BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, buiten bezwaar van 'srijks schatkist: H. I. Lettink, te Harder wijk; F. Jager, te Oude-Pekela; G. J. Scholten, te Oldenzaal; E. W. van Musschenbroek, te Olst; N. C. Muller, te Valkenburg; A. J. Terveer, te Vianen; J. H. de Laat de Kanter, te Middelburg; J. F. Abbbema Copes van Hasselt, te Haarlem; K. Schraver, te Middelburg; D. J. H. van Tusschen- broek, te Zwolle; D. J. Hofsommer, te Tiel, en C. P. W. J. Beudeker, te Doesborgh. Het Dbl. meldt dat de opper-ceremoniemeester 0. baron van Wassenaer Catwijck zich in het begin van de volgende week naar het Loo zal begeven ten einde aan Z. M. ter goedkeuring aan te bieden het officieel programma voor de feestelijke viering van 's konings huwelijk en intogt in de hoofdstad en de residentie. -Naar men verneemt heeft Z. M. de koning, in antwoord op het verzoek van een 30-tal ingezetenen, handelaren en nijveren hier ter stede, om, ter gelegenheid van zijne aankomst in de residentie na Hd. huwelijk, H. H. M. M. den koning en de koningin feestelijk te mogen ontvangen, te kennen doen geven dat Z. M. dit voornemen met ingenomenheid begroet. Naar men verneemt is de toestand van den heer de Roo van Alder- werelt gedurende de laatste dagen veel minder gunstig. De minister moet hevige pijnen lijden en bijna niet in staat zijn voedsel te gebruiken. Naar het Fad. verneemt, heeft de heer mr. S. van Houten aan den leider van de liberale partij in de tweede kamer te kennen gegeven, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van het bestaand partijverbond. Voor eenige dagen werden in de Witte Sociëteit alhier eenige jassen gestolen. De dieven zijn ondanks alle nasporingen nog niet ontdekt en zij hebben blijkbaar alle voorzorgen genomen om zich niet, door het bezit van voorwerpen, welke zich in de gestolen kleedingstukken bevonden, te verraden. Een der bestolenen ontving die voorwerpenvergezeld van een briefje, terug. Daar men er niets aan had, het waren een portefeuille, een notitieboekje, een quitantie enz., zond men die den eigenaar terug. Een sleutelbos, die zich in zijn jas bevond, was door of voor den dief naar het poliitebureau gebragt en als in de Wagenstraat gevonden aangegeven. ENGELAND. LONDEN, 22 November. Eene door den onderkoning van Indië openbaar gemaakte proclamatie betreffende den oorlog is van den volgenden hoofdinhoud: De Emir, die de langdurige goedertierenheid van de Engelsche regering voor zwakheid hield, heeft zich thans haren regtmatigen toorn op den hals gehaald. De rege ring wil de onafhankelijkheid van Alganistan eerbiedigen, maar zij zal geene inmenging van andere mogendheden in de binnenlandsche aangele genheden van dat land dulden, Aan een scherpregter Marwood is dezer dagenna het voltrekken van een doodvonnis, eene ovatie gebragt, iets dat zeer zeker zelden voor komt. Marwood had te Usk zijn diensten bewezen aan een zekeren Joseph Garcia, een Spaansch matroos, die tot de galg veroordeeld was wegens het vermoorden van een geheel arbeidersgezin te Langibby in Wales, man, vrouw en 3 kinderen. Toen nu de beul aan dezen mensch de operatie vol- bragt had, werd hij buiten de gevangenis opgewacht door eene menigte van vele duizenden, die hem met gejubel danken wilde, omdat hij de aarde ver lost had van zulk een monster. Marwood hield in de wachtkamer van het spoorweg-station eene receptie. De geestdrift was groot. Velen kwamen den scherpregter de hand drukkenen een der aanwezigendie eene toespraak hieldverklaarde dat Marwood zijn pligt had gedaanen dat zij allen trotsch op hem waren. Marwood betuigde aan het publiek zijne gevoeligheid voor deze hulde, en sprak de hoop uit, dat hij spoedig weer eens dient kant zou uitkomen, welke aardigheid veel gelach uitlokte. De Great Eastern, herhaaldelijk van naam en bestemming veranderd, wordt thans in gereedheid gebragt om levend vee uit Texas naar Engeland te vervoeren. Het schip zal, indien de proefneming voldoet, tusschen Gal veston en Londen varen en kan op een reis 2300 runderen en 2700 schapen overbrengen. