LEIRSCHE COURANT. i\ 283. ZATERDAG 30 NOVEMBER. BINNENLANDSGHE BERIGTEN. IS7H. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezumlerd. met het Verslag der Handelingen van tien Gemeenteraad /'3.38, 'sjaars, huilen de expeditiekoslen. Afzonderlijke Hommers der Courant He prijs der Adverlcntiën is van 1- 4 i LEIDEN. "29 November. Door de siaats-commissie is bet getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan de hh. J. C. van Schilfgaarde, med. iloctorandnsen G. C. van Balen Blanken, candidaat-arts. In den avond van Woensdag jl. trok een troep jongens, van 14 tot 17-jarigen leeftijd, langs hel Bapeuburg, alwaar voor de woning van den lieer de B. diens dienstbode met nog eene dienstmeid stond te pralen. Twee dier jongens pakten die meiden heet, ten gevolge waarvan er cene van zich afsloeg, waarop eene soort van schermutseling tusschen die jongens en de meid van den lieer de B. volgde, terwijl de andere meid de woning binnen- vlugtte. Op eens liepen de jongens weg en bleek het dat de meid eene diepe snede in de linkerwang had bekomen, veroorzaakt door een scherp snjjdend werktuig. Na door den heer chirurgijn Schretlen heelkundig te ijjn behandeld, deed zij van het voorgevallene aangifte bjj de policie, doch zij kende geen der jongens, zoodat de dader niet bekend was. Het mogt echter den agent van policie N. Slootjes gelukken reeds den volgenden morgen den dader uit te vinden en aan te houden, op wien, bij visi tatie, een mes bevonden werd en die dan ook al heel spoedig bekende aan het feit schuldig te zijn. Eene strafvervolging tegen hem zal natuurlijk niet uitblijven. Gisteren avond is, door de duisternis misleid, de 75-jarige weduwe van D. in het water der Uiterstegracht geloopen, maar spoedig door twee personen, Laman en de Kruis, gered. Het comité voor een nationaal huldeblijk bij gelegenheid van het hu welijk des konings, bestaande uit de hh. S. van Velzen c. s., te Kampen, beeft bekend gemaakt dat het de mededeeling heeft ontvangen dal zich te Amsterdam eene hoofdcommissie heeft geconstitueerd, om der aanstaande koningin een nationaal huldeblijk aan te bieden. Daar op die wijze, ofschoon in gewijzigden vorm, wordt verkregen hetgeen door het comité oorspronkelijk werd beoogd, verheugt het zich zijnen landgenooten te kun nen berigtendat het de bezorging der zaak gaarne aan bedoelde hoofd commissie overlaat en zelve van uu af ontbonden is. Het comité hoopt dat de pogingen der hoofdcommissie met een goeden uilslag mogen bekroond worden. Uit Maassluis meldt men: Was men hier vóór eenige dagen ongerust over het lang wegblijven van het hier te huis behoorende loggerschip Johanna Christina, schipper J. van der Windt, thans bestaat er alle grond om aan te nemendat het vaartuigvan de haringvisscherij naar huis zei lende, met de bemanning is vergaan. Eergisteren avond, omstreeks acht uur, is in dePnrmer, onder de ge meente Monnikendam, brand ontstaan in een broodbakkerij; niettegen staande spoedig aangebragte hulp is het perceel geheel door de vlammen verwoest. De vrouw des eigenaars, sedert acht dagen moeder geworden, is in gevaarlijken toestand bjj een der buren gebragt. Voor 14 dagen ontstond er in dezellde woning een begin van branddie met behulp der buren dooi de vrouw werd gebluscht. Twee personen uit Groningen komende, waar zij het paardenspel van Carré hadden bezocht, zijn te Winsum met paard en chais in hel kanaal geraakt. Ofschoon er spoedig hulp kwam is een hunner verdronken. Maandag II. verrigtte de scharenslijper F. Tentman op de markt te Winschoten zjjne werkzaamhedentoen de steendien hij voor de eerste maal gebruikte, in drie stukken sprong, waardoor hij zoodanig in het aan- gezigt werd getroffen, dat zijn voorhoofd en neus geheel verpletterd zijn; Ofschoon terstond geneeskundige hulp werd verleend, vreest men voor het behoud van zjjn leven. Door den brigadc-kommandant der maréchaussées te Tilburg zijn twee knapen van 9 en 11 jaren aangehouden en aan de justitie overgeleverd, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal door middel van binnen- en bui- lenbraak in eene bewoonde htiizing. Behalve dat zij brood en spek heb ben medegenomen, hebben zij een kast opengebroken en daaruit f 2 ontvreemd. Te Oostburg heeft men des nachts bij den landbouwer de Smit eene k»e uit den stal gestolen. Toen de boer des morgens een van zijne koeijen miste, reed hij onmiddellijk naar Brugge, waar het juist veemarkt was en l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, anco p. p. f 3.88. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 3.80 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. :gels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cents. hjj vond zjjne koe reeds verkocht. De beide daders zijn door de policie geval. Berigten uit Curaqao, van 2 Nov., melden o. a. het volgende: Men heeft hier vele bijzonderheden ontvangen wegens de zware stormen of liever orkanen, die weder sedert het laatst van September op de W. I. wateren hebben gewoed. Gelukkig is men daarvan hier ditmaal verschoond geble ven. Op Haïti zjjn den 25"en dier maand de steden Jacmel, Aquin en Anx- Cayes door een orkaan bezocht, die groote schade aan gebouwen en de schepen, die in de havens waren, heeft aangerigt. In de haven van Jacmel zjjn een Deensch en een Amerikaansch schip op strand geworpen, en tal van kleine vaartuigen gezonken. Te Aquin bleven slechts 40 woonhuizen overal de overige zijn omvergeworpen. Het bewind te Port-au-Priuce heeft ten spoedigste maatregelen genomen om de noodljjdenden te hulp Ie komen door toezending van leeflogt als anderszins. Het congres van Haïti heeft eene som' van 25000 dollars toegestaan ten behoeve van hen, die bjj den orkaan van den 4""> Sept. geleden hebben. Uit Venezuela heeft men berigten dat het in Caracas den 3d" Oct. aller hevigst geregend heeft, waardoor zeer aanzienljjke schade is veroorzaakt. De slagregen duurde met ongemeen geweld twee en een half uur lang. Ver scheiden bruggen en gebouwen werden weggespoeld of gedeelteljjk onbruik baar gemaakt. Tot nu toe wist men slechts van vjjf menschen, die door dezen hevigen regen verongelukt waren. De minister van marine, tjjdeljjk belast met het beheer van het depar tement van oorlog, stemt in zjjne memorie van antwoord op het kamer verslag over het VIII' hoofdstuk in met de opmerking, dat de noodlottige kwaal, welke den minister van oorlog aantastte, een nieuwe ramp is, die de gewenschte verbetering van ons krijgswezen wederom heeft vertraagd. Ook na de indiening der credietwet bleef de minister, ondanks ligchaams- smart en leed, met onverzwakten geest aan de blootlegging zijner denk beelden nopens gewigtige onderwerpen van oorlogsbestuur ijverig arbeiden en scheen de hoop op verbetering van zjjn gezondheidstoestand nog niet geheel gewekendoch zij is niet verwezenlijkt. De regering wenscht de kamer, na goedkeuring der crediet-begrooling, aanstonds na het Kerst-reces de gelegenheid aan te bieden om, door behan deling der definitive begrooling voor het departement van oorlog, omtrent de plannen aangaande de defensie volledige inlichtingen te geven. De minister zal te zijner tijd overwegen in hoeverre het rapport over de onlangs gehouden groote manoeuvres voor gedeeltelpe openbaarmaking vat baar zal zijn. Van zorgwekkende leemten, evenals van groote gebreken, in de gevolgen nadeelig, is niets bekend geworden. De minister is voornemens in de opleidingswijze voor de militaire genees kundige dienst, zoodra mogelijk, de meest noodzakelijke verbeteringen, in verband met gelijktijdige lotsverbetering der officieren van gezondheid aan te brengen. Op hel toekennen van aanspraak op burgerljjke betrekkingen aan onderofficieren blijft de minister bedacht. 's GRAVENIIAGE29 November. Aan den heer A. Arata is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Civita-Vecchiaen de heer H. Weylaud is toegelaten als vice-consul van Spanje te Groningen. Tot ontvanger der registratie enz. zijn benoemd: te Ouderdendam de heer .1. van Os, thans te Terborg, en te Appingedam de heer L. N. Ileyl, thans te Venlo. Door den minister van koloniën zijn de hh. J. van der Ven, J.Gmelig, zich noemende en schrijvende Meyling, A. Gliijsels Mz.. J. Fcrwerda en II. J. van Osenbrnggengesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder!. Indië, om bjj de dienst der staatsspoorwegen op Java te wor den geplaatst; de heer van Osenbruggen als tjjdeljjk ambtenaar en de ove rigen als vaste ambtenaren. Ook is door dien minister de heer dr. C. P. Sluiter gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot leeraar in natuurlijke geschiedenis en warenkennis bij de afdreling «hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus" van het gymnasium Willem III, te Batavia. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Maandag, 9 December, 's avonds acht ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is van de Indisehc be grooting het hoofdstuk «uitgaven in Nederland" aangenomen met 63 slem-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1