LEID8CBE COURANT. DONDERDAG 28 NOVEMBER. N°. 281. BUNNENLANDSC11E BEUIGTEN. fS?8. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50» met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, fruiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Adverlentiën is van 1- 4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 27 November. De geldendie voor een huldeblijk Ier nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke werden ingezameldvloeiden ruimer dan voor het oprigien van het standbeeld en de eenvoudige versiering van het graf noodig was. De regeling der bestemming van de overblijvende gelden werd aan latere be slissing overgelaten. Die regeling beeft thans plaats gehad. Namens het hoofd- comité is door de hh. uir. VV. H. Dullerl, W. J. Knoop en II. M. de Vries, voorzitter, secretaris en penningmeester, bjj authenthieke akte, verleden voor den notaris VV. J. Eikendal te 'sGravenhage, vastgesteld het statuut, waarbij wordt opgerigt een Thorbecke-stichting ter blijvende gedachtenis aan den edelen burger, staatsman en geleerde, aan wien het vaderland en de weteuschap evenzeer ten duurste verpligt zijn, en bestemd om die gedachtenis ook bij latere gesljchten levendig te honden door het aanmoe digen en bevorderen van degelijke studiën op dat gebied der wetenschap, waarop hjj zelf met woord en schrift en daad zoo vruchtbaar en schitte rend gearbeid heeft, te weten: de regis- en staatswetenschap in haren gan seden omvang. In een der grootboeken der Nederlandsche staatsschuld wordt door de zorg van het hoofdcomité ingeschreven, op het hoofd Thorbecke- stichting, een kapitale som van zoodanig bedrag als zal blijken daartoe beschikbaar te zjjn. Met het beheer van dit kapitaal en de ontvangst en besteding der renten is belast het in artikel 6 aan te w jjzen curatorium der Thorbecke-stichting. De Thorbecke-stichting wordt verbonden aan de rijksuniversiteit te Lei den. Zjj heeft in deze gemeente haren zetel en haar archief; het curato rium houdt daar zijne vergaderingen. Bij plegtige openbare handelingen wordt de rector magnificus der universiteit uitgenoodigd als eere-voorzitter op te treden, liet curatorium der Thorbecke-stichting is zamengesteld als volgt: vier doctoren in de regten of in de staatswetenschap, te benoemen door de faculteit van regtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden; één doctor in de reglen of in de staatswetenschap, te benoemen door de regtsgeleerde faculteit aan de rijksuniversiteit te Utrecht; één doctor in de regten of in de staatswetenschap, te benoemen door de regtsgeleerde facul teit aan de rijksuniversiteit te Groningen; één doctor in de regten of in de staatswetenschapIe benoemen door de regtsgeleerde faculteit aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; één lid, te benoemen door den raad van bestuur der polytechnische school te Delft. De heer m'. Willem Thor becke, zoon van wijlen m'. J. R. Thorbecke, is van regtswege eerelid van bet curatorium en heeft als zoodanig zitting en stem in zijne vergadering. De jaarljjksche renten van het kapitaal, na aftrek van de kosten van beheer en andere noodzakelijke uitgaven, zjjn bestemd om gebruikt te wor den tot eereprijzen, die vanwege en ten name der Thorbecke-stichting zullen worden toegewezen aan de auteurs van geschriften over onderwerpen van regtswetenschap, staatswetenschap, sociale wetenschap en politieke geschie denis, welke door het curatorium zulke onderscheiding worden waardig gekeurd. De eereprijs bestaat in: een zilveren penning, op een gewigt van omstreeks 100 grammen geslagen; en cenc som geldss door het curatorium te bepalen, doch niet minder dan vijfhonderd gulden bedragende. liet curatorium is aldus zamengesteld: Mr. W. II. Dullertmr. R. van Boneval Faure, mr. S. Vissering en m'. G. de Vries Azn.benoemd door de faculteit van regtsgeleerdheid te Leiden; mr. W. C, Mees, benoemd door diezelfde faculteit te Utrecht; mr. B. D. 1!. Teilegen, benoemd door diezelfde faculteit te Groningen; m'. L. de llartog, benoemd door diezelfde faculteit te Amsterdam; mr. 11. II. Pekelharing, benoemd door den raad van bestuur der polytechnische school. De heer mr. W. Thorbecke heeft zich bereid verklaard het eerc-lidmaatschap van het curatorium te aanvaarden. In de gemeente Leiderdorp is gisteren middag eene 53-jarige koop vrouw, genaamd B. Wientjes, huisvrouw van SI. Bouwmeester, wonende te Leiden, levenloos uit liet water gehaald. Zij was waarschijnlijk bij het i omgaan eener overtrede in dén Muuuikkenboomgaard afgegleden en zoo met haar koopwaren in het water gevallen. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 25 Nov. van Port-Saïd vertrokken. Door het stoomschip City of Amsterdamvan Belfast te Maassluis binnengekomen, is de kapitein van de Hamburger pakketboot Pommerania aangebragt. Die gezagvoerder is dus niet bij de ramp, welke zjjn schip trof, omgekomen, zooals gisteren uil Londen werd gemeld. Door mej. M. Smak, wed. J. Grootewal, te Schagerbrug a/d. Zjjpe, is aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar de som van 10000 vermaakt. Te Amsterdam stond gisteren teregt de reeds tweemaal tot crimineele straflen veroordeelde Hendrik Bubbermanwegens het namaken en in om loop brengen van zilveren nationale gangbare muntspeciën. In het eind van Augustus werd dat ontdekt door de mededeclingen aan de policie van een oud kameraad uit het tuchthuis te Leeuwarden. Men vond hem, ter- wjjl hjj een ijzeren tang in de regterhand hield, voor een kolenvuur geze ten, waarop een viertal uit gips vervaardigde vormen lagen en waarin een smeltkroes stond met gesmolten metaal. Er werden nog andere voor werpen gevonden en o. a in den zak van beschuldigde vier valsche guldens. Beschuldigde ontkende en gaf op dat zjjn aanklager loog. Hij was slechts bezig geweest met het maken van vormen voor chocoladekoeken. Er wer den in het geheel 16 getuigen gehoord. Te Utrecht aan het station van den Rijnspoorweg waren Zaturdag 1L twee heeren een hoogbejaard graanhandelaar, die na afloop der weekmarkt naar Amersfoort terugkeerde, ongeroepen zeer behulpzaam bjj het plaats nemen in den wagen. Onderweg vermiste de koopman zjjn portefeuille, waarin ƒ240 was. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente van Apeldoorn is voornemens aan onze aanstaande koningin, bjj gelegenheid van de komst van II. M. op het Loo, een rjjk met goud versierden bjjbel als huldebljjk aan te bieden. Voorts zal door de kinderen der Koningssehool aan den koning en ée koningin een bokaal worden aangeboden, gedekt door de koninkljjke kroon en versierd met de wapens van Oranje, de Baux, Chèlons en Nassau. Door den gemeenteraad van Dockum is besloten, met 1 Januarjj 1879, als voorloopige maatregel, de stad niet meer met gas, maar roet petroleum te verlichten. De redenen, die de raad geleid heeft tot dit besluit, zjjn, dat het contractvóór 30 jaren met de destijds nieuw opgerigte gasfabriek gesloten, geëindigd is en men het niets eens kon worden over een nieuw contract. De gasfabriek vroeg p. m. ƒ900 meer per jaar dan vroeger. Terwjjl dezer dagen de onderwijzer aan de gevangenis te Appingedam bezig was les te geven io dat gebouw, sloop een der gevangenen de cel uit. Het geluk diende hem. want de deur stond open. Met de klom pen in de hand liep hij zoo snel mogelijk den weg op naar Groningen. Weldra echter zat men hem na en na lang zoeken werd men gewaar dat een onbekende in eene boerenwoning was gegaan, en vond men den gevan gene onder een hoop hooi. Twee uren daarna zat hij weder in zjjne cel. Op de vraag van den cipier, waarom hij onlvlugt was, antwoordde de jeug dige gevangene snikkendedat bjj het heimwee had en zoo erg naar zjjn vader verlangde. Te Tilburg is Zondag avond 11. twist ontstaan tusschen twee personen; de een bragt aan den ander met een mes hevige steken in het Ijjf en beide armen toezoodat de verwonde in bedenkeljjken toestand verkeert. De dader is in hechtenis genomen. Volgens berigten uit Zuid-Afrika, van 29 Oct., hebben in den Trans vaal de boeren besloten een adres aan den gouverneur aan te biedenwaarbjj een onderzoek gevraagd wordt naar den toestand en het verlangen geuit tot herkrijging der onafhankelijkheid. Daarvan weinig gevolg voorziende, zullen zij tevens een lijst hunner grieven overhandigen en de voorstellen van den gouverneur afwachten. Hem wordt eene gepaste ontvangst voor bereid. 's GRAVENHAGE, 27 November. Tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zeeuiagt is benoemd de heer C. J. J. Uirschig. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de Indische begrooling voortgezet. De lieer Fransen van de Putte ver dedigde hel liberaal beleid tegenover den heer Wintgens en de onvermijde lijkheid van den Atjeh-oorlog. De minister van koloniën bestreed mede den heer Wintgens. De behoorlijke beveiliging van de hoofdvestiging van Atjeii lag in het plan. Voorts heeft de minister een tal van punten beantwoord, overeenkomstig de meermalen geopenbaarde gematigde koloniale politiek

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1