uurn:.\laim)sciik bküigtkn. schip op de puilt van den Banjaard aan den grond zal en dringende hulp noodzakelijk was. Poor den storm van den afgeloopen nacht stond de zee hemelhoog, zoodat op het schaar in dit zeegat de zee over de pijp der Zuidholland heen sloeg Een half uur later meldde men weder van den toren, dat de groote en bezaansmast over boord vielen en het schip op zijde begon te vallen, terwijl de zee er over heen sloeg. Hoewel men van hier de ramp niet kon aanschouwen, vervulden de mededeelingen van den opzigter der kust verlichting- van Westerschouwen een ieder met innige deer nis omtrent het lol der schipbreukelingen, llij zag ben worstelen tegen de baren en zich zoolang mogelijk aan het wrak vastklemmen; als het schip overslingerdeklom de bemanning gedurig naar het hoogste punt, totdat eindelijk de zee het schip geheel omverwierp en allen jammerlijk verdron ken. l)e Zuidholland was juist in zee, toen de laatste mast over boord viel en de zee kort daarop hel schip bedekte, zoodat alle hulp, welke nog te verleenen ware geweestte laat was. Al het hier medegedeelde ge schiedde binnen een tijdsverloop van drie uren. Te Ter-Neuzen is door twee sleepbooLen binnengesleept de Deensche schoonerbark Medeawelk schip Zalurdag iu de Noordzee, op de hoogte van Blankenberg voor anker liggende, door visschers van Ostende werd ge vonden, zijnde door hel volk verlaten, doch, met den storm van de ankers geslagen naar onze kust gedreven, vatt waar het, met behulp ook van Bel gische loodsen van Vlissingen, naar Ter-Neuzen werd gebragt. Volgens gerucht zou de bemanning door eene stoomboot gered zijn. Per Telegraaf.) Het antwoord der regering op het voorloopig verslag der kamer om trent hoofdstuk I der staatsbegrooting is verschenen. Zij betreurt dat er verdeeldheid omtrent het lager onderwijs blijft heerschenmaar acht het niet doeltreflend thans het pleit over de inriging daarvan te heropenen. Het voorstel tot kiesregt-hervorming verdient rijpe overweging, ook met het oog op de vraag, of grondwetsherziening dient vooraf te gaan, ook nopens andere bepalingen. Zij neemt de aanbeveling tot overweging daaromtrent ernstig ter harte. Voor alles wil de regering het financiëel evenwigt her stellen. liet tekort op deze begrooting, na de aanbieding van het definitief oorlogsbudget, wenscht zij uit de leening te dekken. Voor 1879 zijn andere beduidende uitgaven niet noodzakelijk. De minister van financiën verdedigt voorts de cijfers der begrooliug, na vaststelling waarvan de minister de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen aan de orde zal stellen. Geen reden bestaat er de vastgestelde werken te laten varen of te vertragen. De opheffing van een of twee rijksuniversiteiten zou geringer besparing opleveren dan men zich voorstelt. De regering wil de wet op het hooger onderwijs getrouw uitvoeren. De ontwerpen tot het invoeren van nieuwe belastingen hebben het de partement verlaten en zullen eerlang de kamer bereiken. Daarna zal de grondbelasting ter hand genomen en de herziening van andere directe belas tingen voorbereid worden. Voorloopig wordt de Indische bijdrage van 4 millioen vervangen door de magtiging tot uitgifte van sqhatkistbilletten tot na het totstandkomen der financiële regeling met Indië. De minister van financiën zou niet kunnen berusten in eene begroot mg zonder Indische bijdrage. 's GRAVENI1AGE, 12 November. Aan den heer L. H. Kruyen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Oud-Vroenhovenen tof burgemeester der ge meente Winschoten is benoemd de heer W. Pott Az., lid van den raad dier gemeente. Tot notaris binnen het arrondissement Utrecht zijn benoemd: te Wijk bij Duurstede de heer J. W. van Wieringen, cand.-notaris te Zwijndrecht, en te Maartensdijk de heer J. Bos J.Az,, cand.