RUITEN LAN DSC 11E IJK RIGTE Y [Milt TELEGRAAF. Tc Beemsler heeft een ongehuwde vrouw, die nu en dan, hoewel in geringe male, aan vlagen van krankzinnigheid leed, zich laten doodhon geren. lil 21 dagen had zij geen voedsel meer willen gebruiken. Eergisteren hebben eenige knapen, in het Broek bij Arnhem, twee zandwagens van een zandlrein losgemaakt, waarmede zij aan het rijden gingen, met het gevolg, dat een hunner van den wagen viel en op de rails teregt kwam. Een der wagens reed hem over beide beenen en zwaar ge wond werd hij naar huis gedragen. Te Drachten moet eergisteren een moord zijn gepleegd. De justitie heeft aldaar een onderzoek ingesteld. Te IJzendoorn werd dezer dagen, bij het passeren van een huwelijks partij, door een persoon een zoogenaamd vreugdeschot gelost, waardoor de vader der bruid aan liet hoofd gewond werd en in een bewusteloozen toe stand in een nabij zijnde woning moest gedragen worden. De trouwpartij kon dientengevolge geen voortgang hebben. Te Breda werd dezer dagen een pasgehuwd burgerman in beschonken toestand naar het policie-bnreau gebragt. Den volgenden morgen werd hij daar dood gevonden, llij leed aan vallende ziekte en maakte in den regel geen misbruik van sterken drank. 's GRAVEN1IAGE, 5 November. L. M. de koning heeft benoemd tot lid. kamerheer in buitengewone dienst mr. D. A. graaf van Limburg Stirumrcgter in de arrond.-regthank te Utrecht. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, toegekend aan F. Th. Grabijn, te Amsterdam; F. Torenbeek, G. Burg hardtK. de Vries en J. Kooistra te llarlingeiien 11. van Dijk, agent van policie te Utrecht, wegens het redden van mensclienlevens. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kolonel L. R. J. A. Roos- male Nepveuvan den grooten staf. adjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlandentot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Rooilen Adelaar 2' kl.hem door den keizer van üuitschland, koning van Pruissen, geschonken, en aan P. F. Fiedler, van het koloniaal werf depot, bestemd voor de dienst in Indië, tot hel dragen van de Duiisehe medaille, ingesteld Ier herinnering aan den veldlogt legen Frankrijk in 1870/71. Tot burgemeester zijn benoemd; te Wcslkapelle de heer W. de Rapper; te Serooskerke de lieer J. Ricmens, en te St. Laurens de heer P. J. Davidse; voorts is, op zijn verzoek, aan den heer J. 11. Bybau eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Colijnsplaat, Gortgene en Cats, met dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezene diensten. Tot procureur bjj de arrond.-regtbank te Dordrecht is benoemd de heer mr. H. J. SI. Tijssens, advocaat aldaar; tot notaris te Prinsenhage is benoemd de lieer G. W. Bosserscaud.-notaris, thans burgemeester te Glun dert; aan den heer J. van der Laan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Medeniblik; aan jlir. mr. J. L. W. C. von Weiier lot Poel wijk is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ambtenaar van liet openbaar ministerie bij de kantongeregten in het arrond. 's Hertogenboschvoor de kantons's Hertogenboscli. Oss, Heusden en Waal- wjjk, ter standplaats 's Hertogenbosclien als zoodanig is benoemd de heer mr. P. J. Swaving, advocaat te 's Hertogenbosch. Tot ontvanger der directe belastingen te Ommen is benoemd de heer SI. G. van den Berg van Saparoea, thans te Vollenhove, en aan den heer C. T. Montijn is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie te Oiiderdendam. Aan den lieer H. C. Hulsebos, consul-generaal der Nederlanden in Portugal, is de titulaire rang verleend van raad van legatie. De luitt. ter zee 2' kl. C. J. de Jong Pzn.J. H. M. Jansen en F. SI. A. Slallion, de officier van gezondheid 2e kl. II. A. Beekhuis en de officier van administratie 2' kl. P. J. Roestworden geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Padang. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens liet P. heeft ook H. K. II. prinses Marianne ƒ1000 gegeven voor het aankoopen der muziek van wijlen den heer Dunkier. De zitting der prov. staten is lieden door den commissaris des konings, mr. C Fock, in naam des konings geopend. Na onderzoek hunner geloofs brieven en liet afleggen der gevorderde eeden namen de nieuw benoemde leden, de bh. Kikkert, voor Vlaardingenen van Dijk van Slatenesse, voor Schiedam, zitting. Met algemeene stemmen werden gedep. staten gemag- tigd namens de staten Z. SI. den koning een adres van gelukwenscliing aan te bieden bij tlü. voorgenomen huwelijk. Verschillende onderwerpen wer den in handen van commission gesteld en voorts besloten dat op Donderdag 14 November zal worden overgegaan tot behandeling van verschillende onderwerpen, waaronder dat lot diligenlverklaring van gedep. staten in zake de zeehaven te Schevcningen. De gemeenteraad heeft heden, met 29 tegen 4 stemmen, toegestaan het verzoek van den lieer Voorhoeve, tot hel gebruik van eene gemeente school voor Zondagschool, ondanks bet bezwaar van den Uerkeraad te Scheveningen, legen den Darbistischen geest die den aanvrager bezielt. De raad heeft bepaald, dat voor hel gebruik van eiken tramway-locomotief' door de Rijnspoorweg-maatschappij 100 zal worden betaald Een voorstel tot heffing van 40 werd verworpen. Het verzoek van den lieer Wisse om concessie voor eene electrisclie verlichting is onbepaald algewezen. Het algemeen verslag van den raad betreffende de zeehaven voor 's Gravenliage is gerenvoyeerd naar burg. en weih.ten einde den gemeente architect te hooien omtrent den omvang, de kosten en den aard der werken. In de alhier gehouden algemeene vergadering der leden van de Vcr- eeniging van officieren van scherpschutterscorpen in Nederland zijn lot leden van verdienste van die vereeniging benoemd de bh. Weeninckkapi tein, en Willekens, le luit. bij het reg. grenadiers en jagers; Wensei, kapitein der infanterie te Leiden, en Kriegers, kapitein der infanterie te Gorinchem. ENGEL A X S». LONDEN, 4 November. De correspondent van de Times meldt uit Darjeeling het volgende: Indien de openbare meening in Engeland niet zoo krachtig mogelijk hare gevoeligheid aan den dag legt over de beleediging, die ons ten aanschouwe van geheel Indië is aangedaan, dan zal men hier van meening zijn dat het Indische gouvernement vernederd en het Britsch prestige in Indië geknakt is. Het geval is van hoogst crilieken aard; het eisch't ten dringendste wils kracht en doortastendheid. Eene weifelende politiek zou de noodlottigste gevolgen na zich slepen. De uitgifte der nieuw/ vijf pCl. Egyptische leening van 8% millioen i geschiedt Donderdag doof Rothschild in 425.000 obligaliën van 20 De koers is 73 pCt De lecuing is gewaarborgd door de goederen, die door den Khedive aan den staat en het rijk zijn afgestaan. FRANKRIJ H. Bij den Parijschen gemeenteraad is een voorstel ingekomen van de raadsleden uil het vijftiende arrondissement, waarhij de prefect wordt uit- genoodigd, met den staat in onderhandeling le treden tot behoud van de tegenwoordige inrigtingeu op hel Champ de Mars. ten einde er een winter tuin te kunnen aanleggen en de zalen le gebruiken voor concerten, tooneel- voorstellingen, volksspelen, enz. De ontvangsten der tentoonstelling hebben tol 1 November 12,521,908 frs. bedragen. Een berigt van den gouverneur van Senegal meldt dat de gele koorts, na in Daker en Gorée gewoed te hebben, ten laatste ook het eerste arron dissement van St. Louis had aangetast, waar reeds drie geneesheeren, twee apothekers, een abt en vier zusters van liefdadigheidbehalve eenige andere blanken en kleurlingenbezweken waren. Baron Gustave de Rothschild heeft aan het Israëlitisch consistorie eene uitgestrekte strook gronds ten geschenke gegeven, om er eene school op te bouwen, waarin uitsluitend Israëlitische kinderen onderwijs zullen ontvangen. Te Parijs heeft in een huis van de Champs Elysées een treurig onge luk plaats gehad. Eene Engelsche dame, slechts 25 jaren oud, die zich sedert acht dagen met haren echtgenoot le Parijs bevond, was bezig zich te kleeden om een bezoek aan de tentoonstelling le brengen, toen haar man binnentrad, eene sigaar opstak en de lucifer nog brandende onder den schoorsteen wierp. Zijne vrouw naderde dien, om een laatsten blik in den spiegel le werpen, haar dun kleed vatte vuur en in een oogwenk was zij door vlammen omringd. Haar echtgenoot trachtte met zijne handen het vuur te blusschenmaar te vergeefs. Op beider angstgeschreeuw kwamen ten laatste buren toeschieten, wie hei