalmeesters te Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond, dagelijks voor de bedoelde verwisseling opengesteld. Aan de overige betaalmeeslerskantoren blijft de uitgifte vau bronzen centen op den tot dusver bestaanden voet geschieden. De tooneelvereeniging /'Jacob Cats" alhier hield Zaturdag eene open bare vergadering in de Stads-zaal, waarin werd opgevoerd: "Henri Burton, de vadermoorder", tooneelspel in vier tafereelen. voor rederijkers bewerkt door A. A. van der Stempel Jr. De uitvoering van dit belangwekkend drama, zeker geene gemakkelijke taak, was, vooral in aanmerking geno men dat men hier met dilettanten te doen had, in vele opzigten niet on verdienstelijk. Zij mag dan ook over het algemeen goed geslaagd geacht worden. Het talrijk aanwezige publiek gal herhaaldelijk blijken van goed keuring. De vereeniging verschafte op die wijze aan leden en geïntrodu- ceerden weder een genotvollen avond. Na afloop der voorstelling had nog een bal plaats, dat zeer geanimeerd was. Gisteren namiddag ten 5 ure is er ten huize van zekere P. J. in de Prinsensteeg aan de Langegracht brand ontstaan, op het oogenblik dat de man ter ruste lag, en de vrouw de woning had verlaten, en wel doordien eene ter gelegenheid van een 25-jarig huwelijksfeest aaugebragte versiering, door den logt, boven de brandende lamp had vlam gevat. Niettegenstaande er in een oogenblik veel verbrand is, is de brand nog b|j tijds door ge- buren, met emmers water gebluscht. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, b|j partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen 28, /14.00, 3.40 en ƒ1.50; de laagste ƒ28, ƒ14.00, /2.80 en ƒ1.40. Gedurende de maand November 1878 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken algeleverd: 2281% portiëu warme spijs, 360 porliën vleesch, 64% pertiëu spek, totaal 2706 porliën. Het stoomschip Prinses Amalia, op weg naar Batavia, is op 30 Nov. van Napels vertrokken. De Conrad, op weg naar Nieuwe Diep, verliet Napels op denzelfden dag. Tot predikant bjj de Ned. herv. gemeente te Brouwershaven is beroepen d'. A. M. Venker. thans pred. te Koedijk. Aan den kapitein-luitenant ter zee P. Swaan, kommandant van het opleidingsschip Anna Paulotcnais door Z. M. toegekend eene zilveren eere-medaille voor de door hem bewezen belangstelling in het rijks ethno- graphtsch museum te Leiden, aan welke iurigting belangrijke geschenken door hem zijn aangeboden. -- Uit goede bron vernemen wij, meldt de H. C.. dat op 's rijks munt eene medaille wordt vervaardigd ter herinnering aan het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. Het slaan dezer medaille is voortgesproten uit het besef, dat op den dag der herdenking van dit voor geheel Nederland ge- wigtig feit eene gepaste hulde moest worden gebragl aan den stichter der Unie. graaf Jan van Nassau, die met zijnen broeder Willem den Zwijger have en goed opoflerde in het belang van de eenheid der zeven provinciën. Zijn wij wel onderrigt, dan zullen slechts enkele exemplaren van deze medaille verkrijgbaar worden gesteld. In de fabriek van de heeren van Kempen en Zoon wordt een draag-insigne vervaardigd voor de aanstaande viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. Betreflende de ontwerpen, ingezonden op de prijsvraag voor de fontei nen op Soestdijk, verneemt men dat het ontwerp "Res Dubia" is ingezon den door den heer Strackéen dat het ontwerp, ouder de kenspreuk "Conslanlia" is ontworpen door den heer W. B. G. Molkenboer, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leeuwarden. De ontwerper van het derde ont werp is nog niet bekend. - Terwjjl men te Aalsmeer Donderdag avond bezig was met het op nieuw boren van een vroeger bestaanden welput, in een pand aldaar, had, toen men met een lantaarn onderzoek deed of er water opborrelde, eene zeer hevige gasontploffing plaats. Tien personen werden gewond, enkele vrjj ernstig. De vlam bereikte eene hoogte van eenige meters, zonder brand in de schuur te veroorzaken. Te Leeuwarden is gevankelijk binnengehragt II. N., rijksveldwachter te Leens, om den 12d'D December voor het hof aldaar teregt te slaan, be schuldigd van oneerbare handelingen ten aanzien van een 14-jarig meisje. Men meldt uit Bolsward aan de N.R.C.: Den 30"*° November had in de nabijheid dezer stad een treffend ongeluk plaats. Een schipper ging met een schip met hout geladen onder de "lange brug" door uit de Har- lingervaart in de Leeuwarder. Om wat af te houden, stak hij zijn kloet in een der palen. Toen hij dezen er uit wilde halen, bleef hij steken; na een paar fiksche rukken sprong hij er uit, maar stootte met zooveel kracht tegen des schippers borstdat deze achterover viel in de diepe vaart. Wel bood de knecht dadelijk hulp, kwam er een man met een praam en greep de drenkeling een paar malen een naar hem toegestoken kloet, maar hij kon dezen niet goed vatten, daar de stroom hem wegsleepte naar de diepte. De ongelukkige laat eene weduwe na met vijf kinderen. Een hunner, een jongen van omstreeks 12 jaren, wilde zijn vader naspringen om hem te redden en werd met moeite tegengehouden. Twee arbeiders te Ternaard hadden omstreeks 14 dagen geleden op de markt te Dokkum ieder een schaap gekocht en deze dieren bjj een boer. die zelf 18 schapen bezat, in het land gedaan tegen betaling van eenige huurpenningen. Eenige dagen geleden naar hunne beesten gaande zienbe merkten zij. dat beide verdwenen waren; terwijl de 18 schapen van den boer nog in de weide liepen. Te Grave stond eergisteren nacht een milicien-plaatsvervanger op post, ter bewaking van ecnig hout in de nabijheid van de Maas. Toen men hem wilde aflossen, was hij verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hjj zich van zijn post begeven en is hij, door de duisternis misleid, in de Maas geraakt. Ten minste in de nabijheid van zijn post werd zijn politie muts gevonden, in het water drijvende, en werd ook zjjn geweer met een dreg opgehaald. Te Aardenburg is gevankeljjk binnengtbragt zekere F. Loneke, die, eenige jaren geledenverscheidene diefstallen van vee in die en in omlig gende gemeenten had gepleegd. Hij is toen naar België uitgeweken, waar hij echter ook met de justitie had af te rekenen, mede wegens het stelen van vee; pas ontslagen uit de gevangenis te Gent, wilde hjj zijne familie te Eede bezoekenmeenende dat zij hem wel zouden vergeten zijnde bri gadier der maréchaussee hield hem echter aan en liet hem geboeid naar Middelburg brengen. 's GRAVENI1AGE, 2 December. Bij kon. besluit van 28 Nov. is benoemd tot directeur van het kabinet des konings de heer tnr. J. F. Alewijntot dusver secretaris en waarnemend directeur van dat collegie, op eene jaarwedde van ƒ5000. De heer F. W. de Rijk is erkend en toegelaten als consul van België te Soerabaija, en de heer Lewis Percival als vice-consul der Vereeuigde Stalen te St. Martin.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1