ILiiftfciHii COURANT. im MAANDAG II NOVEMBER. 200, ST OS-BK K IGH TEN. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. I): (intraut verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslang afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expediliekóslenAfzonderlijke nmnuiers der Courant zijn verkrijg/jaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Re prijs der Advertentie» is vau 1- 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort ccn Bijvoegsel. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de algeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 15 personen, en aan die ziekte overleden 2. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 November 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 9 November. Wij vestigen hier de aandacht van belangstellenden op de hierachter aangekondigde volksbijeenkomst, die Maandag avond in de Stads-zaal zal plaats hebben, waarin de heer dr. Sluiter, die als zoöloog dit jaar de reis mei de ifillent JJarends naar de Noordpoolstreek heeft medegemaakt, als spreker zal optreden. Velen zullen het zeker op prijs stellen uit den mond van een der deelnemers eenige bijzonderheden Ie vernemen omtrent dien uit menig opzigt zoo belangrijken togt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 79 volwassen personen en 8 tot 15 kinderen. De minister van marine zal op 22 November aanst.aan het departe ment van marine te 'sHage, doen aanbesteden de levering van: 2200 meter voeringbaai, 1000 stuks wollen dekens, 2000 stuks bout linnen overtrek ken voor matrassen en 2000 dito voor kussens. Betreffende den heer Viardot, die eerstdaags in het Ullmann's concert alhier zal optreden, leest men in de Leipziger Zeitung: In den heer Paul Viardot hebben wij een violist leeren kennendie de hoog gespannen ver wachting niet heeft beschaamd. Zoowel in het //vioolconcert" van Leonard als in het «Rondo Capriccioso" van Saint Saëns, heeft hij zijn talrijk audi torium wegslepend geboeid. Zijne intonatie is rein, zijn streek vlug en elegant, liet gevoel, waarmede hij de compositiên als het ware door zijn instrument laat zingen, pleiten voor de ontvankelijke ziel van den kunste naar. Ilij speelt en gaat op in zijn werk; mcêgesleept door de melodiën, hem ter voordragt gegeven, boeit hjj onwederstaanbaar. Het was een ver- knikkend iets, met dezen kunstenaar kennis te maken. Men meldt ons nader uit Nieuwveeu: Woensdag avond ten negen ure klonk in ons dorp het geroep: brand bij van Son! Men zag de rook uit openingen en uil het dak komen; de deur was gesloten. De burgemeester, die spoedig ter-plaatse des onheils verscheen, gelastte de deur met geweld te openen, en toen aanschouwde men eene ramp zoo-groot en ontzettend, dat schrik en huivering allen om het hart sloeg. Men zag in de slaapka mer de vier kinderen in hunne ledekanten liggen, doch dood, gestikt of verschroeid door de rook en het vuur dat in die kamer woedde. De vader was afwezig; de moeder was in den avond hare ouders gaan bezoeken en dacht niet anders dan dat hare kinderen gerust sliepen. In dit onbewaakt oogenblik zal waarschijnlijk de kagchel, die nog brandde, het plafond of Me gordijnen van een der ledekanten hebben doen vuur vatten; hoe het zjj, de ramp is geschied. De vier lijkjes zijn uit de kamer verwjjderd, onder het hartroerendsie geschrei der moeder en der familie, en de deelneming der in de ziel geroerde dorpsgenooten. Andere huizen hebben van den brand niet geleden, daar het weder zeer stil was, en de brandspuiten spoedig op de plaats van het onheil aankwamen. Bij de acle-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) zjjn gisteren geen candidalcn toegelaten, maar afgewezen een voor Fran- sche taal en letterkunde en een voor aardrijkskunde. Een voor Hoogduit- sche taal en letterkunde trok zich terug. Bij de acle-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. wis- en natuur kundige wetenschappen) werden op 7 en 8 November geëxamineerd 3 can didate!) voor boekhouden, niemand werd toegelaten; op 8 November is ge- I iixamineerd en toegelaten een candidaat voor natuurljjke geschiedenis, mej. II. M. Schaepmanvan Leiden. - Bij de acie-cxamens voor het lager onderwijs te 's Hage