HUI T UN LA N DSCIl U BUHIUTKN. PUK TULEGItAAF, de prinses van Wied per Rijnspoor naar Amsterdam begeven, ten einde een tegenbezoek te brengen aan den groothertog en de groothertogin van Mecklen burg, die sedert eenige dagen in de hoofdstad vertoeven. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De ge loofsbrieven van de nieuwbenoemde leden voor Rotterdam en Dordrecht, de hceren m™. J. van Gennep en G. M. van der Lindenzijn goedgekeurd. Eerstgemelde heeft, na eedsaflegging, zitting genomen. Mededeeling werd gedaan van de sedert de laatste bijeenkomst bij de kamer ingekomen wets ontwerpen. Een adres van curatoren van het gymnasium te Leiden, be trekkelijk hel wets-ontwerp tot wijziging der wet op het hoogeronderwijs, is. als niet schriftelijk geteekend, ter zijde gelegd. Ten gevolge van de her nieuwing der afdeelingen zijn benoemd tol hare voorzitters de hh.Idzerda, van de Putte, Wintgens, van Delden en Cremers. De beraadslaging over de Indische begrooting wordt nader bepaald. E V G E L A 0. LONDEN, 18 November. Het huwelijk van prinses Louise Margaret ha van Pruissen (zuster van prinses Hendrik) met den hertog van Connattght, zal 7 Februarij in de St. Georges-kapel te Windsor voltrokken worden. Zoowel de ouders der bruid als de Duitsche kroonprins en zijn vrouw zullen de plegtigheid bijwonen. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van den heer de Mnn, den clericalen oud-officier, met 346 tegen 175 stemmen vernietigd. Vooraf had de heer de Mun zijne verkiezing, toen hij eene meerderheid van 6000 stemmen verkreeg, uitvoerig verdedigd, waarbij hij gaande weg heftiger werdzoodat de republikeinen er vermaak in schepten en hem tot hel voortgaan met spreken aanmoedigden. Hij trok ook te velde tegen het algemeene slemregt, en daarom achtte de Bonaparlist Mitchell zich geroepen daartegen te protesteren, verklarende, dat hij en zijne vrienden, al stem den zij dikwerf met de geestverwanten des heeren de Mun, geenszins voor zijne gevoelens op dit stuk aansprakelijk wilden zijn, daar zij er integen deel roem op droegen de zonen der revolutie te zijn. Toen iemand ter regterzijde uitriep, dat hij op die wijze naar de linkerzijde overliep, ver klaarde de heer Mitchell, dit zeker te zullen doen, indien men het alge meen stemregt aantastte en zoodra het er op aankwam de vruchten der revolutie te verdedigen. Onlangs is melding gemaakt van het ontdekken eener werkplaats van valsche munt in een der gevangenissen. Van overheidswege is thans bekend gemaakt, dat de zaak weinig te beduiden heeft. Er heeft een onderzoek plaats gehad, de schuldigen zijn ontdekt, en men verzekert dat er behalve één vijffrankstuk, dat gevonden is, slechts twee stukken van één frank vervaardigd zijn, doch van zulk een plompen vorm, dat men die onmogelijk voor echt kon uitgeven. Een zeshonderdtal arbeiders in de spinnerijen te Nancy heeft hel werk gestaakt wegens vermindering van het loon. ITALIË. In den laten avond van Zondag was te Rome eene opgewonden me nigte op het Corso opeengehoopt. Van vensters en balkons wapperden vlaggen en illuminatien waren op vele plaatsen ontstoken. Verscheidene personen verschenen met de nationale banier en met fakkels en werden levendig toegejuicht, liet gemeentebestuur had bij aangeplakbillet den aan slag op den koning bekend gemaakt. Daarin las men: "De koning, die koelbloedig gebleven is, sloeg den aanvaller met den degen op hel hoofd. Wat er gebeurd is, is zoo snel in het werk gegaan, dat men in de naastbij- zijnde rijtuigen niets van het voorval heeft bemerkt. De kapitein der kuras siers-garde leverde den moordenaar aan de policie over. De koningin en de jeugdige