IEIP8CHE COURANT. l*?s. VRIJ i)AG 29 NOVEMBER. ST A IKS-B ER IC ilTEIY BINNENLANDSCHE BERIGTEN. tn -7*. 'W»j H°. 282, De iouranl verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Cem een ier and f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2Ü5Ö buiten de expeditiekoslen. A/Sbndèrlijke nummers der Coüraul zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Adverlentidn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. s jaars Bij deze Courant tcordl verzonden hl adz. 77--80 der Handelingen tan den Gemeenteraad Zittingverslag fn- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gèzien art. 8 der Verordening van' den 4den Mei 1872 Gemeenteblad 11);- '5 Brengen ter atgemecne kennis dat tot het doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven «orden: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel van den 2drB tot en met den 14deD December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER,, Burgemeester. Leides, 28 November 1878. E. KfSjF, Secretaris. LEIDEN, 28 November. De IV. Rott. Courant van heden deelt in de rubriek //Letteren en kunst" het volgende mede: //De heer J. T. Bergman, van wiens overlijden tvjj gisteren melding maakten, heeft zelf een berigt van zijn leven geschre ven voor de Handelingen der Maatschappij der Ned. Letterkunde, waarvan hij lid was. Bovendien heeft hij verlangddat geen ander berigt over hem in dagblad of tijdschrift zou worden geplaatst, dan hetgeen de Leidsche ft. gisteren ten beste gaf en door ons is overgenomen." Deze mededecling vereischt van onzen kant eenige toelichting. Wjj heb ben twee berigten van het overlijden van den heer Bergman gegeven, het eene in het nommer van Dingsdag, het andere in dat van Woensdag, het laatste met de bijvoeging, dat het alsnog op verzoek der familie werd opge nomen. Ware het tweede berigt ons bij tijds toegezonden, het eerste zou dttör ons niet geschreven zijn. Het tweede, niet het eerste berigt, is dat, hetwelk de heer Bergman wenschte geplaatst te hebben. Heden op den mjddag ontstond er brand op de kleerenbleekerij van de wed. A. van der Spek, firma D. Saris, in de Aioelaan nabij den Marcn- djjk. De brand verkreeg spoedig een ernstig aanzien. Zoodra mogelijk jerschenen op de plaats des onheils enkele spuiten uit deze stad en de naastbij geplaatste spuit uit de gemeente Oegstgeest. Men slaagde er inin betrekkelijk korten tijd, de vlammen te beteugelen. Het bovengedeelte of dè droogerij van het ruime tot wasscherjj ingerigle lokaal met de daarin aanwezige goederen is geheel een prooi der vlammen geworden en bet benedengedeelte heeft natuurlijk niet weinig geleden. Het aan bedoeld lokaal verheelde woonhuis is gespaard gebleven. De minister van binnenlandschc zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van de «xamens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Junij 1865, zal zit ting houden op Maandag 9 December e. k. en volgende dagen te Amsterdam. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering honden. De pupillenschool te Nieuwersluis zal belangrijk vergroot worden. Den 14"> December aanst. zal er een aanbesteding plaats hebben tot uitbreiding tan gebouwen, waarvan de kosten worden begroot op 106,000. Te Katwijk aan Zee is tot predikant beroepen d\ B. A. de Jong, pred. te Krimpen a/d Lek. Door den gemeenteraad van Haarlem is tot directeur der hoogere bur gerschool met 5-jarigen cursus aldaar, in de plaats van d'. van der Ven, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd de heer dr. H. Brongersma, te Leiden. Den benoemde zijn als leeraar opgedragen de vakken, waarin de heer van der Ven onderwjjs gaf, t. w. wiskunde, werktuigkunde en cosmographie. Te Delft is gisteren nacht het dak ingestort van eene woning, staande aan de Dertien huizen, en bewoond door twee gezinnen. Al de