LE1DSCHE COURANT. IS7S. DONDERDAG 24 OCTOBER. V. 251, De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per viereiuleel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN. LEIDEN, 23 October. liet Staatsblad n». 143 bevat het kon. besluit van 11 October jl.lot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbrug over de Gouwe tusschen Zwammerdam en Alpben en van die over den Rijn te Leiden, beide in den spoorweg Leiden-Woerden. liet Staatsblad n°. 147 beval de wet van 19 October jl.houdende goedkeuring van de huwelijksvcrbindtenis van Z. M. Willem IIIkoning der Nederlanden, prins van Oranje-NassauGroothertog van Luxemburg enz.enz., enz. De ter zake van diefstal van een jas in voorloopige bewaring zrjnde P. v. T. is heden morgen door cene aan de Vischmarkt gelegen woning ontvlugt. Bij de gisteren gehouden verkiezing tot gedeeltelijke vernieuwing en aanvulling van bet kiescollegie bij de Waalsche gemeente alhier zijn de aftredende leden herkozen en is tot lid van dat collegie benoemd de heer .1, D. van Wijk. Als lid van de commissie voor de eeredienst werd herko zen de heer mr. R. van Boneval Faure. Men verzoekt ons hier het volgende op te nemenNaar wij vernemen zal aanstaanden Vrijdag avond de beer Fliedner, predikant te Madrid, alhier in de zaal Noordeinde optreden. Sinds jaren in Spanje werkzaam, is bij de ziel der evangelische beweging aldaar. Door zijne buitengewone tact en gematigdheid heeft hij zich onder de verschillende regeringen weten te handhaven op zijn moeijelijken post in de hoofdstad. Door zijne vele reizen door Spanje is hij met land en volk uitnemend bekend, en zal men van hem volkomen vertrouwbare berigten over den vooruitgang van het protestantisme en der godsdienstvrijheid ontvangen. Daar de Spaansche protestanten uit Nederland en inzonderheid van de Ned. Gustaaf Adolf- vcreeniging ondersteuning ontvangen, wilde de heer Fliedner op zijne door reis naar Madrid gaarne onze stad bezoeken out over bet werk aldaar cenige inlichtingen te geven. Wij wenschen dat eene lalrjjke schare van hare belangstelling door hare tegenwoordigheid zal blijken geven. liet op het Ruïne-plein gebouwde cirque van den heer Corly was heden voor het publiek te bezigtigen. Men heeft zich kunnen overtuigen van de doelmatige iurigling en de soliditeit van het geheel, waarop wij reeds vroeger wezen. Levert het cirque voor bet werkend personeel menig gemak op, niet minder zorg is gedragen om het bezoeken van het cirque voor het publiek uitlokkend te maken, getuigende maatregelen die genomen zijn om het, door verwarming, tegen den invloed van guur weder te be schermen. Het bezoeken van het cirque, waartoe ook Zaturdag nog de gelegenheid open staatkan niet anders dan een hoogst gunstigen indruk daarvan geven. Bij de actc-examens voor het middelbaar onderwijs (aid. letterkunde) zqn gisieren toegelaten de dames: H. C. Krttseman, van Haarlem, voor Nederl. taal- en letterkunde, en A. G. Stem, van Sneek, voor Engelsche taal- en letterkunde. Afgewezen ééne voor Fransch, niet opgekomen ééne voer Nederl. taal- en letterkunde. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage zijn gis teren voor de acte in de Fransche taal geëxamineerd 7 candidaten; 3 wer den toegelaten, als: mej. E. J. Ilolstede, uit 's Ilage; A. G. W. Sol, uit Rotterdam, en M. J. van der Wiel, uit Kralingen. Voor de acte als hoofd onderwijzer werden 10 candidaten geëxamineerd; 1 werd toegelaten, als: .de lieer W. van Grinsven, uit Rotterdam. De stoomschepen der maatschappij Nederland zullen, naar men ons mededeelt, tol 1 April e. k. van Nieuwe Diep vertrekken en aldaar binnen komen. Na dien tijd zullen zij van IJmuiden uitgaan en zal de dienst zoo danig worden geregeld, dat elke 14 dagen in plaats van om de drie weken een schip van en naar Indie vertrekt. (l/bl.) Volgens een bij de rcedcrij ontvangen tclegraphisch berigt, is het te Vlaardingen ihuisbehoorende driemastschoenerschip F rede, kapitein van der Wind, «behoorende aan den heer J. Hoogendijk Az.in de golf van Mexico vergaan; de bemanning is gered. Uit Ilcinenoord meldt men aan de IV. R. C.'