Tc UliCcht hccfi zicli oen meisje, de dochter van een horologicmaker in dc Zadelstraat, hij het vcrriglcn van cenigc bezigheden op de kanter van een inwonendendoelt op dat oogenblik afwezigen student, met een revolver, dien zij niet vermoedde dat geladen was, doodelijk aan het hoofd gewond. Zatttrdag avond werden de magazijnen van den Nederl. Rijnspoorweg te Utrecht door een groot gevaar bedreigd. Door een tot nog toe onbekende oorzaak was in een kelder de daar geborgen- houtskool in brand geraakt. Slechts door een planken vloer van zoovele ligt branbare stoffen gescheiden, zou dc brand zeker een tegenhanger van dien der Willemskazerne geworden zijn, die juist een jaar geleden plaats had, indien hij niet tijdig door den magazijnmeester ware ontdekt en gestuit. Men meldt uit Vollenhóvcn: Doordien de gevangenis alhier niet zóó is ingerigtdat drie gevangenen aldaar afzonderlijk geplaatst kunnen wor den, werd een der drie vermoedelijke moordenaars van de beide veldwach ters gedurende den nacht onder behoorlijk loezigl der rijksveldwachters en van anderen in de gelagkamer van hel stadhuis, waaraan een herberg ver bonden is, geplaatst. Tot de laalsten behoorde een zekere Nijboer, commies bij 'srijks belasting, die zich zóó verdienstelijk maakte bij de hecren van het geregt, die bier reeds twee dagen vertoefden, dat hij in zijn oogen- schijnlijk losse praat van een der drie de gulle bekentenis wist uit te lokkendat bijgenaamd Klaas Nieuwcnhuiszijn broer Gerril en A. Jong man ten sterkste had afgeraden hun voorgenomen geweld ten uitvoer te brengen, dat hij. toen deze aan zijne aanmaning geen gehoor wilden geven, zich verwijderd en liet gekerm van den tweeden vermoorde, den veldwachter de Liefde, duidelijk gehoord had. Deze laatste toch, de Liefde, had, vol gens onderzoek, eerst een snede boven den neus, daarop eene in de wang en vervolgens eene in dc keel ontvangen, waardoor hij terstond den laat- sten adem uitblies. Nog moet, volgens bekentenis van K. Nieuwcnhuis, de beschuldigde Jongman reeds cenigc dagen te voren de scherpte van zijn tncs met het in eens doorsnijden van een wortel getoond en daarbjj gezegd hebben: »Da's goed voor den kop van Basting of De Liefde". Op hel oogenblik van den aanval had een der veldwachters slechts zjjn revolver en de ander enkel zijn sabel bij zich. Te Gorredijk ontdekte men onlangs dat aan een paard van den lieer J. Posluma, een fraai dier, dat kort geleden bij een keuring van paarden den prijs behaald had, des nachts de manen waren afgesneden. Alle na sporingen van de policic, om den bedrijver dezer daad te ontdekken, ble ven vruchteloos. Dezer dagen echter vond men eene roodbonte koe, die met het paard in dc weide liep, zich vergastende aan den staart van het dier, die geheel door de koe was afgeknaagd. Te Oud-Appelscha is Woensdag eene belangrijke hoeveelheid lange turf verbrand. Daar er in de nabjjhcid geene arbeiders aan het werk waren, vermoedt men dat de brand door boos opzet is ontslaan. Uit Groningen meldt men dat drie ossen en een jong beest van de wed. W Wierlsema te Spijksler buitendijks naar de verklaring der rijks- veeartsen in dc weide zijn vergiftigd. Twee andere dieren lijden mede aan vergiftiging liet vleesch is voor het gebruik afgekeurd en begraven. Twee boerenzoons, van Meeuwen, hadden Vrijdag 11. een wagen met aardappelen naar Sprang gebragt en keerden van daar terug. Onderweg namen zij eene vrouw op den wagen op, die niet ver van Meeuwen te huis behoort. In dc nabijheid van Besoyen liep een rad van den wagen, ten ge volge waarvan de paarden op hol geraakten. De vrouw had de tegenwoor beid van geest van den wagen te springen en kwam er af met eene zware kneuzing aan het aangezigt. Toen paarden en wagen op het punt ston den van in een moddersloot te vallen, sprong ook een der broeders van den wagen en bekw am daarbij een ernstige wond aan hel been. De andere, die de paarden mende, viel onder den wagen in de sloot, diep ouder de modder. Zwaar aan het hoofd gewond werd hij van onder den wagen te voorschijn gebragt, en spoedig daarop was hij dood. De dienstbode