LEIDSCIE an bast. V. 202. WOENSDAG 6 NOVEMBER. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nmnmrrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. Ile prijs der AdvertentïCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 5 November. Onder den titel "Tentoonstelling te Arnhem in 1879" bevat de Ned. Industrieel het volgende stuk van den heer A. II. Eigeman, voorzitter der Vereeniging van en voor Ned. industriëlen en cerc-lid van het bestuur der Aruhemsche tentoonstelling 1879. «liet bestuur, dat de tentoonstelling in Arnhem voor het volgende jaar in het belang van de Nederlandsche nijverheid heelt ontworpen en ten uit voer wil brengen, heeft in eene aan alle industriëlen van Nederland toege zonden circulaire, met begeleidend programma, het doel en de waarde daarvan ontwikkeld. liet noodigt in het breede allen uitom aan die oproeping tot deelne ming, door inzendingen op [elk gebied onzer nijverheid, gehoor te geven, en is voornemens aan die tentoonstelling toe te voegen een internationalen wedstrijd, ten einde door dezen te bevorderen eene inspanning van de beste krachten, waaruit blijken kan, dat de Nederlandsche nijverheid niet ach terlijk en slap is, maar een trouw en waardig beeld kan te aanschouwen geven; dat zij kan wat zjj wil, als die wil niet gebonden wordt door on billijke banden. Ten volle toejuichende dat voornemen van genoemd bestuur en instem mende met het voorgestelde doel. neemt de ondergeteekende de vrijheid een beroep te doen op alle industriëlen, zoo in ons vaderland, als in de stad zjjner inwoning, om met vereende krachten gehoor te geven aan die op roeping en aansporingen door veelvuldige en met zorg vervaardigde inzen dingen de niet te weerleggen bewijzen te geven, dat Nederland in zijne eerste ontwikkeling op nijvcriieidsgebied vooruil wil, en vooruit kan daar, waar het zich vrjj voelt van alle banden, die kunstmatig den vooruitgang belemmeren. lift is meermalen gezegdde tentoonstellingen volgen elkander te schie lijk op! Het is waar ook. Maar dit is nog geen reden om te buis te blijven, en om niet elke aangeboden gelegenheid aan te grijpen, om ieder op zijn gebied zijne krachten te toonen en te meten. Juist door die telkens voorkomende gelegenheden moet de prikkel tot deelneming des te scherper gevoeld, en liet motief te sterker worden, om zich te ontwikkelen, en om uitbreiding te geven aan het voortbrengend vermogen van den geest en den handen-arbeid. Eene tentoonstelling op eigen bodem, waar men vrjj is, beteekent meer dan eene op vreemden grondwaar men belemmerd wordt door alle moge lijke formaliteiten, en niet het minste door deze grooie, zeer veel betee- kenende hinderpaal: dat wij Nederlanders toch geene winst kunnen doen met het uitzenden onzer voortbrengselen van nijverheid onder bezwarende regten naar die landen, van waar de vreemdeling, tot onze schade, onder vrij wat minder drukkende omstandigheden, de zijne bjj ons invoert, en ons land als het ware er van doet overslroomen. Daarom, Nederlandsche industriëlen, u aangegord om op de roepstem van het Aruhemsche bestuur u tot den internationalen strijd op te maken! Arnhem heeft u meer tot zulk een strijd binnen hare veste uitgenoodigd. Die uiinoodiging was niet te vergeefsch. Zij bezorgde u nut en voordeel. Nogmaals roept zjj u op. Om het goede u vroeger bereid en nu op nieuw aangeboden dus onverdeeld deelgenomeu, en op onbekrompen wijze ge toond, dal de industriële krachten van het op dat terrein zich ontwikke lende Nederland waarlijk niet gering zijn te schatten. Art. 21 van het programma zegt: Op franco aanvrage kan men zich tot het bestuur wenden tot het bekomen van inlichtingen, programma's, inschrijvingslijstcnenz." Bij de door den directeur der artillerie- stapel- en constructie-maga zijnen te Delft gehouden aanbesteding waren voor de levering van: 15000 meter saai, kardoes gekeperde (witte), minste inschrijvers P. Clos en Leem bruggen te Leiden, a ƒ0.85 per meter. Bij de acle-examens voor hel middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werd gisteren toegelaten de heer O Wesscldijk, van 's Gravenhage, voor Iloogduitsehe taal en letterkunde. Afgewezen werd een voor schoonschrij ven en een voor Engelsche taal en letterkunde. Niet opgekomen was een voor staatsinrigting van Nederland. Bij de acte-examens voor middelbaar ouderwijs, afd, (wis- en natuurk. wetenschappenzjjn op 2 en 4 November geëxamineerd 3 candidaten voor boekhouden; toegelaten voor huisonderwijs de hh. VV. J. de Bruyn en J. A. M. van Luykbeiden van Rotterdam. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren voor de acte in de vrouwelijke handwerken 12 candidaten geëxami neerd; 1 werd afgewezeu en 11 toegelaten, mej.: L. K. van den Brand, uit Geervliet, voor nut; M. A. Copper, uit Gouda, voor nut; M. L. Donckers, uit Rotterdam, voor nut; A. J. Kortenbout Verschoor, uit Brielle, voor nut en smaak; S. M. Posthumus, uit Brielle, voor nut en smaak; Th. J. A. Schouwenburg, uit Gouda, voor nut en smaak; A. Snoek, uit Brielle, voor nut en smaak; J. Taaie, uit Middelharnis, voor nut en smaak; M. C. Ver maas, uit 'sllage, voor nut; W. J. H. Vermeulen, uit Rotterdam, voor nut en smaak, en H. S. de Visser, uit Streefkerk, voor nut en smaak. Uit 's Ilage wordt aan de Gron. C. gemeld: Z. M. zal dan nu half Januarij te Arolsen trouwen niet alleen burgerlijk, maar ook kerkelijk; de kerk te Arolsen zou bij die gelegenheid met een roze marmeren steen wor den versierd, als souvenir aan het gewigtig feit; deze steen, een geschenk des konings, moet reeds te Luxemburg zijn besteld. Voor de voltrekking van hel huwelijk zou Z. M. niet naar Nederland terugkeeren en van Arol sen zou het vorstelijk echtpaar zich niet naar Amsterdam, maar naar het Loo begeven; van daar zou eerst een bezoek aan de hoofdstad worden ge- bragt en in February zou de koningin voor het eerst de residentie en de hofstad koningin Emma aanschouwen. Er werd nog bijgevoegddat prins en prinses Hendrik, prins Frederik en de prins en prinses von Wied de plegtigheid te Arolsen zouden bijwonen. De Standaard meldt, dat zij, die op de pred.-vereeniging waren voor aanvullingsonderwijs, zich hebben geconstitueerd tol een «Vereeniging ter bevordering van hooger theologisch onderwjjs". In het moderamen hebben zitting de hh. Bronsveld, Gronemeijer, llogerzeil en de beide heeren VerhoeflF, predd. te Utrecht en te Heeg. De gemeenschap op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is hersteld. Bij gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het Amsierdamsch gym nasium vereenigde zich gisteren morgen ten 12 ure een groot aantal oud gymnasiasten, zoowel van Amsterdam, als uil Leiden en Utrecht overgeko men in het Poolsche koflijhuis te Amsterdam, om vervolgens, onder aanvoe ring van den heer Wiggers van Kerchem, in optogl naar het gymnasium te gaan. Aldaar binnengekomen, wenschten zij. bij monde van den heer Ponw, dr. lvappeyne geluk met dien dag, die hém tevens verzekerde hoe aangenaam het was voor allen, hun geliefden rector nog eens te zien en de hand te drukken. Diep ontroerd betuigde de heer lvappeyne zijnen innigen dank voor de blijken van gehechtheid en sympathie, die hjj nu wederom ondervond. In «de Koningskroon" te Amsterdam werd Zondag 11. de derde open bare bijeenkomst gehouden van sociaal-democraten, die door ongeveer 120 personen werd bijgewoond. De voorzitter opende de bijeenkomst met eene aanmaning tot aaneensluiting en rigtte daarna een geduchien aanval tegen prof. Pekelharing, omdat hij in de laatste aflevering van de «Vragen des Tijiis" een door hem (den voorzitter) uitgesproken rede op het te Utrecht gehouden werklieden-congres bad belagclielijk gemaakt. Een ander lid van het bestuur trachtte hierna m eene uitvoerige rede de beschuldigingen te gen de sociaal-democratie te weêrleggenen toonde daarbij in het breede hel verschil aan tusschen de communistische en sociaal-democratische be- ginseleu. C.) In den laten avond van Zaturdag is nabij Amsterdam, ter hoogte van het Funcn, de passagierstreinvan Weesp komende, legen een goederen trein gereden. De passagierstrein vloog iu volle snelheid tegen den stil- slaanden goederentrein en bekwam geen belangrijke schade, terwijl van de passagiers slechts sommigen eenige kneuzingen bekwamen; daarentegen be kwam de machinist verwondingen van ernstiger aard. De uitwerking van den schok was noodlottig voor den goederentrein. De locomotief, tender en drie wagens werden over elkander geworpen en geheel vernield. Te Zaandam is Zondag morgen brand ontstaan in hel zaagselhok van de bakkerij de Ooijevaer, achter de kerk aan de oostzijde. Het vuur tastte spoedig de gcheele bakkerij aan, die dan ook is uitgebrand, en deelde zich verder mede aan den meelzolder boven de bakkerij en aan een daartegen aanliggeuden hooizolder vau eene boerderij. Aan de krachtige werking der brandspuiten is liet te danken dat de brand tot de beide genoemde percelen beperkt gebleven is.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1