bUITENLAMDSCIirc BEKIGTKN. bij de heerschende gevoelens van den Vrijstaat zeer te bezien, vooral zoo lang de Transvaalsche zaken in nog alles behalve gunsligen toestand ver- keeren. en men daar zoowel met de vijandelijke stemming der grensbevol king als met den bitteren wrevel der boeren te worstelen beeft. De boeren blijven weiuig gezind zich niet den gouverneur der Kaapkolonie te verslaan, die hun eerlang een bezoek zal brengen, liet ontbreekt niet aan bladen, die hen in hun zucht tol verzet sterken, doch ook niet aan andere hun bevriende aan de Kaap, die hun den raad geven zich in het onvermijdelijke te schikken en liever onder protest goede voorwaarden van den weiwillen den Sir Barllc Frere aan te nemen dan weg te trekken, of het land door een opstand geheel in het verderf Ie storten. Hoe liet zij, Sir Th. Shepstone heeft zeker in de Transvaal allen invloed ter verzoening verloren en dc gouverneur zal. meent men. dit op de plaats zelve best beseffen, waar eene alles behalve gemakkelijke laak hem wacht. 's GRAVENI1AGE, 18 October. Door Z. M. is aan dr. E. A. Gollacs, lid van den raad der gemeente Siltard. vergunning verleend tot het dragen der versierselen van comman deur der orde van den H. Gregorius den Groole, hem door Pans Leo XIII geschonken. Rij kon. besluit van 8 Oct. zijn overgeplaatst jhp. mr. M. J. L. 3. II. A. Heldewier, Zr. M". minister-resident te Konsiantinopelnaar Madrid, en mr. L A. H. baron van Ilterstim, Zr. Ms. minister-resident te Madrid, naar Konsiantinopel. Aan den lieer mr. II. M. Barendregt van Charlois is. op zijn ver zoek. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Charlois, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen; en aan den lieer H. Vos Jr. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Giethoorn. Door Z. M. is de heer C. C. Exalto d'Almaras. thans ontvanger der directe belastingen te Ameide, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Ovcrschic c. a. Voorts is op het daartoe gedaan verzoek ingetrokken de benoeming van den heer 0. Toe AVater. lot ontvanger der dir. belast, te 'sGravesande en is hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrekking van ontvanger derzelfde middelen te St. Maartensdijk c. a De lieer J. W. D. van Hemcrt, thans ontvanger der dir. bel. te den Bommel, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te 's Gravesande c. a. Door Z. M. is benoemd tot hofkapellaan de heer dr. C. E. van Koets veld, predikant bij de Ned, hervormde gemeente alhier. De heer dr. M. J. B. Walser, geapprobeerd als arts in het gebied des Duilschen rijks, is benoemd lot officier van gezondheid 2' kl. hij liet per soneel van de geneeskundige dienst der landmagl in Nederl. Indie. IIII. KK. 1111. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken en de prinses von Wied hebben gisteren de kon. Nederl. fabriek van gouden en zilveren werken van de bh. J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten bezigligd. H1I. KK. IIII. de kroonprins en kroonprinses van Denemarken bezoch ten heden wederom, vergezeld van HH. KK. Hfl. prins Frederik en prinses von Wied, eenige merkwaardige instellingen der residentie. De vorstelijke personen vertoefden geruimen tijd in de koninklijke bibliotheek. De minister van binnenlandsche zaken zal morgen geen gehoor verleenen. Dc eerste kamer der staten-generaal heeftin hare zitting van hedenaan genomen de verschillende bij haar aanhangige wetsontwerpen, waaronder dal tol goedkeuring van het voorgenomen huwelijk des konings. Hierop is zij tot nadere bijeenrocping gescheiden, zoodat zij het ontwerp betreflende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts tot hare weder- bijeenkomst heelt laten liggen. Aan den gemeenteraad alhier is een adres ingediend door de aldeeling 'sGravenhage van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid in Nederland, betreffende de plannen door