BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag December dS78, JV°. 284. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTE1N. BUITENLANDSCHE BERIGTEiN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 28 personen, en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 November 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 November. Door Z. M. is magtiging verleend tot voortzetting harer werkzaam heden na de sluiting der herfstvergadering der staten van Zuidholland: aan de commissie uit die staten belast met het uitbrengen van een rapport over een door gedep. staten ingediend voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in die provincie; en aan die belast met het ontwerpen der regeling eener verbeterde waterontlasting van de rivier de Linge. Ten opzigte van verschillende adressen bij het gemeentebestuur inge komen betreffende het in stand houden eener brug over de Middelste gracht bjj de Vleerensteeghebben burg. en weth.in overeenstemming met het advies der commissie van fabricage, geen bezwaar tegen het leggen eener vaste brug aldaar, waarvan de kosten 350 zullen bedragen, in het belang van g de beide daarbij betrokken firma's en van eenige bewoners. Bedoelde com- s missie acht zich niet geregtigd eene hoogere uitgaaf voor eene beweegbare brug aan te raden tenzij de daarbij belanghebbende firma die hoogere uit gave voor hare rekening neemt. Aan het D. v. 's Gr. wordt van hier gemeld dat de heer B. Wauthy, te 'sHage, aan wien de concessie voor een tramway hier ter stede werd gegund, die niet heeft aanvaard. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 lot 81 volwassen personen en 8 tot 15 kinderen. Meu meldt ons uit Stolwijk: Ten gevolge van het aanhoudende natte weder, hebben de meeste polders in den Krimpenerwaard overvloed van water. Inzonderheid in die polders, welke door molens worden droogge- houden, doet zich de behoefte aan betere bemaling streng gevoelen. Ofschoon de prijzen der kaas over het algemeen niet hoog zijn, besteedt men voor de Stolksche kaas nog al flinke prijzen. Door de opkoopers te Stolwijk wordt voor le qual. ƒ26 tot ƒ35 en voor 2e qual. ƒ22 tot 25 per 80 kilogr. besteed. In de tweede vergadering der vereeniging: //Dooi' inspanning uitspan ning", alhier, werd de spreekbeurt vervuld door den heer D. G. de Koning, die tot onderwerp had: //Grepen uit het leven." Met grootc aandacht werd de spreker in zijne rede gevolgd door Het talrijk opgekomen publiek, dat ook veel genoegen vond in de bijdragen, door eenige leden na de pauze geleverd. Dezer dagen verkochten twee landbouwers uit Maurik aan de markt te Gorinchem ieder een paard voor 580. Een uur daarna zou de koopman die op een door hem bepaalde plaats ontvangen; in dien tijd werden de paarden in den stal geplaatst, doch toen het bepaalde uur aanbrak om ze af te leveren en geld te ontvangen, bleek het, dat koopman en paarden met de noorderzon verdwenen warenalle nasporingen waren te vergeefs. Hij had nog een paard gekocht, doch heeft dat onmiddellijk ontvangen en betaald. Hij noemde zich de Bruin van Leiderdorp, welke als een solied koopman bekend is. Te Amsterdam is in de stoommeelfabriek in de Valckenburgerstraat een Fransch werkman, bij het beproeven eener machine, daarmede in aan raking gekomen. Een zijner beenen werd zoodanig verwond, dat men het heeft moeten afzetten. Te Leeuwarden is gisteren op plegtige wijze de Militaire Willemsorde 4e kl. uitgereikt aan den gegageerden 23-jarigen korporaal van het Oost- Indisch leger R. Cremer. Die onderscheiding is aan Cremer toegekend wegens zijn heldhaftig gedrag op 4 Julij 1877, toen hij bij het begeleiden van eenige inlandsche soldaten, die een gewonde naar de ambulance zouden brengen, door vijf Atjehers werd overvallen. De inlanders namen onmid dellijk de vlugt, doch de kapitein de Wilde, die Cremer had gevolgd, kwam hem te hulp. Het gevolg was, dat alle vijf Atjehers werden gedood, niet echter dan nadat de kapitein en Cremer zwaar waren gewond. Eerstge noemde stierf na 10 weken aan de bekomen