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden zet de behandeling der begrooting voort. Men rekent dat zij daaraan slechts acht zittingen zal wijden. De vordering van de gewezen keizerin tegen den staat tot uitkeering eener vergoeding voor het in bezit nemen van het Chineesch museum te Fontainebleau en de verzameling wapens te Pierrelonds, die, volgens haar, het persoonlijk eigendom van den keizer geweest zijn, is voor de regtbank te Parijs in behandeling gekomen ITALIË. De Diritto zegt uit eene echte bron vernomen te hebben, dat het berigt van verscheidene dagbladen onwaar is, volgens hetwelk de raus aan den koning een telegram ter gelukwensching heeft gezonden. Te Pisa is weder een bom geworpen te midden van eene menigte burgers en studenten, die eene demonstratie ten gunste des konings aan den dag legden. De bom barstte, zonder eenige gevolgen van beteekenis te hebben. De dader is onmiddellijk gevat en kon slechts met moeite beveiligd worden voor de tot woede gestegen verbittering der aanwezigen. DUITSCHLAND. Op last der Berlijnsche policie zijn de socialistische hoofden Hassel- mann en Fritzsche vervallen verklaard van het regt ter verspreiding van drukwerken, onverschillig of dit al dan niet geschiedt bij uitoefening van beroep of bedrijf. Bij deze lastgeving is ook de verdere uitgave van het nieuwe blad, hetwelk onder redactie van Hasselmann was verschenen, te gelijk met elf andere drukwerken van andere schrijvers, benevens vier vereenigingenverboden. Naar aanleiding van den aanslag op het leven van koning Humbert bevat de Prov. Corr. een artikel, waarin o. a. het volgende gezegd wordt: Meer en meer komt men lot de overtuiging, dat over geheel Europa een net is verspreid van geheime oproerige genootschappen die de omverwerping beoogen van alle instellingen eener welgeordende maatschappij. Het is de pligt van elke krachtige regering, om die pogingen met alle magt te onder drukken. Genoemd blad zegt, dat de uitzigten op nakoming van alle bepalingen van het Berlijnsche verdrag gunstiger staan. In de officieuse kringen wordt over het algemeen vertrouwen gesteld in den tegenwoordigen toestand, en daarvoor bestaat thans ook meer grond, sedert de tusschenkomst of mede werking van Duitschland in den laatsten lijd een nieuwen vorm heeft gege ven aan de bepalingen, waaromtrent verschil van gevoelen bestond, voorna melijk wat Griekenland en Rumenië betreft-. De heer von Forckenbeek is Donderdag door den opper-president der provincie als burgemeester van Berlijn geïnstalleerd. Te Berlijn is dezer dagen eene groote zaal in het //centrale station der telegrafen" ingewijd, waar niet minder dan 140 telegrafisten met hunne toestellen plaats kunnen vinden, terwijl er voor de plaatsing van nog meer toestellen gelegenheid is. De inrigting wordt zeer geroemd. De postmeester- generaal, dr. Stephan, hield eene openingsrede, die door zeer vele genoo- digden werd bijgewoond. De verbetering in den toestand van den groothertog van Hessen-Darm- stadt en van zijne kinderen blijft aanhouden. Volgens het Fremdenblatt heeft de Börsigsche familieraad, op voorstel van den curator, tot de sluiting van de Börsigsche fabrieken tot op lateren tijd besloten. De fabrieken arbeidden in den laatsten tijd met een jaar- lijksch verlies van 600,000 mark. RV§L AND. De te St.-Pctersburg gevestigde commissie van enquête heeft geconstateerd dat de firma Hacowitz Gregor Violiar bankroet is met een passief van zéstien millioen roebels, en dat de chefs dezer firma benevens de hoofdle verancier van het legerWarschawskiverdwenen zijn. TURKIJE. De Sultan heeft zich, naar gemeld wordt, door geheime militaire agenten volledig op de hoogte laten brengen van den stand der Russische strijdkrachten in Bulgarije en Rumelië. Daaruit zou hem gebleken zijn dat Ruslands leger aldaar nog 230,000 man sterk is en over 800 kanonnen kan beschikken Ten gevolge van het toenemen van den opstand in Macedonië, heeft de chef van het leger aan den bevelhebber van het derde legercorps te Ma- casser, gelast, zonder verwijl de operatiën tegen de opstandelingen met na druk te openen en zich daartoe in gemeenschap te stellen met den leger- kommandant te Salonica. 