BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 08 November d878, JP. 272. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 24,,en Octo ber 1878, is vastgesteld de volgende TERORDENINCI, houdende wijziging der Fer ordening op het Brandwezen in de gemeente Leidenvastgesteld den 15den Juni 1871 en gewijzigd den 24sten Augustus daaraanvolgende (Gemeenteblad n". 14 van 1871). De arlt. 22, 28 en 29 der Verordening op het Brandwezen in de ge meente Leiden, van den 15den Juni/24 Augustus 1871 Gemeenteblad n». 14), worden gewijzigd, zoodat zij gelezen worden als volgt: Art. 22. De brandmeesters moeten minstens vijf en twintig jaren oud zijn; den leeftijd van zestig jaren bereikt hebbende, treden zij af. Art. 28. De adjunct-brandmeesters moeten minstens drie en twintig jaren oud zijn; den leeftijd van zestig jaren bereikt hebbende, treden zij af. Bij brand enzv. Art. 29. De spuitgasten moeten minstens twintig jaren oud zijn; zestig jaren bereikt hebbende, worden zij ontslagen. Bij uitzondering enzv. Aan art. 1, tusschen de derde en vierde zinsnede dier Verordening, wordt de volgende bepaling toegevoegd «De benoeming van de brandmeesters, adjunct-brandmeesters en spuitgasten geschiedt in overleg met den Commandant der dienstdoende Schutterij." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare ver gadering van den 248ten October 1878. De Burgemeester V. d. BRANDELER. De Secretaris E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15den Novem ber 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de bepalingen der Algemeene Politieveror dening van den 16en October 1873, betrekkelijk de vestiging der woon plaats in en de verhuizing binnen de gemeente, zijn de vol gende: Art. 2. Zydie overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den November 1861 Staatsblad N°. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die ver klaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekehe en in zijn register inschrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen éene maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het bevolkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrjjve. HQ is mede verplicht, binnen ée'ne maand na de verhuizing, daarvan ken nis te geven aan den heer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artike len wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 November 1878. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 17 personen, en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16-November 1878. V. d. BRANDELEB. BUNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 16 November. Door burg. en weth. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld de con cessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen alhier, onder de gestelde voorwaarden, te gunnen aan den hoogsten bieder (voor een bedrag Van ƒ4350), den heer B. Wauthy, directeur der Ilaagsche tramwaymaatschappijhandelende voor de firma P. van der Ilofstadt, ban kier te Brugge. Door burg. en weth. zijn aan den raad overgelegd de concept-voorwaarden voor het aangaan eener geldleening ad ƒ125,000, rentende 4 pet. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 55 tot 85 volwassen personen en 12 tot 19 kinderen. Gisteren heeft zich, naar wij vernemen, te Utrecht definitief gecon stitueerd eene Verecniging voor liooger godgeleerd onderwijs, in overeen stemming met de belijdenis der Ned. hervormde kerk. De verecniging zal trachten haar doel te bereiken door bij de universiteiten aan bevoegde per sonen het onderwijs op te dragen in al die leervakkenwaarin dit niet in overeenstemming met de belijdenis der Ned. hervormde kerk gegeven wordt; mogten de omstandigheden dringen, dan zal men maatregelen nemen tot stichting van eene vrije godgeleerde faculteit. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren dr. A. W. Bronsveld, dr. J. J. van Toorenenbergen, F. W. Merens, jhr. Trip van Zoudlland, J. C. VerhoefF, A. Gronemeyer, A. Hoger- zeil, E. César Segers, S. Buytendijk. In den morgenstond van gisteren begon het te regenen met een zwak ken zuidwestenwind, die allengs aanwakkerde en in den avond van storm tot orkaan overging. Van 9 lot 11 ure inzonderheid was het noodweer, terwijl de regen bij stroomen neerviel. Kort na 11 ure schoot de wind naar het westen en bedaarde het weer, voor zoover er in de bijna vier weken tijd, dat regen en dikwijls harde wind regeerden, van kalmte kan gesproken worden. 24 uren achter elkander heeft het onafgebroken ge regend, overgenoeg om wat op het hooge water gewonnen was weder te verliezen. Gisteren is de schuit van C. de Vos, boomkweeker te Hazerswoude, op weg naar deze stad, ten gevolge van den zwaren storm aan het scheiden van den Rijn omgeslagen en gezonken. Dezer dagen is er een klein getal schelvisch van Nieuwediep aange voerd, die een gulden het stuk moest doen en toch door den echten vischkenner niet met smaak wordt genoten. Men heeft liever dezen visch van eene andere streek uit zee en wel door de bomschuiten. Doch daar de eene week na de andere geen of weinig visch gevangen wordt, eensdeels omdat de bomsehuiten nog niet van de haringvangst thuis zijn, ten anderen omdat het stormweer de visscherij aan banden legt, zal er nog wel eenige tijd verstrijken, voordat de aanvoer van verschen visch ruimer wordt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Indië, door middel van het stoomschip Wyberton van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 20sten