LE1DSCHE COURANT. ISÏS. ZATURDAG 20 OCTOBER. ST ADS-BER ICUTEIN W°. 253. l)e <mra.nl verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p, f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, fruiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag e. k.des namiddags te één uur. lSehandeling van de gemeentebegrooting dienst 1879. 28 October Ter Gemeente-Secretarie zijn in druk verkrijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeenteraad omtrent de be groeiing dezer gemeente over 1879, de Memorie van Antwoord en het rap port der Commissie van financiën, achtereenvolgens tegen betaling van 0.35, ƒ0 30 en /0.20. - - BliNNKMLANDSCllK OKUIGTEN LEIDEN, 25 October. Door de staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer W. Jaarsma, mcd. doctorandus, en het getuigschrift van het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer P. Vermeulenmed. doctorandus. Naar wij vernemen zullen eerstdaags de vergaderingen met dames der llollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen aanvangen en daarin onder andereu als sprekers optreden de heeren F. llaverschmidt, van Schiedam, T. II. de Deer en Ilenri Vales, van Amsterdam, J. II. Gun ning Jr.van 's Gravcnhage, en R. Koopmans van Boekeren, van Leiden. De lijst der nieuwe dienstregeling (winterdienst) ten postkantore alhier ziet het licht. Die lijst bevat, gelijk men weet, behalve verschillende opga ven betredende het kantoor, de bestellingen en de ligting der hulpbussen, ook de aanwijzing van het tjjdstip waarop de brieven op het kantoor moe ten bezorgd zijn om met de eerste gelegenheid te worden verzonden, niet alleen voor het binnenlandmaar ook voor het buitenland en Ned. Indië. In vele gevallen kan deze lijst den gebruiker dienst bewijzen. Drie militairen tot de ruiterij behoorendeals kon beoordeeld worden naar de sporen, die zij droegen, zwierden gisteren avond om 9 ure, gearmd, in zeer kennclijken staat van dronkenschap, langs den Stationsweg, waarhij zij liet spoor bijster raakten en eensklaps van den hoogen kant nabij Zomerzorg in de sloot neêrploften. Niet in staat zeiven eene hand uit te steken, werden zij met inspanning door eenige personen op het drooge gehaald, waar het bleek dat zij er ruim zoo veel met een vuil dan niet een nat pak waren afgekomen. Toen de loopwacht van het geval ver wittigd was geworden en zich naar huilen begaf, hadden de drie ruiters toch nog gelegenheid gevonden aan de aandacht der wacht te ontsnappen. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) is gisteren geen der candidaten toegelaten; afgewezen een voor aardrijks kunde. een voor Nederlandscheen voor Hoogduilsch en een voor Engelsch. Niet opgekomen een voor geschiedenis. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zijn gis teren 7 candidaten geëxamineerd voor de Fransche taal, 4 afgewezen. 3 toegelaten, als: niej. D. L. Ch. Peters enS. S. Rigoulotbeiden uit Voorschoten, en L. Ch. Slot, uit 's llage. Voor de acte als hoofdonderwijzer werden van de 15 candidaten 9 afgewezen, 6 toegelaten, als: A. van Gils, uit Ridderkerk; II. J. Kolstee van den Plas en J. Komen, beiden uit Delft; H. J. van der Kraan, uit IJssclmonde; F. A. Schouten en J. J. Wiegman, beiden uit Delft. De bh. S van Velzen, A. Brummelkamp, 11 de Cock, A. Sleketee, M. Nooordtzij C. Mulder, J. Bavinck, J. G. W. Zalm, te Kampen, hebben eene uitnoodiging aan hunne landgenooten gerigt, waarbij zij, daar de tijd der voltrekking van liet huwelijk van Z. M. den koning spoedig aanbreekt, hunne landgenooten uilnoodigen hunne belangstelling te doen blijken door eene bijdrage tot een nationaal huldeblijk bij het huwelijk van Z. M. onzen koning en II. D II. mevrouw de prinses Emuia van Waldeck-Pyrmonl. Zij hebben zich Uit een comité geconstitueerd, en noodigen een ieder uit door een bijdrage van 25 cents mede te werken tot verkrijging van liet bedoelde nationale huldeblijkterwijl hoogere bijdragen volgaarne worden aangeno men. Er worden lijsten in gereedheid gebragt. waarop een ieder, die aan dit huldeblijk deelneemtverzocht zal w orden zijn naam te plaalsen. Daar allen, die het woord beamen «eert den koning", in de gelegenheid moeien gesteld worden tol dit huldeblijk bij ie dragen, worden in alle plaatsen van ons land ceuige personen verzocht zich tol één of meer hulp-comité's te vormen, ten einde in hunne respective woonplaatsen voor het invullen der lijsten ie zorgen en alJes te verrigten, wat tot bereiking van het voorge stelde doel strekken kan. Zoodra de bedoelde Ijjsten zullen ingevuld zijn, zal een album worden gemaakt met