LEIRSCEE CO ER A Af. |S7<S. A°. 277, ZATIRDAG 23 NOVEMBER. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 Is jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke rummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 November. Door de staatscommissie is heden tot aris bevorderd de heer A. Mijn bel!med. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen uitgereikt aan den heer K. Kuiper Middelmed. doctorandus. Door het Leidsch departement der maatschappij "Tol Nut van 't Alge meen" werd gisteren a*ond eene vergadering met dames gehouden, waarin de spreekbeurt en bijdrage werden vervuld door onzen geachlen stadgenoot, den heer R. Koopmans van Bockeren, die het talrijk publiek vergastte op een "piqne-nique", welke, gelijk hij de zaak voorstelde, eenige inwoners van een groot dorp elkander ten beste gaven. Wat de burgemeester, notaris, ontvanger, ridmeester, rentenier en anderen uit dezen gezelligen kring alzoo vertelden was natuurlijk zeer verschillend van vorm en inhoud; maar allen deden hun best om «amusant" te wezen of iets degelijks te zeggen. Den meesten gelukte beide te gelijk, enkelen alleen het eerste en een luid ge lach beloonde dan ook hunne pogingennamelijk een gelach uit de zaal want wij mogen niet vergeten dat het eigenlijk de heer van Boekeren was, die ons op de geheele «pique-nique" vergastte. De vrouw van den notaris viel meer in het tragische en eene plegiige stilte heerschte alweer in de Nuts- zaal - toen zij Josephine, de eerste gade van den eersten Napoleon, schil derde als eene verdrukte onschuld, die na een hoogst stichtelijk leven aan den dijk dat wil zeggen op Malmaison gezet werd, om daar, altijd treurende om den verloren echtvriend, hare laatste dagen door te brengen. In hoeverre deze opvatting eene juiste is blijve te bepalen door hem, die Frankrijks historie tot een naauwgezet onderwerp van studie gemaakt heeft, terwijl de notarisvrouw bljjkbaar bedoelde eene romantische Josephine te scheppen. Wat niet romantisch, maar naar waarheid geschilderd moet we zen is de kcuken-calechisatiekamer der dorpspastorie, de vermoeijende be zoeken van twee dames by de burgemeestersvrouw enj meer dergelijke daguerreotypenterwijl "de stoof" sterk op de lachspieren werkte, en de ridmeester toonde dat het zeer gemakkelijk is gevoelspoëzrj te parodiëren, door het nuchter prozaïsch op te vatten. Trouwens op dat punt staat de man des zwaards niet alleen. Er zijn critici, die dezelfde handigheid er op nahouden en daarom worden toegejuicht. Hoe dit zij, het was een prettige avond en de geachte spreker verdient onzen dank, ware het slechts, omdat hij in een lijd van income-tax, sneeuw, regen en bankroeten ons eens har tcljjk deed lagchen en nog wal te deuken gaf op den koop toe. De door de onderofïicicrs-vereenigmg van het 4' reg. infanterie Woens dag avond in den schouwburg gegeven voorstelling, ten voordeele van de weduwe van den sergeant Klijn, heeft, na aftrek van alle onkosten, de som opgebragt van 400.07%. Dingsdag 26 November aanst. zal in de zaal der Loge eene vergade ring plaats hebben der leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, waarin, na afloop der huishoudelijke werkzaamhedende heer M. J. van Laren eene bijdrage zal leveren over plantengroei te Boskoop. De boekhandelaars Gebroeders van der Ilock, alhier, zullen in de eer ste helft der volgende maand verkoopen eene belangrijke verzameling boe ken, gedeeltelijk nagelaten door den heer J. II. de Greef, theol. doet. en predikant bij de Waalsche gemeente te Maastricht, voorts o. a. regtsge- leerde, geschied-, genees-, natuur- en letterkundige werken, alsmede prent werken, pliotographieu, prenten, muzijk, chirurgicale instrumenten, enz. De catalogus ziet het licht en wordt belanghebbenden ter inzage aanbevolen. Bij eene aan het depart, van marine te 's Hage heden gehouden aan besteding was voor de levering van 1000 stuks wollen dekens de minste inschrijver de heer J. Scheltema Jz., alhier, a ƒ3.93 per stuk. De typographischc vereeniging I.ourens Jansz. Coster alhier zag zich heden morgen weder den ireurigen pligt opgelegd het stoffelijk overschot van een barer leden grafwaarts te begeleiden, dat van den boekdrukker J. C. Dulfer. Door een der leden van het bestuur werd bij hel graf een voor deze treurige plegtigheid passend woord gesproken. lieden morgen, omstreeks 10% ure, is zekere C. S., huisvrouw van J G., wonende in de Tuinmanspoort (Koepoortsgrachl), aan de Vischmarkl plotseling dood gebleven. Nadat ten huize van den koffijhuishouder Seuter, waar zij was opgenomen, door een geneeskundige de dood was geconsta teerd, is het lijk onder toezigl der policie per vigilante naar de woning overgebragt. De vronw was lijdende aan eene hartkwaal en hield zich op 64-jarigen leeftijd onledig met hel tehuis brengen van visch. De vrouw, welke gisteren naar het akademisch ziekenhuis werd overge bragt, is aldaar aan de bekomene brandwonden overleden. