CillEAMT. LEIPSCBE 263, DONDERDAG 7 NOVEMBER. BIN N EN LA N D5CHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zen- en Feestdagen uitgeionderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.BO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.8B. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.30 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nmumers der Courant lijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prfls der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 6 November. Omtrent de doorloopende tentoonstelling in China heeft de minister van waterstaat enz. aan de kamers van koophandel nader medegedeeld, dat modellen en teekeningen van werktuigen voor mijnontginning, tramspoor- wegen en verdere vervoermiddelen voor mijnproductenalsmede die voor het boren van Artesische patten, niet naar Sliangai, maar naar het Nederland- selie consulaat te Cheefoo (Noord-China) moeten gezonden worden, daar in de provincie Chiltli en andere deelen van Noordelijk China kolen- en ijzer mijnen zullen geexploiteerd worden door eene maatschappij van Chinesche kooplieden. De heer II. Witte hield gisteren avond (Zaal der Loge) in eene bijeen komst van leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, waartoe ook niet-leden toegang hadden, de eerste der twee voordragten, die hij, op uitnoodiging van het bestuur, heeft op zich genomen. Mogt hij zich daarbij niet in een talrijk gehoor verheu gen, hij zag zich daarvoor ruimschoots schadeloos gesteld door de aandacht, waarmede zijne voordragt gevolgd werd. Bij zijn optreden wilde spreker niet ontveinzen dat men bjj deze bijeenkomsten het oog had gevestigd op hel winnen van ledenmaar hjj gal tevens den raad geen lid te worden tenzij men overtuigd was dat hel zamenbrengen van kweekers en liefhebbers eene nuttige strekking had. Doet het ook niet, zeide spreker, wanneer g(j, half en half liefhebber, voor de plant als individu slechts een blik over hebt. Doet het niet, wanneer gjj niet overtuigd zjjl dat het van het aller grootst belang is het schoonheidsgevoel te ontwikkelen en te prikkelen. Doet het wel, wauneer gij daarin reden kunt vinden om aan dien wensch gevolg te geven. Spreker trad vervolgens in eene korte beschouwing over het al of niet nuttige van voordragten, gewjjd aan de fragmentarische be handeling van onderwerpen uit het rijk der natuur. Ilij was vroeger lot de conclusie gekomen dat zij niet nuttig waren, zoo zelfs dal hij besloten had daartoe niet meer mede te werken. Zjjii optreden alhier was echter het bewijs dat hij lot andere gedachten was gekomen. Iljj geloofde dat derge- ljjke behandeling wel degelijk haar nut had, wanneer zjj een afgerond ge heel vormde en voor allen begrijpeljjk was. Aan deze opvatting zijner laak is de spreker dan ook op dezeu avond getrouw gebleven. Nadat hij gewezen had op de ingenomenheid, die in den laatsten lijd at meer en meer was ontstaan, met de natuur-historische we tenschap, waarin ook de plantkunde deelde en wel in die mate dat men, te eenzijdig, soms andere niet minder belangrijke vakken, zooals zoologie en entomologie, te veel over het hoofd zag, trad hij in eenige beschouwin gen over het plantenleven, t. w. over de bloem en in het bijzonder over haren bloei, het streven van elke plant. In bijzonderheden werden aange toond de omstandigheden, waarvan die bloei afhankelijk is. Door voor werpen in natura, door teekeningen, door den spreker zeiven vervaardigd, en door schetsen, door hem op een bord met krijt los daarheen geworpen, gaf de spreker een zooveel mogelijk duidelijke voorstelling van den bouw van onderscheidene planten en van de wijze van bevruchting, zooals die plaats heeft door middel van den wind en ook door de werkzaamheid van insecten. Ook toonde hij aan hoe soms de inrigting of de stand der bloe men bestemd is om de werkzaamheid der insecten gemakkelijk te maken. Den spreker in bijzonderheden te volgen, laat ons bestek niet toe. Genoeg zij hel hier aan te stippen dat hij zijne hoorders de overtuiging schonk dat de natuur het schoonst is in kleine voorwerpen en dat, mogt men soms gemeend hebben dat de insecten eer nadcelig dan voordeelig voor het plan tenrijk zijn, het toch waar is dat hunne werkzaamheid voor het planten rijk hoogst belangrijk is. Ook de talrijke afwijkingen van den gewonen regel, die met de bevruchting bij vele planten plaats hebben, zoowel als de kunstmatige bevruchting, werden door den spreker behandeld en verklaard, waarbij hoogst belangrijke mededcelingen werden gedaan omtrent de Orchi- deën en de Yucca's. Aan de onderzoekingen van geleerden van vroeger en later tijd, niet het minst aan Darwin, werd regtmalige hulde gebragt. Aan het slot zijner in hoofdzaak