LEIPSCME C OER A AT. IS7H. VRIJDAG 15 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.315, franco p. p. f 3.88. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 November. Te Katwijk aan Zee is Maandag de bomschuit Leendert Dirkvan den reeder L. Parlevliet, stuurman Jan Plus. aangekomen met de treurige tjjding dat een der opvarenden van genoemde bom Zondag morgen met een stortzee is over boord geslagen en verdronken. De omgekomene is Ivlaas van Duivenvoordeeen ongehuwd persoon24 jaren oudgedeeltelijke kost winner van een zeer behoeftig gezin, daar zijn vader, ofschoon eerst 59 jaren oud, onbekwaam is voor eenigen arbeid. Rijnland heeft nog meer door zijne voortreffelijke middelen om water af te voeren, dan daartoe door een gunstigen wind geholpen, ondanks den zwellenden boezem, dezen op een peil kunnen honden, waardoor den pol dermolens gelegenheid werd verschaft onverpoosd het uitmalen van het over tollige water voort te zetten. Hierdoor is reeds veel gewonnen voor bouw en weiland, en als de regen nu niet meer zoo naar de overmagt dingt, zullen spoedig de klagten over Ie veel water ophouden. Men schrijft ons uit Zoelerwoude: Sedert er brand ontstond in het voormalig brugwachlershuisje aan YVonterenbrug is da: huisje door de vrouw, die het met haar jongentje bewoonde, niet meer betrokken geworden. Het staat derhalve sinds een paar maanden ledig. Bouwlieden, die met hun nen hooitas achter aan .lat huisje grenzenhopen dat het nu dan ook maar niet meer bewoond, maar liever afgebroken zal worden, ten einde legen mogelijke ongelukken in het vervolg gevrijwaard te blijven. In de vergadering van directeuren van Teylers stichting en leden van Teylers Godgeleerd Genootschap is uitspraak gedaan over drie verhandelin gen, ontvangen ter beantwoording van de vraag naar «een geschiedenis van de christelijke zedelecr gedurende het tijdvak des Nieuwen Testaments". Twee verhandelingen, één in het Nederlandsch en één in het Duitsch, vol deden niet aan de gestelde cischen. Aan de derde, mede in het Iloog- duitsch, met de zinspreuk «die Liebe ist des Gesetzes Erfiillung", werd eenparig de uitgeloofde eereprijs toegekend. Bij opening van het naam briefje bleek zij het werk te zjjn van den heer Albrecht Thoma, Ev. gees telijke te Mannheim. De bekende verdienstelijke letterkundige Aart Admiraal is te Schoon hoven, alwaar hij aan het hoofd stond van het telegraafkantoor, overleden. Bij den gemeenteraad van Delft is ingekomen een schrijven van den minister van binnen!, zaken, te kennen gevende dat aan het gymnasium te Delft van rijkswege en tot wederopzegging wordt toegekend een jaarlijksch subsidie van ruim 6000, ingegaan 1 October 1878. Aan het lib!, wordt gemeld dat beneden Vlaardingens Hoofd een schip met eene lading hout, gevoerd door van Aoord, aan de Gebroeders Tott, te Vlaardingen behoorende, is omgeslagen. De opvarenden zijn gered In den Waterweg zijn verschillende bommen voor noodhaven binnen, ook de Katwijksehe bom de Herstelde Fisscher, zwaar lek. Een predikant uit Dordrecht en een rentenier uit Middelburg zijn door het kantongeregt aldaar tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij zich hadden bevonden op de uitsluitend voor dames bestemde retirade in het dames salon op hel station van het Ned. Rijnspoor aldaar. Zjj maakten zich daardoor schuldig aan overtreding van art. 3 al. c. alg. regl. op het vervoer op de spoorwegen: «liet is verboden aan mannen zich in de ver trekken of lokalen, uilsluitend voor vrouwen bestemd, te begeven." Naar men uit Amsterdam meldt zullen HH. MM. de koning en de koningin, bij hun intrede in de hoofdstad, vergezeld worden door IIH. KK HH. prins en prinses Hendrik, die alsdan, ook voor het eerst na hun huwelijk, Amsterdam zullen bezoekendoor prinsPrederik der Nederlanden, prins en prinses von Wied. en waarschijnlijk ook door den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar. De vertrekken voor deze hooge pasten worden reeds in het paleis in orde gebragt. Op den avond van de inwijding van het gebouw der Tooneelschool te Amsterdam verloor iemand uit den Haag in dit gebouw ƒ250, en toen hem die som den volgenden dag werd ter hand gesteld, gaf hij aan de school «ene som van 100 ten geschenke. - Te Arnhem is eene partij bedorven af» al van varkensvleesch in beslag genomen, verzonden uit Hengelo. Het in.erendeel van het vleesch was afkomstig van varkens, die