wonden; Cremer echter her stelde, maar zijn linkerarm was tengevolge van een klewangslag stijf gebleven, zoodat hij de dienst moest verlaten. Twee schapenin den nacht van Woensdag jl. uit het land van jh'. de With te Metslawier, gemeente Oostdongeradeel, ontvreemd, zijn door de ijverige pogingen der policie des nachts opgespoord in de woning van zekeren Sippe Elzinga, arbeider te Roptha, onder Metslawier, die juist bezig was met de beide beesten te slagten en daarin door de komst der policie werd gestoord. De dader is reeds gevankelijk naar Leeuwarden overgebragt. Na afloop van den marktdag te Dockum reed een landman met zijn wagen, waarop nog een tiental personen, evenals hij in Westdongeradeel te huis behoorende. hadden plaats genomen, naar huis. Bijna ter plaats der bestemming gekomen, plaatsten zich drie jongelieden met opgeheven handen en schreeuwende voor het paarddat verschrikte cn op zij sprong. De eigenaar viel daardoor van den wagenmet het gevolg dat twee wielen hem over het lijf gingen en hij zware kneuzingen bekwam. De zaak is in handen der justitie. De arrond.-regtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak der spoorwegdieverij te Kruiningcn. De 14-jarige dochter van den gewezen stationschef is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf in een verbeterhuis, en zijne echtgenoote tot 18 maanden cellulair. Het bij de tweede kamer der staten-generaal ingediende wets-onlwerp 'tot regeling van de verhouding der geldmiddelen van Nederl. Indië tot die van het rijk in Europa bevat de volgende artikelen: Art. 1. Het 4dc artikel der wet van 23 April 1864 wordt vervangen door de volgende bepalingen: //Op het lsle hoofdstuk worden gebragt: 1°. eene som van zes millioen gulden, als bijdrage van Nederl. Indië aan de rijksmiddelen ter vergoeding van de uitgaven, welke wegens het beheer van Nederl. Indië ten laste der staatsbegrooting komen; 2°. de sommen benoodigd tot aflossing en tot beta- ling van interesten en onkosten van schulden door den staat ten behoeve van Nederl. Indië aan te gaan". Art. 2. //Over vermoedelijke of bij de wet vastgestelde batige sloten van Indische diensten wordt niet beschikt dan bij afzonderlijke wet Voor zoo ver die batige sloten niet moeten dienen tot dekking van vermoedelijke of bij de wet vastgestelde nadeelige sloten van Indische diensten, worden zij in de eerste plaats bestemd: tot dekking van de kosten van groote werken van algemeen nut in Nederlandsch Indië, en tot buitengewone aflossing van schuld ten behoeve van Nederlandsch Indië door den staat aan te gaan." Art. 3. Deze wet treedt in werking met den dag harer afkondiging. 's GRAVENHAGE, 30 November. Door Z. M. is verlof verleend aan den heer M. Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs, tot het aannemen van het commandeurskruis der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche repu- publiek geschonkenen aan den heer J. van den Bergkanselier van het Nederl. gezantschap te Berlijn, tot het aannemen van het ridderkruis 4e kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen geschonken. Door Z. M. is bepaald, dat de majoor van den generalen staf H. F. C. Hardenberg, als chef van een bureau der afdeeling //Generale Staf", bij het depart, van oorlog werkzaam zal worden gesteld. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de Indische begroo ting afgehandeldna vrij langdurige discussiën over hoofdstuk II der mid delen (in Indië). Dit hoofdstuk werd aangenomen met 45 stemmen tegen 1, die van den heer Saaymans Vader, nadat art. 8, de nieuwe personele be lasting voor Europeanen met 44 tegen 5 stemmen was aangenomen. Maan dag aanst. is de staatsbegrooting aan de orde. BELGIË. Sedert eenige dagen was de gewezen minister van oorlog, generaal Berten, eensklaps spoorloos verdwenen. Hij had niets dan een valiesje me degenomen waarin slechts weinig benoodigdheden voor op reis konden worden geborgen. Zijn schoonzoon, raadsheer bij het hof van appèl te Luik, heeft in de dagbladen verzocht, wanneer men het een of ander om trent den generaal mogt