LEIDSCHE CO II RAMT. ES 9 ISTS, DONDERDAG 14 NOVEMBER. ST ADS-BER ICilT EN. B1NNENLANDSCI1E BERIGTKN. ïep k« 20!), De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. f 3.50* met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3S, franco p. p. f 3.8S. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 's jaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlenliën is van 1-4 regels iedere regel meer 25 cenis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. Vak der Zwet Cz.brander alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene branderij in het pand in de Baatstraat N°. 9 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen. op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat j op Donderdag den 28s 111 November aanst.. 's voormiddags te ei/uren, opliet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 November 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 November. Volgens ministerieel schrijven zijn de hoogleeraren aan de rijks universiteiten uitgenoodigd, eenige statistieke opgaven te gevenwelke hoogst waarschijnlijk zullen dienen tot beantwoording van vragendienaangaande in de afdeeiingen der tweede kamer gedaan. Deze opgaven moeten bevatten; 1» het getal uren. dat ieder hunner elke week collegie geeft; 2° het getal collegies, die door minder dan 10 toehoorders worden bezocht; 3» de vakken, waarin geen collegie wordt gegeven, bij gebrek aan toehoorders. Heden middag is op de Breêstraat een voor een kar gespannen paard, bjj het niet slaande trom voorbijtrekken van militairen, schichtig geworden. Een officier bragt het paard tot staan, maar bij die gelegenheid bekwam de 10-jarige W. d. J. eeue verwonding aan het hoofd. Het kind werd door den heer apotheker Proot, ten wiens huize het werd gebragt, voorloopig behandeld en daarna naar huis geleid. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werd gisteren toegelaten de heer E. C. Pc'an, van 'sGravenhage, voor Fran- sche taal en letterkunde. Afgewezen werden: een voor Iloogduitsche taal en letterkunde en een voor staatsinrigliug van Nederland. Bjj de heden gehouden examens is toegelaten de heer D. A. A. de Neyn van Hoogewerff, van IJsselstein; lerwjjl een candidaat voor Fransche taal en letterkunde zich terugtrok. De examens, ouder voorzitterschap van dr. Steyn Parvé, zijn hiermede afgeloopen. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's llage wer den gisteren voor de acte in het teekencn geëxamineerd 4 candidalen, allen met gunsligen uitslag, zijnde mej.: G. J. J. Bouman, uit Delfshaven; Ch P. Crans, uit 'sHage; H. Giliay, uit Dordrecht, en J. A. de Graad, uit Botterdam. Voor de acte in de vrouwelijke handwerken werden 12 candidalen geëx amineerdwaarvan 10 werden toegelaten, namelijk mej.: G. G. Baijens, uit Rotterdam; Gh. G. Bek, uit Dordrecht; A. C. A. Bloemendaal, uit Rot terdam; M. S. van Lcyden, uit Rotterdam; 11. R. Nelemans, uit Dordrecht; W. C. Quast, uit Dordrecht, allen voor nut en smaak; A. C. Ris, uit Schie dam, voor nut; G. Rutten, uit Dordrecht, voor smajk; S. P. Stutterheim, uit 'sllage, voor nut, en M. Wulfse, uit Dordrecht, voor nut en smaak. Voor de acte als hulponderwijzer werden nog geëxamineerd 15 candida len. 8 werden afgewezen en 7 toegelaten, als de hh.M. van der Boon, uit Leiden; A. Fabries, uit Leerdam: A. Kars, uit Leerdam; G. Leenheer, uit Dordrecht; J. C. C. W. Roldanus, uit Leerdam; L. Scheffers, uit Schie dam, en G. C. A. Steynis, uit Giessendam. Hiermede liepen de najaars examens in deze provincie ten einde. De volledige uilslag dezer examens is geweest als volgt: hoofdonderwij zers: toegelaten 19, algewezen 43; hulponderwijzers: toegel. 44, afgew. 43; onderwijzers Fransch: toegel. 25, afgew. 32; onderwijzers Duitsch: toegel. 4, afgew. 12; onderwijzers Engelsch: toegel. 5, afgew. 13; onderwijzers wiskunde: toegel. 13, afgew. 25; onderwijzers landbouwkunde: toegel. 4, afgew. 0; onderwijzers teekenen: toegel. 4, afgew. 3; onderwijzers gym nastiek: toegel. 10, afgew. 11; hoofdonderwijzeressen: toegel. 9, afgew. 6; hulpouderwijzeressentoegel. 35, afgtw. 16; onderwijzeressen Fransch: toegel. 19, afgew. 18; onderwijzeressen Duitsch: toegel. 7, afgew. 7; onderwijzeressen Engelsch: toegel. 14, afgew. 9; onderwijzeressen teekenen: toegel. 4, afgew. 0; onderwijzeressen handwerken: toegel. 69, afgew. 13; onderwijzeressen wiskunde: toegel. 2, afgew. 0; htlisondirwijzeres rekenen: toegel. 0, afgew. 1; buisondcrwijzeres schoonschrijven: toegel. 