de hh. Crans c. s. ingediend voor het maken van 'sGravenhage lot eene zeehavenslad. De afdreling wenscht het out werp van een zeehaven voor 'sGravenhage, ver bonden met de rivier de Maas en het spoorwegnet, ten zeerste te steunen, en betuigt daarom ook hare volle instemming met de adressen omtrent deze zelfde zaak tot den raad gerigt door de kamer van koophandel en fa brieken van 's Gravenhage en door de vereeniging voor handel en nijver heid alhier. E\ GELAND. LONDEN, 17 October. De heer Stephen, oud-lid van den wetgevenden raad van Britsch-Indie, betoogt in de Times dat Engeland van de gelegenheid, die zich voordoet, gebruik maken moet om de zaak van de noordwestelijke grenzen van Brilsch- Indië te rcaelen. Engeland, Rusland en China zullen, meent hij, vroeger of later Midden-Azië verdeelen, en Engeland kan Rusland daar niet maar laten begaan. De heer Stephen twijfelt niet, dat hel ook thans Engeland veel moeite kosten zal. aan Afganistan eene regeling af te dwingen, waar door Britsch-Indie van die zijde veilig is. Maar eens moet dat toch ge- g schiedenen naar hij meent hoe eer hoe beter. -— Uit Quettah wordt aan de Daily tXeics gemeldt, dat het le rcg. van Punjaub een inval heeft gedaan in de vijandelijke plaats Urunzai, en van daar o. a. vijf der voornaamste inwoners als gijzelaars zijn medegevoerd, f Aan de Daily Telegraph wordt uit Simla van den 15'° berigl, dal verster- j kingstroepen in ijlmarschcn te Peshawur aankomen, terwijl een nieuwe t reservc-strijdmagt le Hassan Abdul wordt bijeengebragt. De Globe spreekt over de geruchtenvolgens welke Rusland bezig j zou zijn met Turkije, buiten de mogendheden om, een tractaal le sluiten. Zij erkent, aangenomen, dat die geruchten waarheid behelzen, dat hel mo gelijk is, dat Rusland Engeland slechts poogt te tarten en van het tractaat geen gebruik maken zal. Maar zij gelooft, dat, zoo zulk een tractaat wer kelijk gesloten wordtRusland wel degelijk plan heelt er een duchtig ge bruik van te maken. In dat geval heeft het geheele tractaal van Berlijn zijne beteekenis verloren. Rusland heeft dan het spel in handen en men weet niet, of dan niet al wal Engeland meende tot stand gebragt le heb ben ongedaan zal gemaakt worden. De Chilian Times maakt melding van eene onderneming om naar eene som van zes millioen dollars te zoekenwelke vele jaren geleden op de kust van Venezuela met het Spaansche schip San Pedro de Alcantara ge zonken is. Kapitein ToIIingsby van New-Yorkde ontwerper der expeditie, heeft met het gouvernement van Venezuela eene overeenkomst getroffen, waardoor aan hem voor zes jaren met uitsluiting van alle anderen het regt is gegeven om naar het wrak le zoeken. Daarentegen ontvangt het gou vernement van Venezuela vijf pCt. van hel gevonden geld. Een schoener, groot honderd ton, is aangekocht en wordt te New-York voor deze onder neming uitgerust. FKAVKRIJK. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met het programma der aanslaande feesten. Het werd nog eenigzins gewijzigd met het oog op de latere aankomst van enkele vorstelijke personen. De gala-voorstelling in de groole opera, die op den 19df" bepaald was, is lot later uitgesteld. De gratis-voorstellingen in de schouwburgen zijn op Zondag avond bepaald, terwijl Maandag de uitreiking der medailles in iiet tentoonstellingsgebouw plaats heeft. Het groote diner en bal bij den minister van koophandel en landbouw blijft op Maandag avond, en het fête de nuil te Versailles op Dingsdag avond vastgesteld. Bij gelegenheid der prijsuitdeeling zullen de maarschalk en de minister van koophandel het woord voeren doch alleen de bekroonden met een gouden medaille zullen bij die gelegenheid het eere- blijk uit de handen van den president der republiek ontvangen. De jongste gebeurtenissen in Nieuw Caledonië hebben dc regering van de noodzakelijkheid overtuigd om gehoor gevende aan den aandrang der openbare