LEIDSOHE €011 RA UT. 1S?S. WOENSDAG 23 OCTOBER. V. 250. STADS-BER ICIITEN. B1NNENLANÜSCIIE BKRIGTIS.N. Dn tnuraut verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuleel jaars f 3.-—, f ranco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de ezpeditiekosleu. Afzonderlijke nommtrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertcnliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. Ter Secretarie dezer gemeente is in druk, tegen betaling van ƒ0.30, ver krijgbaar de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders op het Algemeen verslag van het verhandelde in de Sectiën van den Gemeente raad, bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden, voor 1879. LEIDEN, 22 October. Naar ons gemeld wordt zal de Alsem. Nederl. vrouwen-verceniging Tcsselschade, beschermvrouw H. K. li. prinses Hendrik der Nederlanden, in het laatst van November aanst. te Rotterdam eene verloting houden van voorwerpen, alle door vrouwen vervaardigd, afkomstig van de tentoonstel lingen te Amsterdam en te Leeuwardenen door de internationale en natio nale jury's te Amsterdam voor het grootste deel bekroond en eervol ver meld. Tot het welslagen dier loterij wordt de medewerking vereischt der verschillende afdeelingen. waarom ook namens het bestuur der Leidsche afdecling van Tesselschade lijsten zullen worden rondgezonden ter intecke- ning, a I het lot. Bij de door de commissie van administratie over de gevangenissen alhier gchoudrn aanbesteding van de levering der benoodigdheden tot onderhoud en verpleging der gevangenen in het huis van militaire detentie gedurende het jaar 1879, waren de laagste inschrijvingen de navolgende, als: aardappelen ƒ2.42 per 50 kiiogr., rundvleesch ƒ0.77 per kilogr., kalfsvleesch 1.20 id., rundvet /0.5444 id., boter 1.30 id.gort 0.14»2 id.rijst ƒ0.1598 jj., groene erwten ƒ1510 id., groenten ƒ0.0425 id., zout ƒ0.1389id., peperƒ0.60 azijn ƒ0.0898 per liter, petroleum 0.12 per kilogr., kaarsen 0.69 id., groene zeep ƒ0.3098 id., witte zeep ƒ0.49 id., seheerzeep ƒ0.99 id., soda 0.08 id. koiïij 1.19 id.cichorei ƒ0.34 id., siroop ƒ0.14 id., zoetemelk ƒ0.0595 per liter, eijeren ƒ0.0525 per stuk, tarwebloem ƒ0 25 per kilogr., roode wijn ƒ0.7950 per literEng. stoomkolcn 1.62 per 100 kilogr.steenkolen ƒ0.88 id., smeekolen ƒ0.88 id., coke ƒ1.49 id., baggerturf ƒ0.79 per dubb. hectol. lange tnrf ƒ0.45 id., stroo ƒ16.75 per 500 kilogr., stalbezems ƒ0.0930 per stuk, heibczems ƒ0.08 id., heiboenders ƒ0.0350 id., zand ƒ0.85 per stère. Bureau- en schoolbehoeftenvelin schrijfpapier le soort ƒ5.39 per riem, Ilollandsch id. ƒ5.39 id., velin id. 2e soort ƒ4.20 id., Hollandse!) id. ƒ4.89 id., velin id. 3e soort ƒ3.49 id., tlollandscb id. ƒ4 id., velin groot mediaan ƒ13.39 id., Ilollandsch id. ƒ13 39 id., velin klein id. ƒ11.39 id., Hollandsch id. ƒ11.39 id., Bath-postpapier groot en klein 6.65 id.cardoespapier ƒ13.50 id., couvertenpapier ƒ9.50 id., potlooden 0.65 per dozijn, stalen pennen le soort ƒ0.70 per gros, id. 2' soort ƒ0.50 id., gelijnde cahiers a 16 vel ƒ0.175 per stuk, ongelijnde id. a 4 vel ƒ0.045id., velin grijs groot mediaan tcckcnpapier 24 per riem, Hollandsch id. ƒ18 id., inkt ƒ0.34 per flesch, wit krijt ƒ1.60 per pakje, griffels ƒ0.23 per 100, leijen n'. 6 ƒ0.16 per sttjk, wit papier sans fin ƒ0.75 per meter, zwart krijt ƒ2.95 per pakje, gomelastiek in hout ƒ0.18, penseeltjes ƒ0.08 per stuk, Oost-Ind. inkt ƒ0 20 id., pennehouders ƒ0.18 per dozjjnonderscheidene schoolboeken 1350 pet. beneden het tarief, Hollandsche en Fransche boeken 1050 pet. id., passer- doozen 3 75, teekenmodellen 5 pet. beneden het tarief. In den afgeloopen nacht, tusschen half een en één uur, barstte er een hevige brand uit in de branderij de Valk, van den heer C. van der Zwet Cz., in de Batestraat, achter den Ouden Singel. In uiterst korten tijd stond het gebouw geheel in vlam, zoodat, toen de brandweer aanrukte en haar werk begon, er aan het behoud van het perceel niet meer te denken viel. Er was dan ook slechts een uur noodig om het perceel in puin te doen ver- keeren. Toen de stoomspuit op het terrein verscheen, was het vuur door de gewone spuiten reeds bedwongen; zij kon echter voor dc verdere blus- sching tot in den ochtend nog goede diensten doen. -- Het vertrek der Fransche pakketbooten van St. Nazaire naar Colon Aspinwall zal, te rekenen van de maand November a. s., een dag vroeger dan thans, namelijk den 6J,n van elke maand, plaats vinden. De verzen ding der brievenmalen uit Nederland voor Paramaribo over Frankrijk, en verder met de bovenbedoelde pakkclbootenwordt dientengevolge met één dag vervroegd. - Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs (afd. letterkunde) werden gisteren toegelaten: mej. G. Pieper, van