BUIT K N LA N DSC 11E BGI5IG T E N. PK li TEL KG li \AF. Boor wijlen den lieer R. YVeslerman Ie Hardenberg overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente aldaar een perceel land, Ier waarde van ruim ƒ2000, gelegateerd. Men meldt uit Groningen: Eene commissie uit de studenten van bier zal zich naar Oost-Friesland begeven, ten einde onderzoek te doen naar de wapens en costumes van beroemde personen, die graaf Edzard den Groole bij zijn inlogt in de stad Groningen in 1506 hebben vergezeld. Bedoelde in ogt zal hier in 1879 als maskerade vertoond worden. Berigtcn uil Zuid-Afrika van 8 Oct., door het Hbl. medegedeeld, mei dat de nieuwbenoemde procureur-gent raaide heer Maasdorp, aldaar aan gekomen is. De beer Jorissen is als zoodanig, onder protest, afgetreden. Nieuws nopens de troepenbewegingen op de grenzen was er niet. Maar er heeft zich te Pretoria eene opmerkelijke uiting van het volksgevoelen tegen sir Th. Shepslone voorgedaan. Men had wel eens beweerd, dal de boeren minder persoonlijk tegen hem hadden dan de stedelingen. En nu hebben zij juist zich er bijzonder tegen verklaard, hem eene uilnondiging te doen geworden tot het bijwonen van eene plegligheid in de Ned. hervormde kerk te Pretoria, hetgeen veel opzien heelt gebaard. 's GRAVENUAGE, 4 November. De heer mr. W. F. II. von Weckherlin is, op zijn verzoek en onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol teruggeroepen als minister-resident in Japan, en gesteld op non-activiteit, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Aan het departement van koloniën is tijdelijk toegevoegd een technisch bureau voor de aanschaffing en keuring van goederen voor de dienst der staatsspoorwegen op Java. Tot chef van dat bureau is tijdelijk benoemd de gepens. luit.-kolonel der genie A. Hail ink. De kapitein-luit. ter zee J. M. Brevet, uit 0. 1. teruggekeerd, en de luit. ter zee 2e kl. F. B. 's Jacob, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de hh. A. W. T. Koek, J. K. Kempees, S. Verwey, W. Midler, L. C. C. Olifiers, E. G. Wijers, H. Hóller, W. Mans, L. L. G. Moubis, A. J. Garnier en Th. G. F. Anken gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indtë, om bjj de dienst der staatsspoorwegen op Java te worden geplaatst: de heeren Verwey, Mdïler, Olifiers, Holler en Maus als tijdelijke ambtenaren, en de overigen als vaste ambtenaren. Z. K. H. de prins van Wied is Zaturdag, na eene afwezigheid van eenige weken, in lid. gezin op liet Huis de Paauw teruggekeerd. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In den afgeloopen nacht werden eenige bewoners op het Lage Zand verschrikt door het geroep van moord. Ook waren twee nachtwakers op de herhaalde kreten naar de straat gesneld en vonden toen een man, wiens bebloede handen de sporen droegen van messneden. Volgens de opgave van den gekwetste zou hem de verwonding door eenige manspersonen zijn toe- gebragtdie zich daarna verwijderd hadden ENGËIiAND. LONDEN, 3 November. Door den correspondent van de Daily iVcws te Simla, de heer Forbes, wordt het berigt bevestigd omtrent het zenden van een ultimatum aan Sliir Ali Het is, meldt hij, geen geheim, dat lot dezen stap wordt overgegaan in strijd met het gevoelen van den onderkoning en den Indischen raad. Vrijdag, na het houden van den ministerraad, werd uit Londen per telegraaf last gegeven lot het zenden van een tweede schrijven aan den Emir. De onderkoning en zijn raad meenden eenstemmig dezen stap te moeten ont raden; lord Lytton protesteerde ten sterkste, doch het mogt niet baten: de regering Ie Londen volhardde hij haar besluit. Met een gevoel van bit tere vernedering heeft dus de onderkoning het hoofd moeten buigen. Ieder een, van dtn hoogste tot den laagste, beschouwt het besluit der hooge regering als een misstap. De heer Forbes meent dat hierdoor aan den Emir eene schoone gelegen heid wordt aangeboden om de zaak slepende te houden. -- üc -Globe is van oordeel, dat er, zoo regering van alle blaam zal worden vrijgesproken, degelijke gronden moeten beslaan voor de gedragslijn, die de regering, tegen de meening van Lytton in, goedgevonden heeft te volgen. Daardoor toch wordt de mogelijkheid van handelend optreden legen den Emir vóór hel aanstaand voorjaar weggenomen. De regering moet óf meenen, dat