per telegraaf. Volgens tie Schles Presse is in een dorp bij Malapane, een etablisse ment voor ijzerwerken in hel Pruissisch-Silezische district üppeln), eene yritsselijke misdaad gepleegd. Een dertigjarig man kwam met een zijner bekenden bij zjjn bejaarden vader en Irachtte hem onder vreesselijke be dreigingen geld af te persen. Toen de grijsaard hieraan geen gehoor wilde geven, hebben de beide booswichten hem eenige keeren opgenomen, onder steboven gekeerd en zoo met hel hoofd voorover op den grond laten vallen, zoolang tot zij meenden dat hij dood was Daarop zijn zij heengegaan. Eenige oogenblikken later is de oude man in zoover bijgekomen, dat hij 0p handen en voeten naar zijn naasten buurman kon kruipen en aldaar aankloppen. De buurman, bemerkende dat hij reeds nagenoeg stervende w3s, droeg hem met alle inspanning naar zijn huis lerug, gaf hem een glas water en onmiddellijk daarop was de ongelukkige bezweken. Bij de lijkschouwing vond men niet alleen hel strottenhoofd zwaar beschadigd, maar ook verscheidene ribben gebroken. Het is aan de justitie gelukt den 20011 in handen te krijgen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de minister van financiën bij de kamers een ontwerp heeft ingediend om de regering te magtigen aan de koloniale schatkist van St. Croix een renteloos voorschot van 1,200,000 kroonen voor den tijd van twee jaren te verleenen, ten behoeve van her- stellingen aan de plantages, wegens schade in den opstand door de negers er aan toegebragt. OOITE11R IJ K. De leden der Oostenrijksche en der Hongaarsche delegaliën zijn Zondag door den keizer ten gehoore ontvangen. De keizer heeft in zijn antwoord op de toespraken der voorzitters zijne tevredenheid te kennen gegeven dat het aan het congres gelukt was het dreigende gevaar van een Europc- schen oorlog af te wenden. De trouwe naleving der bepalingen van bet Berlrjnsche verdrag door al de betrokken partijen, voor welke naleving de regering des keizer met allen ernst zou opkomen was geschikt om den terugkeer ie beletten van gevaren, die den vrede van Europa en de belangen der Oostenrijkscli-Hongaarsche monarchie bedreigden. De keizer betreurde hel, dal de bezetting van Bosnië en de Herzegowina niet op vredelievende wijze had kunnen geschiedendoch de snelle en doortastende vervulling der taak, aan het leger opgedragen, had de bevolking der beide vorsten dommen van het schrikbewind der oproermakers verlost en het terugroepen van een aanzienlijk deel der bezettingstroepen mogelyk gemaakt, liet zon thans de eerste taak der regering zijn. om de oilers, welke de volvoering dezer taak heeft vereischtmet den ftnanciëlen toestand der monarchie in overeenstemming te brengen. YVEENEN, 11 November. De Pol. Corr. deelt den tekst mede van de proclamatie, waarin eene algemeene amnestie voor Bosnië en de Herzego vina wordt afgekondigd. In de termen der amnestie vallen diegenen, veike zich naar aanleiding van het grondgebied hebben gecompromitteerd, j doch zich weder rustig gedragen, of zich binnen 14 dagen vrijwillig aan- melden en gehoorzaamheid beloven; voorts ook zij, legen welke een onder zoek is ingesteld of die veroordeeld zijn. Daarentegen is de amnestie wel niet toepasselijk op de voornaamste oproerige hoofden, die reeds in hechte- i nis zijn genomen, maar ook voor dezulken zal, ingeval er reden voor bij zondere consideratie bestaat, gratie kunnen worden aangevraagd. PilILlPPOI'EL, 11 November. De gouverneur-generaal heeft, ten gevolge eener briefwisseling met de commissie, last segeven lol uitlevering van de kas en archieven aan den directeur van financiën Schmidt, en heeft be loofd, aan de besturen en belastingpligligen berigt te zenden omtrent de opdragt aan SchmidT en het financieel comité. Het is ten eenenmale onwaar, dat de Fransche gedelegeerden de Bulgaar- sche deputatie niet hebben ontvangen. PERA, 11 November. Jlidhat-pacha is benoemd lot gouverneur van j Syrië. De ministerraad houdt zich bezig met het onderzoek der Grieksche quaestie. MADRID, 11 November. De conclusie van den procureur-generaal tegen