U1A M T. V. 207, DINGSDAG 12 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERI6TEN. I vs. lie Countnl verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaürsiHiilen de expediliekoslen. Afzonderlijke nonivxèrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, lie prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wórdt verzonden bladz. 65—68 der Handelingen van den Gemeenleraad {Zittingverslag). LEIDEN, 11 November. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 17.50, 13.60 en ƒ1.80; de laagste ƒ34, ƒ17.00, 3.40 en ƒ1.75. De typographische vereeniging Lourens Jansz. Coster alhier voegde zieh lieden morgen bij de familiebetrekkingenom het stoffelijk overschot graf waarts te brengen van een harer leden, van A. Kettenes, in den laatsten tijd werkzaam aan de akademische bibliotheek, die cp nog jeugdigen leef tijd aan gade en kinderen door den dood werd ontrukt. De voorzitter der Vereeniging deed bij de groeve in eenige treffende woorden het smartelijke van dit verlies uitkomen en rigtte een woord van bemoediging tot de aan wezige ouders. De tegenwoordigheid bij deze treurige plegtigheid van een der beeren conservatoren en van enkele leden van het personeel van boven genoemde inrigting gaf het blijk van de achting, die zij den overledene toedroegen. De vereeniging Harmonie gaf gisteren avond hare eerste voorstelling in dit saizo'cn, tot bijwoning waarvan ook leden van verschillende hier ter slede bestaande vereenigingen waren uilgenoodigd. De keuze van het tooneelstukDe Hijzwe'épof twintig jaren later, van J. llubertus Jans sen, mngt gelukkig genoemd worden, daar het stuk onder het bereik is van de krachten, waarover de vereeniging kan beschikken. Meerendecls kwëten zich de werkende leden weder goed van hunne taak, waarvan hét aanwezige publiek door de herhaalde terugroeping der vertooners getuigenis gaf. In het bijzonder mag een woord van lof niet onthouden worden aan hem, die als gast de ról op zich had genomen van Ferdinand, zoon van den rentenier van Wensdorp; het zou voor de vereeniging zekerlijk eene aanwinst zijn, wanneer zij Item onder de werkende leden mogt lellen. Na afloop der voorstelling had er, naar gewoonte, een bal plaats, dat zeer ge animeerd was. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging stelt de heer J. A Dek ker, calligraaf te 'sllage, zich voor alhier een cursus té houden voor vlug- eti schoonschrijven, zoowel voor heeren als voor dames. Wat bctfeft de calligrafte slaat de naam van Dekker te gunstig bekend om aanbeveling te behoeven. De gelegenheid om in weinige lessen eene goede hand van schrij ven te verkrijgen zal zeker menigeen welkom zijn, waarvoor men zich gaarne eene kleine opoffering zal getroosten. De aandacht van belangheb benden wordt hierbij in het bijz .nder op deze gelegenheid gevestigd. Bij de acle-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) zijn Zalurdag toegelaten de hh.11. Blink, van Arnhem, voor aardrijks kunde; A. J. G. Paardekooper, van Middelburg, voor staatsinrigting van Nederland; W. N. Coenen, van Zittphen, voor Hoogduitsche taal en letter kunde; A. DnbOis, van Lochemvoor huisonderwijs in Fransche taal étV letterkunde, en F. J. H. de Waay, van Breukelen, voor schoonschrijven. Bij de heden gehouden examens is toegelaten voor aardrijkskunde de heer van Batenburg, van Leiden. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuur kundige wetenschappen enz.) zijn op 7, 8 en 9 November geëxamineerd 3 eandidaten voor de acte lagere wiskunde; toegelaten werden: mej. F. Ja cobs, van Groningen, en de heer L. van der Tas Dz., van 'sllage. Op 8 en 9 November werden geëxamineerd 3 eandidaten voor de acte boekhou den; toegelaten: voor schoolonderwijs de heer A. van Renterghem, van Rot terdam, eu voor huisonderwijs de heer P. W. Schouten, van 's Ifage. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zijn voor de acte in de Engelsche taal 4 eandidaten geëxamineerd; 2 werden afgewezen en 2 toegelaten, mej. E. F. Ente van Gils en L. Ch. Raasveldt, uit 's Hage. Voor de acte van hoofdonderwijzeres slaagden van de 16 ean didaten er 9, te weten: mej. C. S. van Asscndelft, uit Dordrecht; E. J. Emmerik, uit Capelle a/d IJsscl: C. M. A. Gabry, uit Boskoop; E. J. Kie- vhs, uit Leiden; W. M. van Loon, nit Gotida; M. H. Marda, uit 'sllage; M. G. Meijer, uit Gorinchem; J. A. Schouten, uit Dordrecht, en M. C. A. W. Smituit Rotterdam Blijkens berigt van Zr. M'. gezantschap te Konstantinopel, heeft de iBi Porte hekend gemaakt, dat de uitvoer van graan, respective!ijk uit de