- Maandag avond om streeks 10ure werden de huisgenoolen van G. E arbeider alhier, wo nende aan de Mollekade, een afgelegen gedeelte dezer gemeente, door een, naar zij meenden, bekend, en om zijne zonderlingheid nog al berucht per soon, uit den slaap gewekt. Het hoofd van het gezin wilde zich buiten de woning begeven, doch werd daarvan door de vrouw teruggehouden. In middels werd tot niet geringen schrik der zoo ontijdig uit den slaap gewekten buiten een schot gehoord en drong een kogel tot binnen het vertrek der bewoners door. Toen de deur geopend werd, was de dader verdwenen. Zondag 11. is te IJmuiden, in een daartoe gehuurd lokaal, door de protestanten te dier plaatse de eerste godsdienstoefening gehouden, onder leiding van tb». Heldring, pred. te Velzen. Deze godsdienstoefeningen zulleq geregeld elke week plaats hebben. Omtrent het ongeluk, Zaturdag te Utrecht voorgevallen, deelt het U. D. het volgende mede: De beide dochters van den horlogiemaker P., in de Zadelstraat, oud 23 en 26 jaar, waren Zaturdag-middag bezig de kamer van den bovenwonenden student aan kant te maken; de jongste dochter nam toen een revolver van een wapenrek, niet wetende dat hij geladen was, en zeide schertsende tot hare zuster: «willen wij eens schieten?" tevens op haar aanleggende. Deze laatste waarschuwde, uit vrees voor vuurwapens, zulks niet te doen, doch den revolver weer op te hangen. Het meisje wilde dit doen, maar bij ongeluk ging daarbij een schot af; een revolver-kogel drong boven haar linker oog door den schedel en zeer diep in de hersenen door. De arts, die onmiddellijk bij het ongeval ge haald werd, verklaarde de wond bepaald voor doodeljjk. De kogel was zoo diep in de hersenen gedrongen, dat aan uilbalen daarvan geen denken ,vas, hetgeen den toestand erger gemaakt en den doodelijken afloop ver haast zou hebben. Tot heden echter is het leven nog behouden gebleven. Te Kampen had eergisteren een treurig ongeluk plaats in de stroo- papierfabriek van den heer Kalfl. De arbeider J. Rekveld raakte zoo ge klemd tusschen de slaven of raderen van een machine, dat hij er slechts als verminkt lijk kon worden uitgehaald. De ongelukkige, een oppassend werkman van 38 jarenlaat eene weduwe en drie kinderen ua. Een Urker schuit, bemand met 3 personen, is in de vorige week, door het breken der zwaarden en het scheuren van het zeil. in de nabij heid van Terschelling, na vier dagen drjjvens, gestrand te Blauwand in Denemarken. Door den vice-consul te Vorde en de consuls Ie Hamburg en Bremen werden zij in staat gesteld naar hunne woonplaats terug te keeren. In het antwoord van burg en weth. op het sectie-verslag van den gemeenteraad omtrent de begrooting voor 1879 zeggen zij, naar aanleiding der beschouwingen over de bcgrooting in bet algemeen: Ook ons collegie acht een laag bedrag van deze (pi. dir.) belasting in bet algemeen wenschelijk enten einde bet bedrag niet Ie zeer op te voeren zijn dan ook enkele posten slechts voor memorie uitgetrokken, met het voornemen om de noodige gel den daarvoor aan te vragen zoodra aangaande de rijkstoelagen in zake onderwijs eene voor de gemeente gunstige beschikking zoude zijn genomen; men vcrlieze bierbij evenwel niet uil het oog dat op de begrooting eene aanzienlijke som is uitgetrokken voor de rentegarantie in zake de duinwa terleiding ten gevolge waarvan het te heden bedrag van zelve eenigzins is moeien worden verhoogd, in vergelijking van vorige jaren. Bovendien zul len de jaarlijksche uitgaven nog moeten vermeerderen wegens de rente en de aflossing van de eerlang te sluiten geldleening. Overigens achten wij het niet overbodig te verwijzen naar hetgeen reeds meermalen bij de behan deling van vorige hegroolingen door ous is opgemerkt, dal hel namelijk iu deze de hoofdvraag is of de uitgaven waarvoor de belasting moet worden opgebragt al of niet zijn iu hel belang der gemeente, en moet deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan betreuren wij een hooger eindcijfer der belasting in geenen dcele. Immers het ware allerverderfelijkst voor den bloei der gemeente, inderdaad nuttige uitgaven achterwege Ie laten, alleen met het doel om toch vooral niet meer te moeten heffen dan vroeger, niet tegenstaande de toestanden zijn veranderd en de behoeften steeds toenemen. Bovendien zijn wij overtuigd dat door de invoering van het nieuwe belas tingstelsel, waarvan wij de gebreken zooveel mogelijk zullen trachten op te heffen, de benoodigdc gelden door de ingezetenen ongetwijlcld met min der bezwaar zullen worden opgebragt dan vroeger, aangezien het door ieder ingezetene verschuldigde thans meer in overeenstemming is met ieders finan ciële draagkracht dan onder de werking van vorige belasting wel ten het geval was. Wat betreft de plaatselijke directe belasting, zeggen burg. en welli. nqg dat een voorstel tol wijziging van enkele bepalingen der bestaande belasting bij hun collegie aanhangig is en dat zij gaarne gebruik zullen maken van de opmerkingen daaromtrent in de sectiën in liet midden gebragt. De post //Opbrengst van schoolgelden van de iurigling lot opleiding van O I. ambtenaren" wordt met ƒ100 verhoogd, vermits hel aantal leerlingeu thans 7 bedraagt.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1