onderwierpen zich gisteren 13 candidaten aan het examen voor de acte in de handwer ken en werden allen toegelaten, mej.: H. W. Bertrand, uil Leiden, voor smaak; G. M. Donkersloot, uit Pernis, voor smaak; J. B. C. Elberg, uit Schiedam, voor nut en smaak; F. M. Es, uit Leiden, voor nut; D Heule, uit Hendrik-Ido-Ambacht, voor smaak; A. P. Ph. Kist, uit Leiden, voor smaak; J. M. E. Kobus, uit Charlois, voor nut; M. van der Laan, uit Schiedam, voor smaak; E. M. C. van Lottom, uit Leiden, voor nut en smaak; M. van Rossem, uit Schiedam, voor nut; M. E. B. Schaap, uit Schiedam, voor smaak; J. F. L. Schnabel, uit Leiden, voor nut, en K. Struick, uit Voorschoten, voor nut en smaak. Het plan tot doorgraving van den Haarlemmerstraat weg, om de Ring vaart met de Haarlemmervaart in verbinding te brengen, draagt de goed keuring weg van het hoogheemraadschap van Rijnland, indien althans aan de gestelde voorwaarde wordt voldaan, om de brug te voorzien van twee deuren, die gesloten kunnen worden, wanneer het water in de Ringvaart ov c hoven A. P. staat. Te Au.a... - -. ,]e ijjeuw gebouwde i«wmp»u«)—~i. Door de leerlingen werden bij uit gcit0 tegenwoordigheid van de leden van het bestuur en van de afgevaardigden der afdeclingen van het Tooneelverbond, eenige stukjes opgevoerd. Zijn onze berigten juist, meldt het Ubl., dan onderhandelt het ge meentebestuur met het commissariaat der beurs over eene bijdrage der beursbezoekers, waarvan eene meer afdoende verbouwing van dit gebouw met de noodige verwarmings- en ventilatie-inrigtingenrestauratie, en het maken van localen voor beurskantoren enz., afhankelijk is. Het geregtshof te Leeuwarden heeft zekeren T. v. R.oud 39 jaren wegens schriftelijke bedreiging aan den burgemeester van Norg, dat hij het geheele dorp zou in brand steken, of wel moord of diefstal met inbraak zou plegenveroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Door het geregtshof te 's Hertogenbosch is D. L. Prevoo, metselaar te Gronweld in Limburg, wegens brandstichting veroordeeld tot eene tucht huisstraf van 5 jaren. Hij leefde in onmin met zijne vrouw en stak des avonds laat, terwijl zij en zijne vijf kinderen reeds te bed lagen, zijn huis in brand, dat tot den grond toe atbrandde. In het voorloopig verslag van de afdeclingen der tweede kamer om trent hoofdstuk V der staatsbegrooling komt het volgende voor: Te dezer gelegenheid werd van meer dan eene zijde opgemerkt, dat men gaarne op deze begrooting een subsidie had aangetroflen voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden. Die kweekschool, eenig in hare soort, wordt door alle deskundigen' als om strijd geprezen en na de verklaring des ministers bij de memorie van toelichting tot de wet op het lager on derwijs. inhoudende: «De verdienstelijke inrigting te Leiden, welke op kleine schaal inet zooveel vrucht arbeidtwijst den goeden weg en heeft op aanmoediging aanspraak", had men min of meer op die «aanmoediging" van staatswege kunnen rekenen. Gedurende de tien jaren van haar bestaan hebben ongeveer 160 kweekelingen de aldaar gegevene lessen bijgewoond, waarvan er omstreeks 40 aan hel hoofd van bewaarscholen zijn geplaatst. Zelfs kweekelingen uit Antwerpen en Gent bezoeken de school. Aan de inrigting ontbreekt niets anders dan de noodige gelden om haar op goeden voet in stand te houden. Elk jaar sluit de rekening der school met een tekort, dat men zooveel mogelijk door liefdegiften tracht te dekken, maar die giften vloeijeu niet altijd even mild, zoodat de inrigting allengs diep in schulden moet geraken. De begrooting voor 1879, ofschoon zoo zuinig mogelijk opgemaakt, zal, indien daarin niet door het rijk of door anderen voorzien wordt, een tekort van 72000 opleveren. Daar komt bij, dal de school, indien men over eenig meerder geld kon beschikken, nog beter ingerigt zou kunnen worden en dus meer nut zou stichten. Dan konden enkele klassen worden gesplitst en het onderwijzend personeel beter bezol digd worden. De directrice, die aan het hoofd der school staal en in haar vak misschien door niemand overtroffen wordt, heeft eene bezoldiging van ƒ1000 met vrije woning. Zie rei der hel ISijrorgsel

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1