PER TELEGRAAF, »UIT»CHL1\ Ilct is nog vcrrc van zeker dat (ie derde lezing van de socialisten-wet spoedig zal afloopen. Men wil weten dat bij sommigen leden liet plan be staat alsdan nogmaals zeer uitvoerig de zaak, ieder van zijn standpunt, te behandelen en, als ware niets voorafgegaan, hunne zienswijze, in de zitting der commissie reeds uitvoerig uiteengezet, andermaal in hel breede toe te lichten. De Prov. Corr. geelt de hoop te ket.nen, dat de conservative en natio- naal-liberale Iraclien het eens zullen worden over eene voor allen aanneme lijke redactie der nog onafgedaan gebleven artikelen, en zij vermaant vooral de nationaal-liberalen getrouw te blijven aan de stilzwijgende afspraak om niets van te voren voor onaannemelijk te verklarenwaardoor men zich de handen binden zoude regering had zich aan die afspraak gehouden. Naar men aan de IJamb. IVachr. mededeelt heeft de rijkskanselier de verschillende landsregeringen aangeschreven, de dislrictscommissiën van de tabaksenquête uit te ncodigen den meesten spoed te maken met de zaak. Op die wijze zal de hoofdcommissie in de gelegenheid worden gesteld om in het begin van November bijeen te komen, zoodat zij reeds in den aan vang van December haar rapport zal kunnen uitbrengen. Men maakt hier uit de gevolgtrekking, dat men zeer spoedig een voorstel lot helling der beraamde tabaksbelasting in den rijksdag te gemoet mag zien. Graaf van Beitst, die als Ooslenrijksch gezant te Londen vervangen wordt door graaf Karolyigaat als gezant naar Parijs Die benoeming, meldt men aan de Köln. Zeit., heeft te Berlijn velen bevreemd. Men be schouwt haar als eene vijandige demonstratie van Oostenrijk legen Duitsch- land, dat de Oostenrijksche belangen sedert jaren, vooral gedurende het congres, zulke gewigtige diensten bewezen heeft. Men kent graaf Beusi's geneigdheid tot kuiperijen en zijne vijandige gezindheid jegens hel Duilsche rijk. In regeringskringen houdt men graaf Beitst voorloopig voor niet ge vaarlijk en meent men, dat hij er niet in slagen zal de tegenwoordige uit muntende verstandhouding lusscheu Frankrijk en Duitschland aan het wan kelen te brengen. Men heeft het gerucht verspreid, zegt de Neue Pr. Zeil., dal de lieer von Stosch, de chef der admiraliteit, zijn ontslag heeft aangevraagd. Wij ntcenen dit te mogen betwijfelenzegt hel gemelde blad, in dergelijke aangelegenheden gewoonlijk goed onderrigt, en laatjer op volgen Wat echter betreft de vraag of dergelijk verzoek door den lieer von Stosch niet zal worden ingediend, deze moet waarschijnlijk bevestigend worden beantwoord. Veel zal intusschen afhangen van den loop der zaken, in verband met het vergaan van de Grosse Kur/ürst. Sedert gerttimen tijd heeft de minister vele bezwaren op zijn weg ontmoet, zoodat zijn positie zeer wankelend is geworden Zeker is het, dat bijna al de liberale dagbladen legen hem gestemd zijn en dat de openbare meening zich tegen hem heelt gekeerd. -- Het lid van den rijksdag Hasselmann hield jl. Zatttrdag avond in de sociaal-democratische vcreeniging tot bescherming der belangen van de ar beidende bevolking van Berlijn eene rede, waarvan het onderwerp was: //De prins-rijkskanselier voorstander van productive vennootschappen met staatshulp". Die rede werd door onstuimig handgeklap begroet. De heer Finn verzocht de aanwezigen van discussie af te zien en drong er op aan, 1 daar het eerst 10 nrci was, nog ecnigen tijd ongedwongen te zamen door te brengen en zoo den waard door een ruime consumtie schadeloos te stellen voor het afstaan van zijn locaal. Allen drongen zich om Hasselmann heen; men hief hem in de hoogte, kusle hem de handen en het //lang zal hij leven" hield niet op Ie weêrklinken. Zigtbaar vermoeid, verzocht hij, dat men hem weder zou laten zitten, ten einde hij weder wal zou kunnen bijkomen. Aan dat verzoek werd voldaan, en nu boden de arbeiders hem w(jn, biet' enz. aan. Een zadelmaker, die als socialistisch agiialeur bekend is, dirigeerde het lied der peiroleurs, waarvan vijf couplet ten ter eere van Hasselmann werden gezongen. Vervolgens werd toen nog gezongen de arbeiders-Marseillaise. waarna de feestgenooten ten 11 ure het locaal verlieten. Ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen aartsbisschop van Munchen, dr. Steichcl, heeft de nuntius Masclla aan den feestdiseh een war men toast op keizer Wilhelm uilgebragtdie door den eersten minister van Beijeren, von Pfretschmer, met een toast op Paus Leo XIII beantwoord werd. --Te Berlijn is onlangs in de kelders van hel museum een zeer belang- j rijke vondst gedaan. Men vond namelijk in kisten, goed ingepekt, een aanmerkelijk aantal schoone en oude mozaikschildcrijen, die tijdens de regering van koning Fred. Wilhelm IV in Italië waren aangekocht. De arbeid dagteekent uit de 6e eeuw, is afkomstig uit de aloude kerk van San Miguel in Ravenna en is in den Byzanlijnschen stijl vervaardigd. De kisten kwamen te Berlijn aan, toevallig op een zeer druk oogenblik, den dag vóór het itiibrek n van de Maart revolutie, zij werden blijkbaar vergelen en ble ven onuitgepakt slaan. Bij onderzoek bleek thans, dat het papier, waarop het schilderwerk geplaatst was, geheel vergaan was. Een deskundig Ita liaan te Berlijn, Radiui, vond het middel om den arbeid onbeschadigd te herstellen. In Thuringen zijn een geneesheer, een apotheker en een apothekers- j leerling tot gevangenisstraffen, respectivelijk van een, drie en twee maan- den veroordeeld, omdat de eerste opium voorgeschreven had en achter het cijfer 15 het woord druppels had vcrcelen en de laatste begrepen had dal er gram had moeten staan. De patiënt bezweek ten gevolge van deze vergissing. OOSTENRIJ K. Iladschi Loja, de aanvoerder der Bosnische opstandelingen, die Ie Serajewo gevangen is binnengebragt, heeft bij zijn verhoor volgehouden aan het verzet tegen de Oostenrijkers geheel onschuldig te zijn. Hij beweert in den Servischen oorlog aan de zijde der Turken gestreden te hebben en met de bevolking van Mitrowitza en omgeving tegen de Serven te hebben gevochten. In het begin van den algcloopen zomer toog hij naar Serajewo, toen de onlusten er reeds waren uitgebroken. Het bevel over de opstan delingen had hij niet gevoerd, hetgeen hem, een armen Hodschaonmogelijk ware geweest. Ilij loochende alle persoonlijke deelneming aan den opstand; hij verzekerde, aan geen strijd legen de Oostenrijkers deelgenomen en geen schot tegen hen gelost Ie hebben, Volgens zijn voorgeven, zou hij zich eetiige dagen voor den strijd bij Serajewo, toen hij een tuin wilde over- klimmen, met het geweer, dat hij op den linker schouder droeg en welks loop naar beneden gerigt was. gekwetst hebben. Twee dagen voor den Iff'0 Augustus was hij met zijn gezin uit Serajewo gevlugt en had zich eerst naar Rescho vervolgens naar Rogatiza begeven, eindelijk naar Przes, waar hij met 2 van zijn broeders, Mehemed en Ibrahim, gevangen werd genomen. RViLMD. Naar gemeld wordt is te Charkoff op den openbaren weg een gen darme door een revolverschot gedood. De misdadiger nam niet eens de moeite te vlugten; hij liet zich gevangen nemen en zeide aan de policie- agenlen, dat hij hen zoo min als de regtbank vreesde, daar hij spoedig weder in vrijheid zou zijn, en werkelijk, na tien dagen verdween hij met 11 zijner makkers uit de gevangenis. Bij onderzoek bleek, dal de Nihilis ten een onderaardschen gang, ter diepte van 15 meters hadden gegraven. Deze gang kwam op de binnenplaats van de gevangenis uiten langs dien weg zijn de gevangenen ontsnapt. Hoe men er in geslaagd is dit moeijelijk werk uit te voeren, is nog een raadsel- TU11KIJE. Aan de Pol. Corr. wordt uit Konstanlinopel gemeld dat de Sultan, zwichtende voor den aandrang eener deputatie van ttlema's, zijne toestem ming heeft gegeven lol eene wijziging van het ministerie. Door die wijzi ging zou de Engelsche