meening, die strafkolonie telegrafisch met Frankrijk te verbinden. Een voorstel daartoe zal eerlang bij de kamers worden ingediend. De minister van openbaar onderwijs heeft een brief ontvangen van den abt Debaize, die een wetenschappelijke reis in Midden-Afrika doet. De brief is afgezonden den 19tn Augustus uit Vimandisi, provincie Onsegona. Daar uit blijkt, dat de expeditie den 24en Julij uit Zanzibar naar Bayotnoyo is vertrokken. Na tien dagen in een dorpje nabij liayomoyo te hebben door- gebragt, is dc ruim 100 man sterke troep aan de oevers van dc Nomami gaan kampecren. De gezondheidstoestand is zeer goed en de manschappen zijn uiterst goed gestemd. De abt verklaart overtuigd te zijn dat de logt zal slagen. De Siècle bevat een opstel van den heer Cermiscliiden voorstander van den dubbelen standaard, waarin bij mededeelt, dat dc minister Léon Say van plan is de Latijnsche muntunie voor zes jaar le hernieuwen, doch dat dc Franschc bank zeer tegen zulk een maatregel gekant is. Frankrijk lijdt de verliezen en de kleinere rijken genieten de voordcelen der unie. De bank heeft nu in zijn kelders meer dan 1,000,000.000 in zilver, van welke 300 millioen in niet-Fransche muntstukken, welke de bank gaarne kwjjt zou willen zijn en dan uilsluiten zou. Het schijnt, dat de Fransche schilder Courbct meer kostbare schil derijen bezat en nagelaten heeft dan men eerst dacht. Na hel vonnis, dat hem veroordeelde tol het betalen der kosten van tie wederoprigting der op zijn bevel omgeworpen Vendome-zuil, bad hij, volgens een der Fransche bladen, een lokaal te Besauqon gehuurd, waarin hij heimelijk een aantal groote kisten deed brengen. Dal hij daaraan veel waarde hechtte, blijkt uit hel feitdat hij een ondernemer 40000 fr. beloofde als hij de kisten ongeschonden op Zwitsersch grondgebied overhragl. Deze talmde daarmede eenigzins uit vrees voor ongelegenheden en stierf onverwachts, voordat hij zijn taak had volbragt. Ook Courbet stierf kort daarop en van de geheim zinnige kisten scheen niemand iels le welen. Dezer dagen werden echter de minister van binnenlendsclie zaken en de prefect van policie van de zaak onderrigt en ontving dc prefect van het dep. Doubs bevel de kisten in beslag te nemen. Het schijnt dat zij kostbare schilderijen bevatten, wier opbrengst strekken zal om den staat verder schadeloos le stellen voor de aan de nieuwe Vendome zuil ten koste gelegde gelden. Het Joum. des Déb. meldt in een brief uil Rome dat Leo XIII, wil lende hulp verleenen tot verzachting van de ellende, die in Italië, vooral in Rome en Florence, hcerscht, en oordeelende dal hij bij het vervullen van dien pligt de Pauselijke schatkist niet mag benadeelenvoornemens is in openbare veiling te brengen al de voorwerpen van verschillenden aard, welke aan Pius IX zijn geschonken geworden en waaronder vele zijn dié een zeer aanzienlijke waarde hebben. Die voorwerpen worden thans be waard in een der zalen van het Vatikaan. IPAIt JE. Dc moord op een Spaansch onderdaan in Maroccoden directeur van het lazareth le Tetuanwordt door de dagbladen druk besproken. De vrijzinnige dagbladen zijn voor een gewapende tusschenkomst in Marocco, op grond van schending der verdragen van 1859 en beleedigingen jegens Spaansche onderdanen. In officiële kringen is men zeer afkeerig van zulk eene tusschenkomst, omdat de militaire en geldelijke middelen van Spanje zulk eene onderneming niet gedoogen De regering hëeft echter last gege ven verscheidene Iregattcn en twee panlserschepen te Cartliagena en Ferrol voor eene zending gereed te maken; men gelooft dat de regering door de openbare meening tot eene tusschenkomst zou kunnen gedwongen wordenwant men kan het denkbeeld niet verdragen dat liet Spaansche beschermheerschap over Marocco door den tocnemenden invloed van Enge land in die streken zou bedreigd worden.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2