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz.) zijn op 20 en 21 November geëxami neerd 3 candidaten voor boekhoudentoegelaten voor huisonderwijs de hh. D. Kat en J. de Vroom, beiden van Rotterdam. Op 21 November zijn ge ëxamineerd 6 candidaten voor gymnastiek; toegelaten de dames II. J. Boone, van Middelburg; S. 11. Klaar, van Leeuwarden, en C. N. M. de Cocqvan Leiden. Van de «Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" ziet thans het vierde jaarverslag het licht. Ofschoon haar groei forscher, hare ontwikkeling krachtiger had kunnen zijn, rekening houdende met de om standigheden, zegt het bestuur, hebben wij geene reden tot klagen, maar wel tot dankbaarheid. Het aantal leden der maatschappij klom tot 306, dat der begunstigers tot 214. De elf comité's der maatschappij hebben te zamen 237 leden en 280 begunstigers, zoodat de maatschappij door 543 leden en 494 begunstigers gesteund wordt Onder die leden zijn behalve de 13, die door eene gift in eens van ƒ100 het lidmaatschap verwierven, 2 die jaarlijks ƒ25, 4 die jaarlijks 10 contribueren, en een die de ge heele verzorging van een wees geldelijk voor zijne rekening genomen heelt. Een tal van huisgezinnen, uit onderscheidene streken van ons vaderland en lot onderscheidene standen behoorende, wendde zich weder tot het bestuur met hel verzoek om met de opvoeding van een of meerdere weezen belast te worden; daaronder waren weder 5, die zonder eenige vergoeding de ouderloozen tot zich wilden nemen. Over het algemeen worden de kinderen met de grootste toewijding verpleegd, hetgeen te hooger moet worden ge waardeerd, omdat het pleegkind niet altijd een juist besef heelt van zijne voorregten. In het geheel zijn thans door de maatschappij en hare comité's 74 weezen geplaatst. Het zou echter weinig moeite gekost hebben dit getal tot honderden te doen aangroeijen, indien men slechts aan de liefdadigheids- corporatiën te kennen had gegeven dat men zonder eenige vergoeding hun nerzijds de verpleging der weezen op zich wilde nemen, maar daartoe had de maatschappij geene vrijheid. Over het gedrag der geplaatste weezen is j de maatschappij tevreden. Er zijn er natuurlijk onder wier geaardheid zorgen geeft, want men vindt bij hen dezelfde gebreken, die men allerwege bij de jeugd aantreft; zij zijn kinderen als anderen, maar de ernst waar mede de pleegouders hunne taak opvatten overtreft de verwachting Wanneer wij, zeggen bestuurders, met alle omstandigheden rekening hou dende, bedenken dat de maatschappij niet alleen bestaat, maar dat, ondanks alle bezwarenhare werkzaamheid zich heeft uitgebreiddan zal niemand ons van zelfverblinding beschuldigen, wanneer wij beweren: «de maatschappij heeft eene roeping, zij heeft een toekomst!" Maar niemand zal het ons euvel kunnen duiden, wanneer wij nu ook zeggen: wij zijn tot een keer punt gekomen! Steunt men ons niet in hetgeen wjj op grond onzer erva ring onmisbaar achten, dan zullen wij al onze krachten inspannen om onze aangegane verpligtingen na te komen, maar wij gaan dan ook niet verder, wij spinnen den draad al, door ons, onder toejuiching van velen, aangesla gen, inaar moeten dan ook. zonder gewetenswroeging, er toe besluiten, al is het met de droefheid der teleurstelling, een maatschappij langzaam te doen verdwijnen, die in den korten tijd van haar bestaan, door haar schoonen aanleghet bewjjs heeft geleverddat zij een zegen kan zijn voor velen Dat echter zulk een treurig besluit ons gespaard moge worden is onze hartelijke wensch. De persoon van C. Wellink, die op 25 October II. het ongeluk had, ter hoogte van de Kastanje-watering nabij Delft, bij het afstappen van een locomotief te struikelen, waardoor hij met het reglcrbeen onder den trein geraakte, is thans overleden. Tot leerares in de Nederlandsche en Hoogduilsche talen en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Rotterdam is benoemd mej. S. II. Maronier. Eenigen der voornaamste koopers in de koflijveilingen Ie Amsterdam hebben bij de Nederl. handelmaatschappij hel verzoek ingediend geen gevolg te geven aan haar voornemen om in Januarij aanst. eene koflïjveiling Ie houden. Naar men verneemt is bij de commissie voor de kerkgebouwen enz,

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1