invloed in de hoofdstad de bovenhand behouden. Midhat-pacha zou als minister van binuenlandschc zaken optreden. Dat er na het vertrek der Russische troepen in sommige plaatsen moorden hebben plaats gehad, mag. volgens een schrijven nit Konstanlino pel, geen verwondering wekken. De Bulgaren toch hebben, nadat de Mohammedaansche bevolking ongeveer een half jaar geleden voor de aan rukkende, zegevierende Russische troepen de vlugt had genomen, zich van de door de vlug telingen achtergelaten roerende en onroerende goederen meester gemaakt, in welker bezit zij door de Russen niet gestoord zijn. Naauwelijks zijn nu de Russische troepen vertrokken, of de rcglmatige eigenaars keeren terug en ontvangen op hun eisch tot teruggave van hunne eigendommen veeltijds een weigerend antwoord. Die eigenaars nu slaan den weg van reglen niet in. maar jagen de indringers met geweld uit hunne woningen. - Van Bessarabië is thans door de Russen bezit genomen. DeRnmeensche commissarissen hebben te Ismaïla een onderhoud gehad met de Russische, en daarna heeft de overdragt van het gebied plaats gehad. De bevolking moet de Russen vrij goed ontvangen hebben. LONDEN, 17 October. Een telegram uit Simla aan de Globe, uit geloof waardige bron ontvangen, meldt dat de oorlog met Afganistan als zeker wordl beschouwd. Het oprukken van eene sterke magl tegen Candahar zou bijna terstond kunnen worden verwacht. Op den marsch tegen Candahar zag men gcringen tegenstand te gemoet. KONSTANTINOPEL, 17 October. Oostenrijk weigert zich te verbinden Novibazar niet te bezetten, doch de Oostenrijksche troepen rukken in wer kelijkheid ttiel nader. Er zijn vele gevangenen aangekomen. De nieuwe Griekschc patriarch is eene anti-Russische rigling toegedaan. ROME, 17 October. De Italië maakt melding van een gerucht dat Corli, Brocchelti en Brtizzo zijn afgetreden! Volgens de Opinione zou dit van Bruzzo alleen waar zijn. De Capitate verzekert echter dal nog geen der ministers zijn ontslag heeft ingediend, maar dat de minister van oorlog het waarschijnlijk doen zal. LONDEN, 17 October. Te Stockport heeft de heer Cross, minister van binnenlandsche zaken, aan een door de conservativen hem aangeboden feest maal eene toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat men niet moet hopen aan de besluiten van het Berlijnsche congres onmiddellijk uitvoering te zien gevenmaar dal de regering bereid is de moeijelijkheden in over weging te nemen en haren invloed uit te oefenen, ten einde tol stand kome wat te Berlijn is bepaald en vastgesteld. Wat Cyprus betreft, zal dit weldra hel voorbeeld geven van een goed bewind, hetwelk zich over geheel Azië zal uitstrekken. Engeland zal nooit ophouden met zijne pogingeneerst dan zal het zijne taak als volbragt beschouwenwanneer de beschaving van hel Oosten voltooid zal zijn. Met betrekking tot Afganistan deelde de minis ter het besluit der regering mede, volgens hetwelk in dat gedeelte ,'van Azië Engelands oppergezag buiten twijfel moet zijn. KONSTANTINOPEL. 17 October. Door den Sultan is gisteren aan den heer Layard medegedeeld, dat hij aan den Emir van Afganistan een brief geschreven heeft, waarin hij Item, als goed Muzelman, verzoekt mei Enge land in minnelijke schikking te komen. WËENEN, 17 October. Men spreekt 'van het plan om generaal Philip- povitsch terug te roepen, maar voegt er levens bij. dal hieraan geen al te groote heteekenis moet gehecht worden. Hel doel zou slechts zijn om de eerste moeijelijkheden te boven te komen en vooral liet liongaarsche parlement in eene gunstige stemming te brengen; vandaar de gedeeltelijke demobilisatie, de terugroeping van Philippovitsch en de meer verzoenende houding tegen over de Porie. Gelukt het om Hongarije tot goedkeuring van het gebeurde te bewegen, dan zullen welligt in hel aanslaande voorjaar de operatiën legen Novi-Bazar beginnen.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3