Moncasi, wegens den aanslag op hel leven deskonings, luidt: veroordeeliug tol de doodstraf. WEENEN, 11 November. Graaf Schuwalofï is heden naar Pesth vertrok ken, alwaar hij zich drie dagen zal ophouden. PARIJS, 12 November. Het Journ. des Déb. uit het gevoelen dat de nieuwe Egyptische leening niet een gewone financiële operatie, maar een onderpand voor den vrede van Europa isen bijna met een verbond tusschen Frankrijk en Engeland gelijkgesteld kan worden. KONSTANT1NOPEL, 11 November. Bij voortduring komen Russische Iroepen te Burgas. De ministerraad heeft beraadslaagd over het antwoord op de nota van Griekenland, waarbij de benoeming van gedelegeerden voor de grensver- belering gevraagd wordt. Men verzekert dat een voor schikking gunstig besluit aan den Sultan ter onderleekening is voorgelegd. LONDEN, 12 November. De Daily Telegraph meldt dat de Czaar, ter gelegenheid van de persoonlijke beantwoording der circulaire van den beer Waddington betreflende Griekenland, zijn vast besluit te kennen gegeven heeft al de bepalingen van het tractaat van Berlijn te zullen uitvoeren. Lord Northbrook, gewezen onderkoning van Indië, heeft gisteren te Winchester in een toespraak verklaard, dat zijns inziens de verbetering tan de grens tusschen Britsch-lndiè en Afganistan waarschijnlijk zich zal bepalen tot het bestendig bezetten van Quctta, BRUSSEL12 November. De opening der kamers heeft heden plaats ge had. In de troonrede zegt de koning o. a.Het onderwijs gegeven ten koste van den staal moet gesteld worden onder het uitsluitend opzigt van ile burgerlijke autoriteit, met de bedoeling om aan de jeugd eerbied voor onze vrije instellingen in te boezemen. Verschillende wets-ontwerpen zullen ten dien opzigte ingediend worden. AAN HUISMOEDERS. Wij gelooven jonge huismoeders een dienst te be wij zen door hare bijzondere aan dacht te vestigen op de middelen om bij hot voedsel barer kinderente gemoct te komen aan het onvoldoende der moedermelk Als het een heilige plicht is voor elke moeder om haar kind, ten minste in de eerste maanden en voor zooverre haar gestel en de omstandigheden zulks toelaten, te zogenis het een nog zwaardere verplichtingdunkt onsvoor haardie daartoe niet in staat zijn en haar toevlucht moeten zoeken tot minnen of kunstmatige voe dingsmiddelen om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de antecedenten en den physiologischen toestand der personen aan wie zij hare voedsterlingen toe vertrouwen, zoowel als van de hoedanigheid en de voedende kracht der spijzen, waarvan zij gebruik maken. Jonge moeders, weest niet ontmoedigd als gij ondanks alle voorzorgen en on danks alle middelen door u aangewend om meer moedermelk te verkrijgennog slechts een onvoldoende hoeveelheid van dit voedende vocht bezit. Het weinige, dat gij uw kind geeft, is een weldadige melk, waarvan zijn gestel meer voordeel heeft dan gij wel meent en dat in den eersten tijd voldoende is. Wanneer ziju klein organisme méér vraagt, zet dan liever alle vooroordeel tegen kunstmatig voedsel op zijde, dan dat gij nw kind overgeeft aan die gehuurde voed sters, die alleen naar de stem van het geld luisteren en hun eigen kind opofferen om het voedselwaarop dit recht hadaan een ander te geven. Denkt eens na over de gevaarlijke gevolgen welke ongelukkigerwijze maar al te dikwijls veroorzaakt worden door eene ongezonde mindie er alle belang bij heeft om den waren toestand van haar gestel en hare gezondheid te verzwijgen terwijl zij den kiem bij zich draagt van kwalenwelke soms aan het geoefendste oog kunnen ontsnappen en zich eerst openbaren als het te laat is. Wij willen hier de kunstmatige voeding niet verheerlijken ten koste der natuur lijke maar wij achten ons niettemin genooptin het belang der kinderenaan moeders en geneesheeren te herinneren datals de gezondheid der zogende moeders niet boven allen twijfel verheven ismen veel beter doet zijn toevlucht te nemen tot kunstmatig voedsel. Koemelk isonzes erachtensevenmin een hulpmiddel dat met volkomen veilig heid kan worden aanbevolenwant op zekere tijdstippen van het jaarwaarop