November aanst. is bepaald. Behalve aan Bataviawordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal aan Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 19den November en de brieven den daaropvolgenden dag, des morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. In den loop van de maand December a. s. zal bij de algemeene reken kamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben voor de betrekking van tweeden klerk bij dat collegie. Tot hét examen worden toegelaten degenen, welke op 1 Januarij 1878 hun 18de jaar zijn ingetreden en niet ouder zijn dan 30 jaren. Zij die aan het examen verlangen deel te nemen moeten hunne op zegel geschreven verzoekschriften, vóór of"op 28 November a. s., bij de rekenkamer inzenden. De Staatscourant bevat een overzigt van de verslagen der in 1878 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen. Het getal der candi dates die geëxamineerd werden, bedroeg 185waarvan 165 zijn toegelaten en 20 afgewezen. Bij kon. besluit van 5 Nov. jl. zijn goedgekeurd de gewijzigde statuten van den Nederlandschen militairen bond. Door den minister van financiën is vastgesteld de 299e staatsloterij.' Die loterij bestaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De col lecte wordt geopend op Maandag 23 December aanst. en gesloten op Zatur- dag 4 Januarij 1878. De trekking der eerste klasse begint op 20 Januarij en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 12 April. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 14 Nov. van Suez vertrokken. Volgens mededeeling van den regter van instructie aan de justitie hier te lande is in den avond van 29 Oct. jl. te Santhoven (arr. Antwerpen) een moord gepleegd, met poging tot diefstal door 2 personen, die, op heeterdaad betrapt, gevlugt zijn en, volgens nasporingen zich vermoedelijk hier te lande ophouden. De heer dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht, heeft aldaar eene voorlezing gehouden over electrischlicht,waarbij hij mededeeldedat het hem gelukt was eene stof te vindendie niet als koolstof bij de verlichting verbrandt, daar het gloeipunt verschilt van het smeltpunt en het verbrandingspunt. Ilij liet eene lamp ziendie met die slof voorzien was en een gelijkmatig licht verspreiddenog maar weinig zwakker dan eene gaspit. Ook meent hij de vraag te hebben opgelost, hoe dit licht in de woningen te brengen. Voor 4000 lichten berekende hij de kosten als niet hooger dan die van gaslicht; bij grooter exploitatie werden de kosten minder. Door den burgemeester van Amsterdam zijn de burgemeesters der pro vinciale hoofdsteden, alsmede die van Rotterdam, uitgenoodigd op Za turdag 16 November te Amsterdam bij elkander te komenom met het oog op het aanstaande huwelijk van Z. M. den koning over het aanbieden van een nationaal huldeblijk te beraadslagen Te Amsterdam is gisteren de tijding ontvangen, dat het fregatschip Alblasserdam zich op weg bevindt naar St. Nazaire. Dat het schip zich eerst op deze hoogte bevindt bewijst, dat het averij of oponthoud onderweg beloopen heeft. In ieder geval blijkt uit deze tijding, dat de onheilspellende geruchten omtrent dezen rijk geladen bodem onjuist zijn geweest. -Uit Nieuwe Diep meldt men dat uit de Scheveninger bom Gerardus Martinus vier lijken zijn opgehaaldzijnde die van Arie KorvingCornelis Overduin, den jongen Moorman en Jan Keur, nalatende 2 weduwen en 4 kinderen. De equipage bestond uit 9 koppen, en de namen der nog ver misten zijn: Korving van der Zwam, Simon Toet, Willem de Niet, Jan Spaans en WillemDeze laten drie weduwen en vier kinderen na. Door den gemeenteraad van Leeuwarden zijn benoemd aan het nieuw te organiseren gymnasium, tot rector de heer dr. E. O. Iloutsma, conrector te Groningen, en tot conrector de heer dr. W. F. II. Coenen, conrector te Leeuwarden. De bestuurders van het beurzenfonds, opgerigt door de vereeniging van burgemeesters in de provincie Groningenten behoeve van studenten aan de universiteit aldaar, hebben, voor de eerste maal opgeroepen allen, die voor een beurs in aanmerking wenschen te komen, en wel vóór 1 Dec. e. k. Elke beurs is van ƒ400. Te Rozendaal kwam dezer dagen een der werkliedenin de stijfsel- fabriek van de hh. Henman C°.met zijn voorschoot in aanraking met een drijfriem. De ongelukkige werd medegevoerd, en was in enkele oogen- hlikken geheel verpletterd. Men meldt uit Paramaribo: Dezer dagen is aan den gouverneur door de Gebroeders de Jong alhier aangeboden een prachtige beker, vervaardigd in de fabriek der hh. van Kempen, te Voorschoten, hoog 26 centim. en het deksel 12 centim.te zamen 38 centim. Het geheel is keurig bewerkt van mat zilver; het deksel versierd met het wapen van Suriname aan de eene zijde, en dat van de familie van Sypesteyn aan den anderen kant, met zil veren linten aan elkander gehecht, en onder die wapens een band met het opschrift//Goud van Broko Ponds aan rio Boven-Suriname." Aan eene zijde van den beker ziet men een krans met goud geïncrusteerd met een opschrift, vermeldende dat de kolonie Suriname aan haren tegenwoordigen gouverneur hare goud-industrie verschuldigd is. 's GRAVENHAGE, 16 November. Door - Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar C. J. H. Biegon von Czudnochowski, eersten comtnies bij de algemeene rekenkamer te Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 1' klasse van de Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen luit.-kolonel der infan-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 5