vermelding van de namen der deelheb bers, om na de voltrekking van het huwelijk aan Z. M. en IID. gemalin te worden aangeboden. In eene vergadering, waartoe afgevaardigden van alle comité's zullen genoodigd worden, zal door meerderheid van stemmen beslist worden waarin het huldeblijk zal bestaan. De Standaard deelt het volgende mede: //Eergisteren viel in een ver gadering van broederen uit Amsterdam, Rotterdam, 'sGravenhageen Utrecht het gewigtige besluitom een vereeniging op te rigten voor hooger onder wijs. Tevens is eene commissie van deskundigen benoemdom in concept statuten de beginselen uit te werken die voor deze vereeniging voortoopig zijn aangenomen. Deze commissie zal den 14d,n November in uitgebreider vergadering rapporteren. Hel plan is, dat allereerst door deze vereeniging een theologische facul teit te Amsterdam zal worden gesticht. Grondslag der vereeniging zal zijn een aldus omschreven art. 2: »De in het vorig artikel omschreven vereeni ging voor hooger onderwjjs wordt geplaatst op den grondslag der gerefor meerde beginselen, en met name, voor zooveel het onderwijs in de heilige godgeleerdheid betreft, op de drie formulieren van eenigheid, gelijk die in den jare 1619 door de synode nationaal van Dordrecht voor de gerefor meerde kerken dezer landen zijn vastgesteld, in manierc als door gemelde synode nationaal, blijkens haar eigen handelwijze en haar acte, het gezag van deze formulieren is bedoeld. Daarin kon wel eens een toekomst zitten, omdat er een beginsel in steekt." Te Katwijk a. d. Rrjn is tot hoofdonderwijzer benoemd de heer F, van Dixhoorn. hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer. In eene boerderij onder Alkemade is eergisteren de bliksem ingeslagen. De schade moet vrij groot zjjn. -- Uit Noordwijk aan Zee meldt men aan de IV. R. C.Dingsdag II. is, een half uur benoorden dit dorp, aan den duinvoet, bij de plaats waar ge woonlijk de schijf slaat voor de oefeningen der artillerie, een kist gevonden gevuld met zeer gevaarlijke projectielen en voorzien van het opschrift: /'Een ieder wordt gewaarschuwd deze zeer gevaarlijke kist niet aan te raken of te openen". Daar de kist maar een half voel diep onder hel zaud begraven was, werd zij door de helmplanters ontdekt, die, bezig zijnde met planten, er met hun graaf op slaken. Dadelijk is er door den burgemeester een wacht bij geplaatst, om legen mogelijke ongelukken te waken, en door een onderofficier der artillerie, bijgestaan door eenige manschappen, is de kist met haren inhoud op dezelfde plaats, doch eenigzins dieper, weer in den grond gestopt, liet vreesselijk ongeluk, dat verleden jaar onder Wassenaar met een kogel heeft plaats gehad en waarbij vier kinderen hel leven lieten, ligt hier nog versch in het geheugen. Men hoopt daarom dat, zoo er weef zeer gevaarlijke projectielen in den grond gestopt moeien worden, dit dart geschieden zal op plaalsen, welke niet zoo ligt blootstuiven of afvloeijen. Te Rotterdam is Vrijdag 11., naar de IV. R. C. meldt, een diefstal ge pleegd onder de volgende omstandigheden. Des morgens tegen 9 ure kwam dc bewoner ev<n in den gang en zag daar op de mat een jeugdig werk man staan, geheel en al alsof hij eene boodschap voor de huishouding had afgegeven en de dienstmeid met antwoord verwachtte. Hij nam dus geen notitie van dien persoon en merkte alleen op, dat deze zich zeer beleefd en bescheiden gedroeg. Ongeveer een kwartier later vroeg hem de dienst meid den sleutel der spreekkamer, omdat zij daar iets te doen had. Zij ontving ten antwoord, dat die sleutel, als gewoonlijk, in het slot der kamerdeur had gestoken. Evenwel, de sleutel was weg en, hoe men ook zocht, nergens te vinden. Een der hierbij aanwezigen, dit ter loopshoorende, verklaarde dat hij, in de straal naar het huis aankomende, een jeugdig persoon aan een ander een sleutel had zien ter hand stellen. Natuurlijk wekte dit nu kwaad vermoeden, te meer omdat de meid verklaarde, niets te weten van een persoon, die in den gang had gestaau. Er bleef dus niets anders over dan de deur der spreekkamer Ie doen openbreken. Daar bin nen kreeg men dadelijk zekerheid. Er waren drie kasten geopend; uit de eene waren verscheidene kleedingstukken en andere voorwerpen, uit de andere twee groote dekens, enz. verdwenen, inmiddels was er aangifte gedaan en een policie-inspecteur in huis gekomen. Deze bemerkte bij zijn onderzoek langs den rand van het karpet een gleufje, liglie het kleed even op, zag dat er een luik was en vernam toen dat er onder het vertrek s

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1