LEIPSCRE COURANT. !,W. Nn. 217. ZATURDAG 19 OCTOBER. RIN NE NL A NDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieieiuleel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 October. Door de staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer D. L. Rnosenbnrg, mcd. doctorandus, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte tan het arts-examen uitgereikt aan den heer M. W Pijnappel, med. doctorandus. De minister van hinnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gehragt, dat het in het kon. besluit van 28 Julij 18G5 omschre ven examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter den li'1» November a. s. en v< lgemle dagen te Utrecht zal plaats hebben. Wie daartoe vvenschen te worden toegelaten, moeten zich vóór31 October a. s. schriftelijk bij het dep. van hinnenlandsche zaken aanmelden. Een zoogenaamde student, die ecnige dagen geleden: zekere jufvrouw S. alhier heeft opgeligt, is thans aangehouden. Hij is kleermaker van hc roep en eerst sedert een paar maanden uit de gevangenis ontslagen, alwaar hjj reeds ter zake van cene opligting stral moet ondergaan hebben. Gisteren avond is door ingezetenen van Zoeterwoude, ecue luisterrijke serenade gehragt aan den burgemeester, den heer mr. A. II. Brandt, aan den lloiigen Rijndijk, wegens zijne bemoeijingen in het belang der gemeente in de zaak van den spoorweg Leiden—Woerden. Men schrijft ons: l>e druivenleelt is geslaagd: mooije trossen van de blaauwe druif, die altijd later dan de witte rjjp wordt, getuigen van een gunstigen zomer, waarbij ook een deel van den herfst in rekening behoort te komen. Tot voor weinige dagen toch was het weer zonnig en warm. De zomer ging lot herfst over met eene menigte dagen des eersten. De zwaluwen zijn dan ook pas vertrokken; niet als boden van vroegtijdige koude, maar omdat de weergesteldheid is omgekeerd. Als het herfstweer van dien aard wordt dal de zwaluw geen insect meer op hare vlugt tot voedsel kan opvangen, is haar aftogt welhaast aangebroken. Van de kool soorten komt hel minst in aanmerking de bloemkool, die niet zwaar en duur is Daarentegen zijn de roode, de witteen de savooije kool zeer groot, overvloedig en goedkoop Tegen verwachting is de toevoer van appelen nog ruimten gevolge waarvan het gebruik der kool tot dusver eenigermatc verdrongen wordt. Van de akkers met andijvie wordt een uitermate best gewas verzonden en aan peen zal het dezen winter niet ontbreken. Over maat van regen heeft nog geen reden tot bekommering gegeven, zoodat het bouwland zonder uitstel kon omgeploegd, het wintergraan gezaaid worden en de weilanden nog gras voor het rundvee voortbrengen. Toen Zaturdagmiddag de kroonprins en de kroonprinses van Denemarken en de prins en de prinses von Wied alhier o. a. ook hel akademiegebouw met een bezoek vereerdenhad juist de publieke promotie plaats van den lieer Kempe. Na door den reclor-magnificus in ambtsgewaad ontvangen te zijn, woonden de vorstelijke personen in de senaatskamer het judicium der promotie bij, waarna de jonge doctor den hoogen personages een exemplaar zijner disser tatie in prachtband aanbood. Bij hun vertrek schaarden de aanwezige studenten zich in twee rijen en hieven ter hunner eere lustig bel lö vivat aan. Minzaam groetend werden de hooge gasten, voorafgegaan door den reclor-magnificus. naar hunne rijtuigen geleid, waar een donderend hoera tot afscheid hun werd toegeroepen. (Minerva.) Bij de acte-examens voor hel middelbaar onderwijs te 's llage werden gisteren toegelaten: mej. J. C. II. Schmidt, van Utrecht, voor aardrijks kunde; J. J. van Dam, van Leeuwarden, voor Iloogdtiitsche taal en letter kunde; B. Zillinger, van Utrecht, voor Fransche taal en letterkunde, en A. Zublivan Zutphen, voor Engclsche taal en letterkunde. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren geëxamineerd voor de gymnastiek 5 candidaten, 3 afgewezen en 2 toegelaten, de hh. B. P. Raasvelt en L. van Rees, uit 'sHage; voor het teekenen 3 candidaten; 1 afgewezen en 2 toegelaten, de hh J. G. M. Ege- lic, uit Rotterdam, en C. A. de Jong, uit Wassenaar; voor de Fransche taal G candidaten, 2 algewezen en 4 toegelaten, mej. II. L. Roers, J. de Brcsser. M. Kelder, uit Rotterdam, en A. G. S. van Krieken, uit Schiedam. liet stoomschip Prins ran Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 17 October van Port-Saïd vertrokken; liet praaide op 8 October ter hoogte van Perim het stoomschip Prins Hendrik. Bij de officieren van het leger bestaat het voornemen om aan Z. M. den koning bij gelegenheid van 11D® huwelijk