uit bussen, op wie vermoedens rustten van kindermoord en die deswege naar de gevangenis te 's Bosch was overgebragtis weer op vrije voeten gesteld. Met de dienstmeidte Oranjewoudmede verdacht van die misdaad, heeft dit insgelijks plaats gehad. Zaturdag avond ten half twaall ure kwam de heer A. W., graanhan delaar te Teeelenmet den trein uil Pruisscn te Vcnlo aan Geene aan sluiting ntecr hebbende, besloot hij den weg, een uur gaans, te voet af te leggen. Onderweg echter werd hij door eenige personen aangevallen, die hem eene snede in het gezigt en over de borst toebragten en hem beroofden van al het geld, dat hij bij zich had. zijnde /3600. Blijkens het voorloopig verslag der eerste kamer omtrent het wets-ont- werp tot regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, enz. werd bij het onderzoek op den voorgrond gesteld de vraas of dit ont werp, tot wet verheven, voorziening zal aanbrengen in de klimmende be hoefte aan geneeskundige hulp op het platteland, bij het leger, bij de marine en in de koloniën. Zij, die naar hun stellige overtuiging hierop een ontkennend antwoord gaven, wezen er op dat het ontwerp hinkt op twee gedachleu, dat hel aanneemt twee klassen van geneeskundigen: artsen en doctoren of doctorandi in de geneeskunde, de laatsten alleen van de eersten verschillende door klassieke vorming. Overigens bij ongelijke op leiding en voorbereiding, aan het eind gelijke bevoegdheid. Zoodanige rege ling nu. meende men, zal geen doel treden, want zij zal den studietijd en de Kosten van vorming niet doen afnemen, noch een grooter aantal jonge lieden. dan lol dusver, lot de studie der geneeskunde brengenhetgeen uitvoerig werd uiteengezet. Men zegt*, dat men in allen, doctoren ol artsen, die de bevoegdheid zullen bezitten tot uitoefening der geneeskunst in haren vollen omvang, dezelfde mate van kennis en ontwikkeling eischt, en men neemt maatregelen, die dc strekking hebben om het peil der artsen te ver lagen Ken ander hoofdbezwaar tegen deze voordragt hield verband met hel voorgaande en betrol bet behoud van de algemeene bevoegdheid en van de staats-examens. Van eene andere zijde verklaarde men zich bereid met dc regering mede te gaan en dit ontwerp aan te nemen op gronden in de memorie van toelichting ontvouwd. Wil men het doel, dan moet men ook het middel willen en deze wet opent het vooruilzïgt dat lifct doel worde bereikt. Wel zijn bekwame en verdienstelijke deskundigen tegen dit ont werp iu verzet gekomendoch hel schijnt dat zij al te zeer de belangen van hei imiversrleits-onderwijs op het oog hebben gehad en niet genoeg gelet hebben op liet maatschappelijk belang, dat dringend behoefte heeft aan toeneming van praktisch gevormde geneeskundigen. Met dit al gaf men loe dat dit wels-ontwerp slechts eene proef beval, die men, zoo niet in ieder opzigt voldoende, toch eene schrede achtte op den goeden weg. 's GRAVENIIAGE. 21 October. Aan den beer R. B. Tönnies, eervol op verzoek ontslagen vice-consul der Nederlanden te Ctixhavcn, is, onder dankbetuiging voor zijne langdu rige diensten, dc persoonlijke titel van consul der Nederlanden verleend. De beer 11. Tönnies is erkend als vice-consul der Nederlanden le Cuxhaven. De le luit. der mariniers 11. B. van Rhijn, is, op zijn verzoek, eervol ontslagen en benoemd lot lfD luit. der infanterie van het leger in Ne derl. Indië. Met intrekking der benoeming van den lieer 11. J. W. Booms tot ont vanger der directe belastingen te Wieringen. is aan hem, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, eil de heer J. A. Kesscls, thans ontvanger der directe belastingen enz. te Beek (Limburg) is benoemd tot ontvanger derzellde middelen te Veghel. Z. M. de koning w ordt spoedig uit Arolsen hier ter slede leruggewacht. IIII. EK. Uil. prins en prinsës Hendrik zullen Donderdag het buiten verblijf Socsldijk verlaten en herwaarts terugkeeren. Aanstaanden Zondag zullen zij zich naar Luxemburg begeven. De ministers van oorlog en van waterstaat enz. zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. IU.il T K A L A N DSC UK BKMGTKN. s: i; i. i it. LONDEN, 