geïmproviseerde rede mogt spreker met regt zeggen: planten, dieren en menscben leven met elkander, voor een groot gedeelte ook voor elkander. Door het «I'oyal College of Physicians of London" is uitgeschreven eene prijsvraagwaarbij verlangd wordt eene verhandeling over de Hy drophobic, haren aard, de middelen om haar te voorkomen en hare genees kundige behandeling, waarvoor door den heer V. F. Beitelt Stamford, lid van het parlement, een prijs is uitgeloofd van honderd De verhandeling moet in de Engelsche taal geschreven of er moet eene Engelsche vertaling bijgevoegd zjjn. Zij moet vóór of op den Irt*n 4 a nu a rij 1880 bij voornoemd collegie zjjn ingezondenen mag de vrucht zijn van den vereenigden arbeid van twee of meer schrijvers. Indien de verhandeling niet binnen het jaar door den schrijver wordt uitgegeven, dan wordt zjj het eigendom van het Royal College. Bjj de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden gisteren toegelaten, de hh.S. Stellingwerf!, van 'sGravenliage, voor Fransche taal en letterkunde, en W. J. Bonte, van Zall-Bommel, voor staatsinrigtiDg van Nederland. Afgewezen werd een candidaat voor Duilsch. Niet opgekomen was een voor Engelsch. Bjj de heden gehouden examens is toegelaten de heer D. Sluiter, tan Leiden, voor aardrijkskunde. Bij de acte-examens voor middelbaar onderwijs (afdeeling wis- en na tuurkundige wetenschappen enz.) zijn op 4 en 5 Nov. geëxamineerd 2 can- didaten voor de acte van boekhouden. Een derde candidaat was niet opge komen. Toegelaten voor schoolonderwijs de heer M. W. G. Kop, van 's Hage. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren 14 candidaten geëxamineerd voor de acte als hulponderwijzeres. 1 trok zich terug. Er werden 5 afgewezen en 8 toegelatenmej.S. A. E. B. Hansen uit 'sHage, C. W. van der Keilen uit 'sHage, M. Koekoek uit Rotterdam, E. D. M. Looijaard uit Rotterdam, V. C. van der Meer van Kufleler uit Dord recht, E. van Rijnen uit Dordrecht, P. C. van der Sprong uit Rotterdam en B. van Steeden uil Gouda. Voor de aete in de Hoogduitsche taal waren 5 candidaten opgekomen. 2 werden afgewezen en 3 toegelaten, mej.: A. C. Browne uit 'sHage, J. M. Kist uit Leiden en mevr. A. 11 inlopen, geb. Troost uit 's Hage. Bij kon. besluit van 15 October 11. zijn goedgekeurd de reglementaire bepalingen der NVaalsche Evangelische vereeniging, gevestigd te Amsterdam. Z M. de koning beeft het verlangen te kennen gegeveneene opgave te ontvangen van de namen en woonplaatsen der hoofdirecletirenpresiden ten of voorzitters van de besturen der voornaamste weeshuizen in het ge- heele rjjk. De minister van binuenlandsche zaken heeft de commissarissen des kouings in de provinciën verzochthem zoo spoedig mogelijk in staat te stellen aan den wensch des konings te voldoen. Voor de levering van fourrages ten behoeve van de paarden bij het leger voor den tjjd van 1 jaar, ingaande 1 November jl., zijn met de vol gende aannemers contracten gesloten, te weten voor de garnizoenen te: Amersfoort, met H. Gerritsen, aldaar; Amsterdam, H. van Veen, te Haar lem; Arnhem, J. B. Reyers Jr., aldaar; Bergen op Zoom, P. J. de Koker en C. G. van Dixhoorn, aldaar; Breda, firma S. en G. Knaap, te Raams- donk; Deventer, H. G Siemens, te Arnhem; 'sHage, A. G. Huyskes, te He lel; Haarlem, J. van den Berg, aldaar; 's Bosch, G. J. van Erp, te Ros malen; Leiden. J. M. van Capellen, wed. W. Hoogendijk, te Breda; Utrecht, II. de Haart, aldaar; Venlo; II. Rassaerls, te Roermond; Zutphen, H. R. Hoelinkaldaar. Met 1 Januarjj e. k. zal worden ingevoerd een voorschrift met pro gramma van examen voor de onderofficieren der artillerie tot het verkrij gen van den rang van 2" Initenant-magazijnmeester der artillerie. Het examen heeft, naar mate van de behoefte aan magazijnmeesters, op onbe paalde tijden plaats, ten overstaan van eene commissie daartoe telkens door den koning te benoemen. De gemeenteraad van Aarlanderveen heeft aan den secretaris jli'. W. van Loon Jz.op zijn verzoek, ontslag verleend. Op de aanbeveling van burg. en weth., ter voorziening in de vacalnre, zijn geplaatst de hh. G. F. J. Tydemanvan Rotterdam, en G. C. B. Suringar, van Leiden. Te Amsterdam is in eene onder voorzitting van den burgemeester ge houden bijeenkomst van ingezetenen eene commissie gevormd, die zich zal belasten met de regeling der feesten enz. bij gelegenheid van het aanstaande huwelijk van Z. M. den kening. Te Rijssen is eergisteren een molenmaker-knechtterwijl hij bezig was een der roeden uit de as van een windkorenmolen Ie nemen, naar beneden gevallen, doordien de roede afbrak. Hij heefi zich daarbij zoo bezeerd, dal meu aan het behoud van zijn leven wanhoopt.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1