aan de varkensziekte geleden hadden. Bovenop had men een laagje goed vleesch gelegd. Te Deventer kwamen Zondag avond, naar men aan de X. R. C. meldt, twee jongens van 11 en 12 jaren in een winkel en kochten ieder een sigaar. Terwijl de winkelier deze ging halen, maakte zich een hunner van een half fleschje cognac meester, hetgeen niet ontdekt werd. Maandag avond kwamen zij terug en kochten weder ieder een sigaar. De winkelier zag nudatterwijl hij de sigaren ging lialtneen hunner met een kistje sigaren wegliep. Daarop sloot hij den achtergebleven jongen in den winkel op en vervolgde den ander, die, toen bij dit bemerkte, het kistje sigaren wegwierp en het hazenpad koos. De opgesloten jongen bekende daarop aan den winkelier, dat hjj nog drie kameraden had, 11, 12 en 14 jaren oud. met wie hij 's avonds op diefstal uitging, en dat een hunner de hoofdman was. De winkelier leverde hem aan de policie over. Dezer dagen vermiste een der passagiers van de Lemster nachtboot van Amsterdam, die in de voorkajuit plaats genomen had, bij aankomst te Lemmer eene waarde van ruim ƒ130, die hij in gouden tientjes bij zich had. Het onderzoek der policie, bjj wie onmiddellijk aangifte werd ge daan, is vergeefsch geweest. Te Westkapelle is, onder ander wrakhout, aangespoeld eeu eenigzins gebogen scheepsbord met den naam Ely se, en te Koudekerke is aange spoeld het bovenblad van een vlaggenkist, waarop geschilderd Julius Byron 1874 en daaronder twee vlaggen. Het berigt uit Westkapelle, omtrent het aanspoelen van een twaalftal lijken aan het strand onder die gemeente, wordt tegengesproken. Te Aardenburg werden in den laatsten tijd meer dan eens koeljen en ander vee, uit weiden, liggende in den omtrek van die gemeente, gesto len, zonder dat het der policie mogt gelukken de daders te vatten. In het begin van deze week werden te Heille weder een paar koeijen ontvreemd uit een weide, en het is thans gelukt de twee vermoedelijke daders te vat ten. Een van hen is naar Middelburg overgebragt. De minister van financiën heeft aan de tweede kamer zijne memorie van antwoord ingezonden naar aanleiding van het voorloopig verslag omtrent bet begrootings-hoofdstuk van zijn departement. Iljj deelt mede, dat de commissie, bij kon. besluit van 30 Jan jl. benoemd, met haren arbeid nog niet gereed is, zoodal afschaffing van de leges, zonder den uitslag van het onderzoek des commissie af te wachten, zooals sommige leden wenschten, z. i. kwalijk zou zijn overeen te brengen met het doel, waarmede de com missie is in het leven geroepen. De minister betwijfelt of muntbilletten van ƒ5 zoo gewild zouden zijn dat zij eene blijvende plaats in het verkeer innemen. De vraag of nieuwe muntbilletten van ƒ50 zullen vervaardigd worden, wenscht hij aan te hou den tol dat hjj zal hebben kunnen oordeelen over het onthaaldat de eer- I mg uit te geven stukken van 10 vinden. De minister deelt mede dat de omvang der bronzen stukken van 2% cent slechts weinig verschilt van die der koperen centen en verklaart, dat maatregelen om het in omloop brengen der nieuwe centen te verhaasten en om die stukken gemakkelijker onder het bereik van het publiek te brengen, spoedig in werking zullen treden. Ook met de uitgifte der 2%-centstukken zal niet zeer lang meer gewacht behoeven te worden. Zoodra het dep. van financiën verneemt, dat ergens schaarschheid van pasmunt wordt waargenomen, wordt daaraan door nieuwe uitgifte tegemoet gekomen. De minister geelt gaarne de verzekering dat de gegronde klagten van winkeliers over het in het klein verkoopen van benaderde goederen steeds zorgvuldig zullen worden onderzocht en elk misbruik zooveel mogelijk zal worden tegengegaan. Dat in de met 1 Juljj 1878 ingevoerde wet op het regt van successie in de regie lijn eene fout zou zijn ingeslopen, die tot mocijelijkheden in de uitvoering leidt, i niet gebleken. Voor de aanvulling der wet door administratieve voorschriften met het oog op zoodanige fout zou de minister zich we! wachten. Bij de verbetering van het Haagsche Bosch zal in hoofdzaak gehandeld worden overeenkomstig de voorstellen der commissie, wier verslag dit voor jaar aan de kamer werd medegedeeld. Tot den aanleg echter van den dooi de commissie ontworpen rijweg zal door den minister niet worden over gegaan. Op de vraagof hetgeen men de toenemende verwarring in de hervormde

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1