sandjaks Tchorlu en Rodosto en uit het vilayet Janina, dit laatste evenwel met uitzondering van het sandjak Bérat, verboden is met ingang van den dag die door de plaatselijke overheid zal worden bekend gemaakt. Intus- schen wordt eene uitzondering toegestaan voor de verkoopen, welke reeds bij contracten vóór de uitvaardiging van dit verbod waren gesloten. Eene commissie van officieren uil bet leger, bestaande uit de hh. baron Schimmelpeiiiiinck van der Oije, majoor der genie, Berends majoor van den generalen staf, dr. Krol, officier van gez. lste kl.flennus en Muschart, kapi teins der infanterie, van Erp Taalman Kip, kapit. kwartierm.Wilbrenninck, ritmeester, Kaiser, kapit. der genie, van der Straaten,lsle luit. der artillerie, heeft zich gevormd om namens de officieren van het leger aan den opperbe velhebber, den koning, bij gelegenheid van zijn huwelijk een huldeblijk aan te bieden. Aan de Nederl. vereeniging lot afschaffing van sterken drank is door het hoofdbestuur der Ned. maatschappij lot bevordering der geneeskunst dank betuigd voor de toezending van 2 exemplaren van het jaarverslag over 1877. Het hoofdbestuur voegt daarbij gaarne de verzekering, dal bet levendig belang stelt in de pogingen der vereeniging tot bestrijding van een gewigtig maatschappelijk kwaad. Omtrent de vraag intnsschen door de vereeniging gesteld: of het gedistilleerd moet gerekend worden lot de ver giften en wel tot die soortwelke allereerst 's menschel) verstandelijke ver- mogens ondermijnen, en daarna, bij voortgezet gebruik, bet gansche gestel, meent het hoofdbestuur der maatschappij geen uitspraak te mogen doen. Bij den storm, die gisteren heerschle, moeten langs de kust zeerampen zijn voorgevallen. Op het strand te Wassenaar zijn verschillende voorwer-J pen aangespoeld, die aan schipbreuk doen denken. Te Delft werd Zaturdag namiddag aan de policie kennis gegeven dat de kamer van eene bejaarde weduwe aan de Oosterstraat gesloten bleef en dé vrouw zich nog niet had laten zien. Toen men in de kamer kwam, vond men de 84-jarige vrouw dood te bed liggen. He vrouw werd van wege bel burgerlijk armbestuur en de diaconie ondersteund en leefde verder van liefdegaven; steeds klaagde zij over hare behoeftige omstandigheden, en om dat beweren ingang te doen vinden bij de buren, had zij de vorige week baar eenige kagchel verkocht, zoo het heette uit armoede. Evenwel vond men op hare kamer in eene ongesloten lade 600 aan bankpapier en 92 aan contanten, benevens verscheiden gouden voorwerpen. Naar men uit Vlaardingen meldt is uit mededeelingen, door den bin nengekomen stuurman Taal gedaan, niet zekerheid te besluiten dat de log ger ff inschoten den 19lel1 October in volle zee is vergaan. Bij deze ramp laten 11 zeelieden uil Vlaardingen het leven, onder wie 8 gehuwden. De overige 4 man behooren elders te huis. Te Rotterdam is Vrijdag in den ouderdom van 82 jaren overleden de heer W. Hulschenruyter. Den 28sleD 1796 in die stad geboren, was hij van 1822 als stedelijk kapelmeester aldaar werkzaam en een ijverig en bekwaam voorstander van de kunst. Zaturdag-middag il. brak door een hevigen windstoot de mast van een turftjalk in de Ringvaart nabij het Schalkwijker Pontvcer. De mast kwam neder op den knecht, die onmiddellijk dood bleef. De ongelukkige laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Het kon. zoölogisch genootschap //Natnra Artis Magistra te Amster dam is in het bezit gekomen van twee levende paradijsvogels, door den Franschen reiziger Leon l.aglaize naar Europa overgebragt. Bij het houden van eene drijfjagt is in een bosclt op de buitenplaats /'Oostbroek", onder de Bilt, het lijk gevonden van een man, naar gissing oud 50 a 60 jaren, goed burgerlijk gekleed en niet tot den behoeftigen stand behoorende, daar bij dat lijk, hetwelk reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerde, naar men zegt, een gouden liorlogic, gouden ring aan een der vingers en ccnig geld moet gevonden zijn. liet lijk werd ge vonden in zittende houding tegen een boomstronk met een parapluie tegen den boom en den hoed naast zich op den grond. Men vermeent dat dit het lijk van een sedert lang vermisten ambtenaar van den eentraalspoorweg is. Niet de minste teekenen van verwonding zijn bespeurd; men denkt alzoo aan vergiftiging. Bij een boer aan den Weslervoortsehen dijk, nabij Arnhem, stierf dezer dagen eene koe. De eigenaar, die bet dier ten eigen bate wenschte te gebruiken, gaf bet voor eene waarde van ƒ20 in de belasting aan. De

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1