een huldelijk aan te bieden. In eene vergadering van de Vereeniging tot bevordering van (abriek en handwerksnjjverheid, te Rotterdam, werd onlangs door den heer J. C. Th. Marius eene door de firma L. A. L. Kortman C°. aldaar in den han del gebragte gasoline-gasmacliine in werking gesteld en toegelicht, die bjj de daarmede genomen proef zeer heeft voldaan. Deze toestel staat bekend onder den naam van alpha-gasapparaat en zijne voordeden zjjn in de eerste plaats, dat aanwending van kunstmatige warmte liierby vermeden is, en ten tweede, dat men door van den toestel gebruik te maken de gasoline kan aanwenden niet alleen als eene prachtig lichtgevende, maar ook als eene uitsluitend warmte ontwikkelende vlam. Door deze toestelleu wordt het mogelijk woonhuizen, hotels enz. te verlichten; zij zjjn tevens zeer dienstig ter verlichting van schepen of stoomboolen, doordien zjj in ver schillende grootten van 8 tot 500 vlammen geleverd worden en slechts zeer weinig ruimte innemen. De prjjzen verschillen tusschen ƒ210 (8 lichts ap paraat) en ƒ7000 (500 lichts apparaat). De verbindingskosten zijn ongeveer gelijk aan die van het slecnkolengas. 1000 kub. voet sleeukolengas, bere kend tegen den prijs van ƒ12.50 per 100 kub. M., kosten /346, terwjjl de prijs van de in denzelfden tjjd verbruikte gasoline /3.60 bedraagt. Gas oline is zeer brandbaar, maar niet zelf ontbrandend, liet toestel, dat de heer Marius in werking bragt, werkte uitstekend; de vlam was zelfs nog helderder dan die van het sleeukolengas. Gisteren is van de werf van de Gebr. Jonker, scheepsbouwmeesters aan dun Kinderdijk, te water gelaten de schroefstoomboot genaamd Pieter Adriaanzoon van der Werffdienende tot vervoer van goederen enz. tus schen de steden 's llerlogenbosch en Leidenvoor rekening van den heer Jan van Ouwerkerk, te 's Hertogenbosch. De rijke en ook door een aantal zeldzame werken merkwaardige bibli otheek van het vroeger te Amsterdam gevestigde Remonslrantsche seminarium is in bruikleen afgestaan aan de universiteits-bibliolheek aldaar, die daar door eene belangrjjke uitbreiding verkrijgt. De heer I). (Iaitzema Enumate Amsterdam, heeft aan de regering aangeboden de bereidingswijze van eenige voor indië geschikte surrogaten der Duitsche erwtenworst. De voeding van den soldaat zou met dat middel den slaat slechts 22% cent daags per man kosten en uil elk portie zou binnen weinige minuten eene voedzame en smakelijke warme spjjs kunnen gereed gemaakt worden. Door het bestuur der vereeniging Algemeen stemregt te Amsterdam is eene oproeping aan de burgers, kiezers en niet-kiezers verspreid, om zamen te komen op a. s. Zondag, ten einde een beweging in het leven te roepen tegen het beginsel der Grondwet, waarbij de kiesbevoegdheid van het geld bezit wordt afhankelijk gesteld. De policie te Amsterdam heeft de hand gelegd op twee hóteldieven, van zeer fashionable uiterlijk, waarvan een reeds een gevangenisstaaf van vijf jaren achter den rug heeft. Die lieden namen gewoonlijk intrek in een goed hötel en stalen van hunne medeloge's al wat ze magtig konden worden. In den lautsten tjjd was Amsterdam het terrein hunner operatiën. Te Amsterdam heeft eergisteren avond in eene herberg op den Zeedjjk, bij een twist tusschen twee vrouwen, de een hare tegenpartij bijna het ge- hecle oor afgebeten en voor de oogen der omstanders verslonden. Zij is kort daarna door de policie in hechtenis genomen. Uit Blokzijl wordt gemeld dat de rijks- en gemeente-veldwachter van Vollenhovcndie op surveillance was uitgegaan, vermoord is ge vonden. Een jager te Terband. in Friesland, is dezer dagen in bewusleloozen toestand op het veld gevonden. HIJ had, op welke noodlottige wijze weet men niet, zich door de hand en den schouder gescholen. De man verkeert in treurigen toestand. Berigten uil de Kaapstad van 24 Sept. melden o. a. het volgende: De vergaderingen der boereu over de belastingen de redekavelingen over de door het bewind beoogde confederatie, de maatregelen ter verdediging van de grenzen, o. a. door de oprigting van eene ruiterij, eindelijk de aange legenheden van de Transvaal blijven de onderwerpen, die het publiek bezig hielden. Wat de confederatie betreft, zoekt men die Ie bevorderen door eene splitsing van de Kaapkolonie althans in Üost- en West-, zoo niet in meer provinciën, hopende daardoor misschien den Oranje-Vrijstaat te win nen, die er legen zou opzien in eenig verbond te treden met een kolonie van overwegenden invloed. Of die hoop zal worden verwezenljjktstaat

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1