Rees heeft aangedrongen op niet meerdere uitbreiding onzer bezittingen builen Java, op bevordering van den grooten landbouw en op aanmoediging van de conversie van communaal in individueel bezit. L)c heer de Casetn- broot heefi aangedrongen op de spoedige verdedigbaarmaking onzer vestin gen in Aijehten einde agressief te kunnen optreden. I)e heer Lenting heeft den minister aangespoord tot activiteit. De heer Winlgens heeft de nadeelen van liet tegenwoordig koloniaal stelsel en hel gewigt daarvan in deze tijdsomstandigheden uiteengezel. Morgen voortzetting. Burg. en welh. alhier hebben den gemeenteraad voorgesteld een huis op den hoek der Wagenstraat en Nieuwe Molstraat alhier aan te koopen voor ƒ27000, ten einde het in te rigten lot cene hoogere burgerschool voor meisjes. Volgens de meening der commissie van loezigl op het middelbaar onderwijs kan daartoe zonder veel veranderingen worden overgegaan. Tegen aanst. Zaturdag is in het locaal Diligentia eene voor ieder toe gankelijke meeting belegd ter bespreking van de wenschelijkheid van rege- rings-maatregelen tot bestrijding van het misbruik van sterken drank. BUITEiNLAM)SCUG liGKIGTG.Y ENCEMND. LONDEN, 24 November. De correspondent van Daily Netcs zond op 22 Nov. uit Ali-Musjid de volgende berigten. Bij het bombardement op den 21'" vernielden 2 kogels van 40 ponders grootendeels het centraal bastion en maakten het geschut aldaar onbruikbaar, dat tot dusver het vuur goed beantwoord had. De infanterie rukte nH voorwaarts, onder bescherming van het geschut, maar werd wakker beschoten door den vijand uit de loopgraven in de nabijheid van het fort. Ondertnsschen was nog een batterij van 4 kanonnen opge steld. die nu ook aan het beschieten deelnam, doch de vjjand beantwoordde ook dit vuur. Zoo werd het avond, en generaal Browne durfde niet tot stormloopen overgaandaar een detachement onder Macphersonwelks medewerking onmisbaar was, niet op den bepaalden lijd de aangewezen stelling had kunnen innemen. Majoor Birch, wiens detachement het lort hel meest genaderd was, kreeg, toen het duister werd. bevel de onmogelijk gebleken poging op te geven en terug te trekken. Dit doende werd het detachement geducht geteisterd. Gedurende den nacht werden schikkingen getroflen om den linkervleugel te versterken, die den dag te voren den meesten voorspoed had gehad. In dien nacht kreeg majoor Cavagnari be- rigt, dat het garnizoen van Ali-Musjid had vernomen, dal Tytler de achter hoede naderde, en daarop hel fort ontruimde. Volgens gerucht werd de bevelhebber van het garnizoen gevangen genomen, op zjjn vlugt te Klicli Khesla. waar Tytler met zijn kolounc staat. Volgens het rapport van generaal Browne werden bij de inneming van Ali Musjid 10 kanonnen buit gemaakt, en veel gevangenen en muilezels bemagligd. Twee Engelsche officieren sneuvelden, een werd er gewond; 30 of 40 manschappen werden gedood of gewond. Het corps onder generaal Bidulph is met de troepen onder majoor Sande- man tot bij Pisliin voortgerukt. Men verwacht geen tegenstand. Woensdag II. stonden niet minder dan 64 winkeliers te regt wegens het gebiuik maken van valsche maten en gewigten. Slechts één werd vrij gesproken, de overigen werden tot boeten veroordeeld. FRANKRIJK. De minister van koophandel heelt besloten eene medaille ter gedach tenis aan de tentoonstelling te laten vervaardigen en aan eiken exposant een exemplaar er van uit te reiken. De medaille zal aan de ééne zijde het beeld der republiek voorstellen, de prijzen aan alle natiën uitdeelende. Twee geniussen, voorzien van de attributen van de nijverheid en den landbouw, zullen het beeld omgeven, terwijl eene slapende vrouw aan den voet uit gestrekt zal liggen. Die vrouw stelt de Seine voor. Op de andere zijde zullen insgelijks twee geniussen gegraveerd zijn, het algemeene plan der tentoonstelling vertoonende; daaronder het gedachtenis-geschrift omringd door loofwerk. Het zal een bronzen medaille wezen van acht centimeter middellijn. De exposanten zullen met de medaille een geleidenden brief ontvangen, waarin hunne toelating op