prins, ofschoon verschrikt, verloren hunne bedaardheid niet. De moordenaar is te Salvia, in de provincie Basilicata, geboren. Hij hield den dolk onder een rooden doek verborgen." De stad Rome is geteisterd door een stortvloed, die van Donderdag middag tot Vrijdag middag onafgebroken heeft geduurd, waarna ten 3 ure andermaal zware regen volgde. Ten 4 ure teekende het peil op den Tiber een waterstand van 13.90 meter, zijnde 4 meter beneden het peil van den watervloed van 1870. De straten zijn dan ook ondergeloopen. De spoor treinen konden de stad niet bereikenterwijl bovendienwegens beschadi ging aan den weg, de dienst en alle openbaar verkeer voorloopig moest ge staakt worden. Naar men uit Rome meldt, heeft het hof van appèl te Rome uitspraak gedaan in de zaak van de gravin Lambertini tegen de erfgenamen van kar dinaal Antonelli. Het hof heeft, met vernietiging van de uitspraak der reglbank, het getuigenbewijsdat de gravin heeft willen leveren om hare afk mst van den kardinaal te staven, niet toegelaten, en de gravin in de kosten veroot deeld. DVIT9€IILANU. Krachlens de socialisten-wet zijn thans in Duitschland reeds verboden 102 vcreenigingen28 dagbladen en 88 boeken of vlugschriften. De Reichs-Anz. meldt: Eenige Fransche bladen melden dat de Duit sche regering een der Samod-eilanden in bezit heeft genomen, met bet voornemen eene Duitsche kolonie er van te maken. Mitsdien wordt ander maal authentiek verklaard, dat Duitschland niet voornemens is overzeesche koloniën te verwerven of te vestigen. Voor de versiering der straten van Berlijn, die de keizer zal door trekken, als hij in de hoofdstad terugkeert, is tot nog toe aan vrijwillige bijdragen 23000 mark ontvangen. Men rekent in het geheel op een bedrag van 30000 mark en zal zich bepalen tot versiering van den weg, die van het station naar het paleis voert. - De justitie in Silezié beeft een man te Gleitwitz in hechtenis gene. men, Proske geheeten, die verdacht wordt den onlangs vermelden,^ dynamiet of andere ontplofbare stof gevulden brief aan den mijnopzigiC[ Pelka gezonden te hebben. Proske bekleedde vroeger den post van Pelka, maar werd als minder bruikbaar in eene lagere betrekking geplaatst.^Zijne vrouw is mede in hechtenis genomen. Te Golha is op 17 Nov. het nieuwe kerkhof, met den daarop ge. bouwden lijkoven, ingewijd. De lijkoven is nn ter beschikking van hel publiek gesteld. R U 9 L AND. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de reis van graaf Schuwalod slechts een vredelievend doel heeft. Ook de Russische gezant te Londen heeft mededeelingen ontvangen, volgens welke zijne regering alle misver- stand uit den weg ruimen wil. Te St. Petersburg spreekt men, zoo niet van een nieuw congres, dan toch van een conferentie, om de nieuwe moeijelijkheden in het Oosten weg te nemen, en wat Afganistan betreft, heeft Rusland aan de Engelsche regering zijne goede diensten aangeboden, De expeditie van generaal Lomakin, bevelhebber in het gebied van Krasno- wodsk, heeft ten doel de roofgierige Tekenzin, een stam der Turkomannen, die vooral in Perzië mcnschenroof pleegt op groote schaal, te tuchtigen. Het is mogelijk dat de expeditie tot Merw voortrukt, maar Rusland is niet voornemens die plaats te bezetten of te annexeren; zij zou veeleer worden gelaten in de magt der Perzische troepen, die terzelfdertijd voorwaarts rukten. OOST-INDIE. BATAVIA. 