de militaire toebereidselen van den onderkoning onvoldoende zijn, ól dat het antwoord van den Emir werkelijk nog eene kans op vreed zame schikking overlaat. Nabij de lersche kust bad Donderdag eene aanvaring plaats tusschen het stoomschip Helvetia en de oorlogskotler Fanny. De Fanny zonk, en van dé 24 personen aan boord verdronken er 17. Uit New-York meldt men dat de voornaamste kooplieden aldaar eene bijeenkomst gehouden en een commissie benoemd hebben, belast met bet nemen van maatregelen lol het beleggen eener algemeenc volksvergadering, waarin hel plan tot het houden eener internationale tentoonstelling te New- York in 1889 of vroeger zal besproken worden. FRANKRIJK. Al de berigten uit de departementen over de verkiezing van gedele geerden verleden Zondag, bevestigen, dat de republikeinen in den senaat op eene meerderheid van minstens 25 stemmen kunnen rekenen. Het aantal onderscheidingen, aan de verschillende natiën bij de ten toonstelling ten deel gevallen, is openbaar gemaakt. Aan Frankrijk zijn toegekend 1984 groote prijzen en medailles: aan Engeland en zijne koloniën 369; aan Oostenrijk-Hongarije 252; aan Belgie 184; aan Spanje 167; aan Italië 157; aan Noord-Amerika 145; aan Rusland 123; aan Zwitserland 86; aan Nederland 70; aan Zweden en Noorwegen 70; aan de Fransche kolo niën 57; aan Denemarken 27; aan Griekenland 12. De Fransche kroonjuweelen zijn reeds uit het tentoonstellingsgebouw verwijderd. Van 1 Nov. af hebben de exposanten bel regl hun goed terug te halen. Op voorstel van den architect Viollet le Due is een commissie benoemd, die zal onderzoeken of de ethnographische verzamelingen bijeen gehouden zullen worden in een der gebouwen van het Champ de Mars. Tijdens hel beleg van Parijs stierven daar verscheiden krijgsgevangen gemaakte Dnitsche soldaten, die op de gewone kerkhoven begraven werden. Naar aanleiding van ontgravingen op het kerkhof Montmartre, waaronder ook Duilsche -graven zouden begrepen zijn, heeft de regering besloten, dat op Père-la-Chaise en Montparnasse een plaats zou aangewezen worden waai de overblijfselen van al de bedoelde Dnitsche krijgslieden vereenigd zouden worden en van een gedeukteeken voorzien, en waar zij dus een waardige, gt blijvende rustplaats zullen vinden. DCITflGHLAN D. Door de Duilsche vcrecnigiug voor visscherij is thans, volgens dee Reïchs-Anz.het programma vastgesteld voor rene algemeene tentoonstel, ling van producten en gereedschappen der zee- en binnenvisscherijwelke in April van het jaar 1880 te Berlijn geopend zal worden. De ter tentoon stelling bestemde voorwerpen moeten door de belanghebbenden met eene beschrijving en opgave der noodigc ruimte, vóór 1 Januarij 1880, aan de commissie van den Deutschen Fischerei-Verein" w orden opgegevenwelke omtrent de toelating beslist. De kosten van de localiteiten, van de schik king en van de geheele inrigting der tentoonstelling, alsmede de onkosten van het vervoer der voorwerpen van de Berlijnsche spoorwegstations naar het gebouw der tentoonstelling draagt de genoemde commissie. Evenzeer zal zij voor het opzigl en het bewaken der tentoongestelde voorwerpen zorg dragen, en ten slotte de voorwerpen ten koste der vereeniging aan de inzenders terug bezorgen. Dezen zullen derhalve alleen in de kosten van het transport naar Berlijn te voorzien hebben. jd De socialisten te Mainlz hebben hunne vereeniging vrijw illig ontbonden en hare roode vaan, ten einde die niet in banden der policie zou vallen, in den Rijn laten zinken. De policie te Berlijn heeft een verbod uitgevaar digd legen het aldaar gevestigd wet klieden-zangersbond en daartoe behoorende 23 6 liedertafels. Te Berlijn is dezer dagen eene regtszaak behandeld, die zeker tot de zeldzaamheden behoort. Eene dame, mevr. Dreyer. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat zij hare meid had bestolen. De meid had 100 mark gedurende vele jaren overgespaard en die in een portemon- naie geborgen. Toen zij uit de dienst vertrok, had mevrouw haar het geld afhandig gemaakt. Volgens berigt van den gouverneur van het Deensche eiland St. Croix is het hem gelukt den negeropstand aldaar te dempen. Bij den opstand zijn 74 plantages verbrand. Van Frederikstad is het derde gedeelte eene prooi der vlammen geworden; daarbij zijn aanzienlijke voorraden goederen in pakhuizen en winkels vernield. Men kan berekenen, dat er op de plan tages voor 150,000 dollars aan producten is verwoest. De schade, op de plantages door brand teweeggebragt, wordt, voor zoover de suiker-werk- plaatsen betreft, gemiddeld op 4000 dollars per plantage begroot, llierbj komt nog het verlies van gebouwen, meubilair, werktuigen, enz. OOSTENRIJK. De minister Tisza beeft bij de kamer te Pesth een afschrift overgelegd van het tractaat van Berlijn. Hij heeft in de kamer het beweren wederlegd dat hel Berlijnsche tractaat de bezetting afhankelijk maakte van eene voor afgaande overeenkomst, Hij verklaarde voorts nogmaals, dat hij de verant woordelijkheid voor de gevolgde politiek op zich nam, doch dat do minister van buitenlandsche zaken slechts aan de delegaties verantwoording schuldig is en dal internationale verdragen, welke op wettige wijze lot stand ge komen zijn, niet door de wetgevende magt van eenen slaat aangevallen kunnen worden, zonder den grondslag van het internationale regl te schokken. II US LAND. De publieke opinie in Rusland wordt al meer en meer ongunstig tegen over Engeland, blijkbaar uit den toondien sommige dagbladen aanslaan. Of wij al ol niet schuldig zijn. zegt een blad, aan inmenging in de zaken van Afganislan, Engelands uur heeft geslagen. Het moet thans eens rekenschap geven van vroegere vergrijpen. De staatkunde van lord Beaconsfield valL op meer dan een punt tegelijk. En deze nieuwe slag zal dezen huisbakken diplomaal in den kuil slingeren, dien hij zichzelven groef. Een ander blad zegt: De groote worsteling tusschen Engeland en Rusland, reeds eeuwen in aanlog!zal nu in Afganislan een aanvang nemen. De geschiedenis en de stelling van deze beide mogendheden zullen daardoor radicaal worden veranderd. O O S T-I ND I E. BATAVIA. 23 September. Bij besluit van den gouverneur-generaal van 20 dezer wordt eene com missie uit Balavia's burgerij ingesteld om de regering te adviseren omtrent hel al of niet weuscbelijke van het in het leven roepen van Europesche ge meenteraden op hoofdplaatsen van Java. Die commissie bestaat uil de volgende heeren: mr. F. 11. Gerritzen, advo caat en procureur bij hel hooggercgtshol; J. R. Kleyn. notaris te Batavia; C. P. Lohr, president van de factorij der Ned handel-maatschappij; J. J. van Santen, hoofdagent der Ned.-Ind. handelsbank; YV. Suermondt YVzn., hoofdagent van de internationale crediel- en handelsvereeniging Rotterdam; S. Verburgh, hoofdingenieur le kl. van den waterstaat. Als voorzitter zal fungeren de resident van Batavia. De Javabode verneemt, dat het oproerig Chineesch plakkaat, vroeger vermeld, de grootste verontwaardiging heeft opgewekt bij alle Chinesche officieren en alle voorname en gegoede Chinesche ingezetenen, en dat ieder van hen volkomen bereid is bij te dragen; lot het uitloven van een aan zienlijke premie aan degenen, die den steller of schrijver van hel stuk kan aanwijzen. Den 20eo dezer was op twee of drie plaatsen in de stad, o. a op Passar Lama in den Chineschen kamp, een slordig geschreven billet aangeplakt, waarin de majoor-Chinees, wegens het uilloven van ƒ1000 voor de aanwij zing van den schrijver van het oproerig plakkaat, grof uitgescholden en bedreigd werd. Hel papiertje vond algemeen afkeuring bij de Chinezen en werd spoedig afgescheurd. Zondag morgen vermiste een der bewoners vau hel hotel Cavadino, de heer T.uit een kast een trommeltje, waarin een belangrijke som aan complanlen. De heer T. bewoont een bovenkamer en hel schijnt, dat de dief langs het dak door het venster is binnengedrongen, waartoe gemakke lijk gelegenheid is. De kast was zoodanig gesloten, dat men de beide deu ren te gelijk gemakkelijk kon openhalen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den controleur 1' kl. bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura C. A. 11. Ruhr. Benoemd: bij de in- en nitvoerregtentol verificateur 4C kl., de ontvanger te Rantoti-Pandjang A. A. A. Liedermooy; tot opzigter le kl. bij den waterstaat, P.Lichlhart, thans belast met de waarneming dier betrekking. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der inf. P. A. d'Arlillact Brill. LONDEN, 3 November. De Observer verneemt, dat de bewering, door

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2