LEIRSCHE COUR A AT. 271. ZATERDAG 16 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. IS7& De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. He prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 73—76 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 15 November. Door de staatscommissie is beden tot arts bevorderd de heer S. B. Ranneft, med. doctor. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat voor hen, die krachlens de wet bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in haar ge- heelen omvang, binnen bet koningrijk der Nederlanden, voor zoover zij den ouderdom van 36 jaar niet hebben overschredenen physiek geschikt zijn voor de militaire dienst in Nederlandsqh Indië. de gelegenheid bestaat zich voor den tijd van acht jaar te verbinden als officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in die gewestenen dal nog voor vijf studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om, onder het genot eener subsidie van ƒ8000, te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2' kl. b(j het Nederl. Indische leger. Verdere bij zonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Bij de acle-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz.) zijn op 12, 13 en 14 November geëx amineerd 3 candidate!) voor hoogere wiskunde, toegelaten de heer 11. Kol- dewijn, van Delft: op 13 en 14 November geëxamineerd 3 candidaten voor boekhouden, toegelaten, voor huisonderwijs, de heer J. Paris, van Amsterdam. In de buitengewone zitting der commissie tot het afnemen van het tweede natuurkundig examen te Utrecht zijn 2 candidaten geëxamineerd, waarvan 1, de heer J. Harte, werd toegelaten. Door het prov. kerkbestuur van Overijsel zijn, na afgelegd examen, tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten, de hh. W. van de Bijtel en J. H. VVensinck, en door het prov. kerkbestuur van Groningen zijn tot de evangeliebediening toegelaten de hh. J. van Giffen, \V. de Lange, 1. J. van der Vlugt en I. J. Muller. Blijkens berigt van den consul der Nederlanden te Dresden is op ver schillende stallen in het dorp Reinsberg bij Nossen, aan den spoorweg van Dresden naar Leipzig, de longziekte uilgebroken en is dientengevolge de in- en uitvoer van vee, slroo en ander veevoeder uit het besmet gedeelte van genoemd dorp verboden. Te Vlaardingen is de logger Vluardingenstuurman P. Aaldcrs, van de Noordzee binnengekomen met 3 geredde matrozen en 1 jongen van de bom Liefde dmkt geen kwaad, stuurman Win. Verbaan, reeder Wm. v. d. Zwan llz. te Scheveningen; de stuurman en nog 3 man waren over boord geslagen en verdronken. Door de sleepboot Amsterdam is te Nieuwe Diep binnengesleept de in zee gevonden Scheveningsche bomschuit Gerardus Martinus, met de lijken der bemanning er in. Te Amsterdam is heden morgen in de diamantslijperij van de hh. Gomperts een jongen met de machine in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan hij verpletterd werd. In eene te Arnhem gehouden vergadering van aandeelhouders der tcu- toonslellings-vereeniging heeft de voorzitter eenige inlichtingen gegeven om trent het plan, door de architecten G. J. van Gendl en Nieraad ontworpen. Het gedeelte van «Musis Sacrum" met bijbehoorende zalen wordt door eene 10 M. breede overbrugging verbonden met het Velperplein, dat, vereenigd met de gedempte Jansgracht, het tentoonstellingsterrein vormt. Mogt door eene groote inzending meerdere ruimte noodzakelijk zijn, zoo bestaat het plan aan het gemeentebestuur aanvrage te doen om, door hel in gebruik nemen van een gedeelte van hel Nieuwe Plein, de oppervlakte te vergrooten. Dit plan werd goedgekeurd. Nabij Arnhem had eergisteren een remmer op eenen zandtrein het ongeluk tusschen twee wagens te geraken. Met gebroken ribben werd hij opgenomen. Te Leeuwarden werd Dingsdag avond eene koe, hij het uitgaan eener school met kinderen, zoodanig verschrikt dat zij den geleider ontsnapte en lang eenige straten voortholde, door de buitengracht zwom, en alzoo teregt kwam in den tuin van een hovenier. Men oordeelde het goed het beest aldaar gedurende den nacht met rust te laten en den volgenden morgen vroeg meester te worden; maar ook toen bleek het dier nog zoo verwilderd te zijn dat hel niet te te naderen was. Door de policie zijn alstoeu eenige scherpschutters van het garnizoen gereqnireerddie het beest op de plaats hebben doodgeschoten. Eergisteren nacht ontstond in het pakhuis van den heer v. d. W.. te Nijega, een hevige brand. Drie varkens, eene vrij aanzienlijke hoeveelheid petroleum, sterke drank, kaas en lijnzaad waren met het gebouw binnen korten tijd eene prooi der vlammen. Men heeft niets kunnen redden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bij de voltoojjing der aardebaan van den straatweg Koevorden Schoonebeek hadden Vrijdag jl. te Schoonebeek ongeregeldheden plaats en ging het er barbaarsch toe. De arbeiders aan den weg werden bij die ge legenheid getracteerd door de aannemers en deden zich het Schiedammer- vocht wel smaken. 