COURANT. LËIR8CRË VRIJDAG 18 OCTOBER. BINNENLANDSC11E BERIGTEN. i°. 240, üe Courant verschijnt dagelijks, Zen- eti Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p, f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsbuilen de etpediliekoslen. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverientiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 17 October. Van liet maken van eenc overdekte speelplaats tevens gymnasliek- scliool bij de school op de Gedempte Langegrachtwaarvan beden ten raadlmize de aanbesteding plaats had, is de gunning aangehouden. Wat betreft de inschrijving tot het verleenen der vergunning voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen, die lieden plaats had. zullen burg. en weth. binnen 14 dagen eenc beslissing nemen. Er is, naar wij vernemen, eene inschrijving ingekomen van 2500 en eene van ruitn j 4000. Naar men van hier aan het D. v. 's Gr. meldtzou het overleg van burg. en weili. over de uilkeering van 100.000 in zake den spoorweg Leiden - Woerden hoofdzakelijk loopen over de volgende voorwaarde: Tot de uilkeering zou worden overgegaan als de maatschappij zekerheid zal ge steld hebben, dat van de bestaande aansluiting aan den Huil. ijzeren spoor- j weg voortdurend en geregeld gebruik zal worden gemaakt, dat dagelijks minstens vier treinen in beide rigtiugen zullen rijden en dat retourbillelten voor twee dagen tegen verlaagden prijs zullen Wbrden algegeven. -- liet verslag van bel 44c maatschappelijk jaar der Maatschappij voor Toonkunst dat dezer dagen voor de leden dier maatschappij in druk ver scheen. behelst in hoofdzaak het volgende: Omtrent de muziekschool nam bet aantal leerlingen, voor sommige lessen zelfs vrij aanzienlijk, toe. Inzon derheid moesten voor hel aantal leerlingen, die aan de pianolessen deel nemen, buitengewone maatregelen genomen worden om ze te plaatsen. De verdeeling van het onderwijs verkreeg diensvolgens uitbreiding of onderging verandering. Van de elementaire solo-zanglessen hebben die, van al de lessen aan de muziekschool, vermindering van leerlingen ondergaan, niet tegenstaande de voort redelijke wijze, waarop hel onderwijs in die les sen gegeven wordt. De koorklassen werden vermeerderd met ongeveer 30 leerlingen. Bij liet toenemend getal leerlingen voor de vioolklasse, waarvan hel onderwijs bet glanspunt der muziekschool uitmaakt, was hef soms mocijeiijk voor een nieuwen leerling plaats te vinden. Wor den de cijfers vergeleken met die van den tijd toen door bekende stoor nissen de pianolessen eene plotselinge vermindering van leerlingen onder vonden, dan is bet toenmalig verlies niet alleen hersteld, maar te boven gekomen. Door een talrijk en belangstellend publiek werd de openbare les in December bijgewoond. De muziekuitvoeringen waaromtrent eenig over- zigt gegeven wordt, kenmerkten zich door verscheidenheid en een ruimer aandeel van den zang in de concerten. Zonder het waarborgfonds aan te spreken, konden alle buitengewone kosten van gewone of buitengewone concerten worden goedgemaakt ten gevolge waarvan commissarissen be sloten hebben, onder dankzegging aan hen, die bet steunden, het waar borgfonds op te hellen. Het aantal leden der maatschappij verminderde in den loop van het jaar met een 20-tal, terwijl een 30-tal nieuwe toetrad. Op dit oogenblik telt de maatschappij 293 leden. Ditmaal zullen aftreden commissarissen, die juist in de dagen van oneenigheid aan het bestuur wa ren, maar zich op verzoek van leden toenmaals beschikbaar hadden gesteld. Hunne taak achten zij thans voleindigd. Met een blik op het verledene valt verandering en verbetering niet te miskennen. Het aantal concerten kreeg ■Uitbreiding. Voor andere muziekuitvoeringen werd van wege de maatschappij medewerking gezocht en deels gevonden. De afd. Leiden der Maatschappij tot bevordering der toonkunst was bereid tot zamenwerking, ook toen deze afdeeling een eigen zangkoor oprigtte, waardoor de concerten der maatschappij zeer werden opgeluisterd. Ook het nu ingetreden jaar staat hetzelfde te wachten terwijl het daarbij aangenaam valt te vermelden, dat het aanbod van zamen werking van het dameskoor der Leidsche zangvereeniging, onder directie van den heer Wet reus, met dank is aangenomen. Ofschoon de grens van het wenschelijke nog niet bereikt is, mag aan de verkregen verbeteringen gewicht gehecht worden. Hierbij moge ieder, die belang stelt in toonkunst en de pogingen tot vooruitgang wil steunen, bedenken dat de toonkunst niet als bloot persoonlijke liefhebberij, maar als eene, die ook haar deel tot de eer der kunst in onze stad aanbrengt, beschouwd worde. De aftre dende commissarissen spreken in bun afscheidswoord den wensch uit dat geen onaangenaamheden en teleurstellingenmaar genoegen en voldoening het erfdeel moge zijn, dat zij aan hunne opvolgers achterlaten. Bij de acte-examens middelbaar onderwijs, afd. letterkunde, te'sHage, werden gisteren toegelaten de dames J. M. C. B. van Schilfgaarde, van Leiden, voor Engclsehe taal en letterkunde, G. J. Arts. van 'sGravenhage, voor Fransehe taal- en letterkunde, en M. C. de Bruyn, van Geertruiden- berg, voor geschiedenis. Niet opgekomen was eene voor schoonschrijven. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden 10 candidaten geëxamineerd voor vrouwelijke handwerken; 1 werd afgewe zen en 9 toegelaten, t. v% de dames M. Becht voor nut, C. H. Floren voor nut en smaak, G. de Jong voor nut en smaak, J. C. F. de Lorm voor smaak, A. M. A. Matthijs, voor smaak, J. J. Niekerk voor smaak, M. C. C. Worrell voor nul en smaak en W. A. van Zuylen voor nut en smaak, allen uit 'silage, en A. W. Oudshoorn voor smaak, uit Voorburg. Voor de acte in de wiskunde deden 7 candidaten examen; 5 werden afgewezen en toegelaten de bh. M. Brezel uit Botterdam en J. L. Wever uit Schiedam. Voor de acte in de Eugelsche taal werden eergisteren niet alle candida ten afgewezen. Toegelaten werd de heer P. 11. de Haan uit Botterdam. Het voorzitterschap van het hoofdbestuur van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen is voor het loopende jaar opgedragen aan den heer C. ten Brummeler. - Aan hel dep. van binnenlaudsche zaken wordt reeds een aanvang ge maakt met het voorbereidende werk voor de in 1879 te houden algemeene volkstelling. Door den minister is dezer dagen aan de commissarissen des konings in de provinciën eene circulaire gezonden, waarbij wordt te ken nen gegeven, dal de vraag is gerezen, in hoeverre voor die volkstelling de voorschriften van het kon. besluit van 9 Junij 1869 nog kunnen worden gevolgd. Omtrent deze vraag wenscht Z. Exc. het gevoelen van die com missarissen en van de besturen der voornaamste gemeenten te lecren ken nen. De minister vestigt hierbij de aandacht op de volgende punten 1". Is het raadzaam, de volkstelling te doen plaats hebben volgens de werkelijke woonplaats, in den zin van art. 14, letter G, van het aange haald besluit en niet volgens bet werkelijk verblijf? 2°. Zoo ja, welke voorschriilen zouden daartoe noodig zijn? 3'. Welke verandering der voorschriften maakt het kon. besluit van 21 Sept. 1877 noodzakelijk? De drie-en-twintigste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden te Delft, in het lokaal //de Eensgezind heid", op Zaturdag den 26S,,D October, des voormiddags ten 11 ure. Onder de punten van behandeling komen voor: Mededcelingen omtrent hel congres voor handels-aardrijkskunde te Parijs in September 1878. door den heer J. Boissevainover ethnologische verzamelingen, door prof. P. J. Velh. Volgens bcrigt van Zr. M'. tijdclijken zaakgelastigde te St. Petersburg is door de Bttssische regering de ontwapening der Russische havens aan de Zwarte zee en de wegneming der onder water aangebragte torpedo's bevolen. De heer W. J. Wisse, onder-directeur van de rijkstelegraaf en der posterijen te 's Gravenhage, heeft zijn aanvragen om concessie tot invoering van eleclrischc verlichting, ter vervanging van hel gaslicht, gerigt tot de besturen van de gemeenten: 'sGravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Haarlem, den Helder, Leiden, Schiedam, Dordrecht, Groningen, Leeuwarden, Franeker, Nijmegen, Deventer, Zwolle, Kampen, Zutphen, 'sBosch, Middelburg. Vlissingen en Maastricht. Met de opening van de winterdienst is de nieuwe rcmtoestel van Wet- tinghonse in werking gesteld op den trein, die ten 3.15 ure van Amsterdam naar Emmerik vertrekt. Deze toestel bestaat uit eigen reminrigtingen voor ieder voertuig, die door zamengeperste lucht worden in werking gebragt en door den machinist alleen worden bediend door het openen van een kraan. De behandeling daarvan is zeer eenvoudig en een vingerdruk van den machinist is voldoende om den trein binnen zeer geringen afstand te stoppen zoodat daardoor tal van ongelukken vermeden worden De sta tions werden dan ook met volle snelheid genaderd, ten einde zoo min mogelijk tijd noodig te hebben voor elke slopping. De trein werd begeleid door den ingenieur-werktuigkundige der Rijnspoorweg-maatschappij, den heer C. W. Verloop, en door den heer Alb. Kapleyn, ingenieur der Wet- tinghouse-maatschappijonder wiens toezigt de trein in gereedheid was ge bragt. De sloppingen geven een ontzettende gewaarwording van kracht aan

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1