LEID8CHE] nmuvr. fS7S. 208. WOENSDAG 13 NOVEMBER. BINNEN LAIN DSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.80, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is veikrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expèditiekoslen. Afzonderlijke nommêrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertehtiën is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 69—72 der Handelingen van den Gemeenteraad [Zittingver.slag). LEIDEN, 12 November. W0 vernemen dat liet studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo voornemens is, even als in vorige jaren, een concert te geven ten behoeve van de algemeene armen dezer stadwelk concert zal plaats hebben op Pingsdag 26 November aansL Wij vertrouwen dat de ingezetenenb(j de aanbieding der inteekenlrjst, ook nn weder gaarne liet bewijs zullen willen geven dat zij de poging der akadcmischc jongelingschap, om iets bij te dra gen tot leniging van den tlood der armen, op prijs stellen. Niet slechts uit dat oogpunt, maar ook uit dat der kunst, verdient het plan ten volle de gewenschte ondersteuning. De Staatscourant bevat het verslag van de commissie belast met het afnemen van de examens van apotheker en de praktische examens van hulpapotheker. Voor het examen van apotheker hadden zich zeven candi- daien en voor het praktisch httlpapot bekers-examen tien candidaten aange meld. De uitslag van het praktisch examen van apotheker was gunstig voor alle candidaten, die derhalve tol liet mondeling examen werden toegelaten. Bij het mondeling examen werd van de zeven candidaten ée'n, die in dit gedeelte van het examen té kort schoot, afgewezen; terwijl de zes overige candidaten. nadut zij in handen van den voorzitter den bjj de wet gevor derden eed hadden afgelegd, tol apothekers werden bevorderd, t. w. de hh. J. Wartena, 11. C Giftjes, S. Stheeman, J. de Groot, 11. Drijfhout Hzn. cn H. M. van Schaitk. Van liet praktisch examen van hulpapotheker is de uitslag geweest, dat van de tien candidaten vier werden afgewezen en de zes overigen lot hulpapothekers werden bevorderd, t. w. de hh. N. A. Bal- lintijn, J. L. van WermeskerkénH. Meijer, G. J. Vanier. J. C. 11. M. Mackay en M. J. L. Proot. B\j de acte-cxamens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden gisteren toegelaten de hh.P. 0. van der Velde Olivier, van Zie- rikzee, voor staatsinrigting van Nederland, en D. J. C. van Batenburg, van Leidenvoor aardrijkskunde. Een candidaat voor Hoogduitsche taal en let terkunde werd afgewezen. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 'silage zijn gisteren voor de acte in de Hoogduitsche taal geëxamineerd 5 candidaten. 3 werden afgewezen en 2 toegelaten: mej. W. II. A. Katlenbuschuit Go- rinchem, cn J. C. Tichelman, uit Kralingen. De Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid stelt zich voor in 1879 wederom een wijdstrijd te openen, waarin eenige am- baclitsvakken kunnen mededingen. Zij noodigt daartoe uit: 1° leerlingen op burgeravond- cn bouwkundige teekenscholenof daarmede gelijkstaanden mede le dingen in het boetseren in gips of gebakken aarde van: a. een fries (Italiaansche renaissance) naar eéne schetsteekeningwaarvan het model op het museum van kunstnijverheid aanwezig is. Prjjs zilveren, pre mie bronzen medaille. b. een fries in renaissanee-stijl naar eigen vin ding. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. 2°. Plateelschilder, mede te dingen in het schilderen van: a. een schotel of bord, naar schetsteekening. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. b. eene voorstelling, bestaande uit minstens zes tegels in den trant van het Delftsch aardewerk uit de laatste helft der 17"' eenw. De voorstelling mag bestaan zoowel uit een landschap als uit figurenornamenten enz. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. 3". Meubelmakers en beeldhouwers, mede te dingen in het vervaardigen vaneen kistje of kastje in renaissance-stelvoor sigarenkleinooden of dergeiijken. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. 