-notaris te Alblasserdam. Aan de volgende vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoenis vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan de jufvrouwenL. Ghy- sels, geb. te Brussel; A. G. Koek, geb. te Coblenz; M. von Baal, geb. te Wijier, en M. A. E. Lefrancq, geb. te Charleroi. De kapitein der infanterie E. P. A. van Heekeren, thans op non-acti viteit, is op pensioen gesteld, en aan den met verlof in Europa aanwezigen len luit. der infanterie van het leger in Nederl. Indië J. B. H. A. van den Bossche is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd: lot officier van gezondheid 3e kl., de student voor de genoemde dienst (arts) L. W. van der Sluis, en lot officier van gezondheid 2' kl., de officier van gezondheid 3e kl. C. G. Boekelmanvan dat personeel. Voorts wordt de officier van gezondheid 2e kl. A. Pieters, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, op non-activiteit gesteld. Volgens het D. is door tusschenkomst van het gemeentebestuur bij de algemeene armenvergadering van HH. KK. 11H. prins en prinses Hendrik der Nederlanden de som van duizend gulden ontvangen ais gift ten behoeve van de algemeene armen ter gelegenheid van Hoogstderzelver huwelijk. Naar men verneemt zal R. L. baron Taets van Amerongen. om rede nen van gezondheid, eerlang de functie van hofmaarschalk bij het huis van Z. K. H. prins Hendrik nederleggen. Door den gemeenteraad is heden benoemd: tot leeraar voor het Latijn en Gricksch aan het gymnasium alhier, de heer W. L. van Meurs, docto randus in dé letteren en tijdelijk leeraar aan het gymnasiumtot leeraar voor de gymnastiek aan dezelfde instelling de heer W. F. H. llymans. Neeltje Ros, de 85-jarige badvrouw van Scheveningendie meer dan een halve eeuw de dames bij het baden in zee behulpzaam was, is Vrij- *j dag jl. jammerlijk om het leven gekomen. Met een stoof met vuur onder de voeten, was het oude moedertje op haar stoel in slaap gevallen Haar j kleederen hebben toen vlam gevat en vermoedelijk bewusteloos door den rook, was zij niet in staat zich zelve te helpen. Zij werd met brand wonden overdekt gevonden en is, na in het gasthuis te zijn opgenomen, spoedig overleden. ENGELAND. LONDEN, 11 November. De minister Salisbury heeft een depêche van den Chineschen gezant te Londen ontvangen, waarin van wege de Chineschc regering dank bttuigd wordt voor de hulp. die door Engelschen, in allerlei oorden der wereld verblijf houdende, verleend is aan de door hongersnood zoo verschrikkelijk geteisterde bewoners der noordelijke provinciën van China. De depêche verklaart, dal ongetwijfeld de vriendschappelijke betrekkingen, die thans tusschen China en Engeland bestaan, daardoor bevestigd zijn. De Londensche policie heeft de hand gelegd op 2 vreemdelingen, die verdacht worden tot een bende te behooren van personen, die valsche Rus sische bankbilletten en, naar mm vermoedt, ook valsche loten in de groote Fransche tentoonstellings-loterij hebben vervaardigd. De Fifeshire, van Glasgow, heeft aan de kusten van Madras schip breuk geleden; van de uit 27 personen bestaande bemanning hebben zich slechts 5 gered Het metereologisch instituut van de Neto-York Herald meldt, dat het centrum van een storm vermoedelijk den 15"'" dezer de Brilsche, Noorweeg- sche en Fransche kusten zal bereiken. De storm zal van veel regen en ia de Noordelijke districten van sneeuwbuijen vergezeld zijn. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft, na nog de verkiezing van den Bonapartist Darnaudat nietig verklaard te hebben, haar werkzaamheden tot Donderdag verdaagd, ten einde de commissie voor het budget gelegenheid te geven met baar werkzaamheden gereed te komen. Dienzelfden dag zal de senaat overgaan tot de benoeming der 3 nieuwe leden, die levenslang zitting in dit ligchaam zullen hebben. Namens de commissie ad hoe heeft de heer Spulier rapport uitgebragt over de begrooting van buitenlandsche zaken. Deze bedraagt ruim 12 mil lioen en er blijkt uit, dat Rumenië, Servië, Montenegro en Bulgarije diplo matieke gezanten of vertegenwoordigers zullen erlangen. Te Philippopel, de hoofdstad van oostelijk Rumelië, zal het vice-consulaat door een consu laat worden vervangen en ook te Rustschnk, Widdin, Varna en Burgas zullen vice-consuls «orden aangesteld. Consulaten zullen wijders worden gevestigd in Japan en op de Alrikaansche kust. De minister van onderwijs heeft bij de kamer een wets-onlwerp inge diend tot stichting van een londs voor de oprigting van lycea en collegies (middelbare scholen voor jongens) in verschillende gemeenten. De regering wil ter beschikking der gemeenten eene som van 120 millioen stellen, als 60 millioen bij wijze van subsidie en 60 millioen bij wjjze van voorschot of leening. De heer Paul de Cassagnac meldt in de Pays, dat de nietigverklaring zijner verkiezing een zeer verblijdend resultaat heelt gehad, namelijk zijn verzoening met Rouher; de scheuring in den boezem der Bonapartislische partij is dus nu weder geheeld, zegt hij. Er worden reeds ijverig toebe reidselen in het dep. Gers voor de herkiezing van de Cassagnac gemaakt. De jongste stormen hebben hunne kracht in hevige male doen gevoelen in de havens van Duinkerken en Calais. In de haven van Duinkerken is bijna geen schip onbeschadigd gebleven. Vooral in de voorhaven ziet het er verschrikkelijk uit. De Engelsche stoomboot IPolwistondie van haar ankers werd losgerukt, heeft alle in den omtrek liggende bootenen kleinere schepen aangevaren en aan de meesten groote schade toegebragt. Ook op het land heelt de wind zijn kracht getoond. Een pas gebouwd huis achter de Kursaal te Duinkerken werd door een windstoot plat tegen den grond geworpen en het aantal in de stad afgeslagen schoorstcencn is zeer groot. Te Calais werden 3 groote schepen op de kust geslingerd. Verlies aan menschenlevens heeft er gelukkig niet plaats gehad. Vier jongelieden en een dame, die den storm voor hun pleizier bijwoonden op de uiterste punt van hel Oosterhavenhoofd, hebben den geheelen nacht daar legen wil en dank moeten vertoeven en konden eerst terugkeeren toen de eb inviel. Men berigt van 9 Nov. uit Carcassonne aan de Figaro.- //Zooeven heeft aan het station een vrcesselijk ongeluk piaats gehad. Twee lotelin- gen, die aan de verkeerde zijde uit den trein sprongen, zijn door een voorbij snellende locomotief verpletterd." ITALIË. De rector der universiteit te Palermo heeft aan den minister van open baar onderwijs het volgende feit medegedeeld: Terwijl een der professoren collegie gaf voor een talrijk gehoor, stond onverwacht een jong student op, greep een pistool, dat hij onder zijn jas verborgen had gehouden en loste vier schoten op den professor. Deze bleef gelukkig ongekwetst, maar de schrik en verontwaardiging, die deze daad onder de studerende jongeling schap verwekte, waren onbeschrijfelijk. De dader werd dadelijk in eene afzonderlijke kamer opgesloten, om hem voor de woede der anderen te beschermen, tot er een bevel tot inhechtenisneming zou zijn gegeven. Daar hij op goeden voet met den professor stond en er dus moeijelijk aan per soonlijke wraakneming gedacht kan worden, vermoedt men dat hij zijne daad in een aanval van waanzin heeft volbragt. DDITiCHLAND. De Iicichs-dnz. bevat dagelijks lijsten van boeken, tijdschriften en vereenigingen, die, op grond der socialistenwet, zoowel in Pruissen als in andere Deutsche staten verboden zijn. Van de sociaal-democratische volks menners zijn op dit oogenblik 43 in hechtenis.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2