Amsterdam, voor Neder- landsche taal- en letterkunde, en mej. R. M C. Hoogklimmer, van Leeuwar den. voor Hoogduitsche taal- en letterkunde. Afgewezen werd eene voor schoonschrijven, terwijl eene voor Engelsch zich had teruggetrokken. Voor de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Ilage legden gisteren voor de acte in de Fransche taal 9 candidate)) het examen af; 7 werden toegelaten, te weten: mej. H. van den Broek, W. B. van Deven ter, E. B. J. W. Dingemans en V. C. van der Meer van Kufïeler uit Dordrecht, F. A. R. Gaydou, E. Loba en H. J. van Wessem uit 's Ilage. In de te Utrecht gehouden huishoudelijke vergadering van de Ned. dierkundige vereeniging zijn tot leden van het bestuur herkozen de hh. prof. C. K. Hoffmann en D. van Haren Noman, beide te Letden. De com missie van het zoölogisch station heeft verslag uitgebragt van hetgeen in den afgeloopen zomer door haar werd verrigt. Het zoölogisch station was dit jaar geplaatst op Terschelling en het geheele gebouw met den inventaris is er achtergelaten, om er nogmaals het station te vestigen, als uiterst vruchtbaar voor onderzoekingen. In die vergadering gaf dr. Sluiter eene beschrijving van hetgeen de jongste Noordpool-expedilie uit een dierkundig oogpunt merkwaardigs opleverde. Werden betrekkelijk weinig werveldieren tijdens dc expeditie buit gemaakt, des te belangrijker was de vangst van lagere dieren, als echinodermenweekdieren, crustacea enz. Naar men uit Parijs aan de A'. R. R. meldt ziju bij hel Legioen van Eer benoemdtot groot-officier jhr. Klcrcktot kommaudeurs de hh. Harlsea en Coster; tot officier dr. Jonckbloet, kolonel van Kerkwijk, van der Vliet cn Israels; tot ridders de hh. Steyn Parvé, van Otidheusden, C. de Groot. Hartogh, GaleslootVoute, Burgers, Scholten, Bles, Ten Kate, Ch. Rochus- sen, Waldeck, van Kasteel, Stortenbeker en van Kempen. Aan de Nederlandsche inzenders op de Parijsche tentoonstelling zijn iu het geheel 400 onderscheidingen te beurt gevallen, namelijk: 10 eerer diploma's. 33 gouden medailles, 15 gouden medailles met diploma, 102 zil veren medailles, 21 zilveren medailles met diploma. 117 bronzen medailles, 2 bronzen medailles met diploma, 86 eervolle vermeldingen en verder voor medewerkers 1 gouden medaille, 2 zilveren, 3 bronzen en 1 eervolle ver melding. Voorts in de kunstafdeelingen 1 le, 3 2e en 2 3' medailles en 1 1< vermelding. In den loop der tweede helft van de volgende maand zal, naar men verneemtweder een belangrijk transport schepelingen van het Nieuwe Diep naar Oost-Indië worden uitgezonden. Dezer dagen stonden voor den krijgsraad in het eerste militaire arron dissement (standplaats 's Gravenhage) te regt de korporaal der mariniers S. en de marinier N., die, als geleiders van een arrestant van Rotterdam naar Willemsoord, dezen door onachtzaamheid gelegenheid hadden gegeven tus schen Haarlem en Alkmaar uit den trein te ontsnappen. De gearresteerde, een matroos, behoorende tot de bemanning van het stoomschip Marnix. die achterblijver van verlof was, had zich intusschen vrijwillig en tijdig ge noeg te Willemsoord aangemeld, om met genoemden bodem nog in zee te kunnen steken en te vertrekken, in welke omstandigheid de krijgsraad aanleiding schijnt te hebben gevonden de op te leggen straf te verzachten, en is mitsdien de korporaal, als hoofdgcleiderslechts lot vijf en de marir nier tot vier weken detentie veroordeeld. Men schrijft uit Gouda aan het Hhl.: De aanleg van den spoorweg Leiden—Woerden zal waarschijnlijk lot een proces aanleiding geven. De pachter van den tol op het Amslerdamsche en Gondsche rijpad heeft nl. ten gevolge van dien aanleg schade in zijne inkomsten geleden en zal die ook gedurende zjjn overigen pachttijd ondervinden, waarom hij zich heeft ge wend tot den gemeenteraad van Gouda om schadevergoeding. Met het oog op art. 42 der wet van 28 Aug. 1851, in verband met art. 49 dierzelfde wet, meenen echter burg. en weth. van genoemde gemeente, dat bij ont eigening van een verhuurd goed door de onteigenende partij aan dpn huur der schadeloosstelling moet worden betaald, terwijl bovendien de spoorweg maatschappij Leiden Woerden bij aankoop van de gronden, voor den spoorweg benoodigd, nog uitdrukkelijk heeft verklaard, dat huurder en erf pachter der te onteigenen gronden voor hare rekening schadeloos zouden worden gesteld. Dit is echter in het genoemde geval nog niet geschied. Te Vlaardingen is een bejaard inwoner, een gewezen landbouwer, die van zijne rente leeft, op eigenaardige wijze lot de ontdekking gekomen dat hij bestolen is. Zondag morgen ontving hij nameljjk door middel van de op Schiedam lijdende diligence-onderneming een doos, inhoudende effec-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1