bewoners zijn er met den schrik afgekomen. Te Utrecht is door de policie iemand aangehouden, van wien vermoed wordt, dat hij de persoon is, die de voorgaande week een bediende van den Ned. Rijnspoorweg een zak over het hoofd wierp, om hem van het hem toevertrouwde geld te berooven. Te Dinxperlo heeft Dingsdag nacht een stoute diefstal plaats gehad. Een of meer dieven zijn door het raam van de kelderkamer in de pastorie geslopen, hebben zich meester gemaakt van het tafelzilver en eenig geld, dat zich in de verschillende gesloten kasten der benedenvertrekken bevond, hebben zich toen naar den kelder begeven om wat eetwaren en twee fles- schen wijn te halen, waaraan zij zich te goed hebben gedaan, zijn vervol gens door de voordeur vertrokken, nog medenemende een parapluic en den wandelstok van den predikant. De predikant en zijn geheele huisgezin, tot hetwelk ook twee dienstboden behooren, sliepen op de bovenkamers en werden eerst des morgens gewaar wat er had plaats gehad. Omtrent de bij de spoorwegbotsing te Eindhoven gewonde conducteurs wordt van daar gemeld, dat de toestand der lijders in het gasthuis steeds zeer voldoende is. De machinistdie het ongeluk zou hebben veroorzaakt, is nog niet ondervraagd kunnen worden. Aan zijne verklaringen althans kan geen waarde worden gehecht, omdat de man, nog altijd bevangen door den schrik, de verwaröste en zonderlingste antwoorden geeft. --Te Ossendrecht heeft Maandag nacht een hevige brand gewoed, waar door de schuur, stal en bakkerij, toebehoorende aan den herbergierTheuns, in weinig tijds geheel in de asch lagen. Vijftien varkens, een geit en een groot gedeelte van den oogst zjjn een prooi der vlammen geworden. Men meldt uit Maastricht: Het verzenden van paarden uit het noorden des lands lanss deze stad naar Frankrijk geschiedt onafgebroken reeds vier jaren lang. Dezer dagen werden weder 150 luxe-paarden uit Friesland, onder geleide van een twaalftal Fransche kooplieden, over bet Staatsspoor en den spoorweg Maastricht -Luik naar Parijs vervoerd. Omgekeerd wor den er vele paarden uit de Ardennen ingevoerd; zjj dienen meestal voor de tramlijnen der groote Hollandsche steden. 's GRAVENllAGE, 28 November. Door Z. M. is, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855. n". 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: W. A. Manneveld, te Amsterdam; G. van den Broek, te Amsterdam; J. Sluys, timmerman, en G. Mcuwsen, matroos, wegens het redden van menschenlcvens. Tol ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Harderwijk de heer J. F. SchijfT. thans te Woerden; te Vries de heer J. H. Atzema. thans te Zweelo; te Gieten de heer J. H. H. Eelsingh, thans te Kerkrade; te Nietiw-Buinenvoor de gemeente Borger, de heer S. Heyt, thans te Gramsbergen. - Bij de posterijen zijn benoemd: tot commies 2e kl., F. 11. de Meester, thans commies 3' kl.tot commies 3' kl.R. L. Houwink, C. E. van de Kamer, P. J. Th. Voet en 1). 11. van de Werk, thans commirsen 4e kl.en tot commies 4' kl., J. Post, F. H. Croes van Thielen, D. van der Hoek, H. J. Messink, J. F. Hennequin en L. C. von Sternbach, thans surnume- airs der posterijen. De luitt. ter zee 2® kl. O. H. Kuyck en C. F. de Ruyter de Wildt en de officier van administratie 2e kl. W. F. Klompé, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. C. E. Hummel, die nende aan boord van bet wachtschip te Hellevoet sluis, wordt op non-acti viteit gesteld en vervangen door den luit. Ier zee 2e kl. R. Betz. Volgens een door tusschenkomst van den minister-resident le Lissabon ontvangen berigt. was de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. B. F. Escher, den 8sl,n November jl. door de pakketboot La Gironde der «Messageries Maritimes" gepraaid, koers stellende naar Rio de Janeiro.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1