het moeielijk is goed voeder te verkrijgenis hare voedende kracht belangrijk minder. Koeien zijn bovendien ook aan ziekten onderhevig, welke zich slechts langzaam ontwikkelen, maar niettemin invloed uitoefenen op de melk, welke er door wordt aangedaan. Al deze overwegingenwelke reeds sedert langen tijd een punt van studie heb ben uitgemaakt voor onze doktoren en scheikundigenhebben er den heer Henri Nestlé toe geleid om een voedingsmiddel samen te stellendat den naam draagt van Farinc l&ctcc llcnri Nestic, en dat in alle opzichten voldoet aan de gewich tige eischenwelke men aan een gezond en degelijk voedsel voor jonge kinderen moet stellen.- Het is niet dan na de samenstelling der moedermelk en der koemelk vergeleken te hebben en na de verhouding te hebben nagegaan der essentiëele bestanddeelen van beiden, dat hij besloten heeft uit de melk van goede Zwitsersche koeien een voldoend voedingsmiddel te bereidendat zoowel de moeders uit den gegoeden als uit den minder gegoeden stand te hulp kan komen. De heer Nestlé is er door bijzondere bewerkingen in geslaagdna aan de melk eenige onmisbare elementen te hebben toegevoegder al de waterdeelen uit te laten verdampenzoodat niets overblijft dan een melkpoederdat bewaard kan worden zonder te bederventerwijl menals men het gebruiken wiler maar eenvoudig een zekere hoeveelheid water heeft bij te doen, naar gelang van den leeftijd en de krachten van het kind. De wetenschap en de ondervinding hebben bewezen dat het meel van den heer Nestlé voor jonge kinderen beter is dan eenig ander voedsel. De talrijke proeven, die er in verschillende landen in kinderhospitalen en voedsterhuizen mede genomen zijn, hebben zulke afdoende uitkomsten opgeleverd, dat de groote medische somrni- teiten niet geaarzeld hebben er het gebruik van aan te bevolenzoovel aan jonge moeders als een volkomen voedsel voor hare kinderen, als wel aan alle personen, die een zwak gestel hebhen en moeielijk verteren. De beroemde doctor Morpain te Parijs schreef reeds in 1870 dat hij. na proeven genomen te hebben meteen 100-tal kinderen, had bevonden dat de sterfte, welke gemiddeld 50 of 60 per honderd bedraagtdoor het gebruik van het meel des hee- ren Nestlé in korten tijd tot op 20 per honderd was teruggebracht. Ratichisme en klieren, welke zich voordoen bij bijna alle kinderen van jongen leftijd, opgevoed door onvoorzichtige of onwetende minnen, die hen dikwijls vol proppen met bouillon of andere raoeijelijk te verteren spijzenvertoonen zich nooit bij het gebruik van het meel van Nestlé. Wij willen hierbij nog vermelden dat eenige Rijkenhet Nestlé-meel op zijn waren prijs schattendede inkomende rechten er van verlaagd hebbenopdat het onder het bereik zou zijn van alle klassen der maatschappij. Het schitterend succes van het H. Nestlé's kindermeel (farine lactée H. Nestlé) heeft een aantal namaaksels doen ontstaanmaar geen daarvan bezit in eenig op zicht de goede hoedanigheden er van. Wij waarschuwen daarom het publiek tegen de noodlottige gevolgen waaraan het is blootgesteld en wij bevelen bijzonder nan op te letten dat de doos der farine lactée Nestlé, welke thans over de geheele wereld verspreid is, gemakkelijk is te kenuen aan de handteekenirg van den uit vinder HENRI NESTLÉ. EEN KINDERVRIEND. ADVER E IN T 1 E IN. Heden overleed onze lieve D0R0THÉE LOUISE, in den ouderdom van ruim 15 maanden. L. G. LE P00LE. Leiden, 9 November 1878. C. D. M. LE POOLEDe Vriese. De Heer en Mevrouw LIBRECHT hunnen dank voor de vele bewijzen hun huwelijk ondervonden. Leiden 12 November 1878. LEZWIJN, NIERSTRASZ, betuigen van deelneming, bij gelegenheid van Voor de menigvuldige blijken van deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. J. VAN DE LAAR Leiden, 12 November 1878. A. D. VAN DE LAAR, Schlette. M. A. VAN DE LAAR. Hoogst gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet i zware verlies, dat ik heb geleden, betuig ik daarvoor, ook namens mijne kinderen, mijn hartelijken dank. Arnhem, 11 November 1878. L. A. J. W. SLGET.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3