PER TELEGRAAF. eene amnestie té vragen, als het oogenblik daartoe gekomen zal zijn. Hij drukte hen ook op het hart, alle oneenigheden tussclien de republikeinen te Marseille te laten varen. Dezer dagen is een inspecteur van de Parijsehe policie vermoord. Die inspecteur ging, op last van zijn chef, 's avonds eenige inlichtingen in zijn kwartier inwinnen. Hij trad in de Rue du Hainaut een huis binnen en vroeg er eene vrouw te spreken, beschuldigd van diefstal. Men antwoordde dat de vrouw nog niet tehuis was. De inspecteur verklaarde toen, dat hij zou terugkomen en ging weg. 's Nachts ten 2 ure vond men op het voetpad van de Rue de Meaux een persoon liggen. Bij onderzoek bleek het de be doelde inspecteur van policie te zijn. Hij was in bewusteloozen toestand en op verschillende plaatsen zwaar gekwetst. Onder anderen bleek dat hij van achteren was aangevallen. Hij is den volgenden dag overleden, zonder eenige aanwijzing omtrent zjjne moordenaars te hebben kunnen doen. Maandag nacht heeft te St. Florent een hevige brand plaats gehad. Des middags had een bewoner der Grande Rue twee vaten petroleum ont vangen, die bij in den kelder had gelegd. Toen hij des avonds met zijn zoon dien kelder met een licht binnen trad, had eene ontploffing plaats. Beide bekwamen zware brandwonden door de petroleum, die als een vurige zee door den kelder stroomde. Met veel moeite werd het vuur door ver stikking gebluscht en de pompiers, denkende dat alle gevaar geweken was, begaven zich toen in den kelder. Naanwelijks daar, barstte een door de vlam aangetast vat met spiritus met een harden slag uiteen en werden zij door het brandende vocht vreesselijk verwond. Nadat met veel moeite het vuur gebluscht was, telde men 19 gewonden, waaronder 4 zeer gevaarlijk. DDIÏiCMLAND. In weerwil van de verandering van haar programma is de //vereeniging ter bescherming van de belangen der werkende klasse te Berlijn" door de policie ontbonden. Tevens zijn verboden de //vereeniging voor gemeentelijke aangelegenheden van het noordoostelijk district", de //vereeniging van Duit- sche smeden" en het Duitsch //verbond van tabakwerkers". In de vorige week is in eene loods tegenover het spoorwegstation te Freiburg het lijkje van een meisje van omstreeks dertien jaar aan een balk hangende gevonden. Uit de kleeding viel op te maken, dat het kind tot den gegoeden stand behoorde. Ofschoon er maar een gering tecken van geweld aan het ligchaam te bespeuren vielwas hier blijkbaar aan geen zellmoord te denken. Het vreemdste is, dat, ofschoon al deze omstandig heden allerwegen in het land zijn bekend gemaakt, omtrent de herkomst van het slagtoffer en de redenen tot den moord niet het geringste bekend is geworden. De kon. familie in Denemarken is Maandag avond 11. ter naattwernood aap een verschrikkelijken dood ontsnapt. De koning, de koningin en prin ses Thyra, die op het kasteel Bernsdorff verblijf houden, reden naar de hoofdstad, waar zij de opvoering van een nieuwe opera zouden bijwonen. De weg naar de stad wordt doorsneden door den spoorweg en op die plaats is een overweg, die bij de passage van een trein wordt afgesloten. Dit was nu echter nagelaten. Reeds was het koninklijk rijtuig op de baan, toen een trein aankwam en zoo digt langs het rijtuig passeerde, dat de locomo tief de achterwielen van het rijtuig even raakte, zonder echter meer dan een Binken schok te veroorzaken. De koningin was zoo verschrikt, dat zij de voorstelling niet kon bijwonen. De baanwachter werd terstond ontsla gen, doch op verzoek van den koning weder in zijn post hersteld, met de vermaning, dat hij voortaan voorzigtiger moest zijn. OOSTENRIJK. De beraadslagingendoor de leden van de linkerzijde 'over het regerings programma van den heer Depretis gevoerdhebben tot den uitslag geleid dat zij verklaard heeft het streven van den heer Depretis gaarne te willen onder steunen maar ten opzigte van de ipiaestie der bezetting met hem verschilt van gevoelen. De club van het linker centrum heelt eene motie aangeno men, waarbij als beginsel wordt vastgesteld: niet-uitbreiding der bezetting tot Novibazar; zooveel mogelijke vermindering der bezettingskoslenover legging van het tractaat van Berlijn aan den rijksraad ter beoordeeling; voorloopige verlenging van de legerwet voor een jaar; zoo mogelijk vermin dering van het effectief des legers; zoo spoedig mogelijke invoering van hervormingen in het belastingstelsel. TURKIJE. Uit Scutari, in Albanië, meldt men aan de Pol. CorrIn Boven- Albanie maakt de regeringloosheid vorderingen. Overal ziet men de banden der openbare orde losser worden en zelfs de krijgstucht en de getrouwheid der ambtenaren, de laatste bolwerken van het wettelijk gezag, beginnen te wankelen. De brigade-generaal Mazhar-bassa, die over de troepen het bevel voert, heeft op de herhaalde vragen van de ontruste vertegenwoordi gers der builenlandsche mogendheden naar de handhaving der orde geant woord, dat hij voor niets kon instaan. En de gouverneur-generaal Hus- sein-bassa heeft zich in de treurige noodzakelijkheid gezienaan den groot vizier te telegraferen, dat de onder hem geplaatsten weigeren, de bevelen