1, afgew. 0; zoodat zijn toegel. 288 en afgew. 252 candidalen. In de Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van de letterkun dige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen deelde de heer dr. Xeemans het volgende mede: In het vorige jaar, bij gelegenheid van het afgraven van eenige terpen te Saxumhuizen, was spreker door den minister van binneul. zaken geraadpleegd over de vraag, door welke maatregelen hel doeltreffendst kon worden gezorgd, dat hetgeen bjj deze en dergelijke gelegenheden voor den dag mogt komen voor de rijks-verzamelingen be waard bleef. Sprekers nota was in handen gesteld van de rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, waarop eene door den secretaris, J. E. II. Hooft van Iddekinge, gestelde beantwoording, als be helzende het gevoelen der commissie, aan den minister was ingezonden. Beide stukken zijn gepubliceerd in de Staatscourant van 25 April jl. Ter wederlegging dier beantwoording heeft de heer Leemans zich zoowel tot den minister als lot de rijks-adviseurs gewend, maar deze bedenkingen zijn niet openbaar gemaakt. Voordat hij het publiek in deze zaak mengde heeft spreker eerst afgewacht, dat hij zjjn ontslag als lid der commissie van rijks-adviseurs had bekomen. Dat ontslag ontving bjj in de maand Jnnij, doch hij vond eerst heden gelegenheid de memorie van antwoord der rijks adviseurs ter sprake te brengen. Hetgeen hem daarin bovenal hindert is de grove miskenning van hetgeen door Nederlandsche geleerden op het terrein der Nederlandsche oudheden is verrigt. Men denke aan de opgravingen te Voorburg, Nijmegen, Maastricht, Wijk bij Duurstede en Hilversum. Spreker herdacht daarbij de werkzaamheid van Reuvens en Janssen en ook zijn eigen arbeid op dit gebied. De heer Hooft van Iddekinge had beweerd, dat men bij Duitschers moest gaan vragen naar den aard onzer terpen en wie ren. Hieruit blijkt alleen, dat deze geleerde onbekend is met hetgeen hem niet onbekend mogt zijn, namelijk met de studiën van Acker Stratingh en Rethaan Macaré. [IJ. (7.) Van deu hoofdcursus te Delft zjjn geslaagd voor het examen van 2Jf,> luit. der artillerie: voor het leger hier te lande, de sergeanten W. F. Pop, J. E. Ranneft, L. C. van Kuyk, W. Vosmaer en G. J. Neiszen; voor het leger in Oost-Indie, de sergeant Temminck. Onder Delftshaven, op den Schiedamschen dijk, werd gisteren morgen de knecht van een veehouder dood aan den weg gevonden. Hij lag met verpletterd hoofd, het aangezigt in het wagenspoor, terwijl hel paard met de mestkar, die hij gevoerd had, eenige passen verder stil stond. Men vermoedt dat de man, voor een ander voertuig willende uitwijken, van den wagen is gevallen en dat het achterwiel toen over zijn hoofd is gegaan. Te Haarlem is gisteren nacht brand uitgebroken in het perceel n\ 1 aan de Bakenessergrachtwaarin koffijhuis wordt gehouden. Door de hulp der brandweer is de ramp tot dit perceel bepaald gebleven, dat echter voor het grootste gedeelte is uitgebrand. Te Amsterdam is bij het in bouw zjjnde stoomgemaal te Zeeburg een steiger ingestort, waardoor 18 werklieden van een hoogte van ongeveer 10 meter stortten. Zeven hunner werden gekwetst, waarvan vier ligte belee- digingen en drie min ol meer érnstige verwondingen bekwamen. Zaturdag of Zondag is te Utrecht eene poging tot brandstichting be proefd in een der nieuwe huizen in het Plantsoen. De schilders, die Zatur dag bij het verlaten van hun werk een flesch terpentijn hadden laten staan, vonden die Maandag niet terug; men bespeurde, dat het huis op verscheiden plaatsen met terpentijn was besmeerd, dat blijkbaar aangestoken was en gebrand had, echter niet sterk genoeg, waardoor de vermoedelijke poging mislukt is. Eene stoute aanranding had er eergisteravond te Utrecht plaats. Een klerk bij de werkplaats van den Nederl. Rijnspoorweg had de gewoonte het geld, dat onder zijne berusting was, mede naar zijn woning op den Daalschen dijk te nemen. In deze druk bevolkte buurt, op slechts weinige schreden van zijne woning en vlak onder eene gaslantaarn, werd hem ten half negen ure door een onbekend manspersoon een kolcnzak over het hoofd geworpen. Hij viel op den grond, ontving eenige hevige slagen op liet hoofd, doch liet den geldzak, dien men hem trachtte te ontrukken, niet los. Op zijn geroep van moord schoten eenige buren toe, doch de aanrander maakte van de verwarring gebruik om te ontsnappen. Zijn

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1