PER TELEGRAAF, 1 jaar van kracht te verklaren in Berlijnhet district Charlottenburg en Potsdam en 3 andere districten. Daarmede wordt de policie gemagtigd om personen, verdacht van gevaarlijke bedoelingen tegen de openbare veiligheid uit die districten te verwijderen en voorts aan alle onbevoegde personen het dragen van wapenen en het invoeren en verkoopen van ontplofbare projec tion verboden. OOSTESTRIJKo Men meldt uit Pesth dat Maandag de voorzitter der liberale partij per post een ongeteekenden brief heeft ontvangen, waarin hem werd kennis gegeven, dat men Tisza en zijne landsverraderlijke meerderheid voor de laatste maal waarschuwde, dat indien zij langer hun steun aan graaf An- drassy verleenden, het volk zich zou weten te wreken. Dingsdag-avond omstreeks ten half 12 ure had bij de woning van den minister-president eene vreeselijke ontploffing plaats, zóó sterk zelfs dat de vensterruiten in het tegenoverliggende hótel van aartshertog Joseph door den schok verbrij zeld werden. Men vond in een gang naast de woning van Tisza de dui delijke sporen eener dynamiet-ontploffingwelke echter aan het gebouw slechts zeer geringe schade veroorzaakte. Het ingestelde onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. De beruchte Hongaarsche struikroover Rozsa Sandor is in de gevan genis van Szamos Uljvar overleden. Hrj had 105 misdaden bedreven en 32 jaren lang als rooverhoofdman geleefd, waarvan verscheidene in gevangen schap. Hij was niet minder dan driemaal ter dood veroordeeld geweest, doch zag telkens het vonnis veranderd. RUSL IK». Te Odessa heeft de nieuwe plaatskommandant en chef der policie van Odessa, generaal Heinz, zijn ambt aanvaard met de verzekering, dat hij voor geene middelen zou terugdeinzen om de orde te handhaven, die in genoemde stad den laatsten tijd zoo dikwijls gestoord is. Bij herhaling hebben in die stad onrustige tooneelen plaats gehad. Dezer dagen zag men plotseling een talrijke hoop werklieden en studenten op een der pleinen, die onder oproerige kreten de stad gingen doortrekken. De moordaanslag op den koning van Italië scheen de aanleiding der zamen- rotting te zijn; men hoorde althans roepen: //Dat was nn de derde, maar zij moeten allen aan de beurt komen! Alle tirannen moeten vallen!" De oproerlingen werden bedrogen in hunne verwachting, dat zij door het toe- vloeijen van burgers vergroot zouden worden, en toen eene afdeeling ko zakken en gendarmes hen aanviel, waren zij spoedig uit elkander gejaagd. Al vlugtende schoten zij herhaaldelijk op de soldaten, maar zonder iemand ernstig te kwetsen; 41 werklieden en studenten en 5 vrouwen werden in hechtenis genomen. OOST-I 1ÏDIE. BATAVIA, 24 October. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden zijn de navol gende telegraphische berigten bij de regering ontvangen: Kotta-Radja 13 October. De onderwerping van Habib Abdoel Rachman Alzahier is heden tot stand gekomen. Ten zeven ure 's morgens verscheen hij voor mijn gemagtigde te Anak Galoeng. die hem onder militair geleide te Kotta-Radja, ten twee ure, voor mij bragt. Het vragen en schenken van vergiffenis, dit laatste namens Uwe Excellentie, geschiedde in tegen woordigheid van de verzamelde militaire, maritime en civile autoriteiten alhier; evenzoo de plegtige beëediging. Kotta-Radja 14 October. Heden morgen bood Toekoe Moeda Bait m te genwoordigheid der militaire en civile autoriteiten mij zijne onderwerping aan. Zij is op plegtige wijze uit naam van Uwe Excellentie aangenomen. Den 9en dezer kwam te Padang de officiële tijding aan, dat kolonel van der Ileyden benoemd was tot generaal-majoor. Des avonds ten 9 ure ging men hem gelukwenschen. Met de muziek aan het hoold en in optogt met fakkellicht begaven de civile en militaire autoriteiten zich naar de generaals-woning, waar men, bij monde van den overste van Lier, zijn vreugde te kennen gaf over de benoeming. De generaal dankte zijn kame raden. schreef zijn bevordering toe aan hun pligtsbetrochting en verklaarde hun hulp ook voor den vervolge zeer noodig te hebben. Op 19 October, te half zeven 's morgens, is te Batavia eene aardbe ving waargenomen, bestaande uit eenige korte stooten in noordelijke