de tentoonstelling vermeld wordt. De kamer van afgevaardigden heeft de begrooting van eeredienst aan genomen, nadat zij ook de voor de Protestantsche godsdienstleeraars en voor de rabbijnen voorgestelde iractemeptsverhooging had afgewezen. - De correspondent van de Times te Parijs spot met het tweegevecht tosschen de lireren Gambcita en de Fourton. Dal geen van beiden gewond werden, spreekt, volgens hem, van zelf. en zoo iemand gevaar liep, zegt hij, zouden het de secondanten geweest zijn, indien deze zich niet voor- zigiiglijk in veiligheid hadden gesteld. Aan den kant van den heer de Fourton was de zaak lomer eene formaliteit en de heer Gambelta had groot ongelijk den gril in te willigen. De bureaux van de liep. /rang. waren Vrijdag als het ware belegerd door generaals, admiraals, senatoren en afgevaardigden, die den heer Gam belta kwamen gelukwenschen. liet stroomde kaarten, brieven en telegram men daaronder van den prins van Wales en signor Cairoli. Van vele zijden werd Gambelta aangemaand, niet meer aldus zijn leven in de waag schaal te stellen. Hij zeide, dut dit van de omstandigheden moest afhangen. I T I, I E. Te Florence zijn op 21 Nov. de twee veteranen ter aarde besteld, die i door het werpen van een bom in den stoel gedood zijn. Het was eene indruk- wekkende plegtigheid. Eene onalzienbare menigte volgde de lijkbaar. De autoriteiten en de vereeuigiugen van de arbeidersklasse waren er ruim ver tegenwoordigd. De prefect hield bij het graf eene rede, die veel toejuiching vond. De werklieden-vcreenigingen doorliepen vervolgens de straten der siad onder de kreten: Leve de koning! Leve de koningin! Het getal door hel springen van den bom gekwetste personen bedraagt 11. In den nacht van Donderdag op Vrjjdag zijn te Rome billetten aange plakt om het publiek al te schrikken van deelneming aan de feestelijke (Icmonsiratiën ter eere van den koning en de koningin, waartoe groole toebereidselen worden gemaakt. De billetten werden terstond door de policie afgescheurd. Tevens zijn er nadere maatregelen van voorzorg genomen en een aantal personen in hechtenis genomen. ZWITSERLAND. In Zwitserland hebben sneewstormen gewoed, waardoor verscheidene dorpen van de gemeenschap met het overige deel des lands zijn afgesneden De postdienst over den St. Gothard moest gestaakt wordenwant het dorp llospetrhal kou met de grootste inspanning door de postwagens niet bereikt worden. l it Bern woidt gemeld dat zich aldaar een spoorw egwachter bij dc justitie heeft aangegeven als moordenaar. Hij verhaalde dat zijn meester, bij wicn hij iu dienst was, hem indertijd een legaat van 4000 Ir. had be loofd en dit ook in zjjn testament had laten beschrijven. Kort daarna had den zij twist gekregen en nu had hij, uit vrees dal zijn meester hel testa- ment zon veranderen, hem op een nacht overvallen, gebonden, opgehangen en verder alles er op ingerigt om het den schijn van een zelfmoord te geven. Hij bewees thans dien moord te hebben begaandoch daar het feit reeds meer dan twintig jaar geleden bedreven was, was de zaak verjaard en kon de regter er thans niets meer aan doen. OOSTENRIJK. In strijd met het voorstel van den advocaat-generaal, heeft het lands- geregtshof te Lembrrg in raadkamer gelast, de personen, die bij de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden waren aangehouden, allen voorloopig op vrjjc voeten te stellen. Aan dit bevel is voldaan. TURKIJE. Samieh pacha, vroeger gouverneur van Candia, is benoemd tot opper bevelhebber van de Turksche strijdkrachten in Macedonië en heelt zjjn hoofdkwartier te Monastir gevestigd. De Porte was eerst voornemens om Chefkel-pacha te benoemen, maar zag daarvan af, op hel verzoek van den heer Layard. Men gelooft thans dat de opstand in Macedonië geen eigenlijk gezegde opstand is, maar meer rooverij op groote schaal. De bewoners van die streken zijn nooit bekend geweest wegens hunne ordelievendheid en altijd geneigd om op kosten van anderen te leven. Volgens berigt uit Philippopel beeft generaal Todtleben die stad weder verlaten, na aldaar eene schitterende