20 October. Bij eene Irouwplegtighcid in eene negerkeik te Lynchburg, in Vir- ginië, is een stuk pleister van de zoldering neergevallen, waarop een gedrang ontstond, in hetwelk tien personen omkwamen en 30 gewond werden. -- De uitslag van liet onderzoek der Glasgow-Bank is ongnnstiger dan uien verwachtte. Hel verlies gaat 0 miilioen, door de aandeelhouders te vergoeden, te boven, lil bet rapport wordt verklaard, dat de directeuren stelselmatig bedrog in de wekclijksche opgaven pleegden en daardoor ver keerde opgaven van den voorraad munt en munlmatcriaal deden. F H A IV K K IJ K. Dc »Ccrcle de France'' beeft besloten van zijne vereeniging eene inter nationale club te maken, en nu t bet oog hierop is de naam veranderd in dien van /'Cerclc de France international". Buitenlanders, die lid zijn van eene voorname sociëteit, behoeven om tol den «Cercle" toegelaten le wor den. zich niet aan eene ballotage te onderwerpen. De markies dc Ver- teillac is voorzitter van de club, en aan den prins van Oranje is het eere voorzitterschap opgedragen. II U I T 8 C II L A IV Na de aanneming der socialistenwet door den rijksdag werd, zooals reeds gemeld is, door von Bismarck de zitting gesloten. Ilct door hem bij die gelegenheid gesprokene was liet volgende: Zoo gij mij vergunnen wilt aan liet slot uwer zitting nog eenige woorden tot u te risten, dan ge schiedt dit bovenal om aan het gevoel van voldoening uitdrukking te geven, waarmede de verbonden regeringen kennis ncinen van liet feitdat de uit- èenloopende mecningen, waardoor bij bet begin onzer zittingen liet lot van haar ontwerp te zijn geheel of althans in hoogst gewiglige ondcrdeelen bedreigd werd. langs den weg eener minnelijke schikking, welke uwe goed keuring verworven beeft, lot elkander gebragt zjjn, zoodat ik in staat ben na dc eindstemming van lieden en na de vertrouwelijke beraadslagingen, welke wij in de laatste dagen in den bondsraad hielden, te mogen onder stellen dat de tegenwoordige beslissing in den bondsraad eenstemmig goed keuring zal vinden. Ik wil daarmede niet zeggen, dat alle verbonden regeringen in gelijke mate overtuigd zijn, dat de wet, gelijk zij uit uwe banden komt, geheel voldoende zal zijn om liet doel, dat wij bij de indiening der wet op hel oog hadden, te bereiken, maar alleen, dat alle regeringen vast besloten zijn. een eerlijke proef le nemen met de middelen, welke deze wet haar schenkt, om de ziekte le genezen, waardoor onze maatschappjj is aangetast. Mogt de ervaring het bewijs lev ren, dat dit niet in volle en voldoende mate bet geval is, dan zullen dc verbonden regeringen zich ge noopt voelen nogmaals met vertrouwen een beroep op uwen steun te doen, om daarin le voorzien, waarin naar de overtuiging der regeringen deze wet te kort schiet. Dit zal geschiedenheizij langs den weg van hervorming onzer algemeene wetgeving, wat liet meest juiste zou wezen, hetzij door aanvulling der zoo even door u aangenomen wet. Dit laatste zal waar schijnlijk zonder twijfel hel geval zijn ten aanzien van den tijd waarvoor deze wet gegeven wordt, want niemand onzer kan zich met de hoop vleijen, dat het herstel der kwalen, dat wij niet deze wel ter hand nemen, reeds in derdehalf jaar volbragt zal zijn. De verbonden regeringen gronden echter op den loop dezer zitting de stellige verwachting, dat haar dan ook, nadat zij door eerlijke uilvoering dezer wet het vertrouwen van den rijdsdag gc- regtvaardigd zullen hebbende hulpde bijstand en de medewerking van den rijksdag niet zullen ontbreken. Graaf Ledochowski. gewezen aartsbisschop van Posen, is door de regtbank te Birnbaum veroordeeld, wegens herhaalde overtredingen der kcr- kelijk-polilieke wetten, tol verschillende boeten, te zamen 15000 mark, of twee jaar gevangenisstraf, en wegens heleedigirig tegen de regering tot twee maanden gevangenisstraf. Te Dusseldorf zal in 1880 eene nijverheids-tentoonstelling worden ge houden voor dc Rijnprovincie, Westphalen en naburige districten, in veree niging met eene algemeene Dnitsche tentoonstelling van kunst.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2