BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, BEURSPRIJS YAN SCHULDBRIEVEN. terie van het leger in Nederl. Indië R. N. BSr is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder toekenning van den titulairen rang van kolonel. Voorts is de 2e luit. A. T. Dessauvagies, van het 6e reg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren, gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, en de tijd van duur der detachering van den l,n luit. J. P. F. G. E. Delpy, van het wapen der infanterie hier te lande, bij genoemd leger, op zijn verzoek, weder verlengd met een en een half jaar. Te Scheveningen is van de Engelsche kust door schipper G. Verbaan aangebragt een scheepsnaambord waarop met ingesneden vergulde letters Champion, hetwelk eenige dagen geleden door dien visscher uit zee is opgevischt. BELC1IE. De 74-jarige pachteres Jose'phine Delwart, die voor het hof van ge zworenen te Bergen in Henegouwen teregt stond, omdat zij hare 77-jarige zuster Emérance met een revolver had doodgeschotenis veroordeeld tot twintigjarigen dwangarbeid. Tc Antwerpen overleed dezer dagen, na hevig lijden, zekere L. aan watervrees. Drie maanden geleden was hij door zijn hond in de hand ge beten. Ofschoon de hond eenige dagen later aan de /'koorts in 'thoofd," zooals een hondenkoopman hem verzekerde, bezweek, verzuimde de man alle voorzorgen en boette dit met een vreeselijken dood. ENCIEIiAN». LONDEN, 15 November. De nieuwe gouverneur van Canada, de markies van Lome, is met zijne echtgenoote, prinses Louise, naar Liverpool vertrokken, om zich aan boord te begeven van het stoomschip Sarmatianmet bestemming naar Halifax. Aan de Daily News wordt uit Pesjawer gemeld dat de ziektendie onder de Brilsche troepen aldaar heerschenen de achterlijke toestand van de transportmiddelen en van den toevoer van levensmiddelen en ammunitie het onwaarschijnlijk maken, dae men spoedig krijgsoperaliën tegen den Emir zou kunnen aanvangen, indien zijn antwoord, dat op 20 November ver wacht, ongunstig luiden mogt. Intusschen schijnt de Emir lijdende wer keloos te zijn en de houding te willen aannemen van iemandaan wien ofschoon hij volstrekt geen kwaad in den zin heeeit, allerlei beleediging en geweld worden aangedaan. Te Glasgow hebben weder 2 huizen hunne betalingen gestaakt. Een dezer faillissementen is van weinig beteekenis, maar van te grooter belang is het tweede, namelijk dat der vereeniging van Benhar-kolenmijnen, welke in alle deelen van Schotland mijnen exploiteert. Gebrek aan bedrjjfkapitaal wordt als de oorzaak er van opgegeven. De "Board of Trade" heeft zijn gewoon jaarverslag over zeerampen op de Engelsche kust uitgebragt. en daaruit blijkt dat van 1 Julij 1876 tot 30 Junij 1877 niet minder dan 5017 schepen op ol bij de Engelsche kust door botsing ol schipbreuk vergaan of zwaar-beschadigd zijn. FRANKRIJK. Het wets-ontwerp van den minister Bardoux tot oprigting van scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs is bij de kamer ingediend. De hoofd onderwijzers zullen een minimum-bezoldiging van 2000 fr. ontvangende hulponderwijzers een van 1500 Ir. Om toegelaten te worden, moeten de kinderen een examen afleggen en minstens 12 jaar oud zijn. Aan elke school zal een schoolmuseum verbonden zijn. Binnen 5 jaren moet in elk kanton minstens e'éne school voor meer uitgebreid lager onderwijs bestaan. De hoofdonderwijzer moet den graad van "bachelier" bezitten, ongerekend andere bekwaamheden. Het rapport over de verkiezing van de Fourtou, gewezen minister, is gereed. Het concludeert tot niet-toelating. Aan de Fourtou werd kennis gegeven, dat het rapport gereed was, met verzoek voor de commissie te verschijnen om inlichtingen geven; maar hij heeft geweigerd te komen. Volgens de commissie van onderzoek naar de algemeene verkiezingen van 1877 is o. a. ook het volgende ontdekt. In de weekwelke op de den 14dt° October gehouden verkiezingen volgde, zond het kabinet van den 16de" Mei, zich verslagen ziende, een viertal commissarissen van policie naar de verschillende departementen, met verzegelde brieven aan de prefectenwaarin deze werden uitgenoodigd bedoelden commissarissen al de vertrouwelijke depêches en geheime bescheiden betreflende de bemoeijingen der regering met de verkiezingen af te geven. Al die papieren werden zoo bij hoopen naar Parijs gevoerd, waar de ministers ze vóór hunne aftreding deden vernietigen. Een dier vier commissarissen heeft verklaarddat hij deze razzia van stukken in tien departementen had uitgevoerd, vooral in dat der Dordogne, waar de heer de Fourtou hem in het bijzonder had heenge zonden. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen is men er niet in geslaagd alles te verduisteren en heeft de commissie, dank zij hare langdurige na sporingen, nog een groot aantal belangrijke bescheiden kunnen vinden. Door de Fransche akademie is thans de heer Taine tot haar medelid gekozen. Reeds tweemaal had hij zich te vergeefs candidaal gesteld. Te Havre is een persoon, die verlamd was en in het hospitaal ver pleegd werd, zoodanig door een aanval van catalepsie overvallen, dat men hem dood verklaarde. Hij werd naar de snijkamer gebragt, om den vol genden dag onder het ontleedmes gebragt te worden, 's Nachts was de calalepsie geweken, zoodat de wakers in plaats van een doode een levende vonden. DDITiCIlLAND. Te Koningsbergen zijn 3 Russische studenten en een Russisch reiziger, verdacht van nihilistische werkzaamheden onder de socialisten in Duitsch- land, aangehouden, en bij de universiteit te Leipzig is aan 2 Russische studenten in de geneeskunde het akademisch burgerregt ontnomen. Een daarvan, hekend als nihilist, had aan verschillende personen ongeteekende brieven vol bedreigingen toegezonden. Ook zijn er te Berlijn eenige Russen in hechtenis genomen. Een hunner, een student, heeft bekend dat hij te Berlijn met 4 mannen werkzaam was ter voorbereiding eener geregelde zamenwerking tusschcn de nihilisten in Rusland en de socialisten in Duitschland. Een postbeambte te Kassei, bekend wegens zijne naauwgezetheid, had dezer dagen als gewoonlijk de tractementen voor eenige zijner confraters in ontvangst genomen en kwam hij de uilbetaling 50 mark te kort. In zijne vrees voor gevangenneming, waarvan volstrekt geen sprake was, trok hij zich het geval zoodanig aan, dat bij zich in de Fulda verdronk, waarna bij onderzoek bleek dat er op het betaalkantoor, waar hij de gelden in ontvangst had genomen, een vergissing had plaats gehad en de 50 mark in een hoekje voor hem gereed lagen. In het groothertogelijk paleis te Darmstadt heerscht de besmettelijke keelziekte. Dingsdag zijn vier der vijf jeugdige princessen meisjes van 4 tot 15 jaar, door de ziekte aangetast en den volgenden dag de kroonprins, een jongen van 10 jaren. Later is ook de groothertog ziek geworden. In het toevlugtsoord voor menschen zonder huisvesting te Berlijn overnachtten alleen in October II. niet minder dan 10000 personen. TURKIJE. Uit Konstantinopel meldt men aan de Pol. Corr.: Generaal SkobelefT heeft aan den bevelhebber der Turksche voorposten achter Louleh-Bourgas kennis gegeven van de bevelen van generaal Todtleben, om zijne troepen naar het hooggelegen station van Seidler vooruit te schuiven. De Turksche troepen hebben van het ministerie van oorlog te Konstantinopel bevel ont vangen, terug te trekken, maar de plaats Seidler te blijven bezetten. De Turksche voorposten op die plaats zijn tevens met eene brigade versterkt. OOST-INDIK. BATAVIA, 11 October. Volgens het Bat. Hhl. heeft de gouverneur van Atchin en onderhoo- righeden eene verordening uitgevaardigd, volgens welke te Kotla-Radja en Oleh-Ieh bij de policie aangifte moet gedaan worden van het in dienst nemen en ontslaan van inlandsche bedienden. Deze zeiven moeten bij ont slag hun certificaat vei toonen en opgevenin welken kampong zij willen verblijf houden. Verzuim wordt met boete of bij inlanders met twaalf dagen arbeid aan den openbaren weg gestraft. Op 5 October is ter reede van Soerabaija gekomen het stoomschip Samarang, kommandant luit. ter