uit te voeren, die hij geeft, en wel uit vrees voor de opgewektevolksharls- togten. In de gelederen der geregelde Turksche troepen is desertie aan de orde van den dag. De hier in garnizoen liggende acht bataillons hebben daardoor reeds 800 man verloren. De deserteurs nemen niet eens de moeite te vlugten. Ö®§T-IN®IE. BATAVIA, 20 September. Het Alg. Dbl. meldt: Het door ons vertaalde aanplakbillet is [blijk baar een maatregel geweest tot intimidatie der regering, niet een tot voor bereiding van een oproer. De policie heeft vier exemplaren van het billet op verschillende plaatsen aangeplakt gevonden en afgenomen. De majoor- Chinees heeft een groot bewijs van belangstelling en ijver gegeven. Toen de policie hem over het geval kwam spreken, bevond hij zich aan het sterf bed zijner schoondochter. Niettemin ging hij terstond op onderzoek uit. Toen hij tehuis kwam was de vrouw gestorven. Ondanks de onuitstaanbare hitte, die thans heerseht, kan toch gezegd worden dat over het algemeen de gezondheidstoestand hier ter plaatse be vredigend is. Men schrijft van Malang: De tabaksoogst is dit jaar hier weder geheel mislukt, toe te schrijven eensdeels aan de aanhoudende droogte, anderdeels aan de aschregens van den Smeroe. Ook van Blitar luiden de berigten niet gunstig. Door de dagbladen wordt het volgende medegedeeld: De Madurees Pak Kinah, der dessa Tosari, district Tengger, begaf zich den 8en September, omstreeks 5 ure in den namiddag, naar de bron, gelegen niet ver van zijne woning, voorzien van een dikke zware bamboe, goembeng genaamd, waarin dessalieden hun drinkwater gaan halen. Bij de krommijg van het pad stond hij eensklaps voor een gevlekten tijger, een wijfje van de grootste soort, dat, in het naauw gebragt door de plotselinge verschijning van Pak Kinah, den muil wijd opensperde en de vreesselijke klaauw naar den inlan der uitstrekte. Deze, zonder zich een oogenblik te bezinnen, hief zijn goembeng in de hoogte en deed die met zulk eene kracht neerdalen op den kop van het dier, dat bij het met dien éénen slag de hersenpan verbrij zelde. In plaats van met drinkwater, keerde de inlander naar zijne woning terug met het lijk van de tijgerin, wier prachtige huid hij naar Pasaroean bragt, ten einde de premie te ontvangen, op het dooden van tijgers gesteld. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan de sladvroedmeesteres te Batavia 11. J. Zembsch, geb. de Iüemp. Departement van oorlog. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot mil. apotheker le kl.de mil. apotheker 2e lil. J. Heringa. BERLIJN, 25 October. In den Reichs-Anz. wordt bekend gemaakt, dat verboden zijn de socialistische werklieden-kiesvereeniging te Chemnitz, en de //Volksverein" en de vereeniging van leden der socialistische //Arbeiter- parlei Deutschlands" te Glochau. KONSTANTINOPEL, 25 October. De president van het comité voor de roode Halve Maan is naar Mekka gereisd, naar het heet om toe te zien op het naleven van gezondheids-bepalingen, liet ware doel zijner reis is, in aanraking te komen met pelgrims uit Afganistan en Centraal-Aziëten einde invloed op hen te oefenen ten gunste der Engelsche staatkunde. LONDEN, 25 October. De kabinetsraad had ten huize van lord Beacons- field plaats. Al de ministers namen er deel aan, behalve de minister van koloniën, die te Balmoral is, en de ministers van oorlog en marine, die naar Cyprus zijn. CANEA, 25 October. De berigten uit Epirns en Thessalie zijn verontrus tend. De Albaneesche liga heelt eenstemmig besloten tot den laatsten man zich te verzetten, zoo de Porte mogt toegeven aan de pressie der mogend heden of aan Grielienlands eischen. KONSTANTINOPEL, 25 October. De consul van Engeland te Burgas is geweldadig aangevallen en gehoond geworden door Russische officieren, terwijl hij een onderzoek instelde betreffende een vechtpartij in een kof- fijhuis. SIMLA, 25 October. Ilel leger, bestemd om tegen Afganistan oorlog te voeren, is verdeeld als volgt: in de vallei van Peschawur, 16000 man en 66 kanonnen; in de valjei van Koorum, 6000 man met 24 kanonnen; in Quettah, 12000 man met 60 kanonnen. De militaire opperhoofden zullen tevens als politieke ambtenaren met het toezigt belast zijn. BOMBAY, 28 October. De kolonne van Kohat is incompleet, en heeft nog 5000 kameelen noodig alvorens naar de Kodrum-vallei te kunnen voor waarts rukken. De troepen lijden veel door de warmte en door gebrek aan water. MADRID26 October. Gisteren avond heeft iemand een zakpistool op den koning gelost. De koning bleef ongedeerd. De dader is in hechtenis ge nomen. MADRID, 26 October. De dader van den aanslag is Oliva Moncasi, 23 jaar oud, kuiper, afkomstig uit de provincie Tarragona. Hij bekent met voorbedachten rade gehandeld te hebben en internationalist te zijn. AR&BERIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 20s"n October de heer A. L. E. Gastmann, geb. te Herwijnen (eiland Java), in de regtswelenschap, na verdedigingjvan zijn akademisch proefschrift: Iets over het misdrijf van zeeroofvolgens de artt. 44.3-^447 van het ontivcrp-welhoek van strafrecht (1875). Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 6