rigting. Uit Polok wordt aan het Pad. Hand. gemeld, dat een aldaar wonend Dtiitscher zich tot den Dnitschen rijkskanselier heeft gewend met verzoek dat deze bij de Nederlandsche regering stappen zal doen, opdat het leven der Duitschers in Ned. Indië voortaan naar behooren vv°r(le beschermd tegen de aanslagen van roovers en moordenaars. Het geheele bestuur der dessa Tjepaka, district Samarang, namelijk de loerah Soeroleksono en de vier bëkèls Diepo, Pak Kalidjah, Toroeno en Resso, is naar de gevangenis gebragt, wegens het te zoek maken der door hen van de belastingschuldigen ontvangen landrente over 1877 en 1878, ten bedrage van 1200. BERLIJN, 29 November. De avondbladen melden, dat heden namiddag een veertigtal van de voornaamste socialisten, onder wie Hasselmann en Fritzscheeen bevel van den president van policie hebben ontvangenom de stad te verlaten. KONSTANTINOPEL28 November. In de diplomatieke kringen loopt een gerucht dat er onderhandelingen zijn geopend over eene nievwe over eenkomst tusschen Engeland en Turkije. De grondslagen en voorwaarden zijn nog niet bekend. Er wordt echter aan deze zaak een politiek karakter toegeschreven. De onderhandelingen staan niet in verband met die, betref fende een aanzoek der Porte bij Engeland om waarborging eener nieuwe leening. PESTH, 29 November. Dc begrootingscommissie uit de Oostenrijksche delegatie heeft besloten, overeenkomstig het verlangen van graaf Andrassy, morgen ochtend de aigemeene beraadslagingen te doen plaats hebben over het wetsontwerp, strekkende tot het verleenen van een crediet van ruim 33 millioen, ten behoeve van Bosnië en de Ilerzegowina voor 1879, en daaraan tevens te verbinden de aigemeene beraadslagingen over het budget van buitenlandsche zaken. PARIJS, 29 November. Aurélicn Scholl, redacteur van de Evenement, en Carra, directeur van dit blad, zijn ieder tot 500 frs. boete veroordeeld wegens beleediging van de regtcrlrjke magt. ST. PETERSBURG, 29 November. De Jgence Russe deelt mede, dat 5 divisiën uit Turkije teruggeroepen zijn. ROME, 29 November. In den senaat is mededeeling ontvangen, dat de minister-president Cairoli een slechten nacht heeft doorgebragt ten gevolge van hevige zenuwpijnen in de dij. KONSTANTINOPEL 29 November. Said-effendi is tot minister van koop handel, Server-pacha tot minister van binnenlandsche zaken, Hurchid-pacha tot minister van justitie, Tchamich-paeha tot minister van openbare werken kolonel Schuldham tot kommandant der gendarmerie in Syrië benoemd. De Ottomansche legatie te Washington en zeer vele Ottomansche consu laten zijn opgeheven. Fransche en Engelsche gedelegeerden zullen de douanen verbeteren. LAHORE30 November. Een detachement van het corps van majoor Pearson heeft gisteren de hoogvlakte tegenover Ivhyberpas, uit Afridies, aangevallen. Twee man en majoor Pfeld sneuvelden een man werd ge kwetst. De pas is sedert gisteren versperd. Eenige convooijen zijn terug gekeerd. INGEZOHrDEN. X. trekt in het Leidsch Dagblad van 30 Nov. te velde tegen het artikel in de L. C. over de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dat het artikel onjuistheden bevat, geeft hij te kennen, doch zonder ze te noemen. Raakten zij het punt waarop het aankomt, hij had er stellig gebruik van gemaakt. Twee grieven hondt hij over. Men heeft de kapitalen der Maatschappij doen gelden, en men koestert //annexatie-plannen". Het klinkt alsof een Duitsche of Belgische maatschappij zich van Hollandsche krachten trachtte meester te maken. Is het om woorden te doen, waarmede men een zaak verdacht maakt, dan zou men van den anderen kant nog eer met //provin cialisme" en //esprit de clocher" kunnen gaan schermen. In een tijd waarin allerlei vereenigingenvoor mannengezang, onderwijs, en wat niet al, in zamenvoeging tot nationale verbonden meer en meer haar heil vinden, is er voor plaatselijk isolement moeijelijk een andere reden te vinden, dan vrees, dat het gezag van dezen en genen persoon gevaar zou kunnen loopen. Na- t uil rijk tracht zulk een verbond zich aanhoudend uit te breiden, niet door achterklap of zedelijken dwang, maar door de bestaande middelen van open haarheid. Natuurlijk wil het gaarne weten, dat