gelukte de vlammen uit te dooven, maar de vrouw overleed reeds een uur daarna. T IT R K IJ E. De Turksch-Rnssische commissie voor den terugkeer der Muzelmansche vlugtelingen, heeft een aanvang gemaakt met het uitreiken van passen aan hen, die grondeigendom in Bulgarije en Oost-Rumelië bezitten, en aan dege nen, die door den handel in hun eigen onderhond kunnen voorzien. Aan deze klassen alleen is de terugkeer vergund. Zoodra echter deze vlugtelin gen zich weder in hunne vorige woonplaatsen hebben gevestigd, zullen de meer welvarenden onder hen vergunning kunnen krijgen, om van de dien sten hunner armere geloof-genoolendie thans nog niet mogen terugkeeren, gebruik te maken. De Turksche leden der commissie verklaren, dat zij zich bij dezen beperkenden maatregel aan het besluit hunner Russische ambtgenooten hebben moeten onderwerpen. De Porte heeft ter kennis van den heer Layard gebragt, dat zjj het stel sel der tienden wil afschaffen en overgaan tot de benoeming van een gou verneur en tot de invoering van andere hervormingen in een der provinciën van Kleiu-Azië. De volkomen invoering der andere hervormingen zal uitge steld wordentotdat de financiële toestand zulks zal veroorloven. O I1IT-I ND I E. BATAVIA. 2 October. De Javasche Ct. deelt de kon. besluiten mede, waarbij op verzoek eervol uil de militaire dienst is ontslagen de gewezen generaal majoor K. F. Schultze, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan den lande bewezen; en tot generaal-majoor bij het Indische leger zijn bevorderd: de kolonel van den generalen staf H. G. Boumeesler en de kolo nel der infanterie K. van der Heyden. Ten opzigte van laatstgenoemde is bij besluit van den gouv.-generaal bepaald, dal hij in zijn nieuwen rang belast blijft met de betrekking van gouverneur van Atchin en ondeSioo- righeden. Blijkens een op 18 Sept. te Soerabaija aangeboden telegram van den resident van Ternate zijn Djcmalo en Gigil, de heide onruststokers le Maba, aangehouden. De eerste is door den posthouder gevangen genomen, de tweede door de bevolking uitgeleverd. VERSAILLES. 4 November. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Waddinaton hel gele boek en het Berlijnsche Iractaat ingediend. Door den heer Bardoux werd ingediend hel ontwerp regelende het lager en het hooger onderwijs. Bij vie teraadslaging in de kamer over de verkiezing van Leroux heeft de Cassagnac gezegd, dat de Bonapartisten niets gemeens hebben met Mac Mahon sedert diens eedbreuk. Wegens die woorden werd de spreker tot de orde geroepen. De verkiezing van Leroux is met 313 tegen 174 stem men vernietigd. LONDEN, 5 October. Kolonel Lindsay, secretaris der afdeeling financiën bij het dep. van oorlog, zeide gisteren in een rede aan een feestmaal le Abington, dat in het ultimatum aan den Emir van Afganistan gezonden van dezen geëischt wordt: het Russische gezantschap uit Kabul te verwij deren met Rusland geen bondgenootschap te sluitenen een onzijdige hou ding aan te nemen. WEENEN4 November. Huis van afgevaardigden. De regering kondigt aan dat hjj zal indienen een ontwerp van wet tot goedkeuring van de inlijving van Spizza bij de Ooslenrijksch-Hongaarsche monarchie, en legt het tractaat van Berlijn voor. De voorzitter verklaart dat hij dit tractaat zal laten drukken en op de gewone wijze doen behandelen. Daarna neemt de discussie over het adres van antwoord een aanvang. SIMLA, 4 November. Engelands ultimatum is den 2dtn aan den komman- dant van hel fort van Ali-Musjid ter hand gesteld. Afschrift er van is per post uit Peshawur aan den Emir gezonden. ATHENE, 4 November. De kamer heeft met 88 tegen 79 stemmen ver worpen het voorstel van het nieuwe kabinet tot schorsing van hare werk zaamheden. Dientengevolge hebben al de ministers hun ontslag ingediend. LEIDSCIIE .Maria Stuart", Treurspel SCHOL W II L' 11G. in 5 Bedrijven (G tafercelen). Het Iloog- duitsch van Schiller metrisch gevolgd door J. J L. Ten Kate. (Met eenige bekortingen). De opvoering van Schillers «Maria Stuurt" heeft aan de Rotlerdamsche tooneellisten gisteren avond een stampvolle zaal bezorgd. In weerwil dat de Circus van den heer Corlv een tweede voorstelling gaf, was in den

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2