ontvangst gevonden te hebben. Eene menigte Bulgaren vergezelde hem naar het spoorwegstation, onder het zin gen der volksliederen. Een correspondent van de Times heeft een togt gemaakt door de noordelijke en oostelijke districten van Rumenië. Hij bevond overal dat de bevolking niets meer vreestdan terugkeer onder Turksch gezag. Bij de lagere klassen ontsproot dit meestal uit bezorgdheid voor eene herhaling der gruwelen van de twee laatste jaren; de hoogere standen wcnschen geheele bevrijding van Turkije en vereeniging met Bulgarije. De verklaring van generaal Todtleben aan de Bussische en Bulgaarsche autoriteiten, dal de Czaar stipte naleving begeert van het tractaat van Berlijn, heeft dan ook diepen indruk gemaakt. PLU TELEGRAAF, 'sGRAVENHAGE. 25 November. Tot regter in de regtbank alhier is be noemd de heer mr. van Marle, vroeger president der regtbank te Gorinchem. NEW-YORK, 24 November. Sherman heeft in een gesprek gezegd, dat na 1 Januarij het papieren geld zal worden gehouden a pari met metaal, door middel van intrekking en door het bij de kassen der douane in be taling aan te nemen. LAHORE. 24 November. Majoor Cavagnari telegrafeert dal de Britsche troepen een corps van 500 Afganen den weg hebben afgesneden en het ont wapend, waarbjj eene hoeveelheid kleedingstukken is buit gemaakt. LONDEN. 25 November. De ochtendbladen melden, dat een Britsche spe ciale koerier eergisten (Zaturdag) door Calais is gekomen, als overbrenger van dépêches voor lord Loflus te St.-Petersburg. De Britsche regering zendt versterkingstroepen naar de Kaap de Goede Hoop. LONDEN. 25 November. Daily Mews berigt uit Sophia van eergisterendat de redifs 320 inwoners van het Bulgaarsche dorp Chresnitza vermoord hebben. HOME. 24 November. Heden namiddag te 3 ure zijn de koning en de koningin, vergezeld van den prins van Napels, prins Amedeusen den minister Cairoli hier aangekomen. Op het spoorwegstation werden zjj ontvangen door de ministers, de leden van kamer en senaat, de autoriteiten en een groot aantal arbeidersverecnigingen. Met onbeschrijfelijke geestdrift werden de vorstelijke personen verwelkomd. Bloemen werden in hun rijtuig ge worpen. Aan het geroep //leve dc koning! leve de koningin! leve het huis van Savoye!" kwam geen einde. Op de openbare pleinen wordt muziek gemaakt. Heden avond algemeene illuminatie. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 25 November 1878. Kantonrechter mr. M. d'Aumerie, Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. P. v. L). te Noord- wjjkci hout H. v. d. B., idem, C. B.idem Z. v, D. te Katwijk aan '/ee, A. d. W. te Noord- w ijkerhont W. v. d. B idem A. T te Leiden, J. v. d. Z.idem C. v. d. B. Jzn. te Noordwijkerhout C. B.idem In de drie laatste kantonrechter. Aard van het misdrijf. zich in het veld bevinden met wildstrikken poging tot bemachtigen van wild met wildstrikken, idem idem bemachtigen van wild met een wildstrik idem visscben zonder vergunning baggeren zonder vergunning visschen zonder vergunning en zonder akte visschen met verboden viseh- tuig, zonder vergunning, Gevallen uitspraak. ƒ10 of 2 dagen en verbeurte en vernieling van de wildstrikken. ƒ20 of 4 dagen, idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. 30 of 6 dagen, idem. vrijspraak. 10 of 3 dagen. tweemaal 3 of tweemaal 1 dag, verbeurte van het vischtuig. idem, verbeurte van visch en vischtuig. zaken werd uitspraak gedaan door mr. W. v. d. Kaay, als EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet hoe ntoeielijk gewoonlijk verkoudheden, bronchitis en an dere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebrui ken, om die ziekten Kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longtering overgaat. lie talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere !Noorwcegsche Teer, goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet iu substantie gebruikt worden vanwege haar onaange- namen smaak en kleverige hestanddeclen. Een pharmacent te Darijs, de heer GUYOT, is op het denkbeeld gekomen

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2