10 October. Onder de jongelieden, die dit jaar toelatings-examen op het gymna sium gedaan hebben, is slechts één Chinees, doch deze heelt voor de tweede klasse het hoogste nommer behaald. Hij moet advocaat worden. De zwaarste proef voor hem zal later niet in de moeijelijkheid der studie, maar in de omgeving aan een Nederlandsche universiteit liggen. Deze 14- jarige jongeling is van Banda afkomstig, waar zijn vader luitenant-Chinees is, en waar hjj van den thans aan hel gymnasium geplaatsten onderwijzer van Krieken onderwijs heeft genoten. Laatstelijk kwam hij van de school van den heer Weyhencke. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den secretaris van het depart, van financiën G. H Pannekoekaan den 1« commies' bij de algem. rekenkamer W. E. de Buck. Ontslagen: eervol, de hoofdingenieur bij de staatsspoorwegen op Java 1). N. Meyners; de opzigter le kl. bij het boschwezen op Java en Madura C. F. Borgen; door den chef van de dienst der Bat. havenwerken zijn ontslagen: eervol, de le machinist F. Sinclair en de werktuigknndige-leekenaar J. H. J. Nieuwenhuyzen; be noemd: tot len stuurman, J. Hiddes; lot opzigter, de teekenaar G. J. Beaupain; tot machinist, II. W. 1.. tluflenreuter en C. van Eekbij de algem. rekenkamer, tot referendaris, de hoofdcommies, J. H. Stapel; tot hoofdcommies, de le commies G. E. Coorengel; tot 2'" commies, de 3' commiezen E. A B. Sloot en C. M. van Nooyen; tot 3eo commies, de ambte naar op non-activiteit E. Buyn. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land, aan den majoor der inf. S. D. Kramers; aan den kapt. der inf. G. S. Schuliz: aan den 2<° luit.-kwarlierm. bij de mil. adminislr. R. M. Th. A. Kempers. Benoemd: tot kommandant der 2e mil. afd. op Java, de generaal- majoor 11. G. Boumeesier. Hersteld in activiteit: bij het wapen der cava lerie, de le luit. J. Bakkers en de 2e luit. A. von Wolfskcel Reichenberg. 's GBAVENHAGE19 November. Volgens berigt uit Atjeh hadden de voornaamste hoofden der IX en het hoofd der III moekim zich onderwor pen en wordt er onderhandeld over de voorwaarden van onderwerping dor XXVI moekim. Panglima Poelim en toeankoe Haschim maakten toebereid selen tot voortzetting van den oorlog. ROME, 18 November. Het hótel der Oostenrijksche ambassade was giste ren avond, wegens het mislukken van den moordaanslag op den koning, geïllumineerd. De menigte juichte hierover. De koning is ligt gekwetst aan den linker schouder. 'In verscheidene sleden hebben demonstraliën ter eere des konings plaats gehad. ROME, 18 November. Bij den persoon, die zich heeft schuldig gemaakt aan een aanslag op het leven des konings, zijn een aantal brieven van voor standers der Internationale in beslag genomen. Ten gevolge dezer ontdek king zijn verscheidene dezer personen aangehouden. PESTH, 18 November. Ten gevolge eener interpellatie van graaf Apponyi over de houding der Oostenrijksche gedelegeerden bij de zoogenaamde Rho- dope-commissie, heeft graaf Andrassy beloofd, de daaromtrent bestaande stukken in te dienen, waaruil alsdan zal blijken dat de regering aan de Oostenrijksche gedelegeerden bij die commissie geenerlei instructiën heeft gegeven. VERSAILLES, 11 November. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer de Fourtou, bij het debat over zijne verkiezing, met beroep op de verantwoordelijkheid ten cpzigte van 16 Mei, zijn leedwezen er over le kennen gegeven dat hij niet meer voor het heil des lands heelt kunnen doen. Nadat de heer Floquet de verkiezing had bestreden en de heer Dufaurc den aanval van Fourtou op de regering had gereleveerd, werd de verkiezing vernietigd. PARIJS, 18 November. Er is berigt ontvangen dat Carathcodoti benoemd is tot gouverneur van Creta. LONDEN, 19 November. Morgen wordt kabinetsraad gebonden over de Afgaansche aangelegenheden. De ministers van marine en van oorlog zijn van Cyprus bier terug gekeerd.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2