het fondsen verzameld heeft om zijne belangen als verbond, en die zijner gepensioneerden beter te verzekeren, al is het niet voornemens, maar altijd met potten door te gaan. Wat de jeugdige krachten te Leiden er voor hunne ontwikkeling bij winnenwanneer men ze buiten den invloed houdt van het deelgenootschap aan zulk een nationaal verbond, zal men moeite hebben om duidelijk te maken. Het stuk, getiteld: //Nieuwe Annexatie-plannen", voorkomende in het Leidsch Dagblad van 30 November jl.zal elk onpartijdig musicus met bevreemding hebben gelezendaar het eene openbare aankanting is tegen het toetreden tot de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst; immers in het stuk wordt gezégd dat de dames-leden van de Solo-zangklasse der Muziekschool geen lid wilden worden van de Leidsclie afdeeling der Maat'i t. b. d. Toonkunst en men nu verwacht dat de leden der zangvereenigingen dit voetspoor zullen volgen. Aangezien men uit het geheele stuk zonder eenig aarzelen mag opmaken dat het voortvloeit uit de pen van »een der partijdigste voorstanders van de Maat'i voor Toonkunst", moet het des te vreemder toeschijnen dat er meer afscheiding dan toenadering in beoogd wordt, daar toch in den laatsten tijd herhaaldelijk op vergaderingen en in het jaarverslag der Maat'i v. Toon kunst, gewezen is op de goede verstandhouding en onderlinge medewerking der beide Maatschappijen. En nu komt plotseling een raadgever met den tamelijk onnoozelen raad aan de leden der zangvereenigingen, om zich vooral niet te laten //verschal ken"! Komt deze raad van pas, dan is het zeker geen zeer verblijdend verschijnsel voor de verschillende zangvereenigingen, daar nu deleden worden getaxeerd niet zooveel verstand of onafhankelijk doorzicht te bezitten om zelf te kunnen oordeelen en handelen. Maar het ingezonden stuk heeft minder ten doel de leden voor «verschalking" te vrijwaren dan wel om de Leidsche zangers en zangeressen vijandig te stemmen tegenover de Maat'i t. b. d. Toonkunst. In het ingez. stuk komt o. a. voor: //want hij die j medewerkt (te Amsterdam) verbindt zich zedelijk lid te worden van het zangkoor der afdeeling zijner woonplaats". Maar wat moet dan wel het gevolg zijn van het concert te geven op 20 December a. s.waarop beide Maatschappijen hand aan hand gaan; al werkt dan de Maat'i v. Toonkunst voor het orkestgedeelte mede. er is niet gevraagd welk instrument men bespeelt of welke partij men zingt, neen, 8 beide Maatschappijen staan hier als zusters en als dit in Leiden plaats heeft, waarom mag zich dan niet hetzelfde geval in Amsterdam voordoen?! Een ieder kan toch begrijpen dat men wel degelijk als //gast" aan de uitvoering te Amsterdam kan medewerken, en men zich volstrekt niet aan de Maat'i t. b. d. Toonkunst behoeft te verbinden als men niet willag dit in de bedoeling, dan zou er van //als gast medewerken" natuurlijk geen sprake zijn. Men zal dus niet de dwaze bewering willen volhouden dat, wanneer men als gast medewerkt, men zedelijk gedwongen is lid te worden van de afdeeling zijner woonplaats; het is mogelijk dat de Maat'i t. b. d. Toonkunst dit zeer zoude wenschen, zij zal echter hare gasten ontvangen, zonder eenige verplichting of verbinding hunnerzijds. Gerustelijk mag menniettegenstaande het knalefïectmakend stukje in het Dagblad, den leden der zangvereenigingen den goeden raad geven, liever geheel naar hun eigen oordeel te handelen en zich niet door dergelijke artikelen te laten blinddoeken. En nu ook een slotvraag: Indien de leden der zangvereeniging tot het lidmaatschap der Maat'i t. b. d. Toonkunst waren toegetreden, welke reden zou er dan bestaan om hierover te klagen of wangunstig te zijn? Een onpartijdige die geen lid is van de Maat'i t. b. d. Toonkunst. AH ADEMIE-XIEUW S. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 30J,en November de heer J. C. L. Sicherer, geb. te Leiden, in dewis- en natuurkunde, na openbare verdediging Yan zijn akademisch proefschrift: Over Santaline. Denzelfden dag de heer II. Treub, geb. te Voorschoten, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over reflexparalyse en neuritis migrans. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6