46 flesch jenever, ongeveer 37 liter, werd door pi. m. een 50-tal personen naar binnen geslagen. De luidruchtige vrolijkheid maakte weldra plaats voor-ergerlijke tooneelen. De kastelein en de zijnen waren geen baas meer in eigen huis, twee hunner kwamen zelf onder de voeten en het kostte vrij wat moeite ze uit de handen der woestaards te bevrijden. De huisvrouw en haar klein kind vlugtten door een opgeschoven raam naar buiten. Glazenja geheele ramen werden verbrijzeld. De kerels zagen er vreeselijk uit; zij bloedden als varkens, zegt de berigtgever. een er van moeten twee vingers zoo goed als afgeslagen zijnterwijl een ander er bijna een oog bij verloren heeft. Uit 's Bosch meldt men dat het water in de laatste dagen aanmerke lijk is gestegen. De omstreken staan grootendeels onder water. Tusschen Venray en Maashees geraakte dezer dagen een voerman bjj het rijden onder zijne kar. Hjj bleef op de plaats dood. De man laat eene weduwe en 5 kinderen na. Uit de memorie van beantwoording nopens de wet op de middelen treedt de minister van financiën in een met cijlers gestaafd beloog, dat de raming der middelen niet te hoog is, zooals in het voorloopig verslag gemeend werd. Hij wijst daarbij op den standvastigen vooruitgang van het patent- regt, op de ontvangst in de jongste maanden van het gedistilleerd, die de verwachting allezins wettigt dat dit middel in 1879 22.400,000 zal opbrengen, op de registraliën en hypotheekregten, waarvan de raming geenszins over- dieven schijnt. Bij de herziening van het patentregt, die een deel uitmaakt van zijne plannen, zal het verslag der commissie uit de tweede kamer van 1857, omtrent het te keer gaan van misbruik van sterken drank, voorzeker in het oog gehouden worden. In de vermeerdering der kleine tapperijen ziet ook hjj een onrustbarend verschijnsel. Maatregelen om die te keeren of althans te beteugelen, zullen, voor zoover het van hem afhangt, niet uitblijven. Wat de staats-loterij aanbelangt, brengt de tegenwoordige inrigting daar van mede dat hij, die daaraan wil deelnemen, de meest mogelijke waarbor gen heelt voor een naauwgezet en eerlijk beheer, iets dat bij andere der gelijke inrigtingen, vooral in het buitenland, dikwijls wordt gemist. Hield de bevoegdheid tot splitsing der loten op, dan zou het te vreezen zijn, dat combinatie van verschillende personenom een geheel lot te spelendaar voor in de plaats trad, zoodoende zou de mindere man meer dan thans aan misleiding blootstaan. De minister bespreekt voorts de bijdrage uit de geldmiddelen van N. Indië tot lertiggave der uitgaven, welke ten behoeve dier bezittingen uit het hoofdstuk der staatsbegrooting betredende het dep van marine voor de dienst 1879 worden bestreden. Zich gedragende aan hetgeen daaromtrent bij de beantwoording van het voorloopig verslag nopens hoofdst. I der staatsbegrooting is gezegd, neemt de minister dezen post, bij eene nota van wijzigingen, voorloopig terug, en stelt hij in stede daarvan eene mag- tiging voor, om in een geljjk bedrag door uitgifte of beleening van schat- billetten te kunnen voorzien. De minister van justitie heeft geantwoord op het'voorloopig verslag der tweede kamer over het wets-ontwerp tot wijziging der regeling van de kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegdheid der procureurs tot het bepleiten dier zaken. De minister ontzenuwt de bedenking, dat de regeling van een hoofdbe ginsel van burgerlijke regtsvordering, de vertegenwoordiging van partijen, bij dit wets-ontwerp zou worden overgelaten aan het uitvoerend gezag. De minister meent te kunnen aantoonen, dat die bedenking op een misver stand berust. Wat den verpligtcn dubbelen bijstand betreft, was het den minister aan genaam door zoovele leden erkend te zien de juistheid van het beginsel der tegenwoordige wets-voordragt. dat hel wel aan partijen moet vrijstaan zich van zoovele practizijns te bedienen als zij willen, maar dat alleen de door den bijstand van één enkelen practizijn veroorzaakte kosten aan de verlie zende partij worden in rekening gebragt. Dat de tegenwoo.idige regeling van den regtsbijstand voldoende is, wordt

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1