vernemen daarvan aan de familie mededeeling te doen. Terwijl nu het gerucht liep dat zijn lijk was gevonden, verklaart de familie een brief te hebben ontvangen, waaruit blijkt dat hij zich in Frankrijk op reis naar Zwitserland bevindt. Men verdiept zich in gissingen omtrent dit geval. Te Ostende verkeert men in ongerustheid over eene visscherssloep, waarvan in 20 dagen niets vernomen is. EL.A1V». LONDEN, 29 November. Drie lijken, die van twee mannen en van ééne vrouw, zijn te Has tings door eene vischsloep aan land gebragt. Zij werden bij Folkstone drijvende gevonden. Men vermoedt, dat een dezer het lijk van een der stuurlieden van de Pommerania is. Te Dover zijn onder de geredden drie kinderen, wier ouders niet te vinden zijn en dus vermoedelijk bjj de ramp het leven verloren hebben. FRAIKRIJK. In de kamer van algevaardigden is een ontwerp-overeenkomst ingedien tusschen de regering cn de spoorwegmaatschappijen van westelijk Frank rijk, waarin de attnleg begrepen is van elf nieuwe lijnen tot een gezamen lijke lengte van 400 kilometers. Zoodra de begrooting afgehandeld is, zal de kamer beslissen over de toelating van nog vijf leden, nl. van den oud minister Decazes, van den baron Reille, onder-secretaris van staat onder het ministerie-de Fourtouen de Bonapartisten Gavani. Abbatucci en Malartre. De kamer heeft iu het geheel 69 verkiezingen vernietigd, terwijl er reeds 62 nieuwe leden zitting genomen hebben. De heer Jules Gre'vy, voorzitter der kamer en afgevaardigde van het dep. der Jura, heeft bij de kamer een door 538 inwoners van het depar tement onderteekend verzoekschrift ingediend, waarin aangedrongen wordt op maatregelen om een einde te maken aan het stelen van paarden, dat in genoemd departement veelvuldig voorkomt en veel afbreuk doet aan den landbouw. Meer dan'60 paarden, rijtuigen en tuigen zijn sedert 4 jaren in de door de adressanten bewoonde streken gestolen. 1 Te Parijs zal door middel van vrijwillige inschrijvingen een stand beeld worden opgerigt voor admiraal Coligny. Het zal verrijzen nabij het Louvre, ter plaatse waar hij in den Bartholomeusnacht vermoord is. Te Parijs is de 84-jarige Poolsche graaf Potocki gestorven. Toen hij 'sdaags te voren zijn einde voelde naderen, zeide hij: morgen zullen de levens*erzekeringmaatschappijan te mijner eere champagne drinken." Potocki had voor vele jaren het grootste deel van zijn vermogen bij die maatschap pijen gestort, om gedurende zijn leven eene jaarlijksche lijfrente te ontvan gen van niet minder dan vier millioen. naar men zegt. Potocki laat nu nog eene som van twee millocn jaarlijksche rente na. Om naar goedvinden over zijn vermogen te kunnen beschikken en zijn zoon te onterven, had hij zich als Engclsehman laten naturaliseren. Op het laatst van zijn leven bezon hij zich echter, vernietigde het testament, waarbij hij zijn vermogen aan clericale vereenigingen had vermaakt, en maakte een nieuw testament, waarbij hij zijn zoon tot zijn erfgenaam benoemde. Men verhaalt dat het tweegevecht tusschen Gambetta en de Fourtou heeft aanleiding gegeven tot eene weddingschap. Een Engelschman stelde aan een zijner landslieden voor, 100 er op te willen verwedden, dat deze tien schoten op hem zou doen op denzelfden afstand, als Gambetta en de Fourtou met elkaar geduelleerd hebben, 30 of 35 passen afstand, zonder dat hij hem éénmaal zou raken. De ander nam de weddingschap aan en schoot tienmaal, doch telkens mis, zoodat de tegenpartij de 100 won. ©SJITSC1SL/A1VIÏ. De kroonprins heeft, als beschermheer der zoogenaamde //Wilhelm- spende eene commissie benoemd, bestaande uit personen die met den wer kenden stand, het assurantiewezen enz., bijzonder vertrouwd zijn en geza- menlijk zullen onderzoeken en voorstellen, hoe het genoemde fonds het best kan worden besteed. Donderdag heeft de bondsraad onder voorzitting van den minister Hofmann eene vergadering gehouden, en op voorstel van het Pruissische ministerie besloten28 van de wet tegen de socialisten voor den tijd van

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5