zee le kl. D. J. Weys, komende van Flo- res. Genoemd oorlogschip is op het eiland Flores, bij het tuchtigen eener rooverskampong, in een vuurgevecht geweest, waarbij 7 man gewond wer den. Een er van is op de reis reeds overledende zes overigen zijn in het hospitaal opgenomen; sommigen er van zijn niet buiten gevaar. Met de Emirne is alhier aangekomen de heer W. C. F. Robinson, gouverneur der Straits Settlements. Z. E. is, naar men verneemt, van plan eenigen tijd in de Preanger-Regentschappen door te brengen. Zijn uiterlijk vertoonde ecnigzins de sporen van de ongesteldheid, voor welke hij hoopt dat de lucht van Java's bergen herstel zal brengen. VERSAILLES, 15 November. De senaat koos tot senatoren voor het leven de drie candidaten der regterzijde, met 141, 138 en 137 stemmen. De vereischte meerderheid was 135. De kamer heeft de verkiezing van de Larochejaquellin vernietigd. LONDEN, 15 November. Het comité, dat zich vormde om zich tegen de politiek der regering ten aanzien van Afganistan te verzetten, heeft lord Beaconsfield een onderhoud verzocht vóór den 20sten dezer, den dag waarop het antwoord van den Emir ontvangen moet zijn. LONDEN, 16 November. De Morning Post wil weten dat door de En gelsche regering de verbetering van de noordwestelijke grens van Indië wordt beoogden met dit doel een permanente bezetting in Quetta en in Jellalabad leggen en een Britschcn resident te Kabul en Kandahar vesti gen zal. INGEZONDEN. Het geluksdevies//Wo gewinnt man jedesMal? Bei HINDUS MARIENTHAL!" heeft zich door talrijke winsten, o. a. de voor korten tijd getrokken premie van 242,400 mark, eene zoo groote bekend heid verworven, dat allen liefhebbers van het spel de firma MINDUS MARIENTHAL ten zeerste wordt aanbevolen. Blijkens de annonce in het nommer der Courant van heden heeft er spoedig weder eene verloting plaats, voor welke genoemde firma originele loten verzendt, waarop in het bijzonder opmerkzaam wordt gemaakt. Amsterdam 15 November. N ede el., W. Schuld 2% pCt Dito3 u Dito4 r SFAitJE.Ob. 1867/1875 1 Dito dito 18762 Dito Binnenl.,a/6250 1 Portugal ,1853/1878 3 r Rusl., /7o/?el798/18165 Dito C.Adm. Hamburg 5 Dito Inschr. 55 s. 1854 5 Dito 6e serie 1855 5 Dito Obl. a/1000,1864 5 Dito 1866 5 Dito 2' leening, 1860 4% Dito 1. 1867/1869 4 Aand. Z.R. 100 1. 1864 5 Dito dito 1866 Oostenr.,O. pap. Mei-Nov. 5pCt Dito Febr.-Augustus 5 DitoObl.inZ.Jan.-Julij 5 Dito April-October 5 Dito Aand. 5 pCt.,500,1860 Dito 100, 1864 ltal.,Bew. Ins.(onb.) 5 pCt Griekenl., Obl. 1825 5 Turkte,O.Alg.S. 1865 5 Egypte, leening 1876 5 N.-Amerika, Obl. 1871 5 Dito dito 1861 6 Dito dito 1865 6 Mexico, Oblig. 1851 3 Dito dito 1864 3 63% 75 97% 14 33 14%6 49% 58% 73% 86% 77 72% 139 136 52% 513% 53 121 10% 73 104% 2% Venezuela Dito dito Oblig. pCt pCt 3 1% Ecuador, Oblig. 1855 1 Brazilië, Oblig. 1865 5 Ned.Ilandelm.oprescontre 5 n N.-I. Handelsb. Aand Oblig. Kanaalmaats. 4 Dito dito Aand. Maatsch. Expl. Staats-Sp, Aand. Centr. Spoorweg Oblig. dito dito 5 Dito dito Gest. 1 Obl.Ned.-Ind.Sp. 1869 4% Gr. Russ. Spoorwegm. 5 Russische dito Jelez 5 Dito Poti-Tiflis,ƒ1000 5 Dito Jelez-Orel, 1868 5 Dito Kursk-Charkow 5 Dito Chark-Azow, 100 J5 DitoMosk.-Smol./lOOOa Aand. üostenr.Nat.Bk.,3 Hlin.Centr.-Sp.m. Cert. v. Aand Chica Rock Isl. Cert. v. Aand. Dito N.-West Union 7 C.v.Aand.Pillsb.F.W. 7 Aand. Erie-Spoorweg Oblig. G. W. Ohio 7 St. Paul Pac. 2' Sect. 7 Dito dito 1869 7 Obl. Central Pacific 6 Dito Union Hoofdlijn 6 Dito Denver Pacific 7 pCt pCt 6% 3 !:ii 103% 65 108 32 113% 80 81% 79 "4 114% 79% 91% 40 ^rijzen der Coupons: Metall. /21.40; dito Nationale ƒ21.40; dito Eng. per£ 11.77%; Eng. Russen per /12.02%; Eng. Portugal per 11.77%; Fransche f47.55; Belgische 47.55; Pruis./ 58.75; Hamb. Russen 1.19% Russen in Z.R./ 1.17; Pools, infl./;perZ.R./Spaans.piast.47.55; Amerik. Dollars ƒ2.46 a dito papier 2.45; Roebels; Turksche Coup, Spaans.-Franc. Piasters Oostenr. Bank-Actiën Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBEl

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6