4°. Boekbinders, n. een lederen band uit de 16de eeuw. Prijs zilveren, premie bronzen medaille. b. een lederen band naar eigen vinding. Prijs zilveren premie bronzen medaille. De voorwerpen moeten vrachtvrij en met de namen der vervaardigers worden ingezonden vóór 1 Julij 1879, door lusschenkomst van bet depar tement in of nabij de woonplaats van den inzender, aan den heer II. L. Wolterson, secretaris van het dep. Arnhem. In het tijdperk van 6 October tot 2 November 1878 zijn, blijkens bij bel ministerie van binnenl. zaken ingekomen ambtsbcriglen, door longziekte aangetast: in Gelderland 7 runderen; in Zuidholland 28, in Friesland 3, in het geheel 38 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 52 runderen door die ziekte aangetast. Bij kon. besluit zijn aan de generaals, hoofd- en verdere officieren, geregtigd lot het honden van dienstpaarden, de volgende schadeloosstellingen voor fourages toegekend per paard en per dag. Aan de officieren in gar nizoen te: Amersfoort en 's Bosch ƒ0.73, Amsterdam en Utrecht ƒ0.74, Arnhem ƒ0.78, Bergen-op-Zoom, Breda en 's Ilage 0.69, Deventer, Haar lem en Zulphen ƒ0.70, Leiden/0.75, Venlo 0.67 en in alle overige garni zoenen 0.79. In den IV. Mil. Spectator wordt door den 1"> luit. Ph. X. Olivier, in garnizoen te Geertruidenbergeen voorstel gedaan tot eene wijze van waar neming der treffers bij de schietoefeningen op de schijf, waatbjj de waar nemers volkomen veilig zijn. De kosten der gehcele inrigling zullen p. m. ƒ65 bedragen. - Op het strand te Rockanje is in de vorige week aangespoeld eene menigte hazelnoten. Van Ooslvoorne tot Hellevoetsluis was het strand er als het ware mede bezaaid. Het geregtshof te Amsterdam heelt den agent in wijnen J,. Dantz schuldig verklaard aan den hem le laste gelegden namaak van het behoor lijk ter griffie der arrond.-regtbank aldaar gedeponeerde merk der firma Venoge en O.zijnde een etiquel bestemd ter onderscheiding van de champagne der genoemde firma. Het hof heeft beslist dat de strafwet evenzeer van toepassing is op overeenkomstig een tractaat met een buitenlandsche mo gendheid alhier gedeponeerd buitenlandsch als op een binnenlandsch merk. De beschuldigde is onder aanneming van verzachtende omstandigheid ver oordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen en betaling eener geldboete van ƒ50. Te Amsterdam heeft een ingezeten eene gift van vijftigduizend gulden geschonken als bijdrage in den voorgenomen bouw eener kerk voor de Ned. hervormde gemeente in het nieuwe stadsgedeelte. Vrijdag avond, meldt het Hbl., hield de Vrije Gemeente te Amster dam hare jaarlijksche bijeenkomst in het locaal «Odeon". Het bestuur deelde mede, dat door 22 personen eene som van ƒ80000 was bijeengebragt tot aankoop van een eigen gebouw voor godsdienstoefening en ondcrwjjs. Van de gemeente Amsterdam was op de Weteringschans een terrein gekocht van 820 vierk. meter. Het bestuur had onder zes architecten eene prijs vraag uitgeschreven voor het bedoelde gebouw. De plannen worden tegen het einde van dit jaar ingewacht. Men meldt uit Utrecht: De buitenplaats »de Oorsprong" gelegen aan de Gillebrug alhier, geraakte onlangs door verkoop in andere handeneenige dagen daarna bespeurde men dat 's nachts aan de daar aanwezige planten belangrijke schade was toegehragt, wat ten gevolge had dat er een wacht werd geplaatst, die, spoedig onraad bemerkende, den dader arresteerde. Op liet fluiten van den onverlaat schoten twee andere mannen met zwart gemaakte gezigten toe, die de wacht zoodanig toetakelden, dat hij van den post moest worden afgedragen. Natuurlijk is de policie op hare hoede; doelt de daders zijn onbekend. Zalurdag nacht heeft men weder beproefd de deur der volière, waarin onderscheidene kostbare vogels zijn. open te zetten, wat echter spoedi? gemerkt werd en voorkomen. Te Zwolle werd Zondag II. de heer F. E. Daubanton als predikant bij de Waalsch herv. gemeente aldaar bevestigd door zijn vader, ds. Daubanton uit Groningen, die naar aanleiding van 1 Timoth. Ill: 1 het woord voerde. De handoplegging geschiedde tevens door den consulent d». Brun uil Amster dam en ds. Vermeer van Zwolle. Met een korte toespraak aanvaardde de bevestigde onmiddellijk zijn ambt. Te Zevenbergen heeft eene vrouw haar 102en verjaardag gevierd. De vrouw geniet nog een goede gezondheid, maar haar geest is niet helder meer. Omtrent de zeeramp, die op den Banjaard heeft plaats gehad, meldt men uit Brouwershaven de volgende bijzonderheden aan de N. R.C.: Zatur- dag voormiddag ten ongeveer 11 ure werd aldaar van den vuurtoren van Westerschottwen bcrigt ontvangen, dat een groot schip voor dit zeegat zeilde, met twee vlaggen aan den grooten top, hetgeen een sein is, dat het schip eene sleepboot verlangde te hebben. Eenige minuten later waren de sleepbooten Zuidholland en Sliedrecht reeds naar buiten vertrokken. Inmiddels kwam een tweede sein van den vuurtoren, meldende dat bet

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1