'sGRAVENHAGE, 23 November. Bij den generalen staf is overgeplaatst de majoor baron van Aerssen, van het 4de regiment infanterie. ROME, 22 November. Men verzekert, dat de Paus een encycliek tegen het socialisme zal uitvaardigen, naar aanleiding van de aanslagen op het leven van den keizer van Duitschland en de koningen van Spanje en Italië. Hij zou in die encycliek de aandacht der regeringen vestigen op de misdadige pogingen om de maatschappij omver te werpen. LONDEN, 22 November. De Pall Mall Gaz meldt, dat het kabinet heden heeft besloten het parlement in de volgende week bijeen te roepen, om het de diplomatieke stukken betreffende de Afgaansche quaestie voor te leggen. NAPELS, 22 November. De koning heeft den minister Cairoli de gou den medaille voor militairen moed ter hand gesteld. BUDA-PESTH, 22 November. In de delegatie uit den rijksdag heeft Andrassy, eene interpellatie van Crochholski beantwoordende, bevestigd, dat Rusland en Turkije het sluiten van een definitief vredesverdrag verlan gen. Naar de opvatting der regering kan in geen geval de ontruiming van het Turksehe grondgebied afhankelijk gemaakt worden van het sluiten eener nieuwe overeenkomst. Andrassy ontving onlangs berigt van officiële zijde, dat Rusland het beweren van Lobanofï, als zou Rusland eerst drie maanden na het sluiten van den definitiven vrede tot de ontruiming ver- pligt zijn, slechts als eene individuele meening beschouwt en niet voorne mens is die meening ie aanvaarden. Van de zijde der Porie wordt het opnemen van Russische officieren en soldaten in de Bulgaarsche militie officieel bevestigd De regering is, wat betreft haar voornemen om met alle krachten werkzaam te zijn voor de algeheele uitvoering der besluiten van het congres, in overeenstemming met de gezamenlijke mogendheden, die het tractaat onderteekend hebbenen ontving dezer dagen de stellige verzekering van het Russische kabinet, dat Rusland op volle uitvoering van het Berlijnsche tractaat van de zijde van Turkije aandringt en ook zijner zijds alle punten daarvan naauwgezet zal nakomen. LONDEN, 23 November. Officiëel is berigt dat het parlement den 5eaD-e cember zal bijeenkomen. Lord Beaconsfield heeft heden een audiëntie bij de koningin gehad. LONDEN, 23 November. Reuter meldt uit Lahore van heden: De Civil and Military Gaz. berigt dat de Engelsche cavalerie en infanterie zonder slag of stoot Sibe bezet hebbeneen plaats ten oosten van Dadufop het grondgebied van Afganistan. LONDEN, 23 November. Dt Morning Adv. meldt, in een particulier tele gram, dat bij de operatiën van de Khyberpassen 300 man zijn gesneuveld of werden gekwetst. Daity News berigt uit Tumrud van heden dat de bezetting van Ali-Musjid, "bij het aftrekkengeweren en proviand21 kanonnen en ongeveer 50 ge kwetsten achterliet. De Engelschen hebben in de Khyberpassen vele gevan genen gemaakt; onder hen bevindt zich de kommandant van Ali-Musjid. Men onderstelt dat de wederstand der Afganen reeds gebroken is. MADRID, 22 November. De heer Heldewier, de nieuwe minister-resident van den koning der Nederlandenwerd heden door den koning in audiëntie ontvangen en was vergezeld van den heer van Ittcrsum, in wiens plaats hij is benoemd. INDEZONDEN. Ilet geluksdevies: //Wo gewinnt man jedes Mal? Bei MINDUS MAR1ENTHAL!" heeft zich door talrijke winsten, o. a. de voor korten tijd getrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het noinmer .sier Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 23slen November de heer C. J. Eggink, geb